یک روش جدید برای تایپ نیم فاصله در ورد

قبل از این که این متن را بخوانید، نگاهی به مطلب اصلی در خصوص روش تایپ نیم فاصله در ورد بیندازید. ما در این مطلب، اشکالات روش‌های قبلی را بیان می‌کنیم و سپس یک روش که آن اشکالات را برطرف می کند را ارائه خواهیم کرد.

ایرادات روش‌های قبلی

ایراد روش اول: ایراد این روش اینست که درواقع به جای نیم‌فاصله زدن Optional Hyphen ایجاد می‌کند. کلید Optional Hyphen برای کلمات طولانی در زبان انگلیسی استفاده می‌شود. زمانی که کلمات طولانی به انتهای خط می‌رسند چون طولانی هستند بخشی از کلمه به ابتدای خط بعدی منتقل می‌شود و باعث می‌شود بین کلمات در خط قبل و بعد فاصله زیادی ایجاد شود، که این امر از نظر دیداری  باعث بروز مشکل می‌شود. استفاده از این کلید ترکیبی باعث می‌شود نصف کلمه با یک خط تیره در انتها در خط قبل قرار بگیرد و بقیه کلمه به خط بعد انتقال داده شود. حتما در نوشته های انگلیسی این شیوه‌ی نوشتن کلمات به چشمتان خورده است، درحالی که این روش از لحاظ اصول نگارشی زبان فارسی درست نیست.

ایراد روش دوم: این روش نیز به ظاهر برای ما نیم‌فاصله را ایجاد می‌کند، اما اشکال اساسی آن زمانی به چشم می‌آید که شما متن را در نرم‌افزار دیگری کپی کنید. آن زمان مشاهده می‌کنید که درجایی که نیم‌فاصله را اعمال کردید این علامت Ø نمایش داده می‌شود.

ایراد روش سوم: این روش ایراد خاصی ندارد!

ایراد روش چهارم: در این روش، شما می‌توانید به راحتی نیم‌فاصله صحیح را با کلید ترکیبی دلخواه خود اعمال کنید. در نرم‌افزار Word به زبانه Insert بروید و برروی گزینه Symbol کلیک کنید. در کادر باز شده گزینه More Symbol را انتخاب کنید.

در پنجره باز شده به زبانه Special Character بروید، گزینه‌ی No-Width Optional Break را انتخاب کنید. سپس دکمه‌ی Shortcut Key را انتخاب کنید.

سپس در کادر باز شده کلید میانبر موردنظرتان را از روی صفحه کلید انتخاب کنید. به عنوان مثال «Ctrl+Space» را اعمال کنید. و سپس دکمه Assign را انتخاب کنید. از این پس در هرجای متن که کلید میانبر مدنظرتان را انتخاب کنید نیم‌فاصله اعمال می‌شود.

2 دیدگاه در “یک روش جدید برای تایپ نیم فاصله در ورد”

 1. سلام.
  من این روش رو امتحان کردم ولی مشکلی وجود داره.
  گاهی که می‌خوام نیم‌فاصبه ایجاد کنم فونت به حالت پیش‌فرش بر می‌گرده.
  یکبار Ctrl+Space
  یکبار هم Left+Left (دوبار جهت‌نمای سمت چپ) ولی مشکل حل نشد.
  لطفا اگر جواب دادید به ایمیلم اطلاع بدیدو ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *