چگونه یک پرسشنامه خوب بنویسم؟

پرسشنامه ها برای اهداف مختلفی تهیه شده و مخاطبان مختلفی دارند. شرکت ها، گروه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و دانشجویان رشته های علوم اجتماعی برای فرآیند پایان نامه خود ملزم به تهیه پرسشنامه ای جهت اطلاع از نظرات طیفی هستند که روی آنها مطالعه انجام می دهند. تهیه یک پرسشنامه به نظر ساده و مستقیم می آید اما اگر تهیه آن به خوبی انجام نشود، نتایج منحرف کننده بوده و قابل اعتماد نخواهد بود. در ادامه نکات مربوط به تهیه یک پرسشنامه خوب و استاندارد را به شما خواهیم گفت.

  1. تهیه سوالات

 

  • آنچه می خواهید به دست آورید را مشخص کنید. از خود بپرسید چه داد هایی نیاز دارید و پس از به دست آوردن آنها چطور از آن استفاده خواهید کرد. دانستن این نکات به شما کمک خواهد کرد تا سوالات مفیدی که شما را به سمت هدفتان هدایت می کند به خوبی طرح کنید. یک پرسشنامه خوب می بایست کوتاه باشد، بنابراین مشخص کنید کدام یک از اهداف شما از تهیه این پرسشنامه ضروری و کدام یک غیر ضروری می باشد.

 

  • سوالات را به گونه ای طراحی کنید که اطلاعات مورد نیاز شما را مهیا کنند. سوال و جواب ها را ساده و درصورت امکان با چند کلمه کوتاه تهیه کنید. همچنین می توانید از سوالاتی با پایان باز، پایان بسته یا از ترکیبی از هردو استفاده کنید.

 

جامع‌ترین پلتفرم خدمات ترجمه و ویراستاری
استخدام مترجم و ویراستار کاملا دورکاری!
  • از سوالاتی با پایان بسته برای تهبه دست آوردن پاسخ های خاص استفاده کنید. سوالات دارای پایان بسته انواع زیادی دارند که می توان از بین آنها انتخاب کرد. سوالات بله-خیر، درست-غلط یا سوالاتی که موافق یا عدم موافق بودن یک فرد درمورد موضوعی مشخص را مورد پرسش قرار می دهد. سوالات پایان بسته مانند پایان باز بوده با این تفاوت که گزینه هایی برای پاسخ در اختیار مخاطب قرار نمی دهد.

 

  • از سوالات پایان باز برای اطلاع از بازخوردها استفاده کنید. سوالات پایان باز پاسخ هایی که برای شما قابل پیش بینی نخواهد بود را به دست آورده و پاسخ های خاص مربوط به هر فرد را برای شما مهیا می کند. سوالات پایان باز به پاسخ دهنده امکان بیان تجربیات یا انتظارات خود را خواهد داد.

 

  • سوالات را به گونه ای بیان کنید که ذهن پاسخ دهنده را پریشان نکرده و نشان دهنده تعصب نباشد. از سوالاتی که دارای جهت گیری خاصی هستند بپرهیزید: این گونه سوالات نشان دهنده این است سوال کننده به دنبال پاسخ مشخصی بوده و منجر به عدم راحتی پاسخ دهندگان و محدود کردن آنها خواهد شد.

 

  1. پیاده سازی سوالات

 

  • نوع تهیه و ارائه پرسشنامه خود را مشخص کنید. روش های مختلفی پیش روی شما وجود دارد می توانید از سرویس های آنلاین برای طراحی پرسشنامه استفاده و سپس با استفاده از ایمیل یا از طریق شبکه های اجتماعی آن را برای افراد منتخب خود بفرستید. همچنین، روش سنتی و دستی تهیه پرسشنامه برروی کاغذ و ارائه آن به پاسخ دهندگان مورد نظرتان نیز وجود دارد که امروز کمتر از آن استفاده می شود.
  • پرسشنامه خود را مطابق با روش ارسال انتخاب کنید. هرکدام از روش های سنتی و مدرن نکاتی مثبت و منفی داشته و هرکدام در بخش خاصی شما را محدود می کند. مشخص کنید کدام روش برای شما و با توجه به موضوع و اطلاعاتی که به آن نیاز دارید مناسب تر می باشد.

منبع: سایت ترجمه تخصصی ترجمیک

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

هنوز رایی ثبت نشده است.

به این پست نمره دهید

یک دیدگاه در “چگونه یک پرسشنامه خوب بنویسم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *