بهترین زبان های دنیا

۱۵ مورد از بهترین زبان‌ها برای یادگیری در سال ۲۰۲۱

اگر یادگیریِ یک زبان در برنامه‌تان هست، جهانِ بزرگی از امکانات زبانی پیش‌روی‌تان گسترده‌است. اما چگونه تصمیم می‌گیرید که کدام زبان را انتخاب کنید؟ کدام‌ها کاربردی‌ترین زبان‌ها برای یادگیری‌اند؟ یادگیری کدام‌ها بیش‌تر از بقیه لذت بخش است؟

در مطالب گذشته وبلاگ به به این موضوع اشاره کردیم که یادگیری زبان،‌ فعالیت و توان ذهنی مغز را تقویت می‌کند. علاوه بر این، یادگیری هر زبانی زنده و پرکاربردی، دنیای از مهارت‌ها و راه‌های درآمد را برای شما فراهم می‌کند و با به کار گیری آن زبان می‌توانید دامنه انتخاب شغل خود را گسترده کنید. در این مطلب، ۱۵ مورد از بهترین زبان‌های دنیا برای یادگیری را به شما معرفی می‌کنیم.

timothee-gidenne-xyIA0tRwpX4-unsplash

یادگیری زبان انگلیسی

انگلیسی بیش‌از هر زبان دیگری گویشور دارد. اگر گویشوران بومی (۳۷۵ میلیون نفر) را با آن‌هایی که انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم سخن می‌گویند روی هم حساب کنیم، زبان انگلیسی چیزی حدودِ یک‌ونیم میلیارد گویشور دارد. انگلیسی در ۶۷ کشور به‌عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود و بنابراین، دستتان را بسیار باز می‌گذارد تا این زبان را به عنوان اولین زبان برای یادگیری انتخاب کنید. زبان انگلیسی هم‌چنین زبان اصلیِ اینترنت است؛ حدوداً ۵۵ درصد محتوای تمام وب‌ به‌ زبان انگلیسی‌ است.

C:\Users\AvvalStock.com\Desktop\freestocks-jUSu0686zDM-unsplash.jpg

چینی ماندارین

چینی با ۹۸۲ میلیون بیشترین گویشور بومی را دارد. تمام گویشوران این زبان ۱٫۱ بیلیون نفر است. چین در اقتصادهای بزرگ جهان سریع‎ترین رشد را با میانگین نرخ رشد ۶٪ طی سه دهه‎ گذشته دارد. این کشور سعی دارد تا سال ۲۰۵۰ بزرگ‏ترین اقتصاد جهان باشد. اگر قصد دارید زبانی یاد بگیرید که ظرفیت دستاوردهای اقتصادی داشته باشد، چینی ماندارین عاقلانه‌‎ترین تصمیم است.

اسپانیایی

اسپانیایی در سرتاسر جهان صحبت می‎شود؛ از خود اسپانیا تا آمریکای لاتین. درمجموع اسپانیایی زبان رسمی ۲۰ کشور است و ۴۲۰ میلیون گویشور جهانی دارد که ۳۲۰ میلیون آن‎ها بومی است. این زبان یکی از بهترین‌ها برای یادگیری هم با اهداف کاری و هم برای اوقات فراغت است که یادگرفتن آن برای انگلیسی زبان‎‌ها بسیار آسان به‌‎‌‌شمار می‎رود. اسپانیایی یکی از پرمتقاضی‌ترین زبان‌‎ها برای مترجمان به‌شمار می‌رود؛ خدمات ترجمه‎ اسپانیایی به انگلیسی شرکت‌های اروپایی همیشه طرفدار دارد.

cherry-lin-ct58n7B6WbI-unsplash

یادگیری ژاپنی

ژاپن مهد اختراعات بی‌شماری در حوزه‌ فناوری است. پس می‌تواند انتخاب خوبی برای یادگیری در سال ۲۰۲۱ باشد. اگر قصد دارید جهان را با امپراطوری فناوری جدیدتان تصرف کنید، یادگیری ژاپنی از زبان انگلیسی آسان‎ترین راه برای یادگیری نیست چرا که ساختار نوشتاری آن بسیار با الفبای لاتین متفاوت است.

روسی

با این‌که زبان روسی تنها زبان رسمی دو کشور (روسیه و بلاروس) است اما از نظر تعداد گویشور بومی با نزدیک به ۱۲۰ میلیون نفر در اروپا اول است. دلیل آن این است که هنوز به طور گسترده‎ای در کشورهای اروپای شرقی به این زبان صحبت می‌شود. اگر قصد دارید در سال ۲۰۲۱ به اروپای شرقی سفر کنید، یادگرفتن روسی پیش از این سفر قطعاً به کارتان می‌آید.

راحت‌‎ترین زبان‎ برای یادگیری در جهان چیست؟

افراد بسیاری تصور می‌کنند که زبان نروژی آسان‌ترین زبان در جهان برای یادگرفتن است. اما چه چیزی یادگیری یک زبان را آسان می‌کند؟ شباهت آن زبان به انگلیسی مسئله‌ کلیدی است. این شباهت شامل کلمات مشابه، ساختار جملات نزدیک به هم و نوشتاری براساس الفبای لاتین است.

دوست دارید برای یادگرفتن زبان سخت تلاش کنید یا ترجیح می‎دهید سال ۲۰۲۱ را به یادگیری زبان آسان‌تری بگذرانید؟ اگر انتخاب شما گزینه‎ دوم است یکی از گزینه ‎های زیر حتماً مناسب شما خواهد بود.

نروژی

مزیت زبان نروژی این است که گرامری ساده‎ (تنها یک حالت از هر فعل در هر زمان صرف فعل) و تعداد زیادی کلمه شبیه به انگلیسی دارد. دلیل این موضوع این است که هر دو از خانواده‎ زبان‌های ژرمنی هستند یعنی ترکیب کلماتی مشابه یکدیگر دارند. اگر از خود می‌پرسید «باید چه زبانی یاد بگیرم؟» و به دنبال زبانی ساده و لذت‎بخش می‌گردید، جواب شما نروژی است.

mikita-karasiou-HO6aBrYi3kE-unsplash

سوئدی

سوئدی هم مزیت گرامر ساده و میزبانی کلماتی که برای انگلیسی زبان‌ها آشناست را به لطف زبان ژرمنی بودن هردویشان دارد. ترکیب کلمات آن‌ها هم بسیار به هم نزدیک است که همین موضوع سوئدی را به یکی از بهترین زبان‌هایی برای یادگیری تبدیل می‌کند.

ایتالیایی

برای افراد بسیاری ایتالیایی زبان عشق است (هرچند فرانسوی هم در این زمینه حرفی برای گفتن دارد). ایتالیایی به لطف محبوبیت اپرا در سرتاسر جهان قطعاً زبان فرهنگ به‎شمار می‌رود چرا که زیبایی اپرا حتی کسانی را که یک کلمه از آن را متوجه نمی‌شوند غرق در اشک می‌کند. خوشبختانه به دلیل ریشه‎ مشترک بسیاری از کلمات ایتالیایی با انگلیسی (یعنی کلماتی که از یک ریشه گرفته شده‎اند) یادگیری آن، آن‌قدر سخت نخواهد بود.

فرانسوی

فرانسوی، مدعی دیگر عنوان «زبان عشق»، زبان شعر، هنر و غذاهای لذیذ و گران است. ریشه‎ لاتین فرانسه نشان‌دهنده‎ این است که تعداد زیادی از کلمات فرانسوی برای انگلیسی زبان‌ها قابل تشخیص است.

کدام زبان‌ها پرتقاضاترین هستند؟

بر اساس داده‌های درخواست ترجمه و دیگر داده‌ها در سراسر دنیا، پرتقاضاترین زبان‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

پرتغالی

پرتغالی علاوه بر زبان رسمی کشور پرتغال، که حدود ۱۰ میلیون گویشور دارد، زبان مادری ۱۹۴ میلیون گویشور بومی در برزیل است. برزیل نهمین بازار آزاد بزرگ اقتصادی در جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و هشتمین برابری قدرت خرید بزرگ جهان را دارد، این کشور فرصت‌های متعددی برای افرادی که به دنبال کار با زبان پرتغالی هستند ایجاد می‌کند.

آلمانی

آلمانی یکی از مهم‌ترین زبان‌ها در اروپاست که از نظر گویشوران بومی درون قاره پس از روسیه در مقام دوم قرار دارد (آلمان در مقایسه با ۱۲۰ میلیون گویشور بومی روسیه حدود ۹۵ میلیون گویشور بومی دارد). آلمانی یکی از سه زبان کاری کمیسیون اروپا (درکنار انگلیسی، و فرانسوی) و یکی از زبان‌های پیشگام در کسب و کار در اروپاست.

عربی

۲۵ کشور زبان عربی را زبان رسمی یا زبان دوم خود می‌دانند. اگر به دنبال یادگیری زبانی برای کار در خاورمیانه و شمال آفریقا می‌گردید، آن را پیدا کرده‎اید. حدود ۴۲۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان عربی صحبت می‌کنند که این موضوع آن را به ششمین زبان صحبت شده بر تمام سیاره تبدیل کرده؛ پس با یادگیری عربی فرصت‎های بی‎شماری برای استفاده از آن چه که آموخته‌اید خواهید داشت.

کدام زبان‌‎ها برای فرصت‌‎های کاری آینده بهترین هستند؟

برای بخش آخر لیست بهترین زبان‎های برای یادگیری در سال ۲۰۲۱ نگاهی به کشورهایی با سریع‏ترین رشد اقتصادی انداخته‌ایم. بنابر بازار بورس سهام نزدک گویان سریع‎ترین رشد اقتصادی جهان را با نرخ ۱۶.۳% است که برای سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۱۸ برنامه‌ریزی شده است. زبان رسمی گویان انگلیسی است که پیش از این درمورد آن صحبت کردیم. اما زبان دومین کشور در این لیست چیست؟ زبان امحاری.

امحاری

امحاری که زبان میانجی اتیوپی است حدود ۲۲ میلیون گویشور بومی دارد. اگر قصد یادگیری زبانی را دارید که در اقتصادی درحال رشد برایتان فرصت‌های کاری ایجاد کند؛ امحاری انتخاب درستی برای شماست. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده اقتصاد اتیوپی در دوره‎ی ۲۰۲۱-۲۰۱۸ با نرخ ۸٫۱% رشد می‌کند. این رشد از طریق تمرکز دولت بر جذب سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی و تبدیل اتیوپی به یک قطب تولیدی انجام خواهد شد.

هندی

هند از نظر تولید ناخالص داخلی هفتمین اقتصاد بزرگ جهان و سومین برابری قدرت خرید جهان است. زبان هندی استاندارد مدرن ۳۲۲ میلیون گویشور بومی دارد. از دید انگلیسی‎زبانان آسان‎ترین زبان برای یادگیری نیست، به دلیل استفاده از خط دیواناگری اما برای کسانی که می‌خواهند بخشی از به قدرت رسیدن یکی از بزرگ‏ترین اقتصادهای جهان باشند، انتخاب خوبی است.

vitaliy-lyubezhanin-gfVofr15ICc-unsplash

یاد گرفتن زبان کره‌‎ای

زبان کره‎ای یکی از بهترین زبان‌ها برای یادگیری به‎ویژه برای اهداف کاری است. تنها طی چند نسل کره‏ی جنوبی از یکی از فقیرترین اقتصادها به دوازدهمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شد. به صورت کلی ۷۵ میلیون نفر به این زبان صحبت می‎کنند و ۴۸ میلیون از آن‎ها در کره‏ی جنوبی زندگی می‌کنند. جالب است بدانید کره‏ای زبانی تک‌خانواده است گرچه از نظر فنی دو نوع استاندارد دارد: لهجه‎ سئول برای کره جنوبی و لهجه‎ پیونگ‎یانگ برای کره‌ی شمالی.

چگونه در سال ۲۰۲۱ سریع‌‎تر زبان بخوانیم؟

اگر برنامه‌های ۲۰۲۱ شما شامل یادگرفتن یکی از زبان‌های فوق (یا حتی بیشتر!) است، پس راه‌های زیادی برای سرعت بخشیدن به فرایند یادگیری وجود دارد. به هر حال چرا باید بیشتر از آنچه که لازم است برای یادگیری زمان بگذارید؟

پیش از هرچیز خود را در هر فرصتی با زبان احاطه کنید. از شبکه‌های رادیویی گرفته تا برنامه‌های تلویزیونی، هرچه راه‌های بیشتری برای شنیدن و درک زبان داشته باشید بهتر است. گوشتان را به صداها و ریتم زبان عادت دهید تا به یادگیریتان سرعت ببخشید. به این ترکیب کتاب و مجله را هم اضافه کنید تا بتوانید در راه هم هم‌چون خانه به یادگیری ادامه دهید. فلش‏ کارت ها هم می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند. حتی چسباندن کاغذ با نام آن‌ها روی وسایل خانه می‌تواند به سرعت یادگیری واژگان شما کمک کند.

در مرحله بعد ترکیب کلمات را اولویت‌بندی کنید. با کلمات هم ریشه و کلماتی که معمولاً استفاده می‌شوند شروع کنید و بعد از سرعت یادگیری خود شگفت‌زده خواهید شد.

این که در هر فرصتی به زبانی که یادمی‌‎گیرید صحبت کنید هم مهم است. می‌توانید در حمام برای خودتان آواز بخوانید، در کلاس مکالمه‏ عمومی شرکت کنید یا با یک استاد خصوصی زبان آنلاین چت کنید، هرچه بیشتر تمرین کنید مهارت صحبت کردن شما بهتر می‌شود. همچنین احساس خواهید کرد که این مکالمات معمولی اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهند.

درآخر از متنوع بودن یادگیری زبانتان اطمینان حاصل کنید. همه کتاب‌‎ها گرامر خوب‌اند اما تنها یک جنبه از یادگیری به‌شمار می‌روند. هرچه راه‌های بیشتری برای یادگیری پیدا کنید، مسیر یادگیری برایتان لذت‌بخش‌تر است. از شعرهای کودکانه تا کلاس‌های رسمی؛ همه چیز را با هم ترکیب کنید تا هیجان مسیر را زنده نگه دارید.

کلام آخر

فناوری در سال‌های اخیر، تغییرات بسیاری در زندگی همه ما ایجاد کرده است. پیشنهاد ما به شما این است که برای یادگیری زبان‌های اشاره شده، از نرم افزار آموزش زبان دولینگو هم استفاده کنید.

لینک مطلب به همراه آموزش نصب و طرز کار دولینگو

دولینگو، بهترین نرم‌افزار یادگیری زبان خارجی

ترجمیک بزرگ ترین موسسه خدمات زبانی است که ترجمه تخصصی،‌ ویرایش و تولید محتوا را با بالاترین کیفیت در اختیار شما قرار می دهد. ترجمیک در خدمت شماست. اگر هم قصد فعالیت به عنوان مترجم، نویسنده یا ویراستار را دارید، می‌توانید از صفحه استخدام مترجم، در ترجمیک استخدام شوید.

منبع نوشته:‌ https://www.tomedes.com/translator-hub/15-best-languages

4 دیدگاه در «۱۵ مورد از بهترین زبان‌ها برای یادگیری در سال ۲۰۲۱»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *