تایپ فرمول در ورد

یک راه ساده برای تایپ فرمول در ورد

اگر دانشجوی رشته‌های فنی و یا مترجم و ویراستار متون فنی و مهندسی باشید، مسلماً برای نوشتن و ترجمه متون به تایپ فرمول نیاز پیدا کرده‌اید.در اغلب نرم‌افزارهای واژه‌پرداز امکاناتی برای تایپ فرمول تعبیه شده است. نرم‌افزار ورد Word نیز به کمک ابزار ویرایشگر معادله یا Equation Editor به شما این امکان را می‌دهد که فرمول‌های ریاضی مدنظر خود را تایپ نمایید. شاید در ابتدا فکر کنید که تایپ فرمول‌های ریاضی در ورد باید کار دشوار و پیچیده‌ای باشد. اما بهتر است بدانید که این‌طور نیست و در نسخه‌های جدید این نرم‌افزار، تایپ فرمول بسیار ساده و سرراست صورت می‌گیرد. در این مقاله مهم‌ترین نکاتی که برای تایپ فرمول در ورد نیاز است را مرور می‌کنیم.

آماده‌سازی ابزار ویرایشگر معادله

برای شروع کار با ابزار ویرایشگر معادله، نشان‌گر ورد را در محلی که می‌خواهید فرمول را تایپ کنید، قرار دهید و کلید ترکیبی Alt+= (کلید Alt و کلید = به صورت همزمان) رافشار دهید. همچنین می‌توانید از سربرگ Insert در بالای نرم‌افزار، گزینه Equation را انتخاب نمایید. هر کدام از این دو روش را انجام دهید، کادری مثل این مشاهده خواهید کرد که در آن می‌توانید فرمول مد نظر خود را تایپ کنید:

تایپ فرمول در وردتایپ یک فرمول ساده

جامع‌ترین پلتفرم خدمات ترجمه و ویراستاری
استخدام مترجم و ویراستار کاملا دورکاری!

حال که ابزار ویرایشگر معادله را راه‌اندازی کردید، بهتر است یک فرمول ساده را در آن تایپ کنیم. فرض کنید شما فرمول مبین معادله درجه ۲ را می‌خواهید تایپ کنید. برای درج اجزای فرمول از قبیل کسرها، توان‌ها، زیرنویس‌ها، بالانویس‌ها، حروف یونانی و علامت‌های ریاضی، از سربرگ Equation Tools > Design در منوی بالای ورد استفاده می‌کنیم. دقت کنید که منظور سربرگی است که در هنگام استفاده از ویرایشگر معادله ظاهر می‌شود و در منتهی الیه سمت راست منو قرار دارد (شکل زیر)

نوار ابزار تایپ فرمول در ورد

برای تایپ فرمول ، ابتدا باید حرف یونانی دلتا را درج کنیم. برای این کار از از منوی بازشوی قسمت Symbols، گزینه Greek Letters را انتخاب کرده و سپس از بین کاراکترهای ظاهر شده، کاراکتر دلتا را درج می‌کنیم.

در ادامه لازم است، از رادیکال استفاده کنیم. به این منظور، از قسمت Structure، گزینه Radical را انتخاب و نمونه مورد نظر را انتخاب کنید. دقت کنید که انواع مختلفی از رادیکال را می‌توانید در ابزار ویرایشگر معادله استفاده کنید ولی ما در اینجا به ساده‌ترین نوع آن نیاز داریم. حالا باید شکل معادله مدنظر شما به این صورت درآمده باشد.

تایپ فرمول در وردحال باید عبارت زیر رادیکال را در قسمتی که با مربع خط‌چین‌دار مشخص شده، تایپ کنید. برای تایپ عبارت اول رادیکال نیازمند استفاده از توان هستیم. به این منظور از قسمت Structure گزینه Script را انتخاب کنید. در اینجا نیز انواع مختلفی از زیرنویس و بالانویس را مشاهده می‌کنید. حالت متناسب با عبارت توانی ساده را انتخاب نمایید. سپس مقادیر b و ۲ را در قسمت‌های مشخص شده در ویرایشگر معادله وارد کنید. سپس بقیه عبارت زیر رادیکال را تایپ نمایید.

تایپ فرمول در وردبه این ترتیب فرمولی که در نظر داشتیم را به زیبایی در ورد تایپ کردیم.

استفاده از کلیدهای میانبر برای تایپ فرمول

حال که استفاده از ابزار ویرایشگر معادلات را یاد گرفتیم، ممکن است ایراد بگیرید که استفاده مکرر از منوی بالای نرم‌افزار و کمک گرفتن از ماوس، کار دشواری است و تایپ فرمول در ورد را با کندی مواجه می‌کند. در این مورد حق با شماست ولی طراحان نرم‌افزار ورد برای حل این مسئله راه‌حلی اندیشیده‌اند و آن استفاده از کلیدهای میانبر برای هر عبارت خاص از قبیل حروف یونانی، رادیکال‌ها و بالانویس‌هاست.

به عنوان مثال برای تایپ عبارت فوق، می‌توان باری تایپ کاراکتر دلتا، در کادر ویرایشگر معادله عبارت \Delta را تایپ نمود و پس از آن کلید Space را فشار داد تا کاراکتر دلتا ظاهر شود. یا برای درج رادیکال از عبارت \sqrt() و سپس کلید Space استفاده کرد. برای نمایش عبارت توانی نیز تایپ b^2 کافی است.

معمولا در هر رشته به تعدادی از عبارات و علائم نیاز بیشتری وجود دارد، که شما متناسب با نیاز خود، می‌توانید آن عبارات را فرا بگیرید تا تایپ فرمول را به سادگی و با سرعت کافی انجام دهید. از اینجا می‌توانید یک لیست از مهمترین کلیدهای میانبر تایپ فرمول در ورد را ببینید.

امیدوارم این آموزش که از سوی سایت ترجمه تخصصی ترجمیک آماده شده است، برای شما مفید باشد. شما می‌توانید با سپردن ترجمه مقاله، ترجمه کتاب و ویراستاری تخصصی مقالات و پایان‌نامه‌های خود از خدمات مترجمان پرتعداد و باتجربه ترجمیک استفاده نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

۵/۵ (۱)

به این پست نمره دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *