معرفی ۷ نرم افزار و سایت برای تبدیل فرمت فایل‌های متنی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای ترجمه، تایپ و دسترسی به فایل ناچار به تغییر فرمت فایل‌های متنی به سایر فرمت‌ها ‌شوید؛ معمولاً این کار زمانی لازم می‌شود که کاربر بخواهد یک فایل متنی را باز کند؛ اما پسوند آن مطابق پلتفرم کاربر نباشد و برنامه‌ای برای باز کردن آن در اختیار ندارد و مجبور است فرمت سند متنی خود را تغییر دهد تا آن سند در برنامه‌های دیگر قابل نمایش شود.

تغییر فرمت فایل‌های متنی گاهی هم به این هدف انجام می‌شود که فایل مورد نظر در سیستم‌های دیگر، دچار بهم ریختگی نشود.

 فایل‌های متنی معمولاً با پسوندهای رایج Doc, DocX, DocM, TXT, RTF, Text, TIF, PDF, Html, Xml, Odt,  و بسیاری از فرمت‌های متنی و سندی دیگر اجرا می‌شوند. برای تغییر فرمت فایل‌های متنی مثلاً گاهی اوقات ممکن است لازم باشد یک فایل متنی با فرمت Doc به یک فایل متنی با فرمت پی‌دی‌اف (PDF) تبدیل شود.

در این لینک بخوانید: نرم‌افزارها و وب‌سایت‌های تبدیل رایگان پی‌دی‌اف به ورد

ابزارهای تبدیل و تغییر فرمت فایل‌های متنی به یکدیگر

این روزها، برای تبدیل و تغییر فرمت فایل‌های متنی و اسناد می‌توان به راحتی از ابزارها و نرم افزارهای تبدیل‌کننده (converter) بسیار متنوع و مختلفی کمک گرفت.

درواقع انواع سرویس‌های آنلاین و نرم افزارهای تبدیل و تغییر فرمت فایل‌ها وجود دارند که برای انواع فایل‌های صوتی، متنی، ویدئویی و غیره طراحی شده‌اند. برای این مورد مثلاً می‌توان به نرم افزار کاربردی The File Converterm, All file converter, convertio, و بسیاری ابزارهای آنلاین و نرم افزارهای تبدیل فرمت فایل  اشاره کرد.

اما در کنار نرم افزارهای عمومی، نرم افزارهای اختصاصی برای تبدیل و تغییر فرمت فایل‌های متنی و سندی نیز طراحی شده‌اند. این نرم افزارها تنوع بسیار بالایی دارند؛ از نرم افزارهای تبدیل‌گر یا مبدل متنی معروف می‌توان بهAVS Document Converter, Doxilion, Universal Document converter, zamzar, DocuFreezer, CloudConvert, Doc Converter pro, PDF Converter Elite, PDF Candy و از این قبیل نرم افزارها اشاره کرد که در ادامه چند نمونه از آنها را به طور مختصر معرفی می‌کنیم.

نرم افزار Doxillion Document Converter Software

نرم افزار Doxilion یکی از نام آشناترین و قدرتمندترین ابزارهای تغییر فرمت فایل‌های متنی و مبدل اسناد به شمار می‌آید. این نرم‌افزار فایل‌هایی با پسوندهایDoc, Odt, PNG, PDF و HTML را پشتیبانی و به یکدیگر تبدیل می‌کند.

این ابزار قابلیت‌های کاربردی در اختیار کاربران می‌گذارد و کار با آن بسیار آسان است.

در این نرم افزار امکان تغییر و تبدیل فرمت فایل‌های اسنادی به صورت دسته‌ای و همزمان وجود دارد. برای استفاده از این نرم افزار همیشه نیاز به باز کردن آن نیست؛ با کلیک راست بر روی فایل مورد نظر امکان تغییر فرمت آن به کمک نرم افزار Doxilion وجود دارد.

نرم افزار Doc Converter pro

یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند برای تبدیل فرمت فایل‌های متنی به همدیگر نرم افزار Doc Converter pro است که طیف وسیعی از پسوندها و فرمت‌های اسنادی و متنی پشتیبانی می‌کند.

کاربران این برنامه می‌توانند با توجه به فضای ساده، سرعت و دقت بالای آن ، تنها با چند کلیک فرمت فایل‌های مد نظر خود را چه به صورت تکی و چه به صورت گروهی و دسته‌ای، تغییر دهند.

نرم افزار AVS Document Converter

سومین ابزار  قوی در تبدیل و تغییر فرمت فایل‌های متنی، برنامه AVS Document Converter است. این نرم‌افزار از اکثر زبان‌ها و فرمت‌های اسناد و متن‌ها پشتیبانی می‌کند.

علاوه بر قابلیت تبدیل فایل‌های مختلف به صورت گروهی، با کمک این نرم افزار می‌توان اسناد و فایل‌های PDF را رمزگذاری کرد. از قابلیت‌های دیگر این نرم افزار امکان استخراج تصاویر از متن و ذخیرۀ آنها به عنوان فایل مجزا است. این ابزار با نسخه‌های مختلف ویندوز سازگاری دارد.

نرم افزار VeryPDF Document Converter

از دیگر ابزارها و نرم افزارهای تبدیل فرمت فایل‌های متنی مختلف به همدیگر، می‌توان به نرم‌افزار پرکاربرد VeryPDF Document Converter اشاره کرد.

در این نرم‌افزار کافی است اسناد و فایل‌های متنی را در آن Drag (کشیدن) و Drop (رهاکردن) کرد و با چند کلیک ساده تبدیل فرمت فایل را اجرا نمود.

این ابزار اکثر فرمت‌ها و پسوندهای فایل‌های متنی را پشتیبانی می‌کند. یکی از قابلیت‌های دیگر این نرم‌افزار، امکان تنظیم و ترکیب چندین فایل PDF به یک فایل PDF است. علاوه‌بر این، در این نرم افزار امکان رمزگذاری ۴۸ یا ۱۲۸ بیتی PDF نیز وجود دارد؛ همچنین می‌توان به قابلیت استفاده از روش‌های مختلف فشره‌سازی، برای تبدیل به TIFF هم اشاره کرد.

ابزار Easypdf 

یکی دیگر از ابزارهای تبدیل فرمت فایل‌های متنی به یکدیگر، وبسایت Easypdf است که این سرویس آنلاین رایگان و بدون محدودیت، یکی از بهترین ابزارهای تبدیل‌گر فایل های Word به PDF است. این وبسایت با همه ی پلتفرم ها و مرورگرها سازگاری دارد.

ابزار Convertpdftoxls 

سایت convertpdftoxls یکی از بهترین و کاربردی‌ترین سرویس‌های آنلاین رایگان برای تبدیل فرمت فایل‌های متنی PDF به اکسل XLS  است. یکی از مزیت‎‌های سرویس‌های آنلاین این است که دیگر نیاز به نصب و راه‌اندازی ندارند.

ابزار pdftohtml 

یکی از دقیق‌ترین و بهترین تبدیل‌گرهای فایل‌های متنی پی‌دی‌اف (PDF) به HTML، وب‌سایت pdftohtml است. در این وب‌سایت می‌توان به راحتی و بدون نیاز به نصب و راه‌اندازی، فرمت اسناد و فایل‌های متنی را تغییر داد. این وبسایت به صورت رایگان است.

ابزار DocuFreezer

برای تبدیل اسناد و فایل های آفیس (وُرد، اکسل و پاورپوینت) به پی‌دی‌اف (PDF)، می‌توان از مبدل فرمت فایل DocuFreezer استفاده کرد. این ابزار تبدیل‌گر، اسناد و فایل‌های پی‌دی‌افPDF  را به فرمت‌های PNG, JPG, TIFF تبدیل می‌کند. به کمک این ابزار می‌توان خروجی فایل‌های مد نظر را قفل و فریز کرده و آنها را به صورت Read-only درآورد تا در برابر اصلاح یا عملیات دیگر، محافظت شوند.

نکته پایانی

در بعضی مواقع ممکن است کاربران رایانه مجبور به تغییر فرمت فایل‌های متنی خود شوند. برای این کار ابزارهای بسیار متنوعی وجود دارد که به صورت اختصاصی به تغییر فرمت فایل‌های متنی می‌پردازند. البته از طریق مبدل‌ها و ابزارهای عمومی (تغییر فرمت فایل‌های صوتی، تصویری، متنی و غیره) نیز می‌توان تبدیل فرمت فایل‌های متنی به همدیگر را انجام داد. در این مقاله سعی کردیم برای کاربرانی که با مشکل تغییر فرمت فایل مواجه می‌شوند و نمی‌دانند از چه طریق می‌توانند این کار را انجام دهند، چندین ابزار و مبدل فرمت فایل‌های متنی را به صورت اختصاصی معرفی و نیازشان را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *