سرویس مترجم گوگل

گوگل ترنسلیت Google Translate، یک موتور رایگان چند زبان است که توسط کمپانی گوگل برای ترجمه متون، سخنرانی‌ها، سایت‌ها و تصاویر از یک زبان به زبانی دیگر ارائه شده است. این سرویس علاوه بر وبسایت، به صورت نرم افزار برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS نیز ارائه شده و همچنین وجود API، کار را برای توسعه‌دهندگان مرورگرها و برنامه نویسان جهت ایجاد نرم افزارهای مرتبط با این سرویس راحت‌تر کرده است. گوگل ترنسلیت، بیش از ۱۰۰ زبان را در سطوح مختلف پشتیبانی کرده و از ماه می ۲۰۱۳، به بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در روز، خدمات رسانی می‌کند.

از جمله ویژگی‌های مهم گوگل ترانسلیت، ارائه خدمات مربوط به تلفظ کلمات در مورد برخی زبان‌ها، برجسته کردن واژه‌ها و عبارات متناظر در متن اصلی و متن مقصد، می باشد. همچنین می توان از این سرویس به عنوان یک دیشنکری آنلاین و سهل‌الوصل برای جستجوی معانی کلمات تک کاربرد دارد. ویژگی بسیار کاربردی دیگری که در این سرویس و نرم‌افزارهای ارائه شده آن وجود دارد این است که، اگر در بخش انتخاب زبان، زبان مبدا مشخص شده باشد، درصورتیکه متن مورد نظر از لحاظ گرامری اشتباه بوده یا به زبان دیگری باشد، نزدیکترین زبان شناسایی می‌شود. در برخی از زبان‌ها، در هنگام استفاده از صفحات لمسی، می‌توان بدون تایپ و تنها با نوشتن دست‌خط به زبان مد نظر بر روی صفحه نمایشگر، معنی کلمه یا عبارت مورد نظر را یافت.

نرم‌افزارهای گوگل ترنسلیت بر روی برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS، بیش از ۱۰۰ زبان را پشتیبانی کرده و توانایی ترجمه ۳۷ کلمه از طریق تصویر ۳۲ کلمه از طریق مکالمه و ۲۷ کلمه در ویدئو را دارند.

گوگل ترنسلیت نیز مانند تمامی ابزارهای ترجمه موجود در بازارهای دنیا و سایر ابزارهای ترجمه آنلاین، معایب و مزایایی دارد. یکی از این موارد، سطح متفاوت ترجمه برخی زبان‌ها نسبت به سایرین است. به طور معمول، این ترجمه هنگامی از بالاترین میزان صحت برخوردار است که زبان مبدا انگلیسی و زبان مقصد یکی از زبان های اتحادیه اروپا باشد و بالعلکس. با این حال، هرچه جملات و عبارات به کار رفته کوتاه‌تر باشد، ترجمه ارائه شده صحیح‌تر و قابل اعتمادتر می‌باشد. بنابراین استفاده از گوگل برای ترجمه متون بزرگ به طور یک‌جا توصیه نمی‌شود.

زبان فارسی نیز، از ژوئن سال ۲۰۰۹ به سرویس ترجمه گوگل اضافه شده و می‌توان از آن برای ترجمه فارسی به تمامی زبان‌های موجود و بالعکس استفاده کرد. البته این امکان برای زبان فارسی کاملا پیشرفته نبوده و اشکالات بسیاری در آن دیده می‌شود که طبیعتا تا سال‌های آینده و با کمک کاربران مسلط به زبان مختلف پیشرفت کرده و تا حد زیادی اصلاح خواهد شد. این امکان برای کاربران نیز وجود دارد تا با استفاده از گزینه‌های ویرایش موجود در کنار معانی کلمات، ترجمه صحیح‌تر را پیشنهاد داده و به اصلاح غلط‌های موجود در ترجمه‌های ارائه شده توسط سرویس گوگل ترنسلیت بپردازند. علاوه بر این، با ورود به Google Translate Community می توان اقدام به ترجمه و تصحیح کلمات برگردان شده به زبان مختلفی که به آن‌ها تسلط دارید کرده و بهترین ترجمه را برای استفاده سایر افراد ارائه دهید.

برای انجام پروژه‌های ترجمه تخصصی و ترجمه مقالات خود، سایت ترجمیک را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

­

3 دیدگاه در «سرویس مترجم گوگل»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.