اهمیت زبان در نوشتار

بعنوان یک نویسنده، نه تنها تفکر پیرامون آنچه می گویید اهمیت دارد، بلکه نحوه گفتن آن نیز مهم است. برای برقراری ارتباط موثر، تنها سازماندهی ایده های بیان شده و تولید جملات و پاراگرف های منسجم کافی نیست. علاوه بر اینها، رعایت سبک، آهنگ و نظم نوشته و ایجاد سازش با مخاطب مورد نظر، نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. همچنین، بررسی مخاطب یک نوشته و هدف نویسنده، از موارد کلیدی در موثر واقع شدن یک متن می باشد. برای انتخاب یک زبان تاثیرگذار، نویسنده می بایست برروی هدف، محتوا و نوع مخاطب تمرکز کند.

ویژگی های زبان موثر در نوشتار

۶ ویژگی مهم و اساسی در مورد یک زبان تاثیرگذار وجود دارد. زبان در یک نوشتار می بایست ۱) منسجم و خاص باشد نه مبهم و انتزاعی، ۲) مختصر بوده و از پرگویی اجتناب شود ۳) روان و قابل درک باشد و جملات ثقیل استفاده نشود ۴) دقیق و واضح بوده و پیچیده نباشد ۵) سازنده بود و تخریب گر نباشد ۶) و رسمیت آن متناسب با شرایط باشد.

زبان منسجم و خاص

جامع‌ترین پلتفرم خدمات ترجمه و ویراستاری
استخدام مترجم و ویراستار کاملا دورکاری!

توضیحات نوشتار می بایست به گونه ای باشد که تصاویری ملموس از جزئیات برای خواننده ایجاد کند. هنگامی که از زبان انتزاعی بیش از حد استفاده می کنید، متن کاملا مبهم و غیرقابل درک خواهد شد و تصویرسازی دقیقی را در ذهن مخاطب ایجاد نمی کند.

اختصار

توانایی یک نویسنده در بیان پیام خود با کمترین کلمات ممکن، متن او را تاثیرگذار خواهد کرد. به بیان دیگر، نویسندگان خوب از زبانی مستقیم و هدفمند استفاده می کنند. یکی از مهمترین بخش ها در ویرایش یک متن نیز بازخوانی جملات و کوتاه کردن آنها تا حد ممکن با استفاده از حذف کلمات اضافه و جایگزینی آنها با کلمات مناسبی است که هدف را مستقیم تر منتقل می کنند.

روش دیگر برای جلوگیری از پرگویی در متن، حذف واژگان پرکننده است که هیچ هدفی را در متن دنبال نمی کنند. با خط زدن این کلمات، جملاتی روان تر و قابل درک تر خواهیم داشت که ذهن خواننده را خسته نکرده و معنی ما را مستقیم تر انتقال می دهد.

زبان روان و آشنا

آنچه مخاطب را به خود جذب می کند، یک متن روان و قابل درک است که تا حد امکان از کلمات و عبارات سنگین و ناآشنا استفاده نکرده و روان باشد. یکی از مهمترین عملکردهای زبان، احساس حس متقابل نویسنده با خواننده است. زبانی که برای خواننده ناآشنا بوده و مملو از واژگان غربی یا عربی باشد، فاصله ای بین نویسنده و خواننده ایجاد کرده و انتقال پیام نویسنده را با مشکل مواجه می کند. انتقال پیام با استفاده از زبانی که برای خواننده آشنا باشد، با سرعت و تاثیر بیشتری انجام می شود.

زبان دقیق و روشن

استفاده از زبان مناسب در نوشتار یک متن، کاری ظریف و دقیق می باشد، زیرا واژگان بر حسب موقعیت درک می شوند. به بیان دیگر، واژه های استفاده شده در یک متن، درشرایط گوناگون و توسط افراد مختلف به گونه های مختلفی معنی می شوند. به این دلیل است که انتخاب زبان مناسبی که تا حد ممکن دقیق و روشن باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه زبان استفاده شده در یک متن دقیق تر و واضح تر باشد، برداشت های گوناگون از آن متن کمتر خواهد بود.

زبان سازنده

یک زبان سازنده می تواند مفهومی منفی را به روشی مثبت و بدون ایجاد حس نامناسب در مخاطب بیان می کند، درحالیکه زبان تخریب کننده شرم و انتقاد منفی را به مخاطب منتقل کرده و حالت تدافعی در وی به وجود می آورد. احتمال ایجاد حالت تدافعی در خوانندگان هنگامی که هرکدام از موارد زیر توسط نویسنده بیان میشود، افزایش می یابد:

  1. نشان دادن مزیت و برتری نویسنده نسبت به خواننده
  2. ابراز بی تفاوتی نسبت به موضوعی که برای خواننده از اهمیت بالایی برخوردار است
  3. قضاوت منفی خواننده
  4. ایجاد حس کنترل گری در خواننده
  5. ایجاد حس شک و تردید در خواننده پیرامون ادعاهای عنوان شده از جانب نویسنده

رسمی بودن زبان

میزان رسمی بودن زبانی که یک نویسنده برای بیان هدف خود در یک متن از آن بهره می گیرد، نمایانگر میزان رسمیت ارتباط بین او و خواننده است. انتخاب میزان رسمی بودن زبان به شرایط مختلفی بستگی دارد. نوع مخاطب، ارتباط نویسنده با آنها و موقعیت و هدف از نوشتار، تعیین کننده حد رسمیت یک نوشته است. برای مثال واژگان استفاده شده در یک مقاله علمی قابل ارائه برای مجلات به طور معمول رسمی تر از واژگان استفاده شده در یک کتاب داستان خواهند بود.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

هنوز رایی ثبت نشده است.

به این پست نمره دهید

یک دیدگاه در “اهمیت زبان در نوشتار”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *