سفارش تولید محتوا در ترجمیک

تولید محتوا برای وب سایت که بود و چه کرد؟

یکی از انواع سوالاتی که همیشه در دروس حفظی دوران مدرسه از سوی معلمان مطرح می‌شد، سوالاتی شبیه «نادرشاه افشار/شاه عباس صفوی/محمد مصدق یا … که بود و چه کرد؟!» در این مطلب کوتاه دنبال این هستیم که به همین پاسخ در مورد موضوعی تازه و جدید پاسخ دهیم: تولید محتوا برای وب‌سایت که بود و چه کرد؟!

بازاریابی محتوایی و تولید محتوا هر چند مسئله‌ای نیست که به تازگی مطرح شده باشد اما هنوز بسیاری از سازمان‌ها و استارت‌آپ‌ها به خوبی به قدرت آن پی نبرده‌اند. شاید کلید رشد بسیاری از سازمان‌ها را بتوان در همین مسئله پیدا کرد. بازاریابی محتوا روشی ارزان و بسیار موثر در حوزه تبلیغات است.

به جای سفارش تبلیغات گوگل، تولید محتوا کنید!

هنوز بسیاری از سازمان‌ها برای جذب مشتری از طریق موتورهای جستجو به گزینه تبلیغات گوگل یا همان Google AdWords پناه می‌برند. ولی اگر از روش درست آن یعنی تولید محتوای مفید که با دقت و حوصله تولید شده باشد استفاده کنند، به شدت در هزینه‌های خود صرفه‌جویی خواهند کرد.

برای این که یک ذهنیت اولیه از اهمیت بازاریابی محتوایی داشته باشید، کافی است به قیمت متوسط کلیک‌های تبلیغات گوگل توجه کنید. هر کلیک در گوگل ممکن است تا ۱۰ هزار تومان یا بیشتر نیز برای شما هزینه داشته باشد. به این ترتیب اگر مطالبی که تولید می‌کنید کاملا در راستای کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار شما باشد و بتواند کلیک‌های مرتبط را به دست بیاورد، به ازای هر ۱۰۰۰ کلیک روزانه، خواهید توانست تا ۱۰ میلیون تومان در هر روز از هزینه‌های خود بکاهید و در نتیجه به سود خود بیفزایید.

اما به سوال اصلی این مطلب بپردازیم، چه طور برای وب‌سایت خود تولید محتوا انجام دهیم؟

مراحل اصلی تولید محتوا برای وب‌سایت

برای این که یک پروژه موفق تولید محتوا و سئو را برای وب سایت خود اجرا کنید، لازم است این کار را طی چند مرحله اصلی اجرا کنید و در هر مورد به اصلی‌ترین نکات توجه کنید. هرچند خودتان اگر مهارت‌های نوشتن و صبر و حوصله کافی داشته باشید، می‌توانید این پروژه را پیش ببرید اما استفاده از توان دیگران و حتی برون سپاری تولید محتوای متنی برای وب‌سایت سازمان خود را از یاد نبرید.

مرحله ۱) انتخاب کلمات کلیدی

به احتمال زیادی یک از اهداف شما از تولید محتوا و بازاریابی محتوا، جذب مشتری از طریق موتورهای جستجو است. بنابراین حتما برای شما مهم خواهد بود که به ازای جستجوی چه عباراتی، می‌خواهید مشتریان بالقوه را جذب نمایید. مثلا یک کسب‌وکار فعال در زمینه فروش دوربین مداربسته، ممکن است به جستجوی عبارت «خرید دوربین مداربسته» از سوی مشتریان علاقه‌مند باشد. بنابراین می‌بایست در این جهت اقداماتی انجام دهد. پس یک گام بسیار مهم این است که کلمات کلیدی مدنظر خود را انتخاب کنید.

نکات متعددی در خصوص انتخاب کلمات کلیدی وجود دارد که شرح کامل آن در این مطلب نمی‌گنجد و بعدا به طور مفصل به آن اشاره خواهد شد. اما در این مطلب به چند نکته مهم و اساسی در این خصوص اشاره می‌کنیم.

نکته اول، این است که در هر دوره تولید مطلب که ممکن است یک، دو یا سه ماه طول بکشد، بهتر است تعداد کلمات کلیدی که روی آن تمرکز می‌کنید محدود باشد. ۵ یا ۱۰ کلمه کلیدی به این منظور مناسب است. سپس خواهید توانست مطالبی بنویسید که به همین چند کلمه کلیدی مرتبط باشند. در گام بعدی تولید محتوا خواهید توانست همین کار را برای کلمات کلیدی دیگر انجام دهید.

نکته دوم، چگونگی انتخاب این کلمات است. روش‌های مختلفی برای انتخاب این کلمات کلیدی وجود دارد. مهمترین آن، استفاده از بارش مغزی است. یعنی خود را به جای مشتری تصور کنید و ببینید اگر به دنبال محصولات یا خدمات شما باشد، چه جملات یا عباراتی را جستجو می‌کند. در این مرحله ذهن خود را آزاد بگذارید تا همه گزینه‌های ممکن را جمع‌آوری نمایید. اگر یکی از رقبای شما سایت قدرتمندی دارد که در اغلب نتایج مرتبط، در صفحه اول نمایش داده می‌شود، می‌توانید نگاهی نیز به مطالبی که آن‌ها نوشته‌اند داشته باشید. زیرا احتمالا قبلا مراحل انتخاب کلمات کلیدی را طی کرده‌اند.

استفاده از پیشنهاداتی که گوگل در کادر جستجو وارد می‌کند نیز مهم است. مثلا می‌توانید در گوگل تایپ کنید «دوربین مداربسته» و منتظر بمانید کادر پیشنهادی گوگل، جستجوهای مرتبط را برای شما بیاورد. همچنین می‌توانید با استفاده از ابزار گوگل ترندز، حجم سرچ ماهانه و رزوانه این کلمات را به دست آورید و کلمات مرتبط و در حال رشد در همان حوزه را به دست آورید. این کار به شما کمک می‌کند که کلمات کلیدی دارای اولویت را بیابید و فقط روی آن‌ها متمرکز شوید.

در این مرحله خوب است که علاوه بر کلمات کلیدی، لیستی از سایت‌های مرتبط داخلی و خارجی به ویژه سایت‌های مرجع و معتبر را بیابید تا در مراحل بعدی به تولید متون سئوشده با کیفیت بالا کمک کند.

مرحله ۲) نوشتن مطلب

گام دوم، یکی از اصلی‌ترین گام‌ها در بازاریابی محتوایی یا همان تولید محتواست. در این گام شما باید دست به قلم شوید و مطالبی را که مخاطبان شما می‌خواهند بنویسید. نکات ریز و درشت زیادی در نوشتن مطالب وجود دارد که یک تولید کننده محتوا به تدریج می‌تواند آن‌ها را یاد بگیرد و در نوشتن مطالب رعایت کند. توضیح دقیق این نکات به مطالب متعددی نیاز دارد و در منابع آنلاین نیز قابل مطالعه است. منتهی در این مطلب به برخی از اساسی‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

از همه مهم‌تر این است که ضمن رعایت همه نکات مربوط به سئو، دقت کنید که مطلب را باید برای مخاطب انسانی بنویسید نه برای موتورهای جستجو. به این ترتیب هم تاثیرگذاری مطلبی که نوشته‌اید بالاتر خواهد رفت. از طرف دیگر حتما می‌دانید که الگوریتم‌های موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی صفحات، ثابت نبوده و مدام در حال تغییر برای کسب رضایت بیشتر جستجوکننده‌هاست. در نتیجه به طور کلی الگوریتم‌ها به سمتی می‌روند که نتایج موردپسند مخاطب انسانی را در بالاترین جایگاه قرار دهند. با رعایت نکته فوق خیالتان راحت است که در آپدیت‌های جدید الگوریتم‌های موتورهای جستجو، چیزی را از دست نخواهید داد و مطالب امسال شما در سال‌های بعدی نیز قابل استفاده خواهد بود.

بنویسید، کپی نکنید: به هیچ وجه از نوشته‌های کپی‌شده از سایت‌های دیگر استفاده نکنید. این کار علاوه بر ضربه زدن به پرستیژ کاری سازمان شما، از نظر سئو نیز کار اشتباهی است و باعث می‌شود آن صفحه، در موتورهای جستجو رتبه خوبی دریافت نکند. به همین دلیل بهتر است آن مطالب را از نو بنویسید یا به طور جدی بازنویسی کنید. بازنویسی کردن یک متن اگر به درستی انجام شود، یک روش خوب برای تولید محتوای متنی است.

طول مطلب: نکته مهم دیگر، طول مطلبی است که می‌نویسید؛ معمولا توصیه می‌شود که برای کسب رتبه بالاتر در موتورهای جستجو مطالبی بنویسید که بالای ۱۰۰۰ و حتی تا ۲۰۰۰ کلمه طول داشته باشد. این مطالب از نظر موتورهای جستجو شامل اطلاعات بیشتری هستند و در نتیجه موجب رضایت بیشتر مخاطب خواهند شد.

عناوین مناسب: جدای از این سعی کنید از عناوین مناسب در جای جای متن استفاده کنید و بیش از ۲ پاراگراف (یا ۳ پاراگراف کوتاه) را زیر یک عنوان درج ننمایید. مهم‌تر از همه عناوینی انتخاب کنید که ضمن گویا و خوش لفظ بودن، دارای کلمات کلیدی مدنظر شما باشد. عناوین یک برگ کلیدی برای نویسنده است که بهتر است برای بالابردن ارزش متن از لحاظ سئو برای کلمات کلیدی مهم از آن استفاده شود.

برجسته‌سازی کلمات کلیدی: جز عناوین، روش‌های دیگری نیز برای برجسته کردن کلمات کلیدی وجود دارد. سعی کلمات کلیدی را علاوه بر عناوین اصلی و فرعی، در پاراگراف اول تکرار کنید. همچنین تکرار کلمات کلیدی به تعداد مناسب (مثلا هر ۳۰۰ کلمه یک بار) برای سئو مفید است. تکرار بیش از این ممکن است اثر نامطلوب داشته باشد.

استفاده از انواع محتوا: اگر بتوانید در موضوعی که برای آن می‌نویسید، عکس یا فیلم‌های مرتبط نیز پیدا کنید و در مطلب خود از آن استفاده نمایید، حتما ارزش سئوی مطلب شما بالاتر خواهد رفت. به ویژه این که با استفاده از ویژگی‌های خاصی که در زبان html برای عکس و ویدئو تعیین شده است، می‌توانید کلمات کلیدی خود را تقویت نمایید. مطالبی که از عکس هم در آن استفاده شده باشد، به مراتب جایگاه بهتری در موتورهای جستجو پیدا می‌نمایند.

مرحله ۳) روش‌های مختلف تولید مطلب

به طور کلی برای تولید محتوا یا نوشتن مطلب برای وب سایت‌ها، روش‌های مختلف و متعددی وجود دارد. شاید شما در کار خود تخصص کامل داشته باشید و کارتان بسیار تخصصی باشد، در نتیجه مجبور باشید از دانش شخصی خود برای نوشتن محتوا استفاده کنید و در واقع تالیف محتوا انجام دهید. اما همیشه وضعیت به این قرار نیست و روش‌های دیگری برای تسریع در تولید محتوا وجود دارد.

روش اول) استفاده از ترجمه منابع خارجی: با توجه به حجم انبوه مطالبی که به زبان‌های دیگر به ویژه زبان انگلیسی تولید شده و به صورت آنلاین قابل دستیابی است، این روش یک روش مناسب و نسبتاً ارزان قیمت به شمار می‌آید. شما می‌توانید یک مطلب ۱۰۰۰ کلمه‌ای را با هزینه‌ای حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان در پلتفرم‌هایی از قبیل ترجمیک دریافت نمایید. برای این کار یک پیش‌نیاز این است که سایت‌های انگلیسی که مطالب مدنظر شما را در خود دارند پیدا کنید و مطالبی که بیشترین ارتباط را با کار شما دارند، انتخاب کنید و برای ترجمه به مترجم بسپارید.

روش دوم) استفاده از بازنویسی منابع آنلاین: شاید مطالب مدنظر شما به زبان فارسی در اینترنت موجود باشد، در این حالت شما نیاز به ترجمه مطلب نخواهید داشت؛ بلکه کافی است عبارت‌های متن را بازنویسی یا پارافریز کنید. به این صورت که متن اصلی را بخوانید و به جای هر جمله یا پاراگراف، جمله یا پاراگراف دیگری بنویسید که همان مفهوم را داشته باشد ولی کلمات آن متفاوت باشد. برای این که ارزش مطلب تولیدشده بالاتر باشد، بهتر است مطالب جمع‌آوری شده از ۲ یا ۳ منبع مختلف را با هم تجمیع کرده و بازنویسی نمایید.

روش سوم) انتشار مطالب آفلاین: مطالب بسیار زیادی قبل و بعد از ظهور اینترنت تولید شده است که هنوز فرصت آنلاین شدن پیدا نکرده است. شما می‌توانید این محتواهای بسیار ارزشمند را به صورت مستقیم با با تغییرات جزئی (و البته با ذکر منبع!) در بسترهایی که در اختیار دارید منتشر نمایید. محتواهای مجلات قدیمی، روزنامه‌ها، کتاب‌های قدیمی و … این قابلیت را دارند که به کمک شما بیایند. البته این روش لزوما به درد همه کسب‌وکارها و سازمان‌ها نمی‌خورد اما شما می‌توانید با قدری صبر و بررسی، منابعی که برای موضوعات مدنظر شما مناسب هستند را بیابید و منتشر نمایید.

روش چهارم) برون سپاری تولید محتوا: کار تولید محتوا، علی رغم سادگی اولیه، ممکن است زمان‌بر باشد و حتی شما را خسته کند. علاوه بر این، از آن‌جا که تولید محتوای خوب یک کار هنرمندانه و خلاقانه است و تنها در این صورت می‌تواند اثری ماندگار بر افزایش فروش و تصویر برند شما بگذارد، بهتر است از افرادی که خلاقیت بالایی دارند استفاده شود. بسیاری از افراد، در دوران مدرسه از درس انشا خاطره خوبی ندارند و آن طور که باید برای انشا و نوشتن وقت نگذاشته‌اند. بنابراین بهتر است دنبال کسانی باشید که بتوانند مطالب مورد نیاز شما را بنویسند. این روزها با رشد بازاریابی محتوا به عنوان یک روش پیشرو، تعداد نویسندگان حرفه‌ای نیز بیشتر شده است. نویسندگانی که می‌توانند مطالبی را با استانداردهای بالا برای شما به نگارش در بیاورند.

حتی بسترهایی برای دریافت خدمات نویسندگی به صورت آنلاین نیز وجود داد. در ایران نیز شرکت‌های متعددی خدمات تولید محتوا را ارائه می‌دهند. از جمله مهم‌ترین این شرکت‌ها ترجمیک است که با استفاده از توان بیش از ۵۰۰۰ مترجم، ویراستار، نویسنده و گوینده خدمات گسترده‌ای را ارائه می‌دهد. این خدمات هم پشتیبانی خوبی دارد و مشاوران ترجمیک با شما همراهی می‌کنند تا به خدماتی دقیقا مطابق نیاز خود دست یابید. از طرف دیگر هزینه تولید محتوا به این روش نیز چندان بالا نیست. از همه بهتر این که درگیر مسائل مختلف ناشی از استخدام تولیدکننده محتوا و هزینه‌های جانبی نخواهید شد.

شاید سازمان شما نیاز به تولید محتوا به انگلیسی یا تولید محتوای عربی و حتی تولید محتوا به زبان روسی و … داشته باشد. سازمان‌های متعددی به این خدمات نیاز دارند و پیدا کردن تولید کننده محتوا در این زبان‌ها به این سادگی‌ها نیست. اما خبر خوش این است که خدمات تولید محتوا به این زبان‌ها و چندین زبان دیگر در پلتفرم ترجمیک ارائه می‌شود و کیفیت مطلوبی نیز دارد. حتی در خصوص بسیاری از زبان‌ها به ویژه انگلیسی و عربی، مترجمانی در ترجمیک فعال هستند که نیتیو بوده و زبان مادری‌شان این زبان‌هاست که ارزش محتوای تولیدشده را چندین برابر می‌کند.

همچنین این امکان در ترجمیک وجود دارد که محتوای متنی که تولید کرده‌اید را برای تبدیل به محتوای صوتی ارسال نمایید. به این ترتیب در دو کیفیت معمولی و استودیویی می‌توانید محتوای صوتی متناظر با متن خود را در اختیار داشته باشید. محتوای صوتی، ویدئویی و تصویری، اثر بسیار مثبتی بر سئوی کلی صفحات شما خواهد داشت. این خدمات هم در زبان‌های مختلف در ترجمیک ارائه می‌شود.

مرحله ۴) انتشار مطالب تولیدی

بعد از نوشتن محتوا، نوبت به انتشار محتوای تولید شده می‌رسد. در این مرحله باید جایی که مطلب را منتشر می‌کنید یا در واقع کانال انتشار محتوای صحیح را انتخاب نمایید. ممکن است شما وبلاگ داشته باشید یا در بستر اصلی سایت خودتان محتوای تولیدی را منتشر کنید و یا حتی چندین حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید. شما باید تصمیم بگیرید که محتوای تولید شده در کدام یک از این بسترها بیشترین کارایی را خواهد داشت.

برخی از مطالب تولیدی نیز ممکن است با تغییرات و اصلاحاتی قابل انتشار در دو یا چند کانال مختلف باشند. علاوه بر این با شناختی که از مخاطبان هر کانال دارید، می‌توانید مطالب مورد نظر آن‌ها را در شکل مناسب در آن کانال منتشر کنید و حتی مخاطبان یک کانال را به کانال دیگری نیز جذب کنید. از ارسال یک مطلب در همه کانال‌های ارتباط با مخاطب خود دوری کنید. زیرا در این حالت دلیلی برای کاربران شما وجود نخواهد داشت که در همه کانال‌های شما عضو بمانند!

در انتشار مطالب در کانال‌های داخلی و خارجی، به لینک‌دهی دقت کنید. یک محتوا دارای تعداد مناسبی لینک داخلی (لینک به وب سایت خودتان) و خارجی، ارزش بیشتری از نظر گوگل دارد. در این مرحله صبر و دقت کافی به خرج دهید زیرا به راحتی می‌تواند ارزش مراحل قبلی و اثربخشی محتوای منتشر شده را دو چندان کند.

بازنشر محتواهای ارسالی: پیشنهاد می‌شود محتواهای خود را پس از مدتی از انتشار در کانال اصلی، در همان کانال یا کانال‌های موازی داخلی و خارجی باز نشر کنید. می‌توانید بخشی از محتوا را در وبلاگ‌ها و سایت‌های انتشار محتوای دیگر بازنشر کنید. این کار باعث می‌شود که لینک‌های مرتبط و نسبتا ارگانیک دریافت کنید که به سئوی شما بسیار کمک خواهد کرد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد و با بقیه مطالب ما نیز همراه باشید.

2 دیدگاه در “تولید محتوا برای وب سایت که بود و چه کرد؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *