مزایای عضویت در بنیاد ملی نخبگان

بر اساس توضیحات سایت بنیاد ملی نخبگان «بنیاد ملی نخبگان سازمانی ایرانی است که به شناسایی، جذب و پشتیبانی مادی و معنوی از نخبگان می‌پردازد.» نخبه به فردی اطلاق می‌شود که در زمینه تخصصی خود برجسته بوده و عملکردی ورای سایرین داشته و همچنین در علم، ادب، فرهنگ و غیره خلاق و پیش رونده باشد.

مشمولین تحت پوشش بنیاد‌ملی نخبگان پس از طی مراحل اداری مورد نیاز برای عضویت در این سازمان، از مزایای خاصی بهره‌مند می‌شوند که اجمالا به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مطابق با آنچه در بخشنامه‌های سایت بنیاد ملی نخبگان آمده است، مزایای عضویت در این بنیاد به بخش‌های زیر تقسیم‌بندی می‌‌شود:

تسهیلات و حمایت‌ها شامل:

 • جوایز تحصیلی دانشجویی به دانشجویان صاحب استعدادهای برتر و پشتیبانی از پایان‌نامه‌های دانشجویی در مقاطع تحصیلات تکمیلی
 • اعطای تسهیلات جهت انجام فرصت‌های مطالعاتی و کمک هزینه مقالات به مشمولین جوائز بنیاد
 • تسهیلات مربوط مشمولان نظام وظیفه دانشگاهی، غیر مقیم و فناور- همچنین افرادی که تحت حمایت مستقیم بنیاد نبوده اما با معدل بالای ۱۷ و دو مقاله تایید شده خود را به این سازمان معرفی کنند، تحت پوشش طرحی با عنوان سرباز پژوهشی جهت انجام خدمت سربازی در غالب طرح پژوهشی به نیروهای مسلح معرفی می‌شوند.
 • اعتبار پژوهشی به مخترعان و نوآوران
 • تسهیل استفاده از امکانات پژوهشی موجود در استان بومی نخبگان.
 • وام خرید مسکن ویژه نخبگان در تمام سطوح
 • تسهیلات مربوط به سبد اشتغال نخبگان که شامل طرح‌هایی است که منجر به ارتقا توانمندی اعضا شده و آن‌ها را آماده اشتغالی موفق و مواجهه با دنیای تجارت خواهد کرد. طرح‌های اجرایی که در این روند اشتغال‌زایی مورد حمایت بنیاد نخبگان قرار گرفته است شامل طرح شهید تهرانی مقدم، جذب هیات علمی و پزشک دانشمند می‌باشد.
 • جذب در دستگاه‌های اجرایی یکی دیگر از حمایت‌هایی است که طی مصوبه هیئت دولت در دستور کار قرار دارد.

«جذب و نگهداری نیروی انسانی نخبه و استعداد برتر در دستگاه‌های اجرایی» (مصوبه هیئت وزیران ۱۳۹۰/۱۱/۹).

 • اعطای کمک هزینه به مراکز جذب نخبگان که طی طرح شهید تهرانی مقدم به انجام رسیده و به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلاتی جهت به کارگیری نخبگان ارائه می‌دهد. به این ترتیب، جهت استخدام افراد با مدرک کارشناسی ارشد در سال اول معادل ۸۰ درصد حقوق یک فرد با رتبه مربی دانشگاه و برای استخدام دوره‌های دکتری در سال اول معادل حقوق فردی با رتبه استادیار به شرکت مربوطه به عنوان کمک هزینه برای تامین دستمزد فرد تعلق می‌گیرد. در سال دوم نیز ۶۰ درصد از حقوق این افراد از طرف بنیاد نخبگان پرداخت خواهد شد.
 • اعطای جایزه علمی شهید دکتر چمران به دوره های پسا دکتری که شامل مواردی مانند مقرری ماهیانه معادل حقوق استادیار، کمک هزینه شرکت در یک همایش بین المللی و دو همایش ملی و کمک هزینه عمره مفرده طبق ضوابط بنیاد می‌باشد
 • شناسایی و پشتیبانی از اعضای هیئت علمی برگزیده دانشگاهی، استادان سرآمد و تکریم استادان شامخ
 • پشتیبانی و ارائه تسهیلات به برگزیدگان و نخبگان ادبی کشور
 • اعطای تسهیلات و پشتیبانی پژوهشی از برگزیدگان قرآنی
 • اعطای تسهیلات و پشتیبانی پژوهشی از برگزیدگان حوزوی

 

اطلاعات بیشتر و جزئیات کامل مربوط به هرکدام از بندهای بالا را می‌توانید با دانلود آیین نامه بنیاد ملی نخبگان در سایت بنیاد ملی نخبگان به آدرس www.bmn.ir مشاهده فرمایید. لازم به ذکر است که گروه ترجمه تخصصی ترجمیک، یک هسته دانش بنیان مستقر در مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف است و تعداد زیادی از مترجمین حرفه ای ترجمیک، از اعضای بنیاد ملی نخبگان می باشند.

 

25 دیدگاه در «مزایای عضویت در بنیاد ملی نخبگان»

 1. سلام طرحی دارم نسبت به صرفه جویی در مصرف اب خانگی کجا باید طرح را ارائه بدهم

  1. با سلام
   لطفا از طری شماره تماس های موجود در سایت بنیاد ملی نخبگان به آدرس http://www.bmn.ir با مسئولین مربوطه تماس بگیرید.
   با تشکر

  2. سلام من دانشجوی دکترای ریاضیات کاربردی هستم چطور میتونم عضوی از بنیاد بشم با تشکر.

 2. سلام وقت بخیر ،من یکی از دانشجویان استعداد درخشان هستم لیسانس هستم ،میخواستم ببینم شامل این بنیاد میشم یا نه؟ ممنون

 3. سلام، راهی برای بررسی صحت ادعای اشخاصی که خود رو عضو بنیاد نخبگان معرفی میکنند وجود داره؟

  1. با سلام

   بنیاد نخبگان به طور کلی عضو ندارد و به صورت سالانه از استعدادهای برتر در قالب های مختلف حمایت می کند.
   در صورت لزوم می توانید با شماره تلفن های بنیاد ملی نخبگان تماس بگیرید.

   لینک تماس

   موفق باشید.

  2. درود بر شما
   من دانشجو ارشد حقوق بیم الملل دانشگاه تهران با معدل بالای ۱۷ هستم. عضویت در بنیاد برای امثال اینجانب چگونه است؟

 4. سلام
  دوستان یک موسسه خصوصی هست به نام حامی نوابغ جوان
  اسمش حامیه ولی تمام خدماتسون پولیه مراقب باشید

 5. سلام اگه من امسال رتبه برتر کنکور زبان بشم عضو بنیاد ملی نخبگان میشم و ماهیانه چقدر حقوق میدن

  1. با سلام

   بسته به سطح نخبگی و مقطع تحصیلی، جوایزی به افراد تحت پوشش تعلق می گیرد که جزئیات دقیق آن را در سایت بنیاد به نشانی https://bmn.ir می‌توانید پیدا کنید.

   موفق باشید.

   1. سلام برای رشته حقوق هم هست ؟!یعنی میتونیم عضو بنیاد نخبگان بشیم .
    مقاله داشته باشیم
    به دو زبان مسلط باشیم و..
    و اینکه گرایش حقوق فرق می‌کنه یا هر گرایشی قبول میکنن

  1. با سلام

   خیر، تنها در صورتی که مدال طلای المپیادهای کشوری را که وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌کند، کسب کرده باشید، از شرکت در کنکور معاف خواهید بود.

   با تشکر

 6. باسلام. بنده فارغ التحصیل ارشد دانشگاه دولتی و استعداد درشان مقطع ارشد بودم. برا عضویت بنیاد راهنمایی کنید لطفا ممنون

  1. اخه این نخبگی هست اسمش تو میگی نخبه با دو کتاب میشه نخبه اخه اینم اصلا هر روز بشینم کپی پیست بنویسم منم مثل یعقوب و حسین و اروین میتونم بابا اونا همش همین کاروم کینن بنیادم هیچی نمیدونه نمیفهمه این ها همش کپی و پیست هست …
   من خودم دکترا تخصص پی اچ دی هستم رتبه یک ارشد یک دکتری شاگرد اول کلاس و دوره بودم هستم و همه مراحل دانشگاه رو در سراسری اونم دانشگاه اول ایران خوندم بعد با این همه رفتم یک کدوم از این هایی که گفتن حمایت نکردن بخدا قسم میخورم هیچ حمایتی نمیکنند تا پارتی نباشه رابطه نباشه من دکترای مملکت خوندم به اندازه یک ریحانه پارسا که بچه دیپلم هست با این اوضاعش من یک هزار تومن دارمد ندارم کار ندارم بیمه ندارم شغل ندارم زن ندارم بچه ندازم خونه ندازم ماشین ندارم من چطوری زندگی کنم من کی شروع کنم اخه لعنت بر تو وزیر علوم تو نمیدونی کسی که تا دکترا میخونه میاد بیرون یک بیمه یک سابفه کار نداره لعنت به تو وزیر کار که این قانون داری گذاشتی سابقه کار وبیمه من الان شما این همه تحصیل را سابقه حساب نکردی بیمه نکردی من چطوری داخل ادم حساب بشم هر شرکت میریم هر جایی میراجعه میکنیم میگن زیر ۲۶ سال میخوایم تازه با سابقه کار و بیمه بابا ما الان درس تمام شده شدیم ۳۲ سال هیچی به اندازه یک افغانی که بقران قسم پرسیدم همین امروز ۳۲ مهر ۹۹ امروز در میدان انقلاب دیدم مغازه کار میکنه گفت ماهی ۴۶۰۰ حقوقش هست با بیمه من چه هستم تو این جا هر جایی رفتم کار ندادن من دیگه تو این کرونا بخدا قسم از بغل زباله ها نون و غذا در میارم میخورم بقران مجید قسم میخورم این بنیاد من حقم بود من رو استاد کنند یا حداقل تدریس بدن هر جایی خودم رفتم همش پیچوندم ندادن واحد تدریس که پولی نداره باز اونم ندادن تازه میخوان استخدام کنند همه این جایزه هارو به کسانی دادن که تو دانشکده میومدهن پیش من یاد میگرفتن مقاله همایش چیه الان اوتا شدن نخبه ما شدیم بدبخت بخدا میسپارمتون همتون رو امیدارم حق من رو از گلوی تک تک شما بگیره روز قیامت حتی نمیگذرم از لحظه به لحظه این زندگیم که دارم در اه و حسرت و افسردگی و استرس و اظطراب و این وضعیت زندگی رو میگذرونم فقط روز ها بره از هیچ کدومش نمیگذرم….

 7. من یکی رو میشناسم مدرک درست حسابی نداره ولی تو منطقه بهش میگن نخبه ایده های نابی در زمینه مطقه فرا منطقه و کشوری داره اگه واقعأ دنبال نخبه میگردید میتونم معرفی کنم البته یه شعاری داره که خیلی جالبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *