دیکشنری لانگمن

۸ مورد از بهترین دیکشنری‌های انگلیسی

در فرآیند یادگیری و تدریس زبان اهمیت استفاده از دیکشنری انگلیسی غیرقابل‌انکار است. انتخاب بهترین دیکشنری انگلیسی می‌تواند منبع یادگیری بسیار مفیدی باشد، به‌خصوص که باعث می‌شود فرد کم‌تر به معلم زبان خود وابسته باشد. حتی تحقیقاتی هم در این زمینه انجام شده ‌است و تأثیر استفاده از دیکشنری را در یادگیری زبان خارجی به اثبات رسانده‌است!

 ترجمیک بزرگ‌ترین موسسه ترجمه، ویرایش، تولید محتوا و … در کشور است که با بهره‌گیری از متخصص‌ترین مترجمان کشور، پروژه‌های مختلف شما را به بهترین نحو ممکن بر عهده می‌گیرد. تنها با چند کلیک سفارش را ثبت می‌کنید و پس از مدت مشخصی فایل ترجمه‌شده برای شما ارسال خواهد شد. تنها کافیست کلید ارسال سفارش را بزنید.

شما می‌توانید از فرهنگ لغت برای فهمیدن معنی هر کلمه‌ای که درک نمی‌کنید، استفاده کنید. بااین‌حال انواع مختلفی از فرهنگ‌های لغت وجود دارد، این به استفاده شما برمی‌گردد که کدام‌یک از واژه‌نامه‌ها را برای خود مناسب بدانید. می‌توانید با ما همراه باشید تا با انواع مختلف فرهنگ‌های لغت آشنا شوید.

دیکشنری انگلیسی یکی از مهم‌ترین ابزارها طی دوره تحصیلی شما در دانشگاه است. به‌خصوص که اگر شما دانشجوی ارشد باشید، اهمیت و استفاده از بهترین دیکشنری‌های انگلیسی و دانلود دیکشنری برایتان دوچندان می‌شود چون با پروژه‌های کلاسی و مقالات مختلفی روبه‌رو می‌شوید و اینجاست که فرهنگ لغت خوب، به شما کمک به سزایی می‌کند تا سوژه را بهتر درک کنید، ارتباطتان رو با منابع خارجی بهبود ببخشید و کیفیت کارهایتان را با اطمینان از استفاده درست از کلمات افزایش دهید.

بااین‌حال، همه فرهنگ‌های لغت یکسان نیستند و اگر ندانید چطور از فرهنگ لغت به‌درستی استفاده کنید، ممکن است معنای اشتباه یک لغت را به کار ببرید و کیفیت پروژه شما زیر سؤال برود.

به انواع مختلف دیکشنری که در بخش بعدی معرفی می‌شود نگاهی بی اندازید. کدام فرهنگ لغت به نظر شما بهترین انتخاب است؟

دیکشنری‌های مختلف

آشنایی با انواع بهترین فرهنگ لغت‌های انگلیسی

فرهنگ‌های لغت ازلحاظ زبانی به دودسته تک‌زبانه و دوزبانه تقسیم می‌شود. در ادامه، با مواردی از بهترین دیکشنری‌های انگلیسی آشنا خواهید شد و انواع دیکشنری از انواع دیگر را نیز خواهید شناخت.

فرهنگ لغت دوزبانه

 فرهنگ لغت دوزبانه، فرهنگ لغتی است که معنای واژه‌ای که دنبال آن هستید را به زبان شما ترجمه می‌کند. این نوع دیکشنری معمولاً تنها میزان کمی از اطلاعات را در مورد کلمه‌ای که به دنبالش هستید، دارد اما درک آن آسان است زیرابه زبان مادری شما نوشته‌شده است. مثل انواع دیکشنری انگلیسی به فارسی مانند فرهنگ هزاره و پویا.

فرهنگ لغت یک‌زبانه

 فقط به زبان انگلیسی نوشته می‌شود و اطلاعات مختلفی در مورد هر کلمه انگلیسی را در اختیارتان قرار می‌دهد. ازجمله دستور زبان و نحوه تلفظ. اما گاهی می‌تواند استفاده از دیکشنری انگلیسی گیج‌کننده باشد زیرا برای هر کلمه‌ای چندین تعریف قرار داده‌شده است، مانند دیکشنری لانگمن.

فرهنگ لغت یادگیرنده

 این نوع، شبیه فرهنگ لغت تک‌زبانه است چون فقط به زبان انگلیسی است و اطلاعات زیادی در مورد لغت دارد. بااین‌حال، فرهنگ لغت یادگیرنده کمی راحت‌تر است و مثال‌های روشنی دارد و به زبان ساده‌ای نوشته‌شده است، مثل فرهنگ لغت مریام وبستر وآکسفورد.

فرهنگ لغت موضوعی (تخصصی)

مشابه فرهنگ لغت تک‌زبانه است؛ اما حاوی معنی کلی کلمات نیست، تنها تعاریفی که مناسب آن موضوع خاص است قرار داده‌شده است. زمانی که شما دانشجو هستید و نیاز دارید بفهمید کلمه موردنظرتان در حوزه تخصصی چه معنایی دارد بسیار مفید است؛ اما استفاده از آن‌ها گاهی دشوار است و ممکن است کلمه‌ای که شما به دنبالش هستید داخل فرهنگ لغت نباشد. مثل واژه‌نامه‌ها و اصطلاحات تخصصی مدیریت.

پیدا کردن کلمه در دیکشنری

معرفی لینک دانلود بهترین دیکشنری‌های انگلیسی

حال که بااهمیت و انواع دیکشنری آشنا شدید، آنچه مهم است داشتن یک دیکشنری مناسب با نیازتان است که قابل‌استفاده روی لپ‌تاپ و تلفن همراهتان باشد. قرار است در این بخش با بهترین نرم‌افزارهای آفلاین و آنلاین دیکشنری آشنا شوید، که به همراه لینک دانلود دیکشنری در این بخش گذاشته‌شده‌اند. شما می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را دانلود و نصب کنید.

۱٫ نرم‌افزار دیکشنری دوزبانه انگلیسی به فارسی

در این بخش به نرم‌افزارهایی مثل بابیلون (Babylon)، دیکت باکس (Dict Box) و فست دیکشنری (Fastdic) می‌توان اشاره کرد که از بهترین فرهنگ لغت‌های انگلیسی به فارسی به شمار می‌روند.

فرهنگ لغت‌های انگلیسی به فارسی

بابیلون (Babylon)

Babylon دیکشنری انگلیسی رایانه‌ای و برنامه ترجمه است که توسط شرکتی اسرائیلی مستقر در شهر آور یهودا ساخته‌شده است. این شرکت در سال ۱۹۹۷ توسط کارآفرین اسرائیلی آمنون اوادیا تأسیس شد. بهترین نرم‌افزار ترجمه، به شما این امکان را می‌دهد تا هر کلمه‌ای که بر روی صفحه دسکتاپتان ظاهر می‌شود را ترجمه کنید.

نسخه ویژه آن قادر به ترجمه نامحدود به ۷۷ زبان است، محدودیتی در تعداد متن‌هایی که می‌خواهید ترجمه کنید، ندارد و از فرمت‌های مختلفی پشتیبانی می‌کند.

قابلیت‌های خرید اشتراک سالانه:

 • به‌روزرسانی و ارتقا نرم‌افزار به‌صورت رایگان
 • ترجمه‌های نامحدود به ۷۷ زبان
 • میزان نامحدود ترجمه متون کامل
 • میزان نامحدود ترجمه اسناد فرمت شده
 • پشتیبانی از فرهنگ‌های لغت ویژه و دائره‌المعارف
 • پشتیبانی از خدمات تلفظ صوتی
 • ترجمه آنلاین/ آفلاین
 • پشتیبانی فنی

لینک دانلود دیکشنری بابیلون (Babylon):

نرم‌افزار بابیلون برای نسخه ویندوز از اینجا قابل دانلود است.

نرم‌افزار بابیلون برای نسخه اندورید از اینجا قابل دانلود است.

نرم‌افزار بابیلون برای نسخه آیو اس از اینجا قابل دانلود است.

دیکت باکس (Dict Box):

یکی از بهترین دیکشنری‌های انگلیسی به فارسی، برنامه مترجم آفلاین دیکت باکس است که برای یادگیرندگان و گویندگان زبان انگلیسی و فارسی بسیار پرکاربرد است. قابلیت ترجمه انگلیسی به فارسی و ترجمه فارسی به انگلیسی را دارد.

لینک دانلود دیکشنری دیکت باکس (Dict Box):

نرم‌افزار دیکت باکس نسخه اندروید از اینجا قابل دانلود است.

نرم‌افزار دیکت باکس نسخه آی او اس از اینجا قابل دانلود است.

فست دیکشنری (Fastdic):

نرم‌افزاری ایرانی است. فست دیکشنری (دیکشنری و مترجم دوزبانه در جیب شما)، دارای قابلیت‌هایی از قبیل موارد زیر است:

 • لغات برگزیده: با افزودن لغات موردنظر به بخش لغات برگزیده (Favourite) می‌توانید این لغات را در هر زمان مرور نمایید.
 • لغات جستجو شده: پس از جستجوی هر لغت می‌توانید با رفتن به بخش لغات جستجو شده این لغات را بازبینی نمایید.
 • افعال بی‌قاعده: با جستجو در افعالی که به‌عنوان افعال بی‌قاعده شناخته می‌شوند می‌توانید هر سه بخش فعل را در کنار هم مشاهده نمایید.
 • جستجو سریع: پیشنهاد لغات مشابه در زمان واردکردن هر واژه.
 • همچنین با تکان دادن (shake) دستگاه، کلمهٔ قبلی حذف می‌شود و جهت نوشتن واژهٔ جدید آماده می‌شود.

لینک دانلود دیکشنری فست دیکشنری (Fastdic):

نسخه اندروید این نرم‌افزار از اینجا قابل دانلود است.

نسخه آی او اس این نرم‌افزار از اینجا قابل دانلود است.

دیکشنری لانگمن نسخه اندروید و آی او اس

نرم‌افزار دیکشنری انگلیسی یک‌زبانه

لانگمن یکی از بهترین دیکشنری‌های انگلیسی است. لانگمن فرهنگ لغت انگلیسی رایگان است که معنی کلمات انگلیسی را توضیح می‌دهد! همچنین منبعی کامل از واژگان و دستور زبان است که یادگیری شما را در انگلیسی افزایش می‌دهد.

ویژگی‌ها:

 • روشن و جامع
 • ۱۰۹۰۰۰ کلمه، معانی و عبارات، شامل کلماتی از فهرست کلمات علمی.
 • ۵۹۰۰۰ جمله مثالی.
 • تعاریف روشن و واضح با استفاده از توصیفات آمریکایی نسخه چاپی این فرهنگ لغت نوشته‌شده است.
 • فهرست واژگان ۲۰۰۰ کلمه متداول.
 • دارای کلمات مربوط به حوزه‌هایی مانند علوم و مطالعات اجتماعی.

دانلود مجموعه لانگمن برای ویندوز

دانلود دیکشنری لانگمن برای اندروید

دانلود دیکشنری لانگمن برای آی او اس

نرم‌افزار دیکشنری یادگیرنده

در این بخش به نرم‌افزارهایی مثل مریام وبستر (Merriam-Webster’s Learner’s Dictionary) و آکسفورد (Oxford Learner’s Dictionaries) اشاره کرد.

دیکشنری‌های انگلیسی

مری‌ام وبستر (Merriam-Webster):

این دیکشنری انگلیسی ابتدا با نسخه‌های چاپی آن معروف بود و هم‌اکنون به‌صورت آنلاین نیز ارائه می‌شود. از پیشگامان و معتبرترین ارائه‌دهنده اطلاعات زبان است.

 هرماه، وب سایت‌های این مجموعه بیش از ۴۰ میلیون بازدیدکننده را راهنمایی کرده و خدمات مرتبط ارائه می‌دهند. در صنعت چاپ دیکشنری، انتشارات فرهنگ لغت وبستر ازجمله کتاب‌های پرفروش منتشرشده برای زبان انگلیسی در تاریخ آمریکا است.

تمام محصولات Merriam و Webster به‌وسیله بزرگ‌ترین تیم نویسندگان فرهنگ لغت در آمریکا و یکی از بزرگ‌ترین مدیران دنیا پشتیبانی می‌شود.

ویژگی‌های دیکشنری انگلیسی مریام وبستر ارائه مترادف و متضادهای کلمه است، در نرم‌افزارهای آن امکاناتی از قبیل تلفظ صوتی نیز وجود دارد. دیگر ویژگی که آن را متمایز می‌کند و تاکیدی بر یادگیرنده بودن است، گزینه لغت روز است، به این صورت که شما با وقت گذاشتن، روزانه لغت جدیدی را می‌توانید یاد بگیرید.

دانلود مجموعه مریام وبستر برای ویندوز

دانلود دیکشنری مریام وبستر برای اندروید

دانلود دیکشنری مریام وبستر برای آی او اس

آکسفورد (Oxford)

فرهنگ لغت آکسفورد که از انتشارات دانشگاه آکسفورد است، با بیش از ۱۵۰ سال سابقه پژوهش، یکی از مهم‌ترین مراجع زبان انگلیسی است و منبعی ارزشمند برای افرادی است که از زبان انگلیسی در زمینه دانشگاهی یا حرفه‌ای استفاده می‌کنند:

 • دانش آموزانی که برای امتحان ACT، SAT یا آزمون‌های IELTS و TOEFL آماده می‌شوند
 • متخصصانی که داشتن دیکشنری انگلیسی برایشان از ملزومات و ضروریات است
 • دانشجویان
 • همچنین افرادی که نیازمند فرهنگ لغتی جامع و معتبر از زبان انگلیسی، برای استفاده در محل کار و یا خانه باشند

انتشارات آکسفورد مجموعه لغت خود را به‌صورت نرم‌افزارهایی روی گوشی و دسکتاپ نیز ارائه داده است. از ویژگی‌های این اپلیکیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آخرین پایگاه داده کلمات سال ۲۰۲۰ از انتشارات دانشگاه آکسفورد با بیش از ۳۵۰،۰۰۰ کلمه، عبارت و معنی بیش از ۷۵۰۰۰ تلفظ صوتی واژه به هر دو تلفظ رایج و نادر، برای واژه‌هایی که تلفظ‌های مختلفی دارند.
 • عبارات؛ فهمیدن اینکه کلمه به چه صورت در اصطلاحات بومی زبان استفاده می‌شود.
 • موضوعات خاص مربوط به محتوای مرجع؛ به‌راحتی مطالب خاص موضوع را جستجو کنید.
 • لغت روزانه؛ هرروز با یادگیری کلمه جدید، دامنه لغت خود را گسترش دهید.

دانلود مجموعه آکسفورد برای ویندوز

دانلود دیکشنری آکسفورد برای اندروید

دانلود دیکشنری آکسفورد برای آی او اس

دراین‌بین، فراموش نکنید که برای ترجمه ادبی و باکیفیت، بهتر است از فرهنگ لغت‌های کاغذی و معتبر استفاده کنید. از بهترین این فرهنگ لغت‌های فارسی به انگلیسی، می‌توان به فرهنگ لغت هزاره و پویا اشاره کرد.

یکی از نکته‌های مهم در حوزه ترجمه این است که ترجمه فقط به‌وسیله فرهنگ لغت مناسب اتفاق نمی‌افتد و به عوامل دیگری نیز نیاز دارد.

مترجم‌هایی که تنها واژگان را می‌شناسند و یا دائماً از دیکشنری استفاده می‌کنند، مترجمان خوبی نیستند و تنها دانستن واژه به یک ترجمه تخصصی باکیفیت منجر نمی‌شود.

کاربرد و کیفیت هر دیکشنری، به نحوه استفاده، دانش شما و نتیجه مورد انتظار شما بستگی دارد و برای پیدا کردن دیکشنری مناسب خود، باید دیکشنری‌های مختلفی را انتخاب کنید تا به نتیجه‌ای شخصی برای خودتان برسید.

ترجمیک

ترجمیک نیز با استفاده از دانش مترجمان خود و اضافه کردن فرهنگ لغت قرآنی، معین، دهخدا و عمید، دیکشنری اختصاصی ترجمیک را ارائه داده است. این منبع، یکی بهترین دیکشنری‌ها برای واژگان تخصصی مختلف است چراکه واژگان تخصصی دیکشنری ترجمیک، توسط مترجمان تخصصی در دیکشنری اضافه می‌شود و خطاهای این واژگان به‌طور مستمر، اصلاح می‌شود.

برای مراجعه به دیکشنری ترجمیک، به سایت مراجعه کنید.

دیکشنری ترجمیک

2 دیدگاه در «۸ مورد از بهترین دیکشنری‌های انگلیسی»

 1. سلام. ممنون از مطالب خوبتون.
  دیکشتری تحلیلگران هم جزء دیوشتری‌های ویژه گوشی هست که بسیار بسیار کاربردی است. مخصوصا قسمت انگلیسی به انگلیسی و قسمت collocationهاش خیلی کمک‌کننده است.

  این رو هم لطفا معرفی کنید.
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *