چهار چوب یک مقاله علمی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اگر دانشجوی کارشناسی ارشد هستید یا م ی­خواهید در خلال رساله دکتری خود مقاله ­­ای نیز تهیه کنید، بهتر است ابتدا درباره ساختار یک مقاله اطلاعات بیشتری کسب کنید.

عنوان

شاید به نظر انتخاب عنوان ساده ترین قسمت مقاله به نظر برسد، در حالی انتخاب عنوان نیز اصولی دارد. یک عنوان مناسب نباید خیلی طولانی و مفصل باشد و باید در کوتاهترین زمان، منظور خود را برساند. از استفاده عبارات عامیانه در عنوان خودداری کنید. حتما بعد از مطمئن شدن از موضوع انتخابی، عنوان چند مقاله را بررسی کنید. برای انتخاب عنوان حتما از توصیه های استاد راهنمایتان بهره بگیرید.

نام نویسنده

حال موقع آن است که شناسنامه مقاله خود را تعیین کنید. اسم خودتان یا افرادی که به شما کمک کرده اند را در این قسمت بیاورید. ترتیب نام نویسندگان هم در این جا اهمیت پیدا می کنند. نویسندگان سمت راست کسانی هستند که زمان بیشتری گذاشته اند و سمت چپ، افرادی که فکر بیشتری روی تهیه این مقاله گذاشته اند. واضح است که در این میان استاد راهنمای شما سمت چپ، اسامی شما و دیگر افرادی که به شما کمک کرده اند اگر زمان بیشتری گذاشته ­اند، در سمت راست خواهد بود.

یادتان باشد ایمیل و توضیحات مربوط به مقطع تحصیلی و نام دانشگاه را در زیر اسامی تان بیاورید.

چکیده

خوب دقت داشته باشید اگر بخواهید بدانید که کدام قسمت مقاله شما بیشتر از همه خوانده می شود، آن چکیده خواهد بود چرا که هر فردی که مقاله شما را ببیند ابتدا چکیده را می خواند تا مطمئن شود اطلاعاتی که از مقاله شما قرار است دریافت کند، برایش مفید است. پس طوری چکیده مقاله تان را ترتیب دهید تا خواننده اطلاعات درستی از کل مقاله شما دریافت کند. همچنین چکیده باید واضح و رسا باشد. از استفاده از کلمات ثقیل و دور از فهم خودداری کنید. هر کاری انجام دهید تا خواننده را با خود همراه کنید. ساده است فرض کنید خودتان قرار است مقاله تان را بخوانید از چه چکیده ای بازخورد خوبی دریافت می کردید و از کدام خوشتان نمی آمد.

واژگان کلیدی

تعیین واژگان کلیدی مناسب برای مقاله شما اعتبار می خرد. لذا به اندازه کافی روی واژگان انتخابی تان زمان بگذارید. مقاله شما با این کلید واژه ها شناخته خواهد شد.

مقدمه

در مقدمه یک مقاله پژوهشی مهم تر از هر چیز، بیان مسئله است. خواننده باید بداند چرا مطالعه این مقاله ارزشمند است و روش ها (اصطلاحا متودولوژی) مورد استفاده در مقاله را به طور اجمالی متوجه شود.

نکته ای که هیچ وقت نباید آن را فراموش کنید، ارجاع دهی در هر قسمت مقاله است که به اعتبار مقاله شما اضافه می کند.

مقدمه نباید طولانی باشد. معمولا طولانی ترین مقدمه ها دو صفحه هستند. ولی حتی الامکان باید از بررسی موضوع های غیر ضروری در مقدمه جلوگیری شود.

مبانی نظری

هر چند کار شما عملیاتی باشد، باز هم باید این قسمت را، که پشتوانه کار شما درباره ی مباحث نظری است، به خوبی تکمیل کنید.

روش ها

این قسمت را به توضیح در مورد روش انتخابی تان اختصاص دهید. سعی کنید کامل و واضح بنویسید و از دوباره گویی پرهیز کنید. فراموش نکنید برای این مهم از روند­نما ها و جداول و اشکال مناسب استفاده کنید.

بحث و نتیجه­ گیری

شما می ­بایست نتایجی که در این مقاله به آن رسیده ­اید را در این قسمت واضح بگویید. می­ توانید در این­جا کاری که انجام داده­اید را با کار گذشتگان مقایسه کنید.

منابع

به کار خود را اعتبار دهید. خوب است در این­جا از نرم ­افزار­های کارآیی مانند endnote یا مندلی استفاده کنید تا کار خودتان را هفته­ ها یا شاید ماه­ ها جلو بیندازید.

سایت ترجمیک یکی از معتبر ترین سایت های موجود برای سپردن کارهای مهم به آن است. اگر وقت کافی برای تدوین یک مقاله کامل و جامع را ندارید می توانید با مراجعه به سایت ترجمه تخصصی ترجمیک و ارائه زمان و کیفیت مطلوبتان، مقاله خود را در هر رشته ای تحویل بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

هنوز رایی ثبت نشده است.

به این پست نمره دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *