literature review چیست؟ نحوه نوشتن آن در مقالات isi

پیش از این گفتیم که، هر مقاله از بخش‌های مختلفی شامل خلاصه، مقدمه، بدنه اصلی، نتیجه‌گیری و غیره تشکیل شده است که رعایت قوانین مربوط به نوشتار در هرکدام از این‌ موارد در افزایش اعتبار و ارزش مقاله، مهم و اساسی می باشد. در این مقاله قصد داریم یکی از اجزای مهم مقاله به نام literature review را معرفی و نحوه نوشتن literature review را بیان کنیم.
این بخش به توضیح اطلاعات تئوری و روش‌های عملی پیشین مربوط به موضوع مورد مطالعه شما می‌پردازد. به بیان دیگر، این بخش منبع دوم مقاله است و ارائه تحقیقات و مطالعات انجام شده قبلی باید در این بخش ارائه شود.
وظیفه این بخش، بیان اطلاعاتی مربوط به یافته‌ها و تحقیقات انجام شده قبلی برای آماده‌سازی ذهن مخاطب مقاله پیرامون موضوع مورد مطالعه است.
دقت کنید، آنچه در این بخش ارائه می‌شود، می بایست مختصر و کامل باشد؛ همزمان با پرهیز از زیاده گویی، تمامی آنچه برای آشنایی مخاطب با موضوع تحقیق مورد نیاز است بیان شود. البته باید گفت که میزان مطالب این بخش بستگی به رشته و موضوع مورد نظر شما داشته اما در هر صورت باید جامع‌ترین دید را به خواننده ارائه کند.

آنچه در این مقاله ارائه می شود، بخشی از نکات و قوانین مربوط به نوشتن literature review برای مقالات معتبر isi است.

ترجمیک جامع‌ترین پلتفرم خدمات زبانی در ایران با همراهی مترجمان با سابقه و نیتیو آماده‌ی ارائه خدمات ویرایش تخصصی و ویرایش نیتیو با ارائه گواهی‌نامه معتبر است. در صورت وجود هرگونه سوال با پشتیبانی شبانه‌روزی ترجمیک در تماس باشید.

تعریف موضوع و مخاطبان

ظاهرا انتخاب موضوع بخشی پیش از این مرحله است، اما اگر دقت کنید، انتخاب موضوعی که بتوان منابع گوناگون مرتبط با آن را یافته و به عنوان مرجع استفاده کرد بسیار مهم می‌باشد. انتخاب موضوعات منحصر به فرد ایده خوبی بوده اما نمی‌توان برای نوشتن مقاله آن literature review مناسبی نوشت زیرا منابعی که باید به عنوان یافته‌های پیشین به آن‌ها اشاره کرد بسیار کم است. موضوع انتخاب شده باید حداقل سه فاکتور زیر را داشته باشد:

 • مورد علاقه شما بوده و حداقلی از منابع مورد نیاز برای نوشتن بخش مورد نظر و همچنین ارجاع به آن‌ها در بخش منابع را داشته باشد.
 • موضوعی که در زمینه مورد مطالعه شما اهمیت زیادی داشته باشد؛ بنابراین تعداد زیادی از افراد به مقاله شما به عنوان یک منبع مراجعه کرده و literature review شما مورد مطالعه افراد زیادی قرار می گیرد.
 • از انتخاب موضوعات مبهم و غیرمنطقی بپرهیزید؛ در این صورت شما موظف به مطالعه انبوهی از منابع بوده و بنابراین review شما اعتبار و کارایی خود را از دست می‌دهد.

دریافت مقالات

بعد از انتخاب موضوع و مخاطبان خود، شروع به دریافت مقالات مرتبط کنید. در این مرحله چند پیشنهاد به شما داریم:

 • لیستی از مقالاتی که نمی توانید به فایل آن دسترسی داشته باشید، تهیه کنید تا بتوانید از مسیرهایی دیگر به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.
 • از یک سیستم مدیریت مقالات مانند مندلی استفاده کنید.
 • تنها به جستجوی مقالات موضوعی خود نپردازید بلکه به سایر review های موجود در زمینه مورد نظر خود نیز توجه کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

احتمال دارد شخصی پیش از شما یک literature review در موضوع مورد نظر یا موضوعی مرتبط ارائه داده باشد و بتوانید از آن استفاده مثبت کنید.

 • دستاوردها، محدودیت‌ها و نتایج مربوط به review های گذشته را بررسی و درباره آن بحث و تبادل نظر کنید.
 • تلاش کنید نکاتی جدید بیابید که به درستی در سایر review های گذشته ارائه نشده باشد.

منتقد بوده و زبان یکنواخت داشته باشید

این بخش تنها شامل جمع آوری منابع و خلاصه کردن آن‌ها نیست، بلکه تهیه نقدی بر مطالب و بحث پیرامون آن‌ها، شرح مشکلات مربوط به روش های انجام کار و اشاره به کاستی‌های تحقیقات نیز لازم است. متن شما باید به گونه‌ای باشد که مطالب زیر را پس از مطالعه در ذهن مخاطب روشن کند:

 • دستاوردهای اصلی مربوط به زمینه مورد نظر که در متن مرور شده است.
 • زمینه اصلی مورد بحث
 • سوالات مهم و اساسی که مقاله به آن خواهد پرداخت.

تهیه متنی که تمامی این مسائل را به خوبی پوشش دهد، چالش برانگیز است. روش نوشتار هر فرد مختص خود او بوده و هرکس در تهیه یکی از موارد فوق مهارت دارد؛ برخی در توضیح آنچه پیش از این انجام شده است خبره بوده و تعدادی در ارائه چشم اندازی از آنچه در زمینه مورد نظر به انجام خواهد رسید. بنابراین، علاوه بر داشتن ذهنی منتقد، لازم است زبانی یکنواخت داشته باشید؛ برای مثال دقت در انتخاب افعال مجهول، معلوم، گذشته و حال برای رسیدن به هرکدام از اهداف بالا ضروری است.

انتخاب ساختاری منطقی

یک review خوب مستلزم رعایت ویژگی‌های متعددی است که آن را معتبر کند؛ سیستماتیک بودن، زبان منطقی، روان بودن متن، تمرکز و بحث پیرامون موضوع اصلی. همچنین یک متن مناسب نیازمند ساختاری منسجم است. با پیشرفت علم تنها استفاده از ساختار گذشته مقالات شامل مقدمه، روش‌ها، نتایج و بحث کافی نمی باشد. برای سیستماتیک شدن review، توجه به نکات زیر در مورد مقالات و کارهای استفاده شده در موضوع مورد نظر ضروری است:

 • چگونگی جستجوی مقاله شامل دیتابیس، کلمات کلیدی، محدودیت‌های زمانی
 • کارهای اصلی که در موضوع تحقیق انجام شده است
 • پیشرفت‌های بدست آمده در مسیر انجام تحقیقات

استفاده از جدول‌ها و اشکال برای هدایت ذهن مخاطب به مسیر درست کمک کننده است. این اشکال می‌توانند بخش های مختلف متن review را برای مخاطب روشن کنند. انتخاب دقیق تصاویر و جداول مرتبط با موضوع، می تواند کمک بزرگی به بهبود ساختار متن داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *