چهار چوب یک مقاله علمی

اگر دانشجوی کارشناسی ارشد هستید یا می‌­خواهید در خلال رساله دکتری خود مقاله‌ای تهیه کنید، بهتر است ابتدا درباره ساختار یک مقاله اطلاعات بیشتری کسب کنید. مقاله علمی مقاله‌ای است که صفر تا صد آن را خودتان نوشته‌اید از عنوان گرفته تا نتیجه گیری و … در مقاله علمی مهمترین مسئله پذیرش آن توسط صاحب نظران آن رشته است. اگر مقاله علمی را نوشته ولی رد شده‌ است بدانید از کیفیت لازم برخوردار نبوده دانستنن این مسئله که یک مقاله علمی باید چه ویژگی‌هایی را داشت باشد تا از سوی اساتید و دانشمندان آن رشته مورد پذیرش واقع شد امری مهم و انکار ناپذیر است اگر غیر از این باشد شما تنها وقت خود را تلف کرده‌اید.

عنوان

شاید به نظر انتخاب عنوان ساده‌ترین قسمت مقاله به نظر برسد، در حالی انتخاب عنوان نیز اصولی دارد. یک عنوان مناسب نباید خیلی طولانی و مفصل باشد و باید در کوتاه‌ترین زمان، منظور خود را برساند. در استفاده از عبارات عامیانه در عنوان خودداری کنید. بعد از مطمئن شدن از موضوع انتخابی، عنوان چند مقاله را بررسی کنید. بری نوشتن یک عنوان خوب ابتدا باید موضوع و هدف خود را در ذهنتان مشخص کنید باید به طور مختصر مرور کنید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید و هدف از نوشتن این مقاله چیست .پس از این کار شروع کنید به جستجوی عنوان خود در اینترنت یا کتابخانه و مجلات ، عناوین مشابه را پیدا کنید توجه داشته باشید که عنوانی که انتخاب می‌کنید نباید تکراری باشد و توسط فرد دیگری مورد استفاده قرار گرفته باشد برای انتخاب عنوان حتما از توصیه‌های استاد راهنمایتان بهره بگیرید.در نوشتن یک عنوان مناسب باید به آغاز و پایان آن توجه کنید مکان و زمان را در آن بگنجانید مثلا در عنوان (بررسی تحولات اجتماعی-اقتصادی در منطقه خلیج فارس طی سال‌های ۱۳۰۰تا ۱۴۰۰) هم زمان و هم مکان و هم عواملی که قصد بررسی آن‌ها را داریم ذکر شده است حال اگر می‌خواهید از یک روش خاص یا از یک مدل استفاده کنید باید بنویسید (بررسی تحولات اجتماعی-اقتصادی در منطقه خلیج فارس طی سال‌های۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ با استفاده از مدل AHP ).

نام نویسنده

حال موقع آن است که شناسنامه مقاله خود را تعیین کنید. اسم خودتان یا افرادی که به شما کمک کرده‌اند را در این قسمت بیاورید. ترتیب نام نویسندگان هم در این جا اهمیت پیدا می کنند. نویسندگان سمت راست کسانی هستند که زمان بیشتری گذاشته‌اند و سمت چپ، افرادی که فکر بیشتری روی تهیه این مقاله گذاشته اند. واضح است که در این میان استاد راهنمای شما سمت چپ، اسامی شما و دیگر افرادی که به شما کمک کرده اند اگر زمان بیشتری گذاشته‌اند، در سمت راست خواهد بود. اگر نویسنده اصلی هستید نام خود را به عنوان نویسنده اول وارد کنید و سایرین را بعد از نام خود در زیر بنویسید.

یادتان باشد ایمیل و توضیحات مربوط به مقطع تحصیلی و نام دانشگاه را در زیر اسامی‌تان بیاورید یا اینکه در پاورقی ذکر کنید.

چکیده

چکیده مقاله علمی یک خلاصه چند خطی از کل مقاله شما است از بیهوده گویی در چکیده دوری کنید دقت داشته باشید اگر بخواهید بدانید که کدام قسمت مقاله شما بیشتر از همه خوانده می شود، آن چکیده خواهد بود چرا که هر فردی که مقاله شما را ببیند ابتدا چکیده را می خواند تا مطمئن شود اطلاعاتی که از مقاله شما قرار است دریافت کند، برایش مفید است. پس طوری چکیده مقاله تان را ترتیب دهید تا خواننده اطلاعات درستی از کل مقاله شما دریافت کند. همچنین چکیده باید واضح و رسا باشد. از استفاده از کلمات ثقیل و دور از فهم خودداری کنید. هر کاری انجام دهید تا خواننده را با خود همراه کنید. ساده است فرض کنید خودتان قرار است مقاله تان را بخوانید از چه چکیده‌ای بازخورد خوبی دریافت می‌کردید و از کدام خوشتان نمی‌آمد.

واژگان کلیدی

تعیین واژگان کلیدی مناسب برای مقاله شما اعتبار می‌خرد. لذا به اندازه کافی روی واژگان انتخابی‌تان زمان بگذارید. مقاله شما با این کلید واژه‌ها شناخته خواهد شد.

مقدمه

در مقدمه یک مقاله پژوهشی مهم تر از هر چیز، بیان مسئله است. خواننده باید بداند چرا مطالعه این مقاله ارزشمند است و روش ها (اصطلاحا متودولوژی) مورد استفاده در مقاله را به طور اجمالی متوجه شود.

نکته ای که هیچ وقت نباید آن را فراموش کنید، ارجاع‌دهی در هر قسمت مقاله است که به اعتبار مقاله شما اضافه می‌کند.

مقدمه نباید طولانی باشد. معمولا طولانی ترین مقدمه‌ها دو صفحه هستند. ولی حتی الامکان باید از بررسی موضوع‌های غیر ضروری در مقدمه جلوگیری شود.

مبانی نظری

منظور از مبانی نظری ایده‌ها و نظریاتی که درباره موضوع شما وجود دارد هر چند کار شما عملیاتی باشد، باز هم باید این قسمت را، که پشتوانه کار شما درباره ی مباحث نظری است، به خوبی تکمیل کنید. بدین منظور شما باید از طریق روش میدانی و کتابخانه نظریات مرتبط با موضوع خود را در بتن مقاله بیاورید و قبل از آن همه نظریات را خوب مطالعه کنید و قوانین وپارامترهای و عناصر تاثیر گذار بر آن را بشناسید.

روش ها

این قسمت را به توضیح در مورد روش انتخابی‌تان اختصاص دهید. سعی کنید کامل و واضح بنویسید و از دوباره گویی پرهیز کنید. فراموش نکنید برای این مهم از روند­نما‌ها و جداول و اشکال مناسب استفاده کنید. باید ذکر کنید از چه روشی استفاده کرده‌اید و باید آن روش را به وضوح توضیح دهید ،داده‌ها ،ورودیها و خروجی‌ها را مشخص کنید و اگر از فرمول و روش خاصی در خلال آن استفاده شده است را بنویسید.

بحث و نتیجه­ گیری

شما می‌­بایست نتایجی که در این مقاله به آن رسیده‌اید را در این قسمت واضح بگویید. می­‌توانید در این­جا کاری که انجام داده­اید را با کار گذشتگان مقایسه کنید.

منابع

به کار خود را اعتبار دهید. خوب است در این­جا از نرم ­افزار­های کارآیی مانند endnote یا مندلی استفاده کنید تا کار خودتان را هفته­ ها یا شاید ماه­ ها جلو بیندازید.

سایت ترجمیک یکی از معتبر ترین سایت های موجود برای سپردن کارهای مهم به آن است. اگر وقت کافی برای تدوین یک مقاله کامل و جامع را ندارید می توانید با مراجعه به سایت ترجمه تخصصی ترجمیک و ارائه زمان و کیفیت مطلوبتان، مقاله خود را در هر رشته ای تحویل بگیرید.

2 دیدگاه در «چهار چوب یک مقاله علمی»

  1. پزشک متخصصی که سالها مرتب می خواند -کار می کند -تحقیق میکند-ترجمه می کند-کتاب می نویسد-جراحی میکند -و…حالا ۴۵ روز است در بخشهای بیمارستانی با کورونا درگیر است و چیزهای جدیدی متوجه میشود -مثلا پلاسما درمانی را قبل امریکایی و اسراییلی متوجه شده و پیشنهاد داده و طبق عادت ایرانی اول به سخره گرفته شده بعد که خارجی اجرا کرده و fda تایید کرده همان سخره کننده ها گفتند که خوب ملومه میشود کرد و ….ولی مقاله و پروپوزال نوشتن بلد نبوده و تازه شروع کرده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *