چگونه کلمات کلیدی مناسب مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنیم؟

وقتی می‌خواهید تولید محتوای تخصصی انجام دهید، احتمالا این کار بخشی از برنامه بازاریابی محتوایی شماست و در نتیجه نیم‌نگاهی به جذب مخاطبان از طریق موتورهای جستجو دارید. بنابراین انتخاب مناسب کلمات کلیدی اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد.

پیش از پرداختن به روش‌های یافتن کلمات کلیدی برای درج در محتوا، لازم است که بدانیم کلمات کلیدی به چه کلماتی گفته می‌شوند. کلمات کلیدی (keyword) کلمات یا عبارات مهمی هستند که می‌بایست از آنها در محتوای صفحه وب استفاده کنیم تا آن صفحه در هنگام جستجوی کاربر، در نتایج جستجو نمایش داده شود.

همچنین بخوانید: کلمات کلیدی را کجای متن استفاده کنیم تا بیشتری تاثیر را داشته باشد؟

اگرچه عبارت کلمه کلیدی به طور متداول توسط افراد استفاده می‌شود، ولی لزوماً همیشه یک کلمه نیست و ممکن است عبارتی متشکل از چند کلمه باشد.

اهمیت کلمه کلیدی

به کار بردن کلمات کلیدی مناسب در محتوا سبب می‌شود که موتورهای جست‌وجو راحت‌تر شما را پیدا کنند و کاربران بیشتری از سایت شما بازدید کرده و با فعالیت شما آشنا شوند. نقش کلمات کلیدی در افزایش ترافیک سایت غیر قابل انکار است و اگر در تولید محتوا تمام استانداردهای لازم را رعایت کرده باشیم ولی محتوای تولید شده فاقد کلمات کلیدی مناسب باشد، سئوی سایت به شدت به شکل منفی تحت تأثیر قرار می‌گیرد. به همین دلیل یافتن بهترین کلمات کلیدی، موضوعی مهم و ضروری است.

کلمات کلیدی را پیش بینی کنید.

شاید اولین گام در یافتن کلمات کلیدی، تکیه بر حدسیات شخصی باشد. در ذهن خود بررسی کنید که دوست دارید صفحه‌ وب سایت شما، در نتایج جستجوی کدام عبارت‌ها ظاهر شود؟ احتمال دارد کاربران از چه کلمات کلیدی برای یافتن وب سایت شما در موتورهای جستجو استفاده کنند؟ چه کلماتی محصولات یا خدمات شما را به بهترین شکل توصیف می‌کنند؟ مخاطبان هدف در چه نقاطی زندگی می‌کنند؟

پاسخگویی به سؤالات بالا و سؤالات مشابه می‌تواند لیستی از کلمات کلیدی را ایجاد کند. پیش بینی و انتخاب کلماتی که احساس می‌کنیم بیشتر از سایر جملات و واژه‌ها مورد استفاده و پرسش کاربران هدف قرار می‌گیرد، بهترین روش یافتن کلمات کلیدی می‌باشد.

از ابزار‌های کمکی استفاده نمایید.

با استفاده از ابزار‌های آنلاین، میان لیست کلماتی که بر اساس حدسیات خود آماده کرده‌اید و کلماتی که کاربران در موتورهای جستجو وارد می‌کنند، ارتباط برقرار کنید. ابزار‌های زیادی وجود دارند که میزان استفاده کاربران از کلمات مختلف را برای جستجو نشان می‌دهند. گوگل کیورد پلنر (Google Keyword planner) که به رایگان در دسترس عموم قرار دارد، از مهم‌ترین ابزاری است که کلمات کلیدی مناسب و پرجستجو را متناسب با حوزه فعالیت شما پیشنهاد می‌دهد. ابزار‌هایAHREFS ، SEMrush، keywordtool.io و AdWords search terms و وب سایت‌های wordstream.com، keywordeye.com و ubersuggest.io نیز می‌توانند در این زمینه به شما یاری برسانند.

هر یک از ابزار‌های ذکر شده و همچنین ابزار‌های مشابه، تنها بخشی از جامعه آماری را در اختیار شما قرار می‌دهند، بنابراین اگر از آن‌ها به تنهایی استفاده شود، ممکن است بخشی از کلمات کلیدی را از دست بدهید.

از نظرات مشتریان و مخاطبان خود جویا شوید.

از آن جایی که کلمات کلیدی بر اساس میزان جست و جوی‌ آن‌ها توسط کاربران مشخص می‌شوند، بهره‌مندی از نظرات مشتریان و مخاطبین می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

همان گونه که پیش از این به آن اشاره شد، آشنایی با نیازها و سؤالات مشتریان و مخاطبان حوزه شما، از اهمیت بالایی برای تهیه لیست کلمات کلیدی برخوردار است.

برای اطلاع از نظرات کاربران روش‌های متعددی وجود دارند. یکی از این روش‌ها مراجعه به انجمن‌ها و فروم‌های تخصصی حوزه فعالیت شما و بررسی سؤالاتی است که کاربران می‌پرسند. بررسی نظرات کابران هدف در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام نیز می‌تواند کارگشا باشد. در این زمینه، استفاده از فهرست محتوای ویکی پدیا نیز می‌تواند به ما کمک کند.

رقیبان خود را تحت نظر بگیرید.

برای پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی باید این مورد را در نظر گرفت که کلمات کلیدی مورد نظر ما تا چه اندازه توسط رقبای ما مورد استفاده قرار گرفته است. در این جا منظور از رقبا، تمام سایت‌ها و صفحه‌هایی است که کلمات کلیدی شبیه به ما را برای سئو استفاده کرده‌اند. بدین ترتیب کلمات کلیدی که رقیبان ما به میزان کمتری از آن استفاده کرده باشند، می‌تواند برای ما شاخص بازدهی کلمات کلیدی (KEI: Keyword Efficiency Index) بالاتری را به دنبال داشته باشند و نتیجه مطلوب‌تری حاصل شود.

برای تشخیص میزان رقابت روش ساده‌ای وجود دارد. اگر در موتور جستجوی گوگل، کلمات کلیدی مورد نظر را جستجو کنید در قسمت بالای سایت‌های پیشنهاد شده آمار و ارقام استفاده از آن کلمه نشان داده می‌شود. با توجه به نتیجه‌ای که در بالای صفحه، نمایش داده می‌شود، می‌توان واژه‌های مناسب‌تری را پیدا کنیم.

کلمات کلیدی طولانی‌تر را برای سئو در نظر بگیرید.

در مرحله تحقیق جهت یافتن کلمات کلیدی، سعی کنید که از کلمات کلیدی طولانی ( Long Tail Keywords ) استفاده نمایید. چرا که کلمات کلیدی طولانی‌تر هدفمند‌تر بوده و مشتریان بهتری را برای شما به ارمغان خواهد آورند. همچنین انجام سئو روی کلمات کلیدی طولانی‌تر، آسان‌تر است.

کلمات کلیدی طولانی به سه بخش سر، بدنه و دم تقسیم بندی می‌شوند و منظور از کلمات کلیدی طولانی همان عبارت کلیدی متشکل از ۳ یا ۴ کلمه می‌باشد.

مزیت دیگر کلمات کلیدی طولانی این است که قابلیت تبدیل بسیار بالایی دارند، یعنی می‌توان با جا‌به‌جا کردن کلمات موجود در عبارت کلیدی پیش بینی بهتری از عبارت مورد جستجوی کاربر داشته باشیم. معمولاً قسمت سر عبارت کلیدی ثابت بوده و بیشترین تبدیل روی دو بخش دیگر یعنی بدنه و دم انجام می‌شود.

کلمات از قلم افتاده را بیابید.

گاهی کلماتی وجود دارند که بسیاری از کاربران در هنگام جست‌وجو از آن‌ها استفاده می‌کنند، ولی مطلبی در مورد آن‌ها نمی‌یابند. اگر بتوانید چنین کلماتی را پیدا کنید، می‌توانید ترافیک سایت خود را به چند برابر افزایش دهید.

از کلمات هم معنی استفاده کنید.

هر کلمه کلیدی دارای کلمات مشابه دیگر یا واژه‌های مترادف است که بایستی آن‌ها را نیز برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب در نظر بگیریم.

از کلمات کلیدی LSI استفاده کنید.

کلمات کلیدی (Latent Semantic Indexing) LSI، کلماتی هستند که موتورهای جستجو از آن‌ها برای کشف ارتباط کلمات و عبارت‌ها استفاده می‌کنند. موتورهای جستجو به اندازه‌ای هوشمند شده‌اند که ارتباط معنا و مفهوم محتوای شما را با کلمات کلیدی به کار رفته در متن محتوا، تشخیص می‌دهند.

از‌این‌رو، بدون کلمات کلیدی LSI، موتورهای جستجو، ارتباط میان کلمات کلیدی و محتوا وب سایت را به سختی پیدا می‌کنند و رتبه سایت کاهش می‌یابد.

برای یافتن کلمات LSI، واژه کلیدی مورد نظر خود را در قسمت سرچ گوگل وارد نمایید و به واژگانی که توسط گوگل به همراه آن پیشنهاد می‌شود، توجه کنید.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که استفاده زیاد از کلمات کلیدی در متن، موجب گرفتن امتیاز زیاد از گوگل نمی‌شود، بلکه قوانین مشخصی در این زمینه وجود دارند. باید چگالی مناسب کلمات کلیدی رعایت شود، یعنی استفاده از کلمات کلیدی در متن نباید از ۵/۰ درصد کمتر و از ۵/۲ درصد بیشتر باشد. بنابراین در استفاده از کلمات کلیدی هرگز افراط و تفریط نکنید.

یک دیدگاه در “چگونه کلمات کلیدی مناسب مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنیم؟”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *