نوشته شده در

پروپوزال چیست؟

پروپوزال برگرفته شده از واژه prepose به معنای پیشنهاد دادن است. شما طرحی در ذهن دارید که می خواهید آن را عملی کنید و باید آن را به گروهی پیشنهاد بدهید.

فرض کنید می خواهید کیک بپزید. باید از قبل بدانید مواد اولیه یک کیک چیست؟ چطور می توانید مواد آن را تهیه کنید. از سوپر یا خیاطی سر کوچه می خواهید آن ها را تهیه کنید؟ و حال چگونه مواد را مخلوط کنید. این یک مثال ساده است تا ذهن شما با پروپوزال و لزوم آن بیشتر آشنا شود. شما باید بدانید نقطه آغاز و پایان تحقیق شما کجاست و با هدف تحقیق آشنایی داشته باشید. پس پروپوزال نقشه و طرح کلی پروژه شماست. پس اگر نمی خواهید در جلسه دفاع پروپوزالتان سوال پیچ شوید، باید سعی کنید پروپوزالی دقیق و مدون ارائه دهید.

پروپوزال از چه قسمت هایی تشکیل می شود؟

عنوان موضوع

مهم ترین المانی که باید در نظر داشته باشید علاقه خود شماست. البته باید در نظر داشته باشید از موضوع کاری استاد راهنمایتان دور نشوید.

یک موضوع خوب باید مختصر و مفید باشد نه خیلی بلند که خواننده را خسته کند و ان قدر کوتاه که هسته مطلب عرضه نشود.

یک موضوع خوب باید بدیع و نو باشد.

یک موضوع خوب باید واقع بینانه و عملیاتی باشد. شاید شما دوست داشته باشید موشک هوشمند با برد n کیلومتر بسازید ولی آیا در حوزه کاری شماست؟ با توان شما همخوانی دارد؟ امکاناتتان به شما اجازه این کار را می دهند؟

یک موضوع خوب باید همسان با سطح تجارب شما باشد.

بیان مسئله

این قسمت باید واضح و روشن باشد به طوری که مطمئن شوید کسانی که قرار است آن را بخوانند بدون آن که برایشان سوال ایجاد شود، دلیل این تحقیق را متوجه می شوند. بهتر است نظم موجود در این قسمت برای خودتان واضح باشد. مثلا روند کلی آن را از کل به جزء در نظر بگیرید. مطالب عنوان شده نباید از هم گسسته باسد و ذهن مخاطب را از هم بپاشد بلکه باید به هر روشی مخاطب را به سمت خود جذب کند. به یاد داشته باشید که از کارهایی که قبلا انجام شده نام ببرید و کار خود را با آن ها مقایسه کنید.

ابزار تحقیق

در برخی رشته ها لازم است برای انجام تحقیق از یک سری ابزار بهره بگیرند مثلا نیاز به تدوین پرسشنامه یا استفاده از پرسش نامه های قبلی وجود داشته باشد و یا نیاز باشد اسناد موجود در کتابخانه ها را بررسی کنید یا در رشته های پزشکی، آزمایشاتی انجام دهید. به هر حال همه این ابزار ها را واضح شرح دهید.

پیشینه تحقیق

پیشینه تحقیق که گاهی به آن مرور ادبیات می گویند، برگردانده شده نادرست واژه litrature review است. در این قسمت کارهای پیشین را توضیح می دهید چرا که می خواهید از آن ها کمک بگیرید و روند طی شده را توضیح دهید. دراین حالت است که دقیقا مشخص می کنید در این روند شکل گرفته، کدام سنگ را قرار است بردارید. شما باید از نقط ضعف و قوت کارهای پیشین به نحو احسن استفاده کنید.

روش و مراحل تحقیق

مهم ترین رکن پروپوزال شما را شامل می شود. شما در این قسمت نوع تحقیق و مراحل انجام آن را بیان می کنید. در واقع هر کاری که انجام داده اید و یا می خواهید انجام دهید را در این قسمت بازگو می کنید.

نتایج قابل حصول

بهتر است مختصری از کاربرد نتایجی که قرار است به آن برسید و اهمیتشان در برآورده کردن نیاز های محلی یا استانی یا کشوری را بیان کنید و در نهایت محدودیت های کار و نقص های احتمالی را نیز بازگو کنید.

اگر در فکر تدوین پایان نامه خود هستید و پروپوزال خوبی برای تاثیر رای داوران نیاز دارید، به ترجمیک اعتماد کنید. می توانید با مراجعه به سایت ترجمیک و ثبت نام در آن خیال خود را از بابت پروپوزال راحت کنید.

 

۳.۵/۵ (۲)

به این پست نمره دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *