کوکب خانم، ترجمه عربی

داستان کوکب خانم مادر عباس با ترجمه دکتر آذرشب

کوکب خانم، یکی از محبوب‌ترین داستان‌های فارسی، در سال ۱۳۵۷ وارد کتاب فارسی دوم دبستان شد. کوکب خانم یکی از داستان‌های مینیمال فارسی است که کودکان زیادی از اواخر دهه ۵۰ تا ۷۰ با آن خاطره دارند. داستان در مورد مهمان نوازی پیرزنی به نام کوکب خانم است که از مهمانان سرزده‌اش به خوبی پذیرایی می‌کند. در این داستان مینیمال خلاصه‌ای از مهمان نوازی یک خانواده‌ ایرانی به گونه‌ای توصیف شده است که می‌توان آن را در ذهن به تصویر کشید. به نظر می‌رسد در این داستان کوتاه سعی در انتقال فضای ساده‌زیستی در کودکان بوده است.

در اینجا داستان کوتاه کوکب خانم را با هم می‌خوانیم:

کوکب خانم

کوکب خانم، مادر عباس زن پاکیزه و با سلیقه ای است. او سطل شیر را همیشه در جای خنک نگاه می‌دارد. روی سطل پارچه‌ای می‌اندازد تا گرد و خاک بر آن ننشیند و پاکیزه بماند.

جامع‌ترین پلتفرم خدمات ترجمه و ویراستاری
استخدام مترجم و ویراستار کاملا دورکاری!

کوکب خانم هر روز از شیر چیزی درست می‌کند. گاهی به آن مایه پنیر می‌زند و پنیر درست می‌کند. گاهی مایه ماست می‌زند و ماست می‌بندد. و گاهی از ماست کره می‌گیرد.

روزی عده ای سرزده به خانه آن‌ها آمدند. کوکب خانم با تخم مرغ نیمرو درست کرد. نان و کره و ماست و پنیر هم سر سفره گذاشت. همه از مهمان نوازی و سلیقه کوکب خانم تعریف کردند وقتی آنها سیر شدند خدا را شکر کردند که این همه نعمت های خوب آفریده است.

ترجمیک با تجدید خاطره از این داستان، برای احترام به مردم مهربان جنوب ایران، متن عربی داستان را که توسط« دکتر محمدعلی آذرشب» استاد تمام گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه تهران، ترجمه شده است برای کاربران عزیز به نمایش گذاشته است.

متن ترجمه شده به عربی داستان:

السیده کوکب

السیده کوکب أم عباس امرأه نظیفه وصاحبه ذوق. تحفظ سطل الحلیب دائما فی محل بارد. وتلقی على السطل قطعه قماش کی لا یقع علیه غبار وتراب ویبقى نظیفا.

السیده کوکب تصنع کل یوم من الحلیب شیئا. أحیانا تخلط فیه منفحه الجبن وتصنع جبنا. وأحیانا تخلط منفحه اللبن وتصنع اللبن. وأحیانا تأخذ من اللبن زبدا.

فی یوم جاء عده أشخاص إلى بیتهم فجأه. السیده کوکب صنعت من البیض طعام البیض المقلی. ووضعت فوق المائده أیضا خبزا وزبدا ولبنا وجبنا. الجمیع أثنوا على ضیافه وذوق السیده کوکب. حینما شبعوا شکروا الله إذ خلق هذه النعم الجیده کلها

ترجمه تخصصی ترجمیک در زمینه خدمات ترجمه عربی آماده‌ی ارائه‌ی انواع خدمات به این زبان است. ترجمه انواع متون تخصصی عربی، ترجمه قرادادها و متون حقوقی به زبان عربی، ترجمه فیلم و زیرنویس عربی و اعزام مترجم همزمان عربی بخشی از خدمات زبانی ترجمیک است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

۴.۷۵/۵ (۴)

به این پست نمره دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *