برون‌سپاری تولید محتوا؛ آری اما با این چند شرط

اهمیت بازاریابی محتوا و تولید محتوا بر کسانی که در کسب‌وکارهای آنلاین فعال هستند، به هیچ وجه پوشیده نیست. روشی طبیعی، سالم و ارزان برای کسب مخاطب و فروش بیشتر است. با توجه به این که هدف نهایی تبلیغات این است که نتوان آن را از محتوای عادی تشخیص داد، در آینده دنیای تبلیغات، همین بازاریابی محتوایی است که خواهد درخشید.

هر شرکت یا سازمان، فارغ از نوع محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهد، برای این مخاطبان بیشتری داشته باشد، می‌تواند تولید محتوا کند یا به موسسات بیرونی برون‌سپاری کند.

در حقیقت محتوای تولیدی شما همان ویترین در یک فروشگاه سنتی است. مخاطبان شما با این محتوا ارتباط برقرار کرده و از آن تاثیر می‌پذیرند. علاوه بر این موتورهای جستجو، این محتوا را می‌بینند و در صورت لزوم به افرادی که دنبال محصول یا خدمت شما هستند نشان میدهند

یک تصمیم مهم در اجرای پروژه‌های تولید محتوا آن‌ها، انتخاب از بین روش‌های مختلف آن است؛ این که خودتان محتوا را تولید کنید، نیروهای پاره وقت استخدام کنید یا تمام این پروژه را برون‌سپاری نمایید، گزینه‌هایی است که در اختیار خواهید داشت.

قبل از انتخاب بین این موارد شما می‌بایست به جزئیات پروژه تولید محتوا اشراف داشته باشید تا بتوانید امکان انجام آن توسط خودتان هست یا خیر؟ یا در صورت برون‌سپاری، چه چیزی را باید از طرف مقابل انتظار داشته باشید..

تولید محتوا یک کار خلاقانه است

قبل از همه توجه داشته باشید که تولید محتوا یک کار خلاقانه است و تولیدکننده محتوا به نوعی یک عنصر خلاق و هنرمند است. از این رو از هر کسی نمی‌توان انتظار داشت این وظیفه را به خوبی انجام بدهد و شما نیز قبل از آغاز یک پروژه باید توانمندی خود و تیمتان را در این زمینه ارزیابی کنید.

علاوه براین، هنری بودن تولید محتوا، باعث می‌شود که نتوان انتظار یک خروجی ثابت و نسبتاً مشخص را از قبل داشت. در واقع اگر یک موضوع را به دو تولید کننده محتوا بسپارید، ممکن است خروجی آن‌ها تفاوت جدی داشته باشد. هرچند در سفارش‌هایی که بیشتر جنبه خبری و اطلاع‌رسانی دارد، این تفاوت کمتر خواهد بود اما در عین حال چینش اطلاعات و … یکسان نخواهد بود.

استانداردهای سئو در برون‌سپاری محتوا ضروری است

یک هدف اصلی از سفارش تولید محتوا، بازاریابی محتوایی و جذب مخاطب است. موتورهای جستجو و به ویژه گوگل یک کانال اصلی برای این هدف است. در نتیجه بسیار مهم است که محتوای تولید شده استانداردهای سئو داشته باشد؛ یعنی:

  • برای مخاطب جذاب باشد.
  • بسیار طولانی یا بسیار کوتاه نباشد. این جور محتواها باعث عدم بازخورد مناسب از سوی مخاطب می‌شود. تولید کننده محتوا یا نویسنده می‌بایست بر اساس استراتژی محتوا، تعداد کلمات محتوای تولیدی را انتخاب نماید.
  • کلمات کلیدی به نحو مقتضی در تولید محتوا تکرار شود.

اول استراتژی محتوا؛ بعد برون‌سپاری تولید محتوا

در تولید محتوا نیز مثل هر کار مهم دیگر، برنامه و استراتژی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. هرچند نمی‌توان گفت تولید محتوا بدون استراتژی، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت، اما در صورت پیروی از یک استراتژی خوب و کارآمد، موفقیت کلی پروژه تولید محتوای شما چندبرابر خواهد شد.

یک تعریف خوب از استراتژی تولید محتوا این است: « برنامه ای مدون، برای زمان حال و آینده تولید محتوا یک وب سایت که بر اساس موضوع و شرایط فعلی وب سایت تعیین می شود، استراتژی محتوا گفته می شود».

در تدوین استراتژی تولید محتوا برای وب سایت خود با مشخص کنید که:

  • مخاطب شما کیست؟
  • به چه محتوایی نیاز دارد؟
  • چرا این مخاطب از سایت شما بازدید می‌کند؟

پس از پاسخ به این سه سوال، باید محتوایی تولید کنید که برای این مخاطب جالب و جذاب باشد. اگر لازم باشد محتوای خود را برون‌سپاری کنید مسلما پاسخ این سه سوال و سوالات مشابه به نویسنده شما بسیار کمک خواهد کرد که محتوای مدنظر شما را تولید کند. البته اگر فکر می‌کنید به تنهایی قادر به تدوین استراتژی تولید محتوای خود نیستید و یا در کیفیت و دقت استراتژی تولید محتوای خود شک دارید، می‌توانید با تیم برون‌سپاری تولید محتوا در این خصوص صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید به شما کمک کنند.

علاوه بر این، قبل از برون‌سپاری تولید محتوا، می‌بایست مواردی را برای تیم تولید محتوا مشخص نمایید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. ترجمیک به خوبی اهمیت استراتژی محتوا را درک کرده و یکی از خدماتی که برای کسب و کارهای مختلف ارائه می‌دهد استراتژی تولید محتواست.

در سفارش تولید محتوا به قالب و فرمت محتوا توجه کنید

متون، ویدئوها، پست‌های وبلاگ، تصاویر و پادکست‌هایی که روی وبسایت شرکت شما قرار می‌گیرد، بخشی از محتوای وب سایت شما خواهد بود. قالب‌های تولید محتوا بسیار متنوع هستند اما اصلی‌ترین آن‌ها که در مورد اغلب وب‌سایت ها قابل طرح و استفاده هستند، عبارتند از:

  • محتوای متنی
  • محتوای تصویری
  • محتوای ویدئویی
  • محتوای صوتی (پادکست و …)

معمولا شما باید ترکیبی از این قالب‌ها را برای استفاده در نظر بگیرید. حتی با توجه به نوع کسب و کار و خدمات خود از یک سو و روحیات و ویژگی‌های مخاطب از سوی دیگر، درصد استفاده از هر کدام از این قالب‌ها را باید تعیین نمایید. همه این موارد بخشی از استراتژی محتوایی شما را تشکیل می‌دهند.

در مورد محتوای متنی که یکی از بخش‌های بسیار مورد اقبال افراد در بازاریابی محتوایی است، می‌توان محتواهای مختلفی تولید کرد. که از آن میان می‌توان به محتواهای خبری، محتواهای علمی، محتواهای ترجمه، محتواهای فروشگاهی، محتواهای بازاریابی و حتی محتواهای دست نوشته اشاره نمود.

شخصیت مخاطب خود را بشناسید

یک مسئله مهم دیگر که به عنوان یکی از مقدمات اصلی در تدوین استراتژی تولید محتوا محسوب می‌شود، شناخت شخصیت مخاطب یا پرسونای مخاطب است. پرسونای مخاطب در واقع تصویری از مخاطب شما شامل، سن و سال، تحصیلات، دانش، اهداف، علاقمندی‌ها، هوش، سرعت عمل، اهداف و … است. طراحی و ترسیم پرسونای مخاطب در همه روش‌های کلیدی تبلیغات ضروری است و تبلیغات بدون درنظرگرفتن پرسونای مخاطب با احتمال بالایی شکست خواهد خورد.

همچنین این مطلب را درباره اهمیت پرسونای مخاطب بخوانید.

پرسونای مخاطب

هیچ کس مثل شما نمی‌تواند پرسونای مخاطبتان را شناسایی کند و هیچ کس نیز نمی‌تواند آن را بهتر از شما برای نویسنده و تولیدکننده محتوای شما توضیح دهد.

اگر شما و نویسنده تصور یکسانی از پرسونای مخاطب محتوای تولید نداشته باشید، به احتمال زیاد از نتیجه نهایی کار او رضایت نخواهید داشت. پس قبل از برون‌سپاری سفارش تولید محتوای خود، حتما پرسونای مخاطب را طراحی و ترسیم کنید و در اختیار نویسنده یا تولیدکننده محتوا قرار دهید.

اهمیت کلمات کلیدی در سفارش تولید محتوا

وقتی سفارش تولید محتوای خود را به یک موسسه یا شخص می‌سپارید، می‌باست علاوه بر عناوین و موضوعات کلی، در مورد کلمات کلیدی نیز با او صحبت کنید. کلمات کلیدی (keywords) در واقع کلمات یا عباراتی هستند که قصد دارید متن شما به ازای جستجوی آن‌ها در رتبه بالایی در موتورهای جستجو قرار گیرد. بنابراین متن باید از نظر سئو برای این کلمات بهینه شود.

شما می‌بایست با توجه به خدمات و محصولات خود، رقبا و همچنین حجم جستجوی کلمات کلیدی مختلف چند مورد را انتخاب نمایید و با تمرکز بر آن‌ها، از نویسنده بخواهید آن‌ها را در نظر بگیرد.

انتخاب تیم مناسب برای برون‌سپاری تولید محتوا

یافتن یک تیم کارآمد و قوی در زمینه تولید محتوا که بتواند با هزینه مناسب محتوای مدنظر شما را تولید نماید، کار چندان ساده‌ای نیست. در عین حال قطعا از ورود در فرآیند استخدام تیم تولید محتوا ساده‌تر است زیرا به سادگی قابلیت تغییر دارد.

موسساتی نیز وجود دارند که کار تیم‌سازی را در زمینه تولید محتوا برای شما انجام می‌دهند. ما در ترجمیک در گام ابتدایی و مشاوره با سازمان‌هایی که قصد همکاری در زمینه تولید محتوا دارند، به این مسئله نیز رسیدگی می‌کنیم و پس از انجام دو یا سه مرحله تولید محتوا، تیمی کاملا مطابق دلخواه و شرایط سازمان مورد نظر ایجاد خواهد شد.

مزایا و معایب برون‌سپاری محتوا

برون‌سپاری محتوا سبب می‌شود شما بتوانید با خیالی آسوده و فراغت خاطر بتوانید زمان خود را برای امور اساسی‌تر صرف کنید. همچنین برون‌سپاری محتوا موجب کاهش هزینه‌های مصرفی شما می‌شود.

البته گاه ممکن است به دلیل عدم ارتباط سریع کمی در انتقال مطالب خطا به وجود بیاید اما می‌توان گفت مزیت‎ها و محاسن آن بسیار بیشتر بوده و خطای آن قابل چشم‌پوشی است.

برون‌سپاری خدمات تولید محتوا در ترجمیک

ترجمیک جامع‌ترین پلتفرم خدمات زبانی در ایران است. یکی از خدمات برجسته ترجمیک، خدمات تولید محتواست. با اتکای جمع بزرگی از مترجمان و ویراستاران (بیش از ۵۰۰۰ نفر در سراسر کشور)، شما می‌توانید سفارش تولید محتوای خود را در زبان‌های مختلف به ترجمیک بسپارید.

ثبت سفارش تولید محتوا در ترجمیک بسیار آسان است. شما می‌توانید در صورت وجود سوال یا نیاز به مشاوره در زمینه خدمات تولید محتوا، با کارشناسان ما تماس بگیرید یا از طریق این لینک با ما در تماس باشید.

10 دیدگاه در «برون‌سپاری تولید محتوا؛ آری اما با این چند شرط»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.