تولید محتوا

۲۰ نکته جهت تولید محتوای با کیفیت برای افزایش بازدید سایت

شاید جالب باشد بدانید از سال ۲۰۱۸، بیش از ۸۴٪ شرکت‌های به‌نام دنیا از روش‌های بازاریابی محتوا برای توسعه کسب و کار خود استفاده می‌کنند. این موضوع بر اهمیت محتوای خوب بر بالا بردن بازدید سایت و در نتیجه برندینگ و بهبود کسب و کار تاکید می‌کند.

محتوا جز جدایی ناپذیر سئوی سایت است و حتی می‌توان گفت مهم‌ترین بخش در ارتقای رتبه سایت نوشتن محتوای خوب است. برای اینکار، تجزیه و تحلیل روند اخیر بازاریابی محتوا و آزمایش تکنیک‌ها و ابزارهای جدید ضروری است.

برای کمک به شما در کشف ابزارهای جدید و جلوتر از روند بازاریابی محتوا، ما یک چک لیست بازاریابی محتوا برای شما آماده کرده ایم. کافیست از این روش‌ها، ایده‌ها و ابزارها استفاده کنید تا شاهد تحولی فوق‌العاده در فروش و کسب‌و کار خود باشید.

نکات مهم درتولید محتوا

برای تولید محتوای مناسب و کارامد، باید چک لیست زیر را در نظر بگیرید و همواره آن را با محتوای سایت خود چک کنید تا در صورت لزوم، آن را ارتقا دهید.

در این مطلب خواهید خواند:

استراتژی بازاریابی محتوای خود را مشخص کنید

آیا می‌دانستید تنها ۳۵% بازاریابان محتوا، استراتژی بازاریابی محتوا خود را مستند کرده‌اند؟ ثابت شده است که نوشتن اهداف، امکان تحقق آن‌ها را افزایش می‌دهد.

بنابراین، برای ایجاد تحول در کسب و کارتان لازم است که استراتژی تولید محتوا اهداف و تلاش‌های صورت گرفته در این راستا را تعیین کنید. سپس پیشرفت بازاریابی محتوای خود را بررسی کنید تا در صورت لزوم آن را ارتقا دهید.

تاکتیک‌های رقبا را بررسی کنید.

وقتی احساس کردید محتوایتان تکراری یا یکنواخت شده است، وقت آن رسیده است که به دنبال ایده‌های جدید باشید. به جای بدگویی از رقبای خود، با تجزیه و تحلیل تاکتیک‌های آنها از ایده‌های آنها برای متمایز شدن استفاده کنید.

توزیع محتوا

تجربه کاربران را تجزیه و تحلیل کنید.

یکی از ضرورت‌های اساسی این است که محتوای شما با کاربران سازگار شود، نیازهای اطلاعاتی یا سرگرمی آنها را برآورده کند و از آن فراتر رود، تجربه کاربر باید نقشی اساسی در جریان محتوی وب‌سایت شما داشته باشد. تجربه کاربر وب سایت خود را مرور کرده و راه‌های بهبود سایت خود پیدا کنید.

تجزیه و تحلیل تجربه کاربر می‌تواند در مواردی مانند جریان محتوا، سرعت بارگذاری صفحه و قابلیت دسترسی دستگاه ها و ایرادات پیش آمده نیز کمک کننده باشد.

بهترین عنوان‌های محتوایی را با جست‌وجوی موضوع پیدا کنید.

بکوشید موضوعات محتوایی مناسب و به‌روزی را بیابید که بازدیدکنندگان واقعی را به وب سایت شما هدایت کند.

ابزارهای حرفه‌ای نظیر Google Trends وجود دارند که می‌توانند به شما در یافتن موضوعات پرطرفدار کمک کنند.

برای یافتن ایده های محتوایی خوب می‌توانید از روش‌های زیر بهره بگیرید:

 • پرسش از فالوورهای شبکه‌های اجتماعی و کامنت‌های آنها
 • نظرات و پرسش‌های کاربران در قسمت وبلاگ سایت می‌تواند ایده‌های خوبی برای موضوعات محتوای بعدی باشد.
 • سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی رقبا
 • پیشنهادات جست‌وجوی گوگل: هنگام جست‌وجوی واژگان کلیدی مورد نظرتان، گوگل به صورت خودکار موضوعات و کلمات پر جست‌وجو و مورد علاقه کاربران را پیشنهاد می‌دهد.
 • رویدادهای اخیر: اخبار روز و اتفاقات جهانی اغلب به صورت ناگهانی به موضوعی همه‌گیر و جذاب تبدیل می‌شوند.
 • پلتفرم‌های تولید کننده ایده برای محتوای وبلاگ. به عنوان مثال Hubspot
 • بررسی محتواهای قدیمی و پیدا کردن کلیدواژه‌هایی که به خوبی پوشش داده نشده‌اند.
تولبد محتوا

علاوه بر این روش‌ها می‌توانید سه گام بعدی را برای یافتن موضوعاتی عالی برای تولید محتوا خود دنبال کنید.

با تیم فروش خود همکاری کنید.

می‌توانید تمام دنیا را برای یافتن ایده محتوایی بگردید، اما هیچ کسی به اندازه تیم فروش واقعا از نیازهای مشتریان خبر ندارد. امکان همکاری و گفتگوی تیم فروش و تیم بازاریابی محتوا را فراهم آورید تا بتوانید با خواسته‌های مشتریان خود همگام شوید.

با پشتیبانی مشتریان صحبت کنید تا از مشکلات مشتریان مطلع شوید.

تیم پشتیبانی مشتری هر روز با مشتریان سروکار دارد و مشکلات آنها را حل می کند. آنها می‌دانند مشتریان شما با چه مشکلاتی روبرو هستند و هرمشکل چه راه حلی دارد. با تولید محتوا در زمینه رفع مشکلات رایج، ضمن کاهش بار وظایف پشتیبانی، به بازدید سایت خود کمک کرده‌اید. چرا که مردم ترجیح می‌دهند به جای اینکه ساعت‌ها پشت خط تلفن به انتظار بنشینند و یا حتی تیکت ثبت کنند، پاسخ سوالشان را به راحتی در گوگل جست‌وجو کنند. 

برای یافتن علایق مردم فروم‌ها را بررسی کنید.

روش دیگری برای تقویت به بازاریابی محتوا و یافتن ایده‌های جدید، بررسی فروم‌های پرسش و پاسخ است. فروم‌های مرتبط با صنعت خود را ارزیابی کنید و دریابید مشتریان فعال در چه زمینه‌ای مکالمه می‌کنند. به این ترتیب، با تجزیه و تحلیل مشکلات، انگیزه‌ها و موضوعات گفت و گو، محتوای خود را هدایت کنید.

هنگام تولید محتوا، قوانین SEO را در نظر بگیرید.

 • استفاده از کلیدواژه مرتبط و هم معنی‌های آن
 • محتوایی با حجم و تعداد کلمات توصیه شده (بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه برای محتوای معمولی) و خوانا
 • ایجاد بک‌لینک‌های مناسب
 • توجه به متاتگ‌ها و رعایت آنها: برای محتوای کمتر از ۵۰۰ کلمه، فراموش نکنید به یک متاتگ توضیحات برای نمایش در صفحه جست و جوی گوگل نیز نیاز دارید.
 • داشتن فهرست در محتوای بالای ۲۰۰۰ کلمه
 • استفاده از عکس و رسانه‌های مرتبط و مناسب با موضوع
 • اگر مطالب خود را از جایی اخذ کرده‌اید حتما به منبع لینک مناسبی بدهید تا توسط گوگل جریمه نشوید.
 • عنوان جذابی را با توجه به موضوع محتوای خود انتخاب کنید. اگر عنوان با موضوع ارتباط نداشته باشد، علاوه بر از دست دادن بازدید، جریمه خواهید شد.

از محتوای تولید شده توسط کاربران بهره بگیرید.

امروزه UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر، به با ارزش‌ترین نوع محتوا تبدیل شده‌است. به جای تولید محتوا توسط خودتان، از محتوای ایجاد شده توسط کاربران استفاده کنید. طرفداران شما در صفحات مجازی در مورد شما و نام تجاریتان می‌نویسند و بازدیدتان را افزایش می‌دهند. این روش، تاکتیکی برد-برد است.

۸۴% مصرف‌کنندگان اذعان دارند برای تصمیم‌گیری در مورد خرید، بیش از هر چیزی به توصیه همسالان و آشنایان و حتی بلاگر‌ها اعتماد دارند.

برنامه محتوایی داشته باشید.

استراتژی خود را در بارگذاری محتوا مشخص کنید و برای آن برنامه‌ریزی کنید. بر اساس هر شبکه اجتماعی، یک جدول زمانی بارگذاری محتوا تهیه و بر اساس آن عمل کنید.

ویدیوهای کوتاهی برای اینستاگرام و فیسبوک بسازید

در یک روز بیش از ۱۰۰ میلیون ساعت ویدیو در اینستاگرام و فیسبوک مشاهده می‌شود. از این فرصت برای بهبود کسب و کار خود استفاده کنید و به تقویم محتوایی خود بارگذاری ویدیوهای کوتاه در اینستاگرام را اضافه کنید. اگر وبینار یا پادکست‌های ویدیویی تولید کردید، حتما آن را به بخش‌های کوچک تبدیل کنید و بخشی از آن را در اینستاگرام و فیسبوک به اشتراک بگذارید. این تقسیم کردن ویدیو به قسمت‌های کوچکتر باعث می‌شود مخاطبان را جذب صفحه خود کنید تا بدنبال ویدیوی کامل بگردند. به علاوه، می‌توانید بک لینک مناسبی را در کپشن ویدیو اضافه کنید.

از نقش شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید.

همانطور که گفته شد، شبکه‌های اجتماعی فرصت خوبی را برای توسعه کسب و  کار فراهم می‌کنند. شبکه اجتماعی فضای مناسبی را برای تعامل با کاربران ایجاد می‌کنند که به واسطه آن می‌توانید از نیازهای آنها مطلع شوید و همچنین خود را به افراد بیشتری معرفی کنید.

تولید محتوای شبکه اجتماعی

محتوای تعاملی بیشتری ایجاد کنید.

تحقیقات انجام شده موسسات بازاریابی محتوا نشان داده است که اکثریت بازاریابان محتوا معتقدند که محتوای تعاملی توجه بیشتری نسبت به محتوای استاتیک دریافت می‌کند. سعی کنید از اشکال مختلف محتوای تعاملی، مانند ماشین حساب، ارزیابی‌ها و مسابقات استفاده کنید تا ببینید مخاطبان شما به کدامیک بهترین واکنش را نشان می دهند.

از ابزارهای آنالیز محتوا کمک بگیرید.

پس از نگارش محتوا می‌توانید به کمک پلتفرم‌های آنالیز محتوا، آن را از نظر غلط‌های املایی و نگارشی و همچنین سرقت ادبی بررسی کنید. این ابزارها متن نوشته شده را تجزیه و تحلیل می‌کنند و مبتنی بر کلمه کلیدی مورد نظر شما توصیه های خوبی برای بهینه سازی محتوا ارائه می‌کنند.

برخی از این پلتفرم‌ها عبارتند از:

از تصاویر و اطلاعات گرافیکی بیشتری استفاده کنید.

آیا می‌دانید که سرعت پردازش تصاویر در مغز انسان ۶۰ هزار برابر سریع‌تر از متن است و حدود ۹۰% اطلاعات منتقل شده به مغز بصری است؟ مخاطبان تمایل دارند هرچه سریعتر به اطلاعاتی که بدنبال آن هستند، دست پیدا کنند.

با تصاویر اینفوگرافیکی، می‌توانید خیلی سریع و بدون خواندن کل مقاله اطلاعات را به خواننده منتقل کنید. به علاوه شانس خود را در صفحه اول شدن google image افزایش می‌دهید.

طی یک نظر سنجی مشخص شده است که محتوای دارای تصاویر مناسب، عملکرد بهتری دارد.

 مقالاتی بر اساس آنالیزهای آماری واقعی منتشر کنید.

اگر قصد دارید کسب و کار خود را ارتقا دهید، باید همانطور که محتوای خود را با مشتری تراز می کنید، چاپ مقالات تحقیقاتی یا آماری مربوط به صنعت خود را نیز در نظر بگیرید.

مشتریان در مورد تجارت و محصولات یا خدمات شما تحقیق می کنند، آنها در جست و جوی تأییدیه‌ای هستند که نشان دهد تصمیم عاقلانه ای گرفته‌اند.

نشان دادن دانشتان از صنعت می تواند به حمایت از این امر کمک کند و با نشان دادن آمار و ارقام موفقیت‌هایتان مهر تاییدی را بر تجارت خود بزنید.

از اینفلوئنسرها کمک بگیرید.

امروزه، اینفلوئنسرها و بلاگرها به جز جدایی ناپذیر زندگی مردم تبدیل شده‌اند. اینفلوئنسرهای صنعت خود را پیدا کنید و با آنها همکاری کنید. به این ترتیب می‌توانید بازدید سایت خود را افزایش دهید و برند خود را به مردم بشناسانید. در نتیجه کسب و کارتان را ارتقا دهید.

محتوای خود را برای جستجوی صوتی و موبایل تنظیم کنید.

به لطف پیشرفت تکنولوژی، جست‌وجوی صوتی آینده بازار جست‌وجو خواهد بود. در واقع، پیش‌بینی شده است که ۵۰% همه جست‌وجوهای انجام شده تا پایان سال ۲۰۲۰ به صورت صوتی باشند. اگر محتوایتان برای دستگاه موبیل یا جست‌وجوی صوتی بهینه نشده است، بزودی با مشکل افت کاربر مواجه خواهید شد. برای اینکه در جست‌وجوی صوتی نمایش داده شوید، علاوه بر رعایت موارد مربوط به سازگاری با تلفن همراه، سعی کنید سبک محتوای سوال و جوابی تهیه کنید، چرا که کاربران اکثرا در قالب سوال جست‌وجوی صوتی خود را انجام می‌دهند.

محتوای جامع و راهنماهای مفید ایجاد کنید.

امروزه، محتواهایی ارزشمندند که ارزش افزوده داشته باشند، مانند راهنماهای قابل دانلود. سعی کنید محتوای مفید و جامعی ایجاد کنید که موضوع مورد بحث را به طور کامل پوشش دهد. نیازهای مشتریان خود را شناسایی کنید و برای آن مباحث، راهنمای کاملی تهیه کنید.

رویدادها و اخبار مهم را پشتیبانی کنید.

تاکنون چیزی در مورد تاکتیک تولید محتوایی که به عنوان Newsjacking شناخته می‌شود، شنیده‌اید؟

این روش تولید محتوا شامل ایجاد و بهینه سازی محتواهایی در مورد جدیدترین اخبار تکنولوژی و رویدادها با هدف ارتقای رتبه موتورهای جست‌وجو است. برای اینکه از جدیدترین اخبار آگاهی پیدا کنید، google alert خود را در مورد موضوع کاری خود فعال کنید.

در تولید محتوا برای وب‌سایت خود جدی باشید و این مسئله را در اولویت‌های کاری خود قرار دهید، زیرا بسیاری از وب‌سایت‌ها با درنظر نگرفتن این موضوع، موقعیت‌های بی‌شمار خود را از دست داده‌اند. مسلما محتوانویسان متخصص و زبده ترجمیک، می‌توانند با ارایه مطالب تخصصی و حرفه‌ای، شما را در بهبود رتبه سایت‌تان در موتورهای جستجوگر کمک کرده و رضایت شما و مخاطبان‌تان را جلب کنند. از دید ما هر چه دیرتر نسبت به تولید محتوا برای سایت خود اقدام کنید، زمان را از دست خواهید داد. پس همینک اولین محتوای حرفه‌ای را برای سایت خود سفارش دهید، تا به خوبی به درک ایجاد یک محتوای حرفه‌ای و بازخوردهای آن برای مخاطبین‌تان پی ببرید.

2 دیدگاه در «۲۰ نکته جهت تولید محتوای با کیفیت برای افزایش بازدید سایت»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *