راه و چاه پارافریز مقاله!

اگر دانشجو یا استاد دانشگاه هستید یا به نحوی با نوشتن و قلم و کاغذ سر و کار دارید، به خواندن این مقاله ادامه دهید. نوشتن مقاله علمی به قدر کافی دشوار است اما مشکلاتی مثل سرقت علمی این کار را سخت‌تر هم می‌کند. راه چاره فرار از نرم‌افزارهای تشخص سرقت علمی، انجام پارافریز درست، علمی و اصولی است.

پارافریز کردن یا بازنویسی متن به معنی تغییر یکی دو واژه در جمله یا جا به جا کردن چند جمله و سرهم‌بندی مجدد نیست. پارافریز کردن یعنی درک خود از موضوع و مطلب مورد مطالعه‌تان را به زبان خودتان بنویسید و نشان بدهید که به موضوع اشراف کامل دارید. پارافریز متون دو کاربرد عمده دارد. یک کاربرد، در مقالات علمی است که اصولا می‌بایست فارغ از سرقت ادبی و مشابهت با متون دیگر باشد و کاربرد دوم استفاده در تولید محتوای متنی برای وب گاه های آنلاین است که در آن مطالب نمی بایست مشابه سایت های دیگر بوده و در نتیجه از نظر موتورهای جستجو جریمه شود.

در این مطلب، به برخی اصول پارافریز مقاله می‌پردازیم و از کاربرد دوم صرف نظر می‌کنیم. در ادامه به چند راهکار برای انجام پارافریز علمی و صحیح می‌پردازیم.

متن را بخوانید و آن را درک کنید.

برای پارافریز کردن، اول باید خوب متن را بخوانید و تمام ابعادش را درک کنید. اگر متن را خوب درک نکرده باشید، ناخودآگاه بیش از حد به متن اصلی نزدیک می‌شوید و از واژگان مشابه متن اصلی استفاده می‌کنید که نوعی سرقت علمی محسوب می‌شود. پس در گام نخست باید مطمئن شوید که متن را خوب درک کرده‌اید و می‌توانید به زبانِ خودتان توضیحش دهید.

نقل قول یا پارافریز: مسئله این است!

قبل از هر کاری باید بفهمید پارافریز کردن مطلب مورد نظرتان لازم است یا نه. گاهی می‌توان به سادگی از نقل قول استفاده کرد و به نوشتن مابقی متن ادامه داد. اگر متن مورد نظر از ۴۰ کلمه کمتر است و آنقدر واضح بیان شده که جایی برای بازنویسی و پارافریز باقی نمی‌گذارد، عین متن را وارد مقاله‌تان کنید و با استفاده از علامت نقل قول و نوشتن مرجع کار را خاتمه دهید. اما اگر متن مورد نظرتان بیشتر از ۴۰ کلمه است و جای شرح و بست و بازنویسی دارد، بسم الله! متن را خوب بخوانید و بعد شروع کنید به پارافریز.

چند راهکار برای پارافریز کردن

۱٫    تغییر ساختار جمله

اگر جمله ساده است، آن را پیچیده بنویسید یا اگر پیچیده نوشته شده، آن را به جمله‌ای با ساختار ساده‌تر تبدیل کنید. همین کار سبب می‌شود متن‌تان به اندازه کافی تغییر پیدا کند و نوشته‌تان سرقت علمی محسوب نشود.

۲٫    تغییر جمله معلوم به مجهول یا برعکس

این راهکار هم مثل راه قبل بهتان کمک می‌کند از شر اتهام سرقت علمی خلاص شوید. این راهکار بسیار کاربردی است و به‌ویژه در متون انگلیسی خیلی کاربرد دارد. همان‌طور که از عنوان این بخش برمی‌آید فقط کافیست جملات معلوم را مجهول و جملات معلوم را مجهول بنویسید. اما توجه داشته باشید که صرف این کار کافی نیست، پس به خواندن ادامه دهید.

۳٫    تغییر طول جمله

برای عملی کردن این ترفند کافیست طول جمله را تغییر دهید. معمولا در مقالات علمی از جملات طولانی و پیچیده استفاده می‌شود، سعی کنید این جملات طولانی را کوتاه و ساده بنویسید و حق مطلب را ادا کنید.

۴٫    انتخاب لغات متفاوت

انتخاب لغات متفاوت از دیگر راهکارهای ساده برای پارافریز و بازنویسی است. سعی کنید واژگان متن را عوض کنید و به سبک خودتان بنویسید. تغییر واژگان متن می‌تواند هنگام پارافریز کردن کاربرد زیادی داشته باشد.

البته دقت داشته باشید که پارافریز کردن تغییر یا جابه‌جایی لغات و جملات متن نیست، بلکه درک و تفسیر متن اصلی و هماهنگ کردن مطالب مختلف (از منابع متفاوت) است. این مسئله هنگام پارافریز مقالات انگلیسی بیشتر احساس می‌شود. اگر شما هم به پارافریز حرفه‌ای نیاز دارید و می‌خواهید مقاله‌تان را در ژورنال‌های معتبر چاپ کنید می‌توانید از خدمات پارافریز مقاله ترجمیک استفاده کنید. برای ثبت سفارش پارافریز اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *