درباره ترجمه SOP چه می دانید

گسترش روز افزون تقاضا برای ادامه تحصیلات آکادمیک در مقاطع مختلف به خصوص آموزش عالی در دانشگاه های خارجی از کشور، رقابت را در بین دانشجویان متقاضی افزایش داده است. پذیرش درخواست هر فرد در مراحل مختلف، نیازمند ارائه اسناد و مدارک و متون مختلفی از طرف دانشجو به دانشگاه یا مرکز فعالیت مورد نظر است. یکی از این متون مکتوب که از جانب بسیاری از مراکز آموزشی و کمپانی ها در سطح دنیا از فرد متقاضی شغل یا تحصیل تقاضا می شود، انگیزه نامه (Personal Statement) است که در فارسی به نام های دیگری همچون بیانیه هدف یا بیانیه شخصی نیز شناخته می شود. این نوشته مکتوب، همانطور که از نام آن پیداست، به طور حرفه ای به بیان شخصیت، اهداف و برنامه ریزی آینده یک فرد برای تحصیل در دانشگاه یا آموزشگاه مورد نظر و نشان دهنده مسیر انتخابی وی برای سازگاری با اهداف دانشگاه می باشد.
این نوشته می بایست بیان کننده دلایل قابل قبول برای انتخاب موسسه و دانشگاه، اهداف و برنامه های مد نظر شما در دانشگاه و رشته مورد نظر، مسیر پیموده شده شما در گذشته و تناسب آن با آینده حرفه ای و تحقیقاتی در مرکز مورد نظر بوده و مسئولین آن مرکز را از شایستگی شما برای ادامه تحصیلات در دانشگاه مربوطه آگاه کند.

برخی از مراکز آموزش عالی، سوالات مربوطه به SOP را برای شما آماده کرده و بنابراین می بایست اهداف فوق را در قالب پاسخ به آن سوالات مطرح کنید. آنچه در نگارش یک انگیزه نامه موفق مهم است، استفاده از عبارات و واژه های تخصصی و متنی ادبی نیست، بلکه انگیزه نامه شما زمانی موفقیت آمیز بوده و از سایرین متمایز می شود که بتواند دلایل ارائه درخواست و شایستگی شما را به نحو احسنت برای کمیته پذیرش توضیح داده و آنها را مجاب به پذیرفتن درخواست شما بعنوان یکی از دانشجویان خود کند.

آنچه ما بین انگیزه نام و CV تفاوت ایجاد می کند این است که، یک CV موفق، به بیان موردی و سوابق فعالیت های مختلف تحصیلی، پژوهشی، علمی، سوابق تدریس، مقالات و کتاب های شما می پردازد و در واقع لیستی از فعالیت های شما در طول دوران تحصیل است که می توان با مطالعه آن از دستاوردهای شما مطلع شد اما در یک انگیزه نامه، مسیری که برای نیل به این دستاوردها طی شده است نوشته شده و همچنین روند قابل پیش بینی متقاضی تحصیل در دانشگاه مورد نظر با توجه به سایر تجربیات خود برای رسیدن به اهداف وی ذکر می شود. از طرفی، انگیزه نامه توضیحاتی در مورد ویژگی های فردی که برای رسیدن به اهداف پیشین در وی وجود داشته ارائه کرده و پتانسیل های موجود شخصیتی او برای نیل به دستاوردهای پیش رو را نیز عنوان می کند.

بدیهی است، یک انگیزه نامه موفق نیز مانند تمامی اسناد دیگر قابل ارائه به مراکز مورد نظر می بایست به زبان مقصد و یا زبان بین المللی که انگلیسی است ترجمه شود؛ همانطور که پیش از این گفتیم، ترجمه صحیح و اصولی متناسب با چارچوب های زبانی مد نظر، برای موفقیت آمیز بودن آنچه به دانشگاه ارائه می کنید، بسیار مهم و اساسی می باشد. شناخت مراکز ترجمه معتبر مانند سایت ترجمیک که بتوان برای سپردن این متن مهم و حیاتی که تاثیر بسزایی در تعیین سرنوشت تحصیلی شما دارد به آنها اطمینان کرد، از اهمیت بالایی برخوردار است. مترجمان ما با سابقه بالا در ترجمه متونی مشابه، دستیابی به بهترین ها را برای شما تضمین خواهند کرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *