روش‌های انتخاب عنوان مناسب برای یک مطلب

وقتی می‌خواهید تولید محتوا انجام دهید، انتخاب عنوان برای محتوا کاری ساده و در عین حال بسیار مهم است. اگر محتوای تولید شده کیفیت مناسبی داشته و مطالب مفیدی در آن گنجانده شده باشد، ولی فاقد عنوان مناسبی باشد، حتماً با شکست روبه‌رو خواهد شد.

عنوان یا تیتر، نماینده محتویات یا مطالب درج شده در یک صفحه است. اگر عنوان مناسبی انتخاب نشده باشد ممکن است که کاربران در هنگام جستجو با صفحه شما مواجه نشوند و بازدید از سایت شما کاهش یابد یا حتی اگر از صفحه شما بازدید کنند، از مطالعه ادامه مطلب منصرف شده و وب سایت شما را ترک کنند. آمار‌ها نشان می‌دهند که مطالعه عنوان توسط کاربران چندین برابر مطالعه مطالب است که همین امر گویای همه چیز است.

در مقابل انتخاب عنوان مناسب و زیرکانه می‌تواند یک محتوای بی‌کیفیت را ارزشمند و جالب توجه جلوه دهد. برای بسیاری از ما پیش آمده است که جذب عنوان یک مقاله شده باشیم، ولی پس از مطالعه مطالب به آن چیزی که در عنوان به ما وعده داده شده بود نرسیم.

با توجه به اهمیت انتخاب عنوان مناسب در سئوی سایت، در ادامه به بررسی مهم‌ترین نکاتی که برای انتخاب تیتر مناسب باید در نظر داشته باشیم، خواهیم پرداخت.

  • از عنوان خسته کننده و تکراری بپرهیزید.

بیشتر افراد مطالبی را مطالعه می‌کنند که عناوین جذاب‌تری داشته باشند. اگر عنوانی انتخاب کنید که غافلگیر کننده باشد یا حس کنجکاوی خواننده را برانگیزد تا به خواندن متن ترغیب شود، گام بزرگی را در جهت افزایش ترافیک سایت خود برداشته‌اید. عناوین تکراری، کسل کننده یا کلی برای مخاطبان هیچ جذابیتی نداشته و ممکن است از مطالعه مطلب شما منصرف شوند.

  • کلمات کلیدی را در عنوان خود بگنجانید.

عنوان شما باید از واژگان و عباراتی تشکیل شده باشد که در هنگام جستجوی موضوعات مختلف در موتور‌های جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین اگر به دنبال این هستید که ترافیک سایت خود را بالا ببرید باید کلمات کلیدی یا عبارت‌های مهم را به شکل هوشمندانه‌ای در عنوان خود به کار ببندید.

  • اختصار در عنوان را رعایت کنید.

هر چه تعداد واژگان در یک عنوان کمتر باشد، طیف وسیع‌تری از موضوعات را تحت پوشش قرار می‌دهد و اثربخشی آن بیشتر می‌شود. پس تنها کلماتی را استفاده کنید که به جذب مخاطب و سئوی سایت کمک می‌کنند. طول عنوان شما نباید از ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر بیشتر باشد تا نه تنها به بهترین شکل در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود، بلکه برای مخاطبان نیز جذاب‌تر باشد.

  • از عناوین سایت‌های دیگر الهام بگیرید.

با بررسی عناوین سایت‌های پربازدید می‌توانید برای عنوان خود ایده بگیرید. البته باید توجه داشته باشید که نباید عنوان آنها را تکرار کنید. همچنین می‌توانید عنوان وب سایت‌های ناموفق را بررسی کنید تا به کاستی‌هایی که در بخش عنوان آنها وجود دارد، پی برده و از تکرار آن‌ها را در وبسایت خود بپرهیزید.

بهترین کار این است که لیستی از مقاله‌هایی که در بالاترین نتایج گوگل هستند را داشته باشید و از آن برای انتخاب عنوان الگو بگیرید. مطمئناً عناوین این مقالات، کاربر پسند و گوگل پسند بوده‌اند و شما می‌توانید در سریع‌ترین حالت ممکن عنوان‌های جذاب و شگفت‌انگیز بسازید.

  • به هدف کاربران از جستجو توجه کنید.

کلماتی که افراد در زمان جستجو از آن‌ها استفاده می‌کنند، کاملاً هدفمند هستند. هنگامی که فردی از واژگان خرید، فروش، تخفیف و … استفاده می‌کند، احتمالاً به دنبال خرید کالایی است.

هدف شخصی که از کلمات راهنمایی، چگونه، نحوه، بهترین راه و … استفاده می‌کند، احتمالاً کسب اطلاعات در زمینه‌های مختلف است.

بنابراین باید در هنگام انتخاب عنوان، اهداف مخاطبان خود را در نظر بگیرید.

·       از اعداد در عنوان استفاده نمایید.

سعی کنید در عنوان از اعداد استفاده کنید، چرا که بر اساس تحقیقات، عنوان‌های دارای عدد، ۳۶ درصد کلیک بیشتری دریافت کرده‌اند.

ذهن انسان به ریاضیات و محاسبات علاقه دارد و به آمار واکنش مثبتی نشان می‌دهد. استفاده از عداد در عنوان مطلب می‌توانند عنوان را هیجان ‌انگیز و کشش بیشتری برای مخاطب ایجاد کنند.

اینکه افراد بدانند چند موضوع یا روش را یاد می‌گیرند، سبب می‌شود که به این گونه عناوین واکنش مثبت نشان دهند. توجه داشته باشید که نباید از آمار غیر واقعی در عنوان استفاده شود.

همچنین آمار‌ها حاکی از آن هستند که ناخود‌آگاه انسان اعداد فرد را بیشتر دوست دارد به صورتی که عناوین دارای اعداد فرد، ۲۰ درصد بیشتر از عناوین دارای اعداد زوج کلیک دریافت می‌کنند.

·       از کلمات تأثیر گذار در عنوان استفاده کنید.

عنوان باید به صورتی نوشته شود که کاربر با خواندن آن احساس کند که اگر این مطلب را نخواند حتماً چیزی را از دست می‌دهد. استفاده از این ترفند ساده، ترافیک سایت را چند برابر خواهد کرد.

برخی واژگانی که کاربران علاقه بیشتری به آن‌ها نشان داده و عنوان‌ را جذاب‌تر می‌کنند و سبب افزایش کلیک می‌شوند، شامل کلمات: جدید، ویژه، حرفه‌ای، تضمینی، رایگان، فروش، امتحان شده، تست شده، پیشرفت،  منحصربه‌فرد، چگونه، نامحدود، مهارت، کاهش، افزایش، ثروت، معرفی، کاربردی، عملی، متخصص، مشاوره، جذب، کامل، اولین، آخرین، مهم، محرمانه، جادو، غیرمعمول، یادگیری، فرصت، راحت، آسان و دانلود هستند.

  • استفاده از صفات تفضیلی در عنوان را فراموش نکنید.

به طور کلی زمانی که کاربران با یک صفت مثبت رو‌به‌رو می‌شوند، واکنش خوبی نسبت به آن نشان می‌دهند.

زمانی که در عنوان محتوا از صفات تفضیلی استفاده می‌شود، به کاربران چنین القا می‌شود که بهترین‌ها در مقاله گنجانده شده‌اند.

صفات تفضیلی با کلیک خور بالا عبارتند از: جالب‌ترین، بهترین، سریع‌ترین، قوی‌ترین، برترین، راحت‌ترین، بزرگ‌ترین، کامل‌ترین، برتر، فوق‌العاده، ساده‌ترین و زیبا‌ترین.

  • از کلمات منفی در عنوان محتوا استفاده کنید.

شاید برای شما تعجب آور باشد، ولی طبق آمار‌ها، کلمات منفی ۳۰ درصد بیشتر ازکلمات مثبت کلیک می‌شوند. دلیل این مسئله این است که کلمات منفی باعث ایجاد ترس در مخاطب شده و این ترس موجب واکنش و جذب مخاطب به مطلب می‌شود.

کلمات منفی پرکاربرد عبارتند از: هرگز، بدترین، انجام ندادن، اشتباه، خطرناک و هیچ وقت.

  • در عنوان خود راه حل ارائه کنید.

معمولاً کاربران برای حل مشکلات خود به جست و جو می‌پردازند. پس سعی کنید به جای تلاش مستقیم برای فروش محصول، به صورت مستقیم یک راه حل ارائه کرده تا محصولات یا خدمات شما به صورت غیر مستقیم به فروش برسند.

  • چندین عنوان انتخاب کنید.

پس از آن که محتوا در ذهنتان شکل گرفت، چندین عنوان محتمل را یادداشت کنید و از بین عناوینی که یادداشت کرده‌اید، بهترین عنوان را انتخاب کنید. زمانی که شما عناوین مختلفی را می‌نویسید و در حال تکرار هستید، ذهن شما به صورت ناخودآگاه سعی در بهتر کردن عنوان می‌کند.

کلام آخر اینکه در انتخاب یک عنوان خوب برای محتوای خود دقت کنید و خود را به جای خواننده قرار دهید، چرا که عنوانی که یک کاربر جستجو می‌کند، یک پیش بینی از آن چیزی است که توسط شما ارائه می‌شود.

ترجمه تخصصی کتاب در ترجمیک

در ترجمیک چند صد نویسنده و مترجم متبحر در زمینه‌های مختلف از متون تخصصی گرفته تا کتاب‌های ادبی یا کتاب‌های داستان کودک و نوجوان در خدمت شما هستند تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

ترجمه کتاب، تخصص ماست!


یک دیدگاه در «روش‌های انتخاب عنوان مناسب برای یک مطلب»;

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *