صفر تا صد آزمون آیلتس

اولین گام برای موفقیت در هر آزمونی، آشنایی با ساختار، روند و شیوه‌های موفقیت در آن است. داوطلبان برای موفقیت در آزمون آیلتس نیز باید با تمامی جنبۀ‌های گوناگون این آزمون آشنایی داشته باشند.

از این رو، در این صفحه قصد داریم به بررسی تمامی مسائل مربوط به آزمون آیلتس از صفر تا صد بپردازیم.

درخواست مشاوره
صفرتاصد آیلتس

آزمون آیلتس

آیلتس مخففInternational English Language Testing System است. این آزمون بین‌المللی برای سنجش سطح تسلط به زبان انگلیسی برای اهدافی همانند مهاجرت تحصیلی و کاری کاربرد دارد. این آزمون مورد قبول بیش از 11000 مدرسه، دانشگاه، سازمان و ... در سراسر جهان است؛ از این‌رو افراد زیادی در سراسر جهان برای اهداف مهاجرتی از آن استفاده می‌کنند.

آزمون آیلتس چهار مهارت شنیداری ((Listening، مکالمه(Speaking) ، خواندن ( (Reading و نوشتن (Writing) را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اولین شرط برای تحصیل یا کار در بسیاری از کشورهای انگلیسی‌زبان از جمله کانادا، استرالیا، انگلستان و ... کسب نمره مطلوب در این آزمون است.

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس در دو نوع جنرال آیلتس جنرال IELTS General)) و آیلتس آکادمیک (IELTS Academic) برگزار می‌شود. شرکت در آزمون آیلتس جنرال برای افرادی مناسب است که قصد مهاجرت برای اهداف شغلی یا برنامه‌های آموزشی کوتاه‌مدت داشته باشند.

آیلتس آکادمیک برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند و می‌خواهند تحصیلات خود را در کالج یا دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان ادامه دهند، گزینه مناسبی محسوب می‌شود. در واقع، نمره آیلتس شما نشان می‌دهد که توانایی طی تحصیل به زبان انگلیسی را دارید یا خیر؟ علاوه بر این پذیرش در دانشگاه‌ها منوط به این است که داوطلب به حداقل نمرۀ آیلتس اعلام‌شدۀ دست یافته باشد.

در هر دو نوع آزمون آیلتس یعنی آیلتس جنرال و آکادمیک چهار مهارت لیسنینگ، اسپیکینگ، رایتینگ و ریدینگ مورد ارزیابی قرار می‌‌گیرد. این دو نوع آزمون در دو مهارت Reading و Writing تفاوت دارند. در ریدینگ آیلتس جنرال به نسبت از واژگان ساده‌تری استفاده شده است این در حالی است که در آیلتس آکادمیک متن‌های علمی و آکادمیک بیشتر به چشم می‌خورد.

علاوه بر این در رایتینگ آیلتس آکادمیک، تسک اول به تحلیل نمودار اختصاص داده شده است. در تسک اول رایتینگ آیلتس جنرال داوطلبان باید نامه‌ای را در تعداد کلمه‌ای مشخص بنویسند. با این حال دو مهارت Speaking و Listening در این آزمون‌ها مشترک هستند و با یکدیگر تفاوتی ندارند.

انواع آزمون آیلتس
انواع آزمون آیلتس

اگر به دنبال کلاس آیلتس با هزینه مناسب هستید، هزینه آیلتس ترجمیک را بررسی کنید!

بخش‌های آزمون آیلتس

مهارت اسپیکینگ یک مصاحبه حضوری است که با حضور ممتحن و داوطلب به صورت رو ‌در رو برگزار می‌شود. اسپیکینگ شامل سه بخش است و در هر یک از این بخش‌ها موضوعات و سوالات متنوع و گوناگونی به چشم می‌خورد. علاوه بر این، تمامی مکالمات در اسپیکینگ ضبط خواهد شد. این مهارت از نمره 0 تا 9 ارزیابی می‌شود.

مهارت لیسنینگ مهارت لیسنینگ

بخش لیسنینگ چهار بخش است که هر بخش شامل 10 سوال است. بخش‌های یک و دو لیسنینگ موقعیت‌های معمولی اجتماعی را شامل می‌شود این در حالی است که صوت بخش سوم چهارم بیشتر در موقعیت‌های آموزشی و آکادمیک اتفاق می‌افتد.

در طول پخش فایل‌های صوتی شرکت‌کنندگان باید به این فایل‌های صوتی گوش دهند و بر اساس شنیده‌ها به این سوالات، پاسخ دهند. مدت زمان این بخش 40 دقیقه است.

مهارت ریدینگ مهارت ریدینگ

ریدینگ آیلتس شامل 40 سوال است که داوطلبان باید در طول 60 دقیقه به آن پاسخ دهند. موضوعات ریدینگ آیلتس موضوعات متفاوتی را شامل می‌شود با این حال ریدینگ آیلتس آکادمیک نسبت به آیلتس جنرال شامل متن‌هایی علمی‌تر و با کلمات تخصصی‌تر است.

مهارت رایتینگ مهارت رایتینگ

رایتینگ آیلتس حدود 60 دقیقه طول می‌کشد و از دو تسک (وظیفه) تشکیل شده است. فرمت مهارت رایتینگ در آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال متفاوت است. در ادامه به بررسی این مهارت در آیلتس آکادمیک و جنرال می‌پردازیم:

رایتینگ آیلتس آکادمیک

تسک
مدت‌زمان شرح تسک
۱ ۲۰ دقیقه توصیف نوشتاری جداول، نمودارها، نقشه‌ها و...
۲ ۴۰ دقیقه نوشتن یک مطلب یا مقاله همراه با استدلال منطقی در خصوص موضوعات مختلف

رایتینگ آیلتس جنرال

تسک
مدت‌زمان شرح تسک
۱ ۲۰ دقیقه نامه‌ای رسمی یا غیر رسمی در خصوص یک درخواست یا نوشتن یک شکایت در مورد یک مشکل
۲ ۴۰ دقیقه نوشتن یک مطلب یا مقاله همراه با استدلال منطقی در خصوص موضوعات عمومی
مهارت اسپیکینگ مهارت اسپیکینگ

مهارت اسپیکینگ یک مصاحبه حضوری است که با حضور ممتحن و داوطلب به صورت رو ‌در رو برگزار می‌شود. اسپیکینگ شامل سه بخش است و در هر یک از این بخش‌ها موضوعات و سوالات متنوع و گوناگونی به چشم می‌خورد. علاوه بر این، تمامی مکالمات در اسپیکینگ ضبط خواهد شد. این مهارت از نمره 0 تا 9 ارزیابی می‌شود.

بخش اول

در طول پخش فایل‌های صوتی شرکت‌کنندگان باید به این فایل‌های صوتی گوش دهند و بر اساس شنیده‌ها به این سوالات، پاسخبخش اول اسپیکینگ، ممتحن سوالاتی را از داوطلب در خصوص معرفی خودش، خانواده، تحصیلات، شغل، سرگرمی‌ها، دلیل شرکت در آزمون آیلتس و... می‌پرسد. مدت زمان بخش اول اسپیکینگ، از 4 تا 5 دقیقه متغیر است.

بخش دوم

در بخش دوم اسپیکینگ آیلتس به داوطلبان کارت‌هایی موسوم به کیوکارت در خصوص موضوعات مختلف داده می‌شود. داوطلبان یک دقیقه فرصت دارند تا برای صحبت در خصوص آن موضوع آماده شوند و پس از آن در طول دو دقیقه باید به صحبت بپردازند.

بخش سوم

در بخش سوم اسپیکینگ داوطلبان می‌بایست به سوالاتی دقیق‌تر در خصوص کیوکارت بخش دوم پاسخ دهند. در واقع، توانایی‌های داوطلب در بسط ایده‌هایش و انتقال صحیح آن‌ها به زبان انگلیسی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

برای ثبت‌نام نیاز به مشاوره دارید؟

برای دریافت مشاوره فقط کافیست فرم زیر را پر کنید. در کوتاه‌ترین زمان مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.

نمره‌گذاری آزمون آیلتس

همانطور که اشاره شد، آزمون آیلتس در بازه بین نمره 0-9 نمره‌گذاری می‌شود. علاوه بر این، هر کدام از مهارت‌های این آزمون نیز از نمره 0 تا 9 نمره‌گذاری می‌شود. میانگین نمرات چهار مهارت این آزمون، نمرۀ نهایی این آزمون را مشخص می‌کند. در جدول زیر، نمره کسب‌شده توسط داوطلب و سطح او دقیق‌تر اشاره شده است:

نمره
سطح داوطلب
توضیح
نمره {{0 | pNumber}}
سطح داوطلب: داوطلب غایب بوده است.
توضیح: به سوالات پاسخ داده نشده است.
نمره {{1 | pNumber}}
سطح داوطلب: عدم توانایی در استفاده از زبان انگلیسی
توضیح: به جز چند کلمه، توانایی استفاده از زبان انگلیسی را ندارد.
نمره {{2 | pNumber}}
سطح داوطلب: داوطلب بسیار ضعیف
توضیح: داوطلب در درک، صحبت و نوشتن به زبان انگلیسی ایرادات زیادی دارد.
نمره {{3 | pNumber}}
سطح داوطلب: داوطلب ضعیف
توضیح: تنها موقعیت‌هایی بسیار آشنا را درک می‌کند. در ارتباطات او، اشکالات تقریبا زیادی وجود دارد.
نمره {{4 | pNumber}}
سطح داوطلب: داوطلب با توانایی محدود
توضیح: داوطلب امکان استفاده از زبان پیچیده را ندارد. این داوطلب نیز در درک مفهوم زبانی و بیان ایراد دارد.
نمره {{5 | pNumber}}
سطح داوطلب: داوطلب با سطح زبانی متوسط
توضیح: تسلط نسبی بر زبان وجود دارد با این که احتمال اشتباهات فراوان وجود دارد. با این حال داوطلب باید توانایی‌های خود را تقویت کند.
نمره {{6 | pNumber}}
سطح داوطلب: داوطلب شایسته
توضیح: داوطلب توانایی استفاده از زبان و تسلط بر آن را دارد و قادر به درک پیچیدگی‌های آن است. امکان امکان درک نادرست از موقعیت‌هایی نیز وجود دارد.
نمره {{7 | pNumber}}
سطح داوطلب: داوطلب خوب
توضیح: داوطلب قادر به درک پیچیدگی‌های زبان است و به خوبی آن را مدیریت میکنید. در خصوص این داوطلب نیز امکان سوبرداشت از موقعیت‌هایی وجود دارد تا نتواند از زبان به درستی استفاده کند.
نمره {{8 | pNumber}}
سطح داوطلب: داوطلب عالی
توضیح: تسلط کافی به زبان وجود دارد در عین حال امکان اشتباه در درک موقعیت‌ها نیز وجود دارد.
نمره {{9 | pNumber}}
سطح داوطلب: داوطلب بسیار عالی
توضیح: تسلط کامل و درستی بر زبان انگلیسی وجود دارد. درک کاملی از زبان وجود دارد.

منابع آزمون آیلتس

منابع آزمون آیلتس

برای موفقیت در آزمون آیلتس نیز مانند هر آزمون دیگری مطالعۀ منابع مربوط حائز اهمیت است. به عبارت دیگر، علاوه بر نقش پراهمیت تعیین سطح و شرکت در کلاس آیلتس، مطالعه منابع آیلتس و تمرین فردی موثر و نقش‌آفرین است.

مطالعه این منابع باید به شکلی صورت پذیرد باشد در مدت زمان محدود داوطلبان، مرتبط‌ترین و بهترین منابع مطالعه شود. مطالعۀمنابع مهم مربوط به آزمون آیلتس، داوطلبان را در اخذ نمره مدنظر آن‌ها کمک می‌کند.

کتاب‌ها، پادکست‌ها، ویدیو‌های آموزشی و اپلیکیشن‌های آموزش آیلتس از جمله منابع مهم آموزشی آیلتس محسوب می‌شوند. انتخاب سنجیده و مطالعۀ با دقت منابع مربوط به آزمون آیلتس از سردرگمی داوطلبان جلوگیری می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند در زمان کوتاه‌تری نمره مدنظر خود را کسب کنند. در ادامه این مطلب به برخی از مهم‌ترین منابع این آزمون اشاره می‌کنیم:

Complete IELTS

داوطلبان با مطالعه این مجموعه سه جلدی، می‌توانند نمره خود را از 4 تا 7.5 ارتقا دهند. این کتاب توسط انتشارات کمبریج منتشر شده است. Complete IELTS برای تمامی سطوح از مبتدی تا پیشرفته مناسب است و به تمامی نیازهای افراد در خصوص تقویت مهارت‌های چهارگانۀ پاسخ می‌دهد.

دانلود کتاب
Complete IELTS

Mindset for IELTS

این مجموعه چهار جلدی توسط انتشارات کمبریج منتشر شده است . این کتاب نیز سطوح مبتدی تا پیشرفته را پوشش می‌دهد و نمرات داوطلبان این آزمون را از تا نمره 7.5 ارتقا می‌دهد. جلد اول این کتاب، داوطلبان را با فرآیند آزمون آیلتس و نمونه سوالات این آزمون آشنا می‌کند.

Complete IELTS

Collins English for exam

مجموعه کتاب شش جلدی collins، برای افرادی که قصد دارند در آزمون آیلتس نمره 7 و بالاتر را کسب کنند، مناسب است. در واقع، این کتاب برای آموزش سطح پیشرفته طراحی شده است. هم‌چنین، این کتاب هر چهار مهارت مورد ارزیابی آزمون آیلتس را تقویت می‌کند.

دانلود کتاب
Complete IELTS

Destination

Destination مجموعه سه جلدی است که برای داوطلبان سطح متوسط و بالاتر، مناسب است. ویژگی اصلی این کتاب بر اساس آموزش لغات و گرامر است و تمریناتی را نیز پیرامون این مباحث ارائه می‌کند. گستردگی و تنوع تمرین‌های این کتاب باعث شده است داوطلبان با انواع نمونه سوالات آزمون آیلتس آشنا شوند.

دانلود کتاب
Complete IELTS

New Insight into IELTS

این مجموعه کتاب، 6 جلد دارد و برای تمامی سطوح مبتدی تا پیشرفته مناسب است. کتاب برای آموزش هر چهار مهارت مورد سنجش آزمون آیلتس مناسب است. هم‌چنین مطالب این کتاب به نحوی آموزش داده شده است که هم برای آموزش آیلتس جنرال و هم آکادمیک مفید است.

دانلود کتاب
Complete IELTS

پادکست‌های آموزش آیلتس

از جمله منابع مهم آموزش آزمون آیلتس پادکست‌ها هستند. پادکست‌ها منبع آموزشی مهمی در آموزش به داوطلبان در خصوص ساختارهای جمله‌بندی زبان انگلیسی و لهجه‌های گوناگون زبان انگلیسی، تقویت لیسنینگ و... هستند. در ادامه به برخی از این پادکست‌ها اشاره می‌کنیم:

British council

این پادکست برای تسلط به لهجه‌ی بریتیش مفید است. تقسیم‌بندی منوی قسمت‎‌های این پادکست به شکلی است که تمامی سطوح مبتدی تا پیشرفته را شامل می‌شود. به عبارت دیگر، این پادکست برای هر نوع سطح زبانی مناسب است. نکته دیگر این است که متن پادکست نیز ضمیمه فایل صوتی شده است تا داوطلبان با شکل نوشتاری کلمات آشنا شوند.

دانلود پادکست
Complete IELTS

All ears English podcast

پادکست All ears English podcast مناسب سطوح مبتدی تا پیشرفته است. لهجه این پادکست، امریکن است؛ در واقع این پادکست به شما آموزش می‌‎دهد که چگونه از عبارت‌های انگلیسی در موقعیت مناسب استفاده کنید و مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید.

دانلود پادکست
Complete IELTS

Elllo

این پادکست نیز برای سطوح مبتدی تا پیشرفته مناسب است. در واقع، این پادکست بر اساس آشنا کردن مخاطب با لهجه‌های گوناگون زبان انگلیسی است. به این ترتیب، مخاطبان این پادکست با لهجه‌های گوناگون آشنا می‌شوند و در آزمون نیز در صورت برخورد با انواع لهجه به ویژه در بخش لیسنینگ غافل‌گیر نمی‌شوند.

دانلود پادکست
Complete IELTS

راه‌های موفقیت در آزمون آیلتس

داوطلبان برای کسب نمره مدنظر خود در آزمون آیلتس باید دو نکته مهم را مدنظر داشته باشند. در واقع، آموزش و مطالعه به منزلۀ دو گام اساسی و مهم‌ برای موفقیت داوطلبان در این آزمون است. مطالعه باید به شکلی مستمر و اصولی انجام شود تا نتیجۀ مطلوب را به دنبال داشته باشد. تهیه و مطالعه منابع مرتبط با آزمون آیلتس هم‌چون پکیج آیلتس و مجلۀ آیلتس نیز می‌تواند روند و سرعت پیشرفت داوطلبان را سرعت ببخشد.

آموزش باید به شکلی باشد که در مدت زمانی کوتاه، بهترین نتیجه برای داوطلب را به همراه داشته باشد. در واقع، کلاس‌ آیلتس باید هر چهار مهارت مورد سنجش آزمون آیلتس را به شکل همزمان تقویت کند.

راه‌های موفقیت در آزمون آیلتس
انواع آزمون آیلتس

اگر به دنبال تصحیح رایتینگ آیلتس خود برای کسب موفقیت در آزمون آیلتس هستید، تصحیح رایتینگ ترجمیک را از دست ندهید!

ماک آیلتس

آزمون ماک آیلتس، آزمون شبیه‌سازی‌شده آزمون آیلتس است. ماک‌ آیلتس، شباهت بالایی با آزمون اصلی آیلتس دارد و به لحاظ شیوه نمره‌گذاری، تعداد سوالات و محتوای آن‌ها می‌تواند آزمون آزمایشی مناسبی برای آزمون آیلتس باشد.

داوطلبان آزمون آیلتس که از بابت شرکت در آزمون آیلتس و نتیجۀ خود نگرانی دارند، می‌توانند با شرکت در آزمون ماک آیلتس دغدغه‌های خود را کاهش دهند. شرکت در آزمون ماک آیلتس باعث می‌شود، داوطلبان دیدی کلی در خصوص توانایی‌های خود پیش از آزمون به دست آورند.

هم‌چنین داوطبان با شرکت در آزمون ماک آیلتس در پرداخت هزینۀ مجدد آزمون آیلتس نیز صرفه‌جویی می‌کنند. داوطلبان با پرداخت هزینه‌ای کمتر در آزمون ماک آیلتس شرکت می‌کنند و با شناختی کلی که از توانایی‌های خود به دست می‌آورند، نیازی به پرداخت مجدد هزینۀ آزمون آیلتس ندارند.

نتیجۀ آزمون آیلتس

نتایج آزمون آیلتس کامپیوتری 3 تا 5 روز پس از تاریخ آزمون قابل مشاهده است. هم‌چنین نتایج آزمون کاغذی آیلتس 13 روز از زمان آزمون اعلام می‌شود. داوطلبان می‌توانند نتایج ابتدایی آزمون آیلتس را به صورت آنلاین مشاهده کنید که البته، نتیجه‌ای رسمی نیست.

برای مشاهده نتایج آزمون آیلتس داوطلبان باید نام و نام‌خانوادگی، تاریخ تولد و شماره گذرنامه خود را در سایت وارد کنید. البته این نتیجه تا زمان صدور نتیجه و مدرک رسمی آزمون قابلیت دریافت دارد و به به عبارت دیگر این نتیجه، موقتی است.