روش‌های تایپ نیم فاصله در ورد Word و اکسل Excel

به نظر شما، کدام یک از این سه کلمه به درستی تایپ شده است؟

«میخواهم»   «می خواهم»   «می‌خواهم»

در ماشین‌نویسی (تایپ) متون فارسی، رعایت فاصله بین حروف، کلمات و علائم نگارشی، بسیار مهم است. برای داشتن یک متن خوانا و با ظاهری مناسب که برای خوانندگان جذاب باشد، رعایت نکات نگارشی و ویرایشی ضروری است. یکی از این نکات، رعایت تایپ نیم‌فاصله است. در برخی کلمات از قبیل افعال مضارع استمراری، که بین اجزای آن فاصله وجود دارد، استفاده از نیم‌فاصله ضروری است.

نیم‌فاصله چیست؟

نیم‌فاصله یا فاصلة مجازی، یک کاراکتر ویژه است که بدون این که پرینت شود و یا روی نمایشگر دیده شود، بین حروف قبل و بعد خود فاصله می‌اندازد و از اتصال آن‌ها به هم جلوگیری می‌کند. در موارد زیر استفاده از نیم‌فاصله ضروری است:

 • «می» و «نمی» افعال مضارع: می‌شود، می‌رود، می‌خورد، می‌زنند، می‌گویند، نمی‌توانند و …
 • «ها»ی جمع: لباس‌ها، نوشته‌ها، کارت‌های، آموزش‌های، خراسانی‌ها و …
 • پسوند فعل‌ها: دیده‌ام، آورده‌ای، برده‌ایم، شسته‌اند، رفته‌اید و …
 • «ی» اضافه: برنامه‌ی، حمله‌ی و …
 • کلمه‌‌هایی که از دو یا چند جزء تشکیل شده‌اند: جنون‌وار، مرگ‌آسا، زشت‌تر، خوشگل‌ترین، تک‌بخشی، لاله‌گون، ریخته‌گری، بهره‌مند، رئیس‌جمهور، قانون‌مدار، بین‌المللی، تفاهم‌نامه و…

مشکلات ناشی از تایپ نکردن کاراکتر نیم‌فاصله

در صورت تایپ نکردن این کاراکتر و استفاده از کاراکتر فاصله یا Space به جای آن:

 • خلاف دستورالعمل‌های تهیه مقالات و پایان‌نامه‌های دانشگاهی و متون رسمی است.
 • ظاهر متن از نگاه خواننده نامرتب جلوه می‌کند.
 • ممکن است خواننده دچار اشتباه در خواندن شود.
 • اگر کلمه در انتهای خط قرار بگیرد، احتمال این که نیمی از آن در یک خط و نیمی از آن در خط دیگر قرار بگیرد وجود دارد.

روش‌های تایپ کاراکتر نیم‌فاصله

برای تایپ کاراکتر نیم‌فاصله، چند روش وجود دارد، هرچند این روش‌ها را برای نرم‌افزار Word بیان می‌کنیم، ولی روش‌های مطرح شده در سایر نرم‌افزارها از قبیل پاورپوینت، اکسل و … نیز درست هستند. بنابراین برای تایپ نیم‌فاصله در اکسل نیز می‌توانید از این روش‌ها استفاده نمایید.

روش اول: با استفاده از کلید میانبر – + Ctrl در محیط نرم افزار Word (یا نرم افزار اکسل Excel و …) می‌توانید نیم‌فاصله را درج کنید. دقت کنید که حتماً باید از کاراکتر «-» در قسمت بالای صفحه کلید استفاده کنید و کلید «-» در قسمت ماشین حساب صفحه کلید برای این منظور کارایی ندارد.

روش دوم: روش دیگر استفاده از کلیدهای میانبر Ctrl+Shift+2 است. با نگه داشتن هم‌زمان این سه کلید قادر خواهید بود بین اجزای یک کلمه در Word یا Excel نیم‌فاصله بیندازید.

روش سوم: با نصب صفحه کلید استاندارد فارسی، کلید میانبر Shift + Space به عنوان کاراکتر نیم‌فاصله عمل خواهد کرد. معمولاً صفحه کلید فعال در ویندوز، صفحه کلید مایکروسافت است که از لحاظ چینش دکمه‌ها با صفحه کلید استاندارد فارسی متفاوت است. مزیت این روش این است که نیم فاصله‌های ایجاد شده توسط این کی‌بورد، در تمامی محیط‌های نرم‌افزاری قابل استفاده خواهد بود.

برای فعال کردن صفحه کلید فارسی فایل نصب صفحه کلید را دانلود کرده و از طریق گزینه‌های زیر آن را نصب و فعال نمایید.

Control Panel > Region and Language > Keyboard and Language > Change Keyboard

پس از نصب این صفحه کلید به سادگی خواهید توانست نیم‌فاصله را در ورد word، اکسل Excel و سایر محیط‌های نرم‌افزاری تایپ نمایید.

مقاله‌ی مرتبط: روش ایجاد نیم‌فاصله در ورد

اگر خودتان مسئولیت تایپ پایان‌نامه و یا نامه‌هایتان را برعهده دارید و یا به حرفه تایپ و ترجمه اشتغال دارید، رعایت این نکات می‌تواند به زیبایی هر چه بیشتر متن نهایی و تاثیرگذاری بر خواننده متون اثر بگذارد. مسلما اگر شیت‌های اکسل که به صورت شکیل تهیه کرده‌اید و نکات نگارشی از جمله نیم‌فاصله را در آن به درستی رعایت نموده‌اید، تاثیر به سزایی روی زیبایی نهایی کار خواهد گذاشت.

توجه: می‌توانید با نصب افزونة «ویراستیار» در نرم‌افزار ورد، اصلاح موارد کاربرد نیم‌فاصله و بسیاری از نکات نگارشی را به این افزونه بسپارید.

سایت ترجمه تخصصی ترجمیک در زمینه‌‌ی ویراستاری مقاله و پایان‌نامه، ترجمه مقاله، ترجمه‌ی تخصصی کتاب و ویراستاری متون انگلیسی و فارسی آماده‌ی ارائه‌ی خدمات ترجمه است. برای ثبت سفارش ترجمه و مشاهده قیمت‌ خدمات ویراستاری و ترجمه به ترجمیک سر بزنید. ما در ترجمیک علاوه بر ترجمه متون، فیلم و صوت نیز ترجمه می‌کنیم. همچنین خدمات گسترده در زمینه ترجمه شفاهی و اعزام مترجم همزمان به محل کارفرمایان انجام می‌دهیم. ترجمیک افتخار می‌کند که بیش از ۲۰۰۰ مترجم فعال در مجموعه خود دارد که اغلب آن‌ها بالاترین مدارک و مدارج علمی را پیموده و در اختیار دارند.

 

19 دیدگاه در “روش‌های تایپ نیم فاصله در ورد Word و اکسل Excel”

 1. با سلام بنده برای تایپ نیم فاصله یک با c++ برنامه ای نوشتم که هنگام باز بودن آن هر گاه کلید ctrl+space را فشار دهید به جای آن نیم فاصله قرار می دهد و قصد دارم این برنامه رو با شما به اشتراک بذارم امیدوارم استفاده کنید و کارتون رو راه بندازه:
  http://www.uploadina.com/77697010f20f7aa8/molotool1.exe

  با توجه به اینکه بنده خودم منتشر کننده این برنامه هستم قرار دادن این نرم افزار در سایت شما نه تنها مانعی ندارد بلکه موجب خرسندی بنده هم می شود.

 2. سلام ادمین محترم
  بعد از ایجاد میانبر در بخش symbol در insert، بعد از فشردن شیفت و کنترل، فونت از زبان متن به فونت دیگری (غالبا تاهوما) تبدیل می شود و کار تایپ را کلا مختل کرده. چگونه می توان در عین ایجاد این کلید میانبر، از تغییر فونت جلوگیری کرد یا راهی بای درست کردنش وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *