یادگیری از طریق دوره های آنلاین

چگونه در دوره‌ آنلاین مثل یک حرفه‌‌ای مطالعه کنیم؟

این نکات و ترفندها، می‌تواند در بهبود یادگیری و افزایش بازده مطالعه آنلاین، به شما کمک کند.

شرکت در دوره‌‌های آنلاین، احتمالا برای افرادی که تازه با آموزش مجازی آشنا شده‌اند، عجیب به نظر می‌رسد. شما باید با یک بستر آموزشی کاملاً جدید آشنا شوید و از آن برای ورود به کلاس آنلاین، یادگیری دروس، کسب اطلاعات، ارسال تکالیف و حتی امتحان‌دادن استفاده کنید و تازه بعد از این مراحل، نوبت به خود یادگیری دروس می‌رسد.

مطالب مرتبط:

راه‌کارها و چالش‌های آموزش در دوره‌های آنلاین

نکته مثبت ماجرا این است که شما می‌توانید به سرعت، نحوه مطالعه و یادگیری آنلاین و بهبود دادن آن‌ها را یاد بگیرید. پس از اتمام این مقاله، می‌توانید از این نکات‌ برای هر نوع دوره آنلاین، خواه برای مدرسه و محل کار یا برای دوره‌های آنلاین در زمینه علایق شخصیتان استفاده کنید.

در این جا یک سری نکات و ترفند برای استفاده بهتر از دوره‌های آنلاین را آورده‌ایم:

انگیزه‌های اصلیتان را بشناسید

هر فردی باید یک سری هدف و انگیزه‌‌ی شخصی برای آموزش آنلاین داشته باشد. عجیب نیست که انگیزه هرفرد با فرد دیگر از شرکت در دوره‌های آنلاین، متفاوت باشد. مطالعات متعدد بر اهمیت داشتنِ انگیزه در محیط آموزشی تاکید می‌کنند، حتی اگر آن «محیط» به جای یک سالن کنفرانس در مدرسه و دانشگاه، میز مطالعه اتاق شما باشد.

اگر در حال تحصیل برای گرفتن یک مدرک دانشگاهی آنلاین هستید، انگیزه شما ممکن است کسب مدرک و داشتن معدل بالا باشد.

شاید هدف شما از شرکت در دوره آنلاین مبانی تجارت، کارآفرینی و ایجاد کسب‌و‌کار شخصیتان باشد.

شاید هم صرفا قصد گذراندن یک سری دوره‌های آنلاین تصادفی و افزایش اطلاعات عمومیتان را دارید و این هم اشکالی ندارد.

مشخص‌کردن انگیزه و نیتتان از شروع یک دوره، اولین کاری است که برای گذراندن حرفه‌ای دوره‌های آنلاین، باید انجام دهید. شما باید آن را مشخص کنید و درصورت عدم انجام این کار، هرگز در یادگیری، پیشرفتی نخواهید داشت و صرفا پول و زمانتان را هدر می‌دهید.

در ابتدا ساعتی را صرف بررسی توضیحات و جزئیات دوره کنید

یک نکته بسیار مهم: اگر کارهایتان را سازماندهی کنید و منظم باشید، به موفقیت‌های عظیمی در یادگیری مجازی دست پیدا خواهید کرد.

اکنون وقت آن رسیده که مهارت‌های سازماندهی امور را جدی بگیرید و برای این کار، ابتدا باید از بررسی جزئیات و توضیحات دوره آنلاین خود، شروع کنید. شما معمولاً می‌توانید در جزئیات دوره‌های آنلاین، انتظار یک برنامه درسی، تقویم آموزشی، انتظارات و اهداف دوره و در حالت ایده‌آل، یک لیست از تکالیف و پروژه‌های دوره را داشته باشید.

با آرامش و تمرکز بالا، به این جزئیات توجه کنید. فهرستی از تکالیف و نکات قابل‌توجه دوره را برای خودتان ایجاد کنید و قسمت‌هایی از درس را که احتمالا برایتان سخت و دشوار خواهد بود، مشخص کنید.

می‌توانید از نکات حرفه‌ای شدن در یادگیری دوره‌های آنلاین همانند «مهارت سازماندهی» برای بهبود زندگی روزانه‌تان هم استفاده کنید. این نکات می‌توانند کلی تفاوت ایجاد کنند!

برای یادآوری تاریخ‌های مهم دوره، از اپلیکیشن‌ها یا تقویم کمک بگیرید

پس از بررسی نکته بالا، نوبت به تهیه و تعیین یک سیستم یادآوری برای مدیریت مهلت‌های زمانی دوره آنلاین می‌‌رسد. برای استفاده موثرتر از دوره و بهبود یادگیری، نمی‌توانید صرفا به حافظه‌تان متکی باشید و نیاز به ابزاری دارید تا موقعیت‌های مهم مانند تاریخ امتحانات، زمان تحویل پروژه‌ها و را به شما یادآوری کند و از آن، برای برنامه‌ریزی استفاده کنید. اکثر دانش‌آموزان از برنامه‌های دیجیتالی برای این کار استفاده می‌کنند؛ اما شما می‌توانید، از یک دفتر برنامه‌ریزی هم استفاده کنید.

هنگام برنامه‌ریزی مطمئن شوید که برای تعهدات دوره آنلاین نیز به اندازه تعهدات زندگی واقعی، ارزش قائل شده‌اید و وقت کافی به آن‌ها اختصاص داده‌اید. به این ترتیب، می‌توانید به پیشرفت‌های چشمگیری در دوره آنلاین خود، دست یابید.

مواقع سخت را پیش‌بینی و برای مدیریت آن‌ها برنامه‌ریزی کنید

بار دوره آنلاین شما به احتمال زیاد، هفته به هفته متفاوت خواهد بود، اما بهتر است که در اسرع وقت مشخص کنید که کدام هفته‌ها سخت‌تر خواهد بود، به ویژه اگر یک زندگی فعال و شلوغ، در خارج از کلاس‌های مجازیتان دارید. به وظایف و مشغله‌هایتان، نگاهی دقیق بیندازید و برنامه‌ای متناسب با حجم دروستان تهیه کنید.

آیا هفته بعد از تعطیلات، امتحان دارید؟ پس شاید بهتر است که چند هفته زودتر از حالت عادی، مرور مطالب دوره را شروع کنید. آیا تولدتان نزدیک است؟ پس با چند روز زودتر مطالعه‌کردن، هم از درستان عقب نیافتید و هم از تولدتان لذت ببرید.

موفقیت در یادگیری آنلاین مستلزم این است که یادگیری را در اولویت قرار دهید، حتی زمانی که همانند یک زنبور، پرمشغله هستید.

از پروژه‌ها و تکالیف دوره، غافل نشوید

یکی از بزرگترین موانع برای یادگیری مجازی، عدم پیگیری و انجام پروژه‌های دوره، تکالیف و … دوره‌های آنلاین است. بدون انجام کارهایی که از شما خواسته شده، چگونه توقع افزایش و بهبود یادگیری و مطالعه را دارید؟

اگر می‌خواهید بیشترین بهره را از دوره‌های آنلاین خود ببرید، باید قدم‌به‌قدم همراه با دوره پیش بیایید.

یک فضای مطالعه اختصاصی برای خودتان ایجاد کنید

وقتی در تمرکز شما، اختلالی رخ دهد، خواندن و فهم دروس، برایتان سختتر می‌شود. یک مطالعه حرفه‌ای، نیازمند شرایطی همچون حفظ تمرکز، جای مناسب برای مطالعه و … است. بهتر است که در یک فضای عاری از هرگونه عوامل حواس پرتی، به مطالعه بپردازید.

شما می‌توانید به یک فضای مناسب و آرام برای مطالعه، مثل کتابخانه بروید یا اینکه سعی کنید، با حذف عوامل مزاحم، شرایط اطرافتان را، بهتر کنید. تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی‌ دشوار است؛اما بدون انجام این کار، در نهایت فقط وقت خودتان را هدر می‌دهید و نیازمند مطالعهِ بیشتر می‌شوید. پس به جای افزایش کمیت زمان مطالعه‌تان، سعی کنید که کیفیت آن را افزایش دهید.

خود را مستقیماً به معلم خود معرفی کنید

مربی دوره آنلاین شما احتمالاً تعداد زیادی دانش‌آموز دارد و در بین این دانش‌آموزان، او احتمالاً فقط می‌تواند کمتر از ۱۰ نفر را نام ببرد. بهتر است شما یکی از کسانی باشد که او می تواند نام ببرد! مستقیماً خود را به معلم دوره، معرفی و توجه او را جلب کنید. اگر بتوانید به معلم بگویید که چرا برای یادگیری این درس، هیجان زده هستید یا چه چیزی باعث شده است که در دوره‌‌ی او، ثبت نام کنید، یک امتیاز برایتان محسوب می‌شود و در یادگیری شما تاثیر مثبتی دارد.

البته قبل از معرفی و ارسال پیام، حتما توجه داشته باشید که پیامتان مودبانه و مناسب باشد و بتواند منظور شما را به‌خوبی منتقل کند.

دقیقه نودی نباشید

به تعویق‌انداختن یکی از بدترین استراتژی‌های مطالعه در دوره‌های آنلاین است. اگر در انجام وظایف و تعهدات خود کوتاهی کنید، در آخرین لحظات، باید مضطربانه و عجولانه، مشغول تکمیل کارهایتان شوید.

برخی به این نوع استرس و روش عادت دارند و شاید شما هم این‌گونه باشید؛ اما بسیاری از ما برای انجام دقیق و صحیح کارهایمان، نیازمند زمان و تمرکز بیشتری هستیم. به جای استفاده از این تکنیک‌ وحشتناک مطالعه، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید تا حداقل ۷۲-۴۸ ساعت زودتر از موعد مقرر، کارهای خود را تمام کرده باشید. به این ترتیب، می‌توانید با اختصاص زمان کافی، کار خود را به بهترین نحو ممکن، به اتمام برسانید. اینگونه یادگیری شما از دوره‌های آنلاین نیز، به صورت چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

یک همراه در مطالعه پیدا کنید

بیایید با هم صادق باشیم؛ گاهی اوقات، ما واقعاً در کارهایمان به‌ شدت اهمال‌کار می‌شویم و از انجام تعهداتمان، غافل می‌شویم. اینجور مواقع، بودن فردی که وظایفمان را به یادمان آورد، بسیار سودمند است.

یکی از بهترین روش‌های مطالعه دوره‌های آنلاین، این است که این کار را به‌‌تنهایی انجام ندهید. برای خود، یک همراه در مطالعه پیدا کنید و یکدیگر را مسئول یادآوری و بررسی انجام وظایف یکدیگر کنید.

تا جایی که می‌توانید، مطالب دوره‌تان را ‌روی کاغذ چاپ کنید

به احتمال زیاد، شما زمان زیادی را صرف گشتن در تلفن‌همراه و نگاه کردن به رایانه خود می‌کنید. متاسفانه، استفاده زیاد از اینترنت، بر حافظه شما تأثیر منفی می‌گذارد و می‌تواند، هضم و درک اطلاعاتی را که می‌بینید، سخت‌تر کند. در حقیقت، مغز شما، حتی اطلاعاتی را که در جستجوی آن‌ها هم هستید، کاملا به‌خاطر نمی‌سپارد. (البته تکنیک‌هایی برای بهبود حافظه و افزایش عملکرد مغز وجود دارد که می‌توانید درباره آن‌ها مطالعه کنید)

بنابراین بهتر است از روش‌های ذیل برای افزایش یادگیری در دوره‌های آنلاین و به خاطر‌سپردن مطالب استفاده کنید.

در صورت امکان، از مطالب دوره‌های آنلاینِ خود، پرینت بگیرید. دستگاه‌های الکترونیکی خود را خاموش کنید و به کاغذهای جلوی خود، نگاه و تفکر کنید. نکات مهم را هایلایت کنید و در حاشیه مطالب، نظراتتان را یادداشت کنید. همچنین می‌توانید خلاصه و چکیده مطالبی را که از دوره‌های آنلاین، یاد گرفته‌اید، در یک دفترچه یادداشت یا یک سند دیجیتالی جمع‌آوری کنید تا در آینده برای مرور دوباره، از آن‌ها استفاده کنید.

کلاس‌هایتان را با سرعت ۲برابر نگاه کنید

یکی از نکات و ترفندهای آموزشی الکترونیکی مورد علاقه دانشجویان، استفاده از برنامه‌ یا افزونه‌هایی است که به فرد، این امکان را می‌دهد که سخنرانی‌های دوره‌های آنلاین را با سرعتی بیشتر از سرعت معمولی، مشاهده کند. می‌توانید از Google Speed ​​Controller در Google Chrome استفاده کنید و سرعت پخش دوره‌های آنلاین‌ را با توجه به شرایطتتان تنظیم کنید.

شاید در ابتدا کمی عجیب، به‌نظر برسد؛ اما می‌توانید تا ۲ یا حتی ۳ برابر سرعت معمول، دوره را پخش کنید و سخنرانی‌های آنلاین ۶۰ دقیقه‌ای را به ۳۰ دقیقه دلپذیرتر، تبدیل کنید.

وقت شما ارزشمند است و تمرکز‌کردن در دوره آنلاین می‌تواند سخت باشد؛ بنابراین، این ترفند کوچک می‌تواند به بهبود تمرکز و افزایش کیفیت مطالعه آنلاین شما کمک کند.

در بحث‌های کلاسی شرکت کنید

پنل‌های گفتگوی دوره‌های آنلاین، در واقع ابزارهای آموزشی مفیدی هستند؛ اما به شرطی که آن‌ها را جدی بگیرید و در واقع، در کلاس، مشارکت داشته باشید.

به جای اینکه از نظرات همکلاسی‌های خود، تقلید کنید و حضوری منفعلانه در کلاس داشته باشید، به خودتان قول دهید که ایده‌ها و نظراتتان را در کلاس آنلاین، مطرح ‌کنید.

و اینگونه است که یادگیری واقعی اتفاق می‌افتد.

از یک اینترنت خوب استفاده کنید

تمرکزکردن در یادگیری آنلاین، نیاز به انگیزه و نظم و انضباط شخصی دارد؛ بنابراین شما باید هرگونه اصطکاک یا موانع سر‌راه این کار را به حداقل برسانید (مانند وقتی که شب قبل از باشگاه‌رفتن، لباس‌های ورزشی خود را آماده می‌کنید.).

اتصال به یک اینترنت مناسب،کلید موفقیت در یادگیری دوره‌های آنلاین است. شما نمی‌خواهید که وقت گرانبهای خود را برای اخطارهای قطع اینترنت و تلاش برای اتصال مجدد یا منتظرماندن برای بارگیری یک ویدئو هدر دهید. شما می‌خواهید، دکمه شروع را بزنید و فوراً ذهن خود را درگیر موضوع کنید. یک اینترنت ضعیف این امر را بسیار آزاردهنده و اعصابتان را خورد می‌کند و احتمال ادامه‌دادن دوره، بسیار کمتر می‌شود.

برای مطالعات خود، محدودیت زمانی تعیین کنید

عاقلانه‌تر است؛ اگر به میزان و کیفیت زمان مطالعه‌تان توجه بیشتری داشته باشید. این می‌تواند انگیزه شما را برای یادگیری در طول زمان، حفظ کند. همچنین می‌تواند در به چالش‌کشیدن شما در استفاده موثرتر از زمان مطالعه‌تان، کمک کند و موجب بهبود یادگیری شما شود.

حتی ممکن است که بخواهید تکنیک پومودورو را امتحان کنید: ۲۵ دقیقه مطالعه و ۵ دقیقه استراحت. با این استراتژی، شما می‌توانید، چهار ساعت یا بیشتر، بدون ترس و اضطراب به مطالعه بپردازید و بازدهی خوبی هم داشته باشید.

مطالب مرتبط:

افزایش تمرکز در کار با روش پومودورو

در صورت نیاز در روش مطالعه‌تان، تأمل و تجدیدنظر کنید

انتخاب یک روش مطالعه موثر برای دوره‌های آنلاین، یک تلاش بسیار شخصی است. نکاتی که برای دوستتان مفید است، شاید به شما در موفقیت در یادگیری آنلاین کمکی نکند.

یکی از بهترین راه‌های یادگیری آنلاین این است که به طور مداوم استراتژی‌های خود را تغییر دهید و سعی کنید که آن‌ها را بهینه کنید. این امر، مستلزم تأمل و تفکری عمیق است؛ اما نتایجش می‌تواند تفاوت بین رتبه برتر‌بودن و یا رتبه آخر‌شدن را رقم بزند.

همواره به خاطر داشته باشید: یادگیری، کاری سرگرم کننده است

وظیفه شما در این جهان هستی، جذب ایده‌های جدید، به چالش‌کشیدن ایده های قبلیتان، درک جهان و یافتن جایگاه خودتان در آن است. این ماموریتی بسیار جالب‌تر از اکثر کارهایی که در زندگیتان انجام می‌دهید، است.

یادگیری یک امتیاز مثبت است و شما باید به یادگیری آنلاین خود، به‌عنوان یک موهبت و فرصت و نه یک کار سخت و طاقت‌فرسا نگاه کنید.

برای یادگیری مطالب و مهارت‌های کاربردی، ترجمیک اقدام به ایجاد دبستان ترجمیک کرده است. اگر می‌خواهید در دوره‌های آنلاین موثر و کارآمد شرکت کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از دبستان ترجمیک بازدید کنید.

نویسنده: فاطمه روستا

یک دیدگاه در «چگونه در دوره‌ آنلاین مثل یک حرفه‌‌ای مطالعه کنیم؟»;

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *