پاورقی چیست؟ + درج پاورقی در ورد (WORD)

ترجمیک خدمات ترجمه و ویراستاری تخصصی را از ۲۰۰۰ مترجم و ویراستار زبده ترجمیک دریافت کنید:

ارسال سفارش  – ترجمه تخصصی – ویراستاری تخصصی

وقتی که قصد نوشتن یک مطلب روان و با قدرت انتقال مطلب بالا را دارید استفاده از پاورقی و درج پاورقی در ورد (footnote در ورد) بسیار حائز اهمیت می‌شود. در این مطلب به شما آموزش خواهیم داد که پاورقی چیست و چگونه در ورد (WORD) پاورقی یا footnote درج کنید. ترجمیک یک پلتفرم خدمات ترجمه تخصصی است که در زمینه‌ی خدمات ترجمه مقاله، ترجمه کتاب، ترجمه متون تخصصی و ویراستاری متن به صورت کاملا تخصصی در رشته‌های مختلف مشغول به فعالیت است.

پاورقی چیست؟ پانوشت چیست؟

پاورقی (فوت نوت یا footnote) در واقع شکل خاصی از نقل قول یا بیان توضیحات اضافه در یک متن است. خواننده از طریق اعدادی که در متن قرار می‌گیرد به این توضیحات می‌رسد. پاورقی معمولاً در پایین هر صفحه و به صورت جدا از متن اصلی درج می‌شود. این توضیحات هم‌چنین می‌توانند در انتهای یک متن قرار بگیرند که در واقع همان پانوشت یا پی‌نوشت یک متن محسوب می‌گردند.

چگونه در یک متن پاورقی قرار دهیم؟

برای قرار دادن پاورقی در ورد، مکان‌نما را بعد از کلمه‌ای که قصد دارید برای آن پاورقی درج کنید، قرار دهید. روی منوی References کلیک کنید. در بخش Footnotes روی گزینه Insert Footnotes کلیک کنید. در انتهای صفحه برای شما بخشی باز خواهد شد که امکان نوشتن توضیحات اضافه را داشته باشید. این توضیحات را در تصویر زیر می‌توانید ببینید.

علاوه بر این، برای درج پاورقی در ورد word می‌توانید از کلید میانبر Alt+Ctrl+F نیز استفاده کنید.

 

(۱)

(۲)

(۳)

 

برای پاک کردن پاورقی می‌توانید با انتخاب عددی که در متن اصلی اضافه شده است، پاورقی را پاک کنید.

همانطور که ذکر شد توضیحات تکمیلی که در انتهای متن قرار می‌گیرد غالبا با نام پانوشت یا پی‌نوشت ثبت می‌گردد. برای ثبت یک پانوشت در انتهای یک متن می‌توانید با فشردن Insert Endnote، متن توضیحی را در انتهای متن یا یک بخش بنویسید.

گروه ترجمیک یک گروه تخصصی است که در زمینه‌ی ویراستاری و ترجمه تخصصی در زبان‌های مختلف فعالیت می‌نماید. ترجمیک متون شما را در بالاترین کیفیت برای انتشار و چاپ ویراستاری می‌نماید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

۴/۵ (۱)

به این پست نمره دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *