عوامل موفقیت سئو در محتوا

سئو یا SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization در زبان انگلیسی است که به معنای بهینه‌سازی موتور‌‌های جست‌وجو است. سئو به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و دستورالعمل‌هایی گفته می‌شود که سبب ارتقای رتبه یک سایت برای کلمات کلیدی خاص آن در نتایج جستجو می‌شود و در نتیجه افزایش بازدیدکننده و در نهایت رونق کسب کار را به‌دنبال دارد.

به بیان ساده، سئو به تمام فعالیت‌هایی گفته می‌شود که سایت را مورد پسند موتور‌های جستجو مانند گوگل، یاهو، بینگ و … کند.

مفهوم سئو تنها به موتورهای جستجو مربوط نیست و مناسب ساختن سایت برای بازدیدکنندگان نیز از فاکتورهای اصلی آن محسوب می‌شود. به همین دلیل امروزه سئو را معادل Search Experience Optimization  می‌دانند که معادل بهینه‌سازی تجربه کاربری از جست‌وجو است و به معنای جلب رضایت کاربر از نتیجه یافت شده است.

به همین دلیل در چند سال اخیر، سیاست‌های موتور‌های جست‌وجو از جمله گوگل با انتظارات کاربران از سایت‌ها همسو شده است.

عوامل بسیار زیادی در موفقیت سئو دخیل هستند از طراحی سایت گرفته تا لینک سازی. در میان این عوامل، تولید محتوا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به‌‌طوری که محتوا را قلب سئو می‌دانند. با تولید محتوای مناسب یک پایه و ستون قوی برای سئوی سایت شما ایجاد می‌شود.

یکی از خدمات مورد ارائه در ترجمیک خدمات تولید محتوا به صورت متنی و تعیین استراتژی محتوا است. اگر شما به عنوان صاحب یک کسب و کار و یا مدیر محتوا نیاز به برون‌سپاری خدمات خود دارید. ترجمیک آماده ارائه خدمات محتوای متنی به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی و … به شماست.

کیفیت محتوای سئو شده

هنگامی که محتوایی برای سایت خود تولید می‌کنید باید از خود بپرسید که:

  • آیا محتوای با‌کیفیتی تولید کرده‌اید؟
  • اگر می‌خواهید چیزی را به فروش برسانید، آیا اطلاعات ارائه شده توسط شما فراتر از اطلاعات هزاران بروشور موجود یا سایت‌های مشابه دیگر است؟
  • آیا محتوای شما می‌تواند بازدیدکنندگان را به مطالعه و صرف وقت بیشتر در سایت شما تشویق کند؟
  • آیا شما محتوای ارزشمندی که منحصر‌به‌فرد، متفاوت و مفید که جای دیگری مشابه آن پیدا نشود تولید کرده‌اید؟

این سؤالات تنها نمونه کوچکی از سؤالاتی هستند که نشان می‌دهند آیا محتوای شما از کیفیت لازم برخوردار است یا خیر.

تولید محتوا قسمتی از بازاریابی محتوا است که هیچ جایی برای مضایقه کردن و کم‌کاری در آن وجود ندارد، چرا که محتوای با‌کیفیت سنگ بنای سایر عوامل سئو محسوب می‌شود.

بنابراین، آشنایی با اصول تولید محتوا یکی از نیاز‌های اولیه در دنیای دیجیتال است. اگر شما فرصت، علاقه یا تخصص کافی در زمینه تولید محتوای سئو شده را ندارید، توصیه می‌شود که از کارشناسان تولید محتوای حرفه‌ای کمک بگیرید. 

تحقیق درباره محتوا یا تحقیق درباره کلمات کلیدی

شاید مهم‌ترین عامل مؤثر در سئو پس از کیفیت محتوا، استفاده از کلمات کلیدی مناسب باشد. برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب، بایستی پیش از تولید محتوا در مورد آن‌ها به‌خوبی تحقیق شود.

بایستی مخاطب هدف خود را به خوبی بشناسید و عباراتی که ممکن در آن زمینه جستجو کنند را پیش بینی نمایید.

برای مثال اگر قصد دارید مطلبی در مورد «جلوگیری از ملانیا» بنویسید و مخاطبان شما مردم عادی هستند، بایستی از کلمات کلیدی غیر تخصصی مانند «جلوگیری از سرطان پوست» استفاده نمایید.

برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب می‌توان از نرم افزار‌هایی مانند Google Keyword Planner، SEMRUSH، Ahrefs و … استفاده کرد. تنها با استفاده از نرم افزار‌ها و افزونه‌ها نمی‌توان کلمات یا عبارات کلیدی مناسب را یافت، بلکه انتخاب کلمات کلیدی اصول خاص خود را دارد که برای یک سئوی موفق بایستی به تمام آن اشراف داشت.

کلمات محتوا و استفاده از کلمات کلیدی

همیشه تلاش کنید که پیش از تولید محتوا کلمات کلیدی مورد نظر را بیابید و در محتوای خود استفاده کنید. در صورتی که محتوایی آماده کرده‌اید و پس از آن به دنبال کلمات کلیدی مرتبط با آن را یافته‌اید، بایستی در محتوای خود را مورد بازبینی قرار داده و کلمات کلیدی را در قسمت‌های مناسب بگنجانید.

سؤالی که مطرح می‌شود این است که تا چه اندازه باید از کلمات کلیدی در متن استفاده شود. معمولاً پیشنهاد می‌شود که برای دست یافتن به بهترین نتیجه، به اندازه از هر کلمه کلیدی استفاده شود تا زمانی که آن کلمه را در محتوای خود سرچ می‌کنید به تعداد پنج بار یافت شود یا ۴۵/۲ درصد از محتوای شما را تشکیل دهد.

البته این تعداد یا درصد دقیق بیشتر شبیه یک جوک است و در عمل نمی‌توان چنین با دقت عمل کرد. باید توجه داشته باشید که حتی اگر شما این مقادیر را به دقت رعایت کنید باز هم ضمانتی برای موفقیت حتمی شما نخواهد بود.

بنابراین، توصیه می‌شود که به جای پایبند بودن به درصد‌ها، در حد منطقی و به طور طبیعی در متن خود از این کلمات استفاده نمایید و تنها جایی که قرار است از ضمیر استفاده کنید، از خود کلمه کلیدی استفاده نمایید.

تازگی محتوا

موتور‌های جستجو عاشق محتوا‌های جدید هستند. اما منظور از محتوای جدید این نیست که به طور مرتب محتوای خود را به‌روز رسانی کنید یا پیج‌های جدید به سایت خود اضافه کنید، بلکه منظور از محتوای جدید این است که مطالب جدید و متفاوت با مطالب قبلی خود و سایت‌های دیگر ایجاد کنید.

گوگل به تازگی دارای الگوریتمی شده است که کیو دی اف یا QDF که مخفف Query Deserved Freshness است، نامیده می‌شود. این الگوریتم به شکلی طراحی شده است که به دنبال مطالب جدید و تازه می‌گردد و تا ۳۵% بر سئوی یک سایت تأثیر می‌گذارد.

تولید محتوای تازه و منحصر‌به‌فرد می‌تواند روز‌ها و هفته‌ها سایت شما را در رتبه‌های نخست قرار دهد. البته این جایگاه همیشگی نیست، چرا که تازگی مطالبی شما همانند یک گل در گلدان است که به زودی طراوت آن از دست رفته و پژمرده خواهد رفت. بنابراین لازم است که به طور منظم مطالب جدید مرتبط با زمینه کاریتان در سایت خود استفاده کنید.

همچنین یکی از عوامل مهم در موفقیت سئو عوامل درون سایتی هستند شما می‌توانید از این لینک آن‌ها را بررسی داشته باشید.

جستجوی عمودی

اگر با اصطلاح «جستجوی عمودی» یا vertical search آشنایی ندارید، بایستی بدانید که جست‌وجوی گوگل به دو شیوه « افقی» و «عمودی» صورت می‌گیرد.

جست‌وجوی افقی به جست‌وجویی گفته می‌شود که گوگل بر مبنای کلمات کلیدی و ارتباط موضوعی صفحات مختلف با یکدیگر انجام می‌دهد. در این نوع جست‌وجو گوگل نگاه کلی‌تری به موضوع مورد سرچ دارد.

جست‌وجوی عمودی آن قسمت از الگوریتم موتور‌های جستجو است که بر تصاویر، اخبار یا محتوای محلی تمرکز دارد. جستجوی عمودی به گونه‌ای است که به‌شکل تخصصی‌تری به موضوع نگاه می‌کند.

در واقع موتور‌های جستجو به طور همه جانبه به صفحات یک سایت می‌نگرند تا بهترین و مرتبط‌‌‌‌‌ترین نتیجه را در اختیار کاربر قرار دهند. برای مثال نا‌دیده گرفتن محتوای محلی گاهی منجر به از دست دادن ۸۰% از بازدید از صفحه شما می‌شود.

اهمیت جستجوی عمودی تا حدی است که اگر سایت شما در این زمینه به‌خوبی عمل کند، می‌تواند تا میزان زیادی ضعف محتوای نوشتاری شما را پوشش دهد و به موفقیت شما کمک کند.

پس توصیه می‌شود که در کنار محتوای نوشتاری خود به محتوای عمودی خود یعنی تصاویر، ویدئو‌ها، نقشه و مکان‌ها، اخبار و مسائل مربوط به خرید آنلاین توجه داشته باشید تا رتبه بالایی را کسب کنید.

پاسخ‌های مستقیم

پاسخ مستقیم یکی از قابلیت‌های جدید موتور‌های جستجو است که کار کاربران را راحت‌تر از گذشته کرده است. این قابلیت به این صورت است که سؤال شما را بدون نیاز به کلیک روی صفحه وب پاسخ می‌دهد.

حتماً شما نیز به تازگی مشاهده کرده‌اید که برای یک سری از سؤال‌های خود در اولین نتیجه جستجو، پاراگرافی که حاوی پاسخ سؤال شماست، نمایش داده می‌شود و در زیر آن آدرس صفحه وب قرار داده می‌شود.

اگر شما پاسخ سؤالات کاربران را به شکل جامع و مناسبی در سایت خود قرار دهید، می‌توانید در بخش پاسخ مستقیم قرار بگیرید.

در مورد این‌که قرار گرفتن یک صفحه وب در قسمت پاسخ مستقیم برای سئوی سایت مفید یا مضر است، شک و تردید وجود دارد. زیرا برخی این فرضیه را مطرح می‌کنند که‌ اگر پاسخ مستقیم در اختیار کاربر قرار داده شود دیگر از آن صفحه بازدید نمی‌کند، ولی با وجود این نگرانی‌ها شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند، قرار گرفتن در قسمت پاسخ مستقیم، افزایش ترافیک را ایجاد می‌کند.

جمع بندی

تولید محتوای با کیفیت عامل بسیار مهمی در سئوی یک سایت است ولی عوامل متعدد دیگری در این زمینه اثرگذار هستند. امروزه تولید محتوا و بهبود سئوی سایت به یک تخصص تبدیل شده‌اند، پس اگر مالک کسب و کاری هستید توصیه می‌شود که به متخصصان این حوزه مراجعه کنید.

6 دیدگاه در «عوامل موفقیت سئو در محتوا»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *