نوشتن مقاله تخصصی

آموزش مقاله نویسی یا چگونه یک مقاله تاثیرگذار بنویسیم؟

به طور کلی برای نوشتن مقاله باید موضوعی را انتخاب کنیم که دغدغه روز جامعه باشد و از نظر فرضیات و روابط علّی، مطلبی را به علم اضافه کند. موضوع مقاله باید تازه و جدید باشد یا دلایل قابل استدلالی برای موضوعات قدیمی و پرتکرار داشته باشد تا داوران از آن استقبال کنند. علاوه بر انتخاب موضوع مقاله، چگونه نوشتن مقاله نیز حائز اهمیت است.

مقاله اگر به صورت علمی نوشته شود و تمام موارد را رعایت کند، اعتبار و ارزش علمی بالایی کسب می‌کند. و از مجلات مختلف پذیرش چاپ دریافت می‌کند. توجه داشته باشید، صرفا به انتخاب یک موضوع خاص پرداختن، دلیل بر پذیرش و چاپ مقاله علمی نخواهد بود بلکه باید تمام اصول نگارشی و ویرایشی در ترجمه مقاله اعمال شود.

با توجه به اینکه به دنبال نوشتن مقاله هستید، پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید.
چگونه مقاله بنویسیم؟ کامل‌ترین آموزش مقاله نویسی برای اخذ پذیرش در مجلات بین‌المللی
راهنمای جامع انتشار مقاله علمی در مجلات معتبر بین‌المللی (فرآیند انتخاب مجله تا نگارش، ارسال، داوری و چاپ مقاله)

ترتیب مراحل نوشتن مقاله

موضوع یا عنوان مقاله

عنوان مقاله تاثیر زیادی در جستجوی آن دارد. در واقع اگر کلمات کلیدی متن شما در عنوان موجود باشد، میزان مراجعه و توجه به مقاله شما نیز بالا می‌رود. به بیان دیگر شما با انتخاب یک عنوان تاثیرگذار که جامع و کامل و بیانگر کلیتی از متن شما باشد، می‌توانید نظر خوانندگان بسیاری را به متن مقاله خود جلب کنید. علاوه بر عنوان کلی مقاله، عناوین فهرست مقاله نیز از اهمیت به سزایی برخوردار هستد.

باید خوب فکر کنید و خود را جای مخاطب بگذارید. مخاطب شما چه از همسالان باشد چه از اساتید، باید باهوش باشید و عنوانی را انتخاب کنید که از دید هر سه شما مناسب و درخور توجه باشد. به طور کلی عنوان انتخابی، مضمون اصلی مقاله را نشان می‌دهد. عنوان می‌تواند طولانی و بلند باشد اما نباید بیشتر از ۱۲ کلمه باشد.

نام مؤلف یا مؤلفان و سازمان وابسته

بعد از عنوان مقاله باید مشخص کنید که مقاله را چه کسی نوشته است. نام مؤلف یامؤلفانی که در تهیه این اثر زحمت کشیده‌اند را حتما ذکر کنید. این کار علاوه بر نمایش اهمیت همکاری مشترک در نوشتن مقاله، به گونه‌ای تشکر از افراد تلقی می‌شود. اگر افراد به صورت مشترک و یکسان در نوشتن مقاله شرکت داشته اند که باید نامشان به همراه موسسه یا دانشگاهی که در آن درس می‌خوانند به ترتیب حروف الفباذکر شود. اما اگر وظایف در مقاله نویسی به صورت یکسان تقسیم نشده باشد، باید نام هر مؤلف را براساس میزان مشارکتی که در نوشتن مقاله داشته بنویسید. در مورد ذکر نام موسسه یا دانشگاه اگر همه از یک دانشگاه هستند بهتر است که در آخر اسامی نام موسسه مربوطه ذکر شود. اما اگر هرکس عضو موسسه یا دانشگاهی دیگر است باید در جلو اسمش نام آن را بنویسد.

چکیده

مهمترین قسمت یک گزارش پژوهشی، چکیده است. در واقع چکیده کلیتی از مراحل اجرای پژوهش را توضیح می‌دهد. اهداف، پرسش‌ها، روش‌ها، یافته‌ها و نتایج پژوهش به صورت خلاصه و کلیدی در چکیده آورده می‌شود. توضیحات اضافه در متن چکیده جایی ندارند، به خاطر همین است که تعداد کلمات چکیده، بین صد تا ۱۵۰ کلمه پیشنهاد شده است. چکیده زمانی نوشته می‌شود که متن گزارش پژوهش آماده شده باشد. پژوهشگر یا دانشجو متن چکیده را از زبان خودش بیان می‌کند. او نباید هیچ گونه ارجاعی به نقل قول دیگران بدهد. پژوهشگر حق اظهار نظر یا نقد گزارش را ندارد. نکته مهم قابل توجه این است که زبان فعل حتما به صورت ماضی باشد.

واژگان کلیدی

معمولا در انتهای چکیده تعدادی کلمات به صورت، واژگان کلیدی آورده می‌شود. این واژگان یک دید کلی از مفاهیم متن را مورد توجه مخاطب قرار می‌دهد. با توجه به محتوای مقاله، تعداد واژگان کلیدی می‌تواند بین پنج تا هفت واژه باشد. در واقع هر واژه دربر دارنده یک محتوایی است که بیانگر موضوعاتی است که در مقاله به آن پرداخته شده است.

ساختار مقاله مبتنی بر پژوهش میدانی

نوشتن مقاله به یک پیکربندی اصولی احتیاج دارد. مقاله، نوشتن یک متن انشاء نیست. کاملا باید اصول و الگو‌ها در آن رعایت شود. روش‌ها و اصول کلی برای نوشتن یک گزارش پژوهشی مبتنی بر روش علمی است. انجمن روان‌شناسان، الگو استانداردی را برای مؤلفان طراحی کرده که اکثر مجلات معتبر علوم انسانی برای تنظیم نوشته‌هایشان از آن استفاده می‌کنند. در قسمت بعد به مراحلی که در اجرای پژوهش باید به آن توجه کرد، اشاره می‌کنیم.

مقدمه

کلیات تحقیق در مقدمه بررسی می‌شوند و خلاصه‌ای از فصل اول و دوم پایان نامه‌ها هستند. مقدمه تکمیل کننده گزارشات پیشین است. مسئله تحقیق و ضرورت انجام آن در این قسمت نوشته می‌شود. اینکه چرا این موضوع را انتخاب کردیم. هدف ما چیست. و ضرورت پرداختن به این مسئله چه چیزی است. پژوهشگر با طرح چند سوال اساسی ذهن مخاطب را درگیر چالش بررسی موضوع پژوهش می‌کند. او در مراحل بعدی به این سوال‌ها جواب خواهد داد، به بررسی فرضیه‌ها و تعاریف نظری و عملیاتی متغیر‌های تحقیق می‌پردازد. در آخر پژوهشگر به نتیجه گیری در مورد پژوهش‌های بررسی شده می‌پردازد.

روش تحقیق

روش‌های انجام تحقیق به گونه‌ای دقیق در این قسمت گزارش شده تا خواننده در صورت لزوم، بتواند مراحل را تکرار کند و اعتبار نتایج آخر پژوهش را بررسی کند. مؤلف باید تمام موارد انجام شده شامل آزمودنی‌ها، طرح مسئله پژوهش، ابزار‌های پژوهشی که مورد استفاده قرار داده، روش اجرای تحقیق در مورد متغیر‌ها و تحلیل کمی و کیفی داده‌ها را بیان کند.

نتایج

آخرین بخش مهم در نگارش تحقیق، ارائه توصیف مختصری از گزارش تحقیق و کار‌های انجام شده در راستای پژوهش است. علاوه بر بیان فرضیات و ارائه دلایل اثبات یا رد آن‌ها باید به مهم‌ترین یافته اشاره کرد و ترتیب قرار دادن را براساس یافته‌های مهم‌تر، سپس یافته‌های کم اهمیت تر قرار داد.

علاوه بر این موارد باید اطلاعات آماری به دست آمده را در قالب نمودار، شکل یا جدول نشان داد. استفاده از تصاویر، باعث دقت بالا و اعتبار نتایج بدست آمده می‌شود. به خصوص که ارائه داده‌های آماری سازمان یافته در برنامه‌های آماری، علاوه بر نمایش کیفیت و دقت بالای علمی، یک اصل مهم برای بررسی و چاپ مقالات ژورنال محسوب می‌شود.

ترجمه و ویراستاری تخصصی در ترجمیک

ترجمیک با همراهی چند هزار مترجم و ویراستار متخصص در رشته‌های گوناگون علمی، بزرگترین پلتفرم خدمات زبانی در ایران است. شما می‌توانید به سادگی و کمتر از یک دقیقه سفارش ترجمه و ویراستاری خود را ثبت نمایید و از بالاترین کیفیت خدمات زبانی بهره ببرید.


برای اطلاع از ترجمه مقاله علمی، ترجمه مقاله تخصصی و ترجمه رسمی، با ثبت درخواست در ترجمیک، درکوتاه‌ترین زمان ممکن و با تضمین کیفیت بالا، متن ترجمه شده برایتان ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *