ایجاد واترمارک (Watermark) در ورد | قرار دادن یک متن به عنوان پس زمینه

حتماً برای شما هم پیش آمده است که فایل ورد یا pdf را مطالعه کنید در حالی که یک متن، لوگو و یا یک عکس در پس‌زمینه آن قرار داده شده باشد. این متن، لوگو و عکس‌ها همان واترمارک هستند. پس‌زمینه‌ها یا واترمارک‌ها معمولاً با هدف تبلیغات و اطلاع‌رسانی یا برای جلوگیری از کپی‌رایت و نشان دادن نویسنده اصلی محتوا در پس زمینه یک فایل ورد قرار داده‌ می‌شوند.

اگر شما هم به دنبال قرار دادن واترمارک در مایکروسافت آفیس ورد به عنوان راهکاری برای تبلیغات یا مانعی برای سوء استفاده از فایل‌هایتان هستید، این آموزش را از دست ندهید.

قرار دادن بک گراندهای مختلف برای هر صفحه در ورد

شما می‌توانید فقط رنگ پس‌زمینه را عوض کنید یا یک عکس را در پس‌زمینه قرار دهید یا اینکه یک متن دلخواه را در پس‌زمینه ورد بنویسید.

گذاشتن تصویر در پس‌زمینه

برای گذاشتن یک تصویر در پس‌زمینه ورد دو کار می‌توانید انجام دهید:

۱٫ از سربرگ DESIGN، در قسمت Page Color گزینه Fill Effects… را انتخاب کنید.

در صفحه باز شده وارد سربرگ Picture شوید. در اینجا با کلیک روی گزینه Select Picture می‌توانید تصویری را از کامپیوتر خود انتخاب کنید تا در پس‌زمینه قرار گیرد.

۲٫ از سربرگ DESIGN، در قسمت Watermark گزینه Costom Watermark… را انتخاب کنید. در صفحه باز شده گزینه Picture Watermark را اتخاب کرده سپس روی Select Picture کلیک کنید و تصویر دلخواه خود را از کامپیوتر انتخاب کنید.

نوشتن متن در پس‌زمینه، واترمارک متنی

اگر بخواهید یک متن دلخواه مانند اسم خودتان یا نام سایتتان را در بک‌گراند قرار دهید، باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. از سربرگ DESIGN، در قسمت Watermark گزینه Costom Watermark… را انتخاب کنید.
  2. در صفحه باز شده با انتخاب Text Watermark گزینه‌های مربوط به تنظیمات آن فعال می‌شوند. گزینه‌ها به شکل زیر خواهند بود:
  3. Language: شما می‌توانید زبان متنی که می‌خواهید بنویسید را از اینجا انتخاب کرده یا تغییر دهید.
  4. Text: در اینجا متن بک گراند را می‌نویسیم. مثل اسم خودتان یا اسم سایت.
  5. Font: فونت متن را از اینجا انتخاب می‌کنید.
  6. Size : سایز متن را از اینجا انتخاب می‌کنید.
  7. Color: از این قسمت می‌توانید رنگ متن را هم تغییر دهید. سمت راست این گزینه، Semitransparent  را می‌بینید که با تیک زدن آن، متن حالت نیمه شفاف می‌شود.
  8. Layout: در اینجا دو انتخاب دارید یکی Diagonal و دیگری Horizontal. با انتخاب Diagonal متن شما به صورت مورب در پس‌زمینه نوشته می‌شود و با انتخاب Horizontal هم به صورت افقی نوشته می‌شود.

پس از اعمال تنظیمات مورد نظر، OK را کلیک کنید. البته در قسمت Watermark دو متن آماده‌ CONFIDENTIAL و DO NOT COPY ،هم  به صورت مورب و هم به صورت افقی برای پس‌زمینه وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

تغییر رنگ پس‌زمینه

گاهی تمام آن‌چه که برای پس‌زمینه فایل‌هایتان نیاز دارید فقط تغییر رنگ آن است. برای تغییر رنگ پس‌زمینه از سربرگ DESIGN، در قسمت Page Color می‌توانید رنگ‌ دلخواه خود را به صفحه اضافه کنید.

جابجایی واترمارک

برای جابجایی واترمارک، بعد از انتخاب واترمارک در قسمت بالای صفحه دابل کلیک کنید تا هدر و فوتر صفحه فعال شود. سپس می‌توانید واترمارک را جابجا کنید.

اگر در مورد استفاده از هدر و فوتر در صفحات ورد خود سوال دارید می‌توانید پست راهنمای کامل استفاده از هدر و فوترصفحات در ورد را مطالعه کنید.

ایجاد واترمارک برای یک قسمت از متن

گاهی ممکن است بخواهید برای تمامی صفحات مثل فهرست یا منابع، پس‌زمینه نداشته باشید. برای این کار باید ارتباط این صفحات را بقیه صفحات قطع کنید تا پس‌زمینه برای همه آن‌ها فعال نشود.

برای قطع ارتباط صفحات باید فایل ورد خود را سکشن بندی کنید. هر قسمتی که می‌خواهید برایش واترمارک نداشته باشید را یک سکشن جدا در نظر بگیرید. در آخرین صفحه مربوط به فهرست (سکشن ۱) کلیک کنید. وارد سربرگ Layout شوید و در قسمت Breaks روی Next Page کلیک کنید.

می‌توانید آموزش کامل Section Break را هم بخوانید.

سپس در بالای اولین صفحه سکشن ۲، دابل کلیک کنید تا هدر و فوتر صفحه فعال شود. در نوار ابزار Link To Previous را انتخاب کنید. ارتباط سکشن اول با سکشن دوم قطع می‌شود.

در همان حالتی که هدر و فوتر فعال است می‌توانید برای هر سکشن یک واترمارک انتخاب کنید یا آن را حذف کنید. تنظیمات روی سکشن دیگر اعمال نمی‌شود.

ذخیره واترمارک

اگر می‌خواهید از یک واترمارک همیشه در فایل‌های خود استفاده کنید بهتر است که آن را پس از ایجاد، ذخیره کنید تا هر دفعه مجبور نشوید مجدداً آن را ایجاد کنید.

برای این منظور در سربرگ DESIGN، روی Watemark کلیک کنید. گزینه Save selection to watermark gallery را انتخاب کنید. یک پنجره باز می‌شود که از شما می‌خواهد برای واترمارک خود یک نام انتخاب کنید. در قسمت Name یک نام بنویسید و OK را انتخاب کنید.

برای دسترسی به واترمارکی که ذخیره کرده‌اید در سربرگ Insert، گزینه Quick parts را کلیک کنید. از بین گزینه‌ها Building Blocks Organizer را انتخاب کنید. صفحه‌ای باز می‌شود که می‌توانید واترمارکی که ذخیره کرده‌اید را از آنجا پیدا کنید و با انتخاب دکمه Insert آن را وارد صفحه کنید.

حذف پس‌زمینه یا واترمارک در ورد

برای حذف رنگ از پس زمینه در سربرگ DESIGN، گزینه Page color را انتخاب می‎کنید. در آنجا گزینه‌ای با نام No Color را انتخاب کنید.

برای حذف واترمارک متنی از پس‌زمینه در سربرگ DESIGN، گزینه Watermark را انتخاب کنید. در آنجا گزینه‌ Remove Watermark را انتخاب کنید.

برای حذف عکس از پس‌زمینه هم وارد سربرگ DESIN شوید و با توجه به مسیری که از آنجا تصویر را برای پس‌زمینه انتخاب کرده‌اید یکی از گزینه‌های Page Color یا Watermark را انتخاب کنید. سپس No Color یا Remove Watermark را انتخاب کنید. تصویر حذف خواهد شد.

سخن پایانی

در این مطلب نحوه درج واترمارک در صفحات ورد را آموزش دادیم. اگر بخواهید از فایل‌های خود محافظت کنید و اجازه کپی ندهید، بهترین راهکار، گذاشتن واترمارک متنی یا عکس لوگو برای آن است. لطفاً سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی آن‌ها باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *