شیوه نقل قول از نویسندگان در مقاله یا پایان‌نامه

یکی از نکات مهم درنگارش پایان نامه و مقاله استفاده از مطالب موجود در منابع مختلف از جمله مقالات، کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های دیگر است.

شما ناگزیر هستید که برای معرفی موضوع پژوهش خود و اعتبار بخشیدن به نتایج کار خود از منابع و یافته‌های محققان دیگر استفاده کنید. سه روش برای استفاده از ایده‌ها و نظریات موجود در منابع دیگر وجود دارند که عبارتند از پارافریز، خلاصه‌نویسی و نقل قول. در میان این سه روش کمتر به نحوه نقل قول کردن از سایر نویسندگان پرداخته شده است. به همین دلیل قصد داریم در ادامه شما را با شیوه استاندارد نقل قول کردن از نویسندگان دیگر در مقاله ISI و پایان‌نامه‌ آشنا سازیم.

نقل قول کردن به چه معنا است؟

نقل قول کردن (Quote) به‌معنای کپی کردن بخشی از سخنان، نظریات و یا یافته‌های اشخاص دیگر به‌منظور اعتبار بخشیدن به ایده‌های خود است. شما می‌توانید از نقل قول‌ها برای تعریف مفاهیم، ارائه مدارک یا تحلیل زبان در نگارش مقالات و پایان‌نامه‌های آکادمیک خود استفاده کنید.

برای نقل قول صحیح از یک منبع باید موارد زیر را رعایت کنید:

  • متن نقل قول شده باید توسط علائم نقل قول احاطه شوند (”…..“ برای متون انگلیسی و «….»  برای متون فارسی).
  • به نویسنده اصلی به‌درستی استناد شود.
  • متن نقل قول شده با اصل آن یکسان باشد (یا اگر تغییری در آن ایجاد گردید، به‌وضوح مشخص شود).

نحوه نوشتن یک نقل قول به طول آن و سبک استنادی مورد استفاده (Harvard، Chicago، APA و MLA) شما بستگی دارد.

توجه داشته باشید که آموزش نقل قول در این مقاله برای متون انگلیسی است، ولی برای فهم راحت‌تر، مثال‌ها به زبان فارسی نوشته شده‌اند. بااین‌حال، اصول آموزش داده‌شده برای هر دو زبان مشابه است و فقط استفاده از علائم کمی تفاوت دارد.

نحوه معرفی کردن نقل قول

هر بار که در مقاله خود نقل قول می‌کنید، باید آن را معرفی کنید. معرفی کردن به‌معنای توضیح دادن درباره نقل قول است و به خواننده نشان می‌دهد که چرا شما از این نقل قول استفاده کرده‌اید و چه کمکی به اثبات استدلال شما می‌کند. سه روش عمده برای معرفی کردن نقل قول‌ها وجود دارد: ۱٫ استفاده از جمله معرفی‌کننده، ۲٫ استفاده از عبارت معرفی‌کننده و ۳٫ ادغام در متن.

استفاده از جمله معرفی‌کننده

شما می‌توانید نقل قول را به‌وسیله یک جمله کامل که علامت دو نقطه (:) به‌دنبال آن درج می‌شود، معرفی نمایید.

اغلب مشکلات روانشناختی به‌طور مستقیم و یا غیر‌مستقیم با اختلالات شخصیتی در ارتباط می‌باشند: ”۴۰ تا ۶۰ درصد از بیمارانی که به متخصصان روان مراجعه می‌کنند، به اختلالات شخصیتی دچار هستند“ (اشملسر، ۲۰۰۱).

استفاده از عبارت معرفی‌کننده

شما می‌توانید به‌جای یک جمله از یک عبارت برای معرفی نقل قول استفاده کنید که به نویسنده یا منبع اشاره دارد. در این حالت، باید پیش از نقل قول، عبارت معرفی را همراه با علامت کاما (،) درج کنید.

دوره آموزشی ویرایش و درست‌نویسی – دبستان ترجمیک

بر اساس گزارش اشملسر (۲۰۰۱)، ”۴۰ تا ۶۰ درصد از بیمارانی که به متخصصان روان مراجعه می‌کنند، به اختلالات شخصیتی دچار هستند.“

شما همچنین می‌توانید از افعال گفتگو مانند استدلال کردن، ادعا کردن یا توضیح دادن استفاده نمایید.

اشملسر (۲۰۰۱) ادعا کرده است، ”۴۰ تا ۶۰ درصد از بیمارانی که به متخصصان روان مراجعه می‌کنند، به اختلالات شخصیتی دچار هستند.“

ادغام کردن در متن

این روش برای مواقعی است که شما می‌خواهید عبارتی را در مقاله خود نقل قول کنید که یک جمله کامل نیست. در این حالت باید آن عبارت را به‌شیوه مناسب در جمله خود ادغام کنید.

آمار‌ها حاکی از ”تشخیص اختلالات شخصیتی در ۴۰ تا ۶۰ درصد از مراجعان به متخصصان روان“ است که اهمیت بالای این اختلال روانشناختی را نشان می‌دهد (اشملسر، ۲۰۰۱).

کوتاه کردن نقل قول

معمولاً توصیه می‌شود که نقل قول‌ها بیشتر از ۴۰ کلمه نباشند. بنابراین، اگر برخی از قسمت‌های یک نقل قول، اضافی بوده یا به کار شما نامرتبط هستند، می‌توانید با حذف کلمات، عبارات یا جملات و جایگزین کردن آن‌ها با سه نقطه (…)، نقل قول را کوتاه کنید. استفاده از سه نقطه نشان می‌دهد که بخشی از نقل قول درج‌شده، حذف شده است، ولی همچنان بیانگر نقطه‌نظر نویسنده آن است. باید مراقب باشید که وقتی یک نقل قول را کوتاه می‌کنید، حذف کلمات سبب تغییر معنای آن نشود.

نقل قول اصلی:

” نقطه اتکای درمان اختلال اسکیزوفرنی، داروهای ضدجنون هستند که عمدتاً فعالیت گیرنده دوپامین (و گاهی اوقات سروتونین) را سرکوب می‌کنند. روان‌درمانی و توان‌بخشی حرفه‌ای و اجتماعی نیز در درمان آن مهم هستند. در موارد جدی‌تر که امکان ایجاد خطر برای شخص بیمار و دیگران وجود دارد، ممکن است به بستری اجباری نیاز باشد. اگر‌چه مدت بستری در بیمارستان‌های روانی در حال حاضر کوتاه‌تر و کمتر از آن چیزی است که زمانی مرسوم بود “ (بکر، ۲۰۰۶).

نقل قول کوتاه شده:

” نقطه اتکای درمان اختلال اسکیزوفرنی، داروهای ضد جنون هستند که عمدتاً فعالیت گیرنده دوپامین (و گاهی اوقات سروتونین) را سرکوب می‌کنند. روان‌درمانی و توان‌بخشی حرفه‌ای و اجتماعی نیز در درمان آن مهم هستند. در موارد جدی‌تر … ممکن است به بستری اجباری نیاز باشد، اگر‌چه مدت بستری در بیمارستان روانی در حال حاضر کوتاه‌تر و کمتر از آن چیزی است که زمانی مرسوم بود “ (بکر، ۲۰۰۶).

افزودن اطلاعات به یک نقل قول

معمولاً وقتی می‌خواهید قسمتی از یک نوشته را عیناً نقل قول کنید، ممکن است برخی اطلاعات ضروری در آن به شکل ضمیر استفاده شده باشند یا به‌طور کلی با جدا کردن آن قسمت از بدنه اصلی متن، فهم آن دشوار شود. در این حالت شما می‌توانید اطلاعات ضروری را که به فهم نقل قول کمک می‌کنند، با قرار دادن در براکت [ ] اضافه کنید.

نقل قول اصلی:

همان‌طور که اندرسون (۲۰۱۹) اظهار داشته است، ”در دو سال پایانی نخست‌وزیری، به‌خاطر شایستگی و کار‌های بزرگی که برای برزیل انجام داده بود، از احترام گسترده‌ای میان مردم برخوردار گشت. اما جانشین او تا این اندازه اقبال نداشت“

نقل قول با اطلاعات اضافه‌شده:

همان‌طور که اندرسون (۲۰۱۹) اظهار داشته است، ”در دو سال پایانی نخست‌وزیری، [دیلما] به‌خاطر شایستگی و کار‌های بزرگی که انجام داده بود، از احترام گسترده‌ای میان مردم برزیل برخوردار گشت. اما جانشین او تا این اندازه اقبال نداشت“

نحوه ارجاع دادن به نقل قول

کلیه نقل قول‌های مستقیم و پارافریز تخصصی شده باید دارای استناد به منبع اصلی باشند. اگر به منبع نقل قول‌های استفاده‌شده استناد نکنید، مرتکب سرقت ادبی می‌شوید که عواقب آن می‌تواند بسیار جدی باشد. نحوه استناد به یک منبع در داخل متن بستگی به سبک استنادی دارد که مجله یا دانشگاه شما را مقید به رعایت آن کرده است.

در بسیاری از سبک‌ها، استنادهای درون‌متنی به‌طور مستقیم پس از نقل قول در پرانتز قرار می‌گیرند، درحالی‌که در برخی دیگر، ارجاعات در پاورقی قید می‌شوند. تفاوت میان سبک‌های مختلف می‌تواند بسیار جزئی باشد، ولی باید به قوانین سبک مورد استفاده خود پایبند باشید. در اینجا، استناد‌دهی به چهار سبک استاندارد Harvard، Chicago، APA و MLA برای نمونه آورده شده‌اند.

ارجاع درون‌متنی به سبک APA:

مهاتما گاندی در نوشته‌هایش آورده است،” قویاً معتقدم هرجا بین خشونت و ترس گرفتار شدیم، باید خشونت را بپذیریم“ (دالتون، ۲۰۱۲، صفحات ۳۰-۳۵) یا (Dalton, 2016, pp 30-35).

ارجاع درون‌متنی به سبک MLA:

مهاتما گاندی در نوشته‌هایش آورده است،” قویاً معتقدم هرجا بین خشونت و ترس گرفتار شدیم، باید خشونت را بپذیریم“ (دالتون ۳۰-۳۵) یا (Dalton 30-35).

ارجاع درون‌متنی به سبک Chicago:

مهاتما گاندی در نوشته‌هایش آورده است،” قویاً معتقدم هرجا بین خشونت و ترس گرفتار شدیم، باید خشونت را بپذیریم“ (دالتون ۲۰۱۲، ۳۰-۳۵) یا (Dalton 2016, 30-35).

ارجاع درون‌متنی به سبک Chicago در پا‌ورقی:

مهاتما گاندی در نوشته‌هایش آورده است،” قویاً معتقدم هرجا بین خشونت و ترس گرفتار شدیم، باید خشونت را بپذیریم“۱.

ارجاع درون‌متنی به سبک Harvard:

مهاتما گاندی در نوشته‌هایش آورده است،” قویاً معتقدم هرجا بین خشونت و ترس گرفتار شدیم، باید خشونت را بپذیریم“ (دالتون، ۲۰۱۲) یا (Dalton, 2016).

باید توجه داشته باشید که تمام استنادات درون‌متنی باید همراه با جزئیات در انتهای مقاله یا پایان‌نامه در بخش منابع درج شوند.

بلوک کردن (Block) نقل قول

اگر می‌خواهید بیش از چند خط از یک منبع را نقل قول کنید، باید آن را به‌صورت یک بلوک (Block) ارائه کنید. در این حالت باید به‌جای استفاده از علائم نقل قول، عبارت را با ایجاد فاصله با خط قبلی و روی یک خط جدید با نیم اینچ تورفتگی و به‌صورت یک پاراگراف جداگانه تنظیم کنید تا یک متن جداگانه از بدنه اصلی تشکیل شود.

بلوک کردن نقل قول در تحلیل ادبی متداول است، زیرا تجزیه و تحلیل دقیق متن اصلی، شما را وادار به استفاده از نقل قول طولانی می‌کند. جدول زیر اصول نقل قول طولانی را بر اساس سبک‌های استنادی مختلف نشان می‌دهد.

قوانین سبک‌های مختلف برای بلوک کردن نقل قول

سبک استنادی APA Harvard Chicago MLA
تعداد واژه‌ها بیش از ۴۰ کلمه بیش از ۳۰ کلمه بیش از ۱۰۰ کلمه بیش از ۴ سطر
میزان تورفتگی نیم اینچ نیم اینچ نیم اینچ یک اینچ

کاربران رایانه اغلب درباره اینکه کدام سیستم‌عامل بهترین است، باهم اختلاف نظر دارند. اویلر (۲۰۱۰) اظهار داشت که هیچ سیستم‌عاملی برسیستم دیگر برتری ندارد و ممکن است یکی از آن‌ها برای یک‌سری از اهداف مناسب‌تر از سیستم دیگر باشد. او نظریه خود را با اشاره به اینکه سیستم‌عامل مک معمولاً بهترین گزینه برای کاربرانی است که مایل به دستکاری فیلم یا تصاویر مختلف هستند. مکینتاش بسیار کاربر‌پسند است و ممکن است برای آن دسته از افرادی که به‌تازگی با کار کردن با رایانه آشنا شده‌اند، مناسب باشد. سیستم‌عامل ویندوز بهترین عملکرد را در زمینه اجرای بسته ماکروسافت دارد. بنابراین، دانش آموزان ممکن است به این نتیجه برسند که ویندوز بهترین گزینه پیش روی آن‌ها است، چرا‌که می‌تواند مایکروسافت ورد و پاورپوینت را به‌صورت روان اجرا کند. (اویلر، ۲۰۱۰)

چگونه یک نقل قول را نقل قول کنیم؟

اگر می‌خواهید عبارتی را نقل قول کنید که حاوی نقل قول دیگری است، علامت‌های نقل قول فرعی به‌جای دو ویرگول، تک ویرگول خواهند بود.

”مواردی وجود داشتند که ’به‌طور وحشتناکی در رابطه با این سخن شروع به رشد کردند،‘ همان‌طور که ملویل بیان کرده بود“ (ویت، ۲۰۱۹).

توجه داشته باشید که در کشور انگلیس این قانون تفاوت دارد. یعنی ویرگول تکی برای نقل قول اصلی و ویرگول دوتایی برای نقل قول فرعی است.

نقل قول غیرمستقیم

اگر می‌خواهید مطالبی را نقل قول کنید که به‌جای منبع اصلی، آن را در منبع دیگری یافته‌اید و به متن اصلی آن هم دسترسی ندارید، می‌توانید آن را به‌صورت عادی نقل کنید، ولی در قسمت استناد، غیرمستقیم بودن آن را نشان دهید. شما باید در قسمت استناد، ابتدا منبعی که متن را از آن استخراج کرده‌اید، قید نمایید و سپس با عبارت «نقل قول شده از» یا ”qtd. in“ منبع اصلی نقل قول را مشخص نمایید. البته توصیه می‌شود که به‌جای استفاده از این روش، تلاش کنید که منبع اصلی و متن اصلی نقل قول را بیابید.

”سیاستی که برای جلوگیری از فاجعه اقلیمی لازم است، در حال حاضر وجود ندارد. ما باید سیستم را تغییر دهیم.“ (تونبرگ، نقل قول شده از گسن) یا (Thunberg, qtd. in Gessen).

از چه تعداد نقل قول می‌توانیم استفاده کنیم؟

میزان نقل قول‌هایی که می‌توانید استفاده کنید، به رشته و موضوع تحقیق شما بستگی دارد. در موضوعات علمی، اطلاعات مهم‌تر از نحوه بیان آن‌ها هستند، بنابراین در چنین متونی باید استفاده از نقل قول‌ها را به حداقل ممکن برسانید. اما در هنر و علوم انسانی، نقل قول‌های مناسب برای یک مقاله خوب ضروری هستند، چرا‌که در این موضوعات، نحوه بیان اهمیت زیادی دارد.  

در علوم اجتماعی، میزان نقل قول‌های مورد استفاده به این موضوع بستگی دارد که تحقیق شما کیفی است یا کمی. به‌طور کلی، اگر بیشتر با اعداد و آمار سر و کار دارید، نباید نقل قول‌های زیادی را وارد متن خود کنید، اما اگر بیشتر با کلمات سر و کار دارید، باید تا حد معقول از نقل قول استفاده کنید. به‌عنوان یک راهنمایی کلی، توصیه می‌شود که نقل قول‌ها بیش از ۵ تا۱۰% مقاله شما را تشکیل ندهند.

ترجمه و ویراستاری تخصصی در ترجمیک

ترجمیک با همراهی چند هزار مترجم و ویراستار متخصص در رشته‌های گوناگون علمی، بزرگترین پلتفرم خدمات زبانی در ایران است. شما می‌توانید به سادگی و کمتر از یک دقیقه سفارش ترجمه و ویراستاری خود را ثبت نمایید و از بالاترین کیفیت خدمات زبانی بهره ببرید.


کلام آخر

نقل قول کردن تنها بخش کوچکی از تمام اصولی است که باید در نگارش مقاله و پایان‌نامه به آن عمل کنید. شما می‌توانید با مراجعه به سایر مقالات وبلاگ ترجمیک، با سایر اصول نوشتن یک مقاله ISI آشنا شوید. همچنین اگر در زمینه ترجمه مقاله به فارسی یا انگلیسی به کمک نیاز دارید، می‌توانید روی ترجمیک حساب باز کنید. ترجمیک با بهره‌گیری از مترجمان برجسته رشته‌های مختلف، آماده خدمت‌رسانی به شما در زمینه ترجمه انواع متون تخصصی، ترجمه کتاب، پارافریز متون، ویراستاری حرفه‌ای و خدمات متنوع دیگر می‌باشد. برای سفارش ترجمه مقاله یا اطلاع از قیمت‌ها به وب‌سایت ترجمیک مراجعه نموده یا از صفحه تماس با ما، با کارشناسان پشتیبانی ترجمیک تماس بگیرید.

4 دیدگاه در «شیوه نقل قول از نویسندگان در مقاله یا پایان‌نامه»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *