ویرایش متن مقاله و پایان نامه

۵ نکته مهم ویرایشی در نگارش مقاله یا پایان‌نامه

ترجمیک خدمات ترجمه و ویراستاری تخصصی را از ۲۰۰۰ مترجم و ویراستار زبده ترجمیک دریافت کنید:

ارسال سفارش  – ترجمه تخصصی – ویراستاری تخصصی

 

نوشتن یک سند مهم از قبیل مقاله و پایان‌نامه که ثمره تلاش چند سال یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی به حساب می‌آید، نیاز به دقت زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که نیازمند توجه بیشتر است، نگارش و ویرایش متن نهایی است. در اینجا ۵ نکته مهم ویرایشی که در نگارش متون تخصصی به ویژه مقالات تخصصی و پایان‌نامه‌ها ضروری هستند، اشاره می‌کنیم.

۱) استفاده درست از افعال

در متن مقاله و یا پایان‌نامه خود از فعال های اول شخص مفرد یا جمع استفاده نکنید و فعل‌ها رو مجهول کنید. مثلا به جای «در این پژوهش سعی خواهیم کرد …»، از عبارت «این پژوهش سعی دارد ..» استفاده کنید.

۲) ارجاع‌دهی درون‌متنی

هنگام استفاده از منابع درون‌متنی، بعد از ذکر منبع، نقطه بگذارید نه قبل از آن. مثلاً: بین خلاقیت و هوش هیجانی ارتباط معناداری وجود دارد (حسینی و همکاران، ۱۳۹۰).

۳) رعایت علائم نگارشی

جاهایی در متن که به ویرگول یا نقطه ویرگول نیاز است، بعد از درج آن یک فاصله ایجاد کنید. قبل از آن فاصله نگذارید.

۴) تورفتگی ابتدای پاراگراف‌ها

تورفتگی ابتدای هر پاراگراف را رعایت کنید. این کار باعث می‌شود پاراگراف‌ها بهتر از یکدیگر متمایز شوند و برای خواننده خوشایندتر است.

۵) فاصله و نیم‌فاصله

فاصله‌های اضافی را حذف کنید و از نیم فاصله استفاده کنید؛ خصوصاً نشانه‌های جمع را با استفاده از نیم‌فاصله جدا بنویسید. مثلاً کتاب‌ها به جای کتابها. همچنین حروف ابتدای افعال مضارع از قبیل «می» و «نمی» را با نیم‌فاصله از فعل جدا کنید. سعی کنید نشانه‌های جمع مثل «ها»، به ابتدای خط بعد منتقل نشود و یا حروف فعل‌های مضارع انتهای خط جا نماند. با کنترل فاصله بین حروف و کلمات و استفاده از نیم‌فاصله در موارد ضروری این اتفاق نخواهد افتاد.

 

یکی از خدمات تخصصی ارائه شده در گروه ترجمیک، ویرایش تخصصی متون فارسی و ویرایش تخصصی متون انگلیسی است. دانشجویان و فارغ‌التحصیلان داخل و خارج از کشور که عضو تیم ترجمیک هستند، می‌توانند در ارتقای کیفیت متن فارسی یا انگلیسی شما کمک نمایند.

 

لینک مرتبط: نحوه تراز کردن متن‌ها در word

لینک مرتبط: نحوه استفاده از نیم‌فاصله در نرم‌افزار word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *