تولید محتوا: چطور برای یک پست وبلاگ تصویر مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب تصویر مناسب مسئله بسیار مهم ولی نادیده گرفته شده در زمینه طراحی صفحات وب و تولید محتوا است. شاید از نظر برخی، عکس‌ها و تصاویر تنها جنبه تزیینی داشته باشند، اما به دلایلی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، انتخاب تصویر مناسب می‌تواند نقش پر رنگی را در کسب اعتبار و رتبه بالا برای سایت ایفا کند.

انتخاب تصویر مناسب نه تنها از نظر روانشناسی و جذابیت بصری تأثیر زیادی بر مخاطب دارد، بلکه گاهی مبنای بازدید کاربر از سایت خواهد بود. برای مثال دانشجویانی که برای سمینارهای درسی به دنبال تصاویر مناسب برای خود هستند یا مشتریانی که به دنبال خرید کالایی هستند که ظاهر آن از اهمیت بلایی برخوردار است، به جای جستجوی مطالب مربوط به کالا، به جستجوی عکس‌ها پرداخته و برای مشاهده عکس یا توضیحات مربوط به تصویر به سایت وارد می‌شوند.

حال که به اهمیت این مسئله پی بردید، لازم است که معیارهای انتخاب عکس مناسب را بدانیم. پیش از آن که به بررسی نکات مهم در انتخاب تصاویر مناسب بپردازیم، لازم است که انواع عکس را بشناسید.

به طور کلی در طراحی صفحات وب از دو دسته تصویر استفاده می‌شود: ۱) تصاویر ثابت ۲) تصاویر متغیر

در تصاویر ثابت مانند لوگو، آیکون‌ها و تصاویر پس زمینه نکته مهم، هماهنگی آنها با طرح کلی سایت و حجم پایین است، ولی در مورد تصاویر متغیر که در فواصل زمانی مشخص تعویض می‌شوند، مانند عکس‌های سایت‌های فروشگاهی، کیفیت و ارتباط با موضوع در کنار حجم مناسب اهمیت دارند.

تصاویری که در اینترنت وجود دارند به سه دسته طبقه بندی می‌شوند که عبارتند از:

۱- تصاویر دارای حق مالکیت

تصاویر دارای حق مالکیت توسط قانون کپی رایت محافظت می‌شوند. بنابر این اگر شما بخواهید از این گونه تصاویر در طراحی سایت خود استفاده نمایید، باید هزینه آن را پرداخت کنید. پس از پرداخت هزینه، شما مالک تصویر هستید و شخص دیگری نمی‌تواند از آن استفاده کند.

۲- تصاویر فاقد بهره مالکانه

تصاویر بدون بهره مالکانه همانند تصاویر دارای حق مالکیت هستند، یعنی باید هزینه‌ای را برای استفاده از عکس پرداخت کنید. اما پرداخت هزینه به معنای آن نیست که شما مالک عکس هستید. طراح یا عکاس باز هم می‌تواند تصویر مورد نظر را با دیگران و حتی رقبای شما به اشتراک بگذارد.

۳- تصاویر مالکیت عمومی

استفاده از تصاویر مالکیت عمومی آزاد و رایگان است. از بهترین وب سایت‌هایی که مجموعه‌ای از تصاویر رایگان،  با‌کیفیت، بدون لوگو و آرم دارند، می‌توان به Flickr.com، Pexels.com، Picjumbo.com، FreePhotosBank.com و Picsearch.com اشاره کرد.

البته در ایران رعایت قانون کپی رایت الزام قانونی ندارد، ولی استفاده از تصاویر دارای حق مالکیت یا فاقد بهره مالکانه، وجهه خوبی برای سایت شما ندارد و از سوی دیگر در اغلب موارد نمی‌توانید تصویر مورد نظر را بدون پرداخت هزینه دانلود نمایید.

حال که با انواع عکس آشنا شدید، قصد داریم تا شما را با نکات مهم در انتخاب و قرار دادن تصویر در وب سایت یا وبلاگ آشنا نماییم.

۱- از حرفه‌ای‌ها ایده بگیرید.

پیش از اینکه شروع به طراحی سایت خود کنید، سایت‌های معتبری که دارای طراحی و تصاویر جذاب هستند را به دقت بررسی و از آنها برای طراحی سایت خود الهام بگیرید. بهتر است افراد یا شرکت‌هایی را دنبال کنید که در زمینه فعالیت شما، کار می‌کنند.

۲- هماهنگی و یکپارچگی را حفظ کنید.

جلوه بصری سایت شما به انتخاب هماهنگ فونت، رنگ و تصاویر بستگی دارد. تلاش نمایید که هارمونی رنگ‌ها با تصاویر پیش و پس زمینه را حفظ کنید. مکان قرار دادن عکس‌ها نیز باید با سایر عناصر سایت در هماهنگی باشد.

۳- از تصاویر منحصر به فرد و غیرتکراری استفاده نمایید.

یک عکس یا تصویر هر چه قدر هم بی‌نظیر و جذاب باشد، در صورت استفاده مکرر دیگر تأثیر مثبتی بر مخاطب نخواهد داشت. استفاده از تصاویر موجود در اینترنت به ویژه انواع رایگان این مسئله را به دنبال دارد که ممکن است توسط سایت‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. پس دوربین خود را بردارید و به شکار لحظه‌ها بپردازید. نیازی به دوربین حرفه‌ای نمی‌باشد، حتی با دوربین تلفن‌های همراه نیز می‌توانید عکس‌های منحصر به فرد و تأثیرگذار خلق کنید.

همچنین می‌توانید عکس‌های موجود در اینترنت را با کمک ابزارهای گرافیکی مختلف مانند فتوشاپ تغییر داده و با نزدیک کردن تصویر به موضوع فعالیت خود، برای طراحی سایت استفاده کنید.

۴- تصویر به یاد ماندنی بسازید.

انتخاب یک تصویر به‌یادماندنی باعث می‌شود که طراحی شما در ناخود‌آگاه مخاطبان باقی بماند. اثر رنگ‌آمیزی‌، برش قسمتی از تصویر و استفاده از عناصر غیر‌منتظره، می‌تواند تصویر شما را به‌یادماندنی کند.

همیشه لازم نیست که در تصویر تغییری ایجاد کنید. هر تصویری که مرتبط با موضوع و بازگوکننده‌ هدف شما باشد، مناسب است.

 5- به حجم، کیفیت، ابعاد و فرمت تصاویر توجه داشته باشید.

اگر حجم تصاویر مورد استفاده بالا باشد، زمان زیادی برای لود آن از سرور مورد نیاز خواهد بود و زمان کلی بالا آمدن صفحه وب را نیز بالا می‌برد که این موضوع بسیار مخرب است و ممکن است مخاطب را از بازدید سایت منصرف کند.

علاوه بر نرم افزار‌های گرافیکی مختلف، وب‌سایت‌هایی وجود دارند که حجم تصاویر را به خوبی کاهش می‌دهند، بدون اینکه کیفیت قابل لمسی را از تصویر بکاهند.

عدم رعایت کیفیت تصاویر نیز تاثیر بسیار بدی بر طراحی و صفحه شما خواهد گذاشت. بنابراین در کنار حجم مناسب به کیفیت عکس نیز توجه داشته باشید.

اگر ابعاد تصویر با محلی که برای قرار دادن آن پیش بینی شده است، تناسب نداشته باشد، تصویر به صورت کشیده و بی کیفیت دیده خواهد شد. می‌توانید با انتخاب عکس مناسب یا با کراپ کردن (crop) عکس به راحتی بر این مشکل غلبه کنید.

اولین نکته‌ای که باید در طراحی سایت رعایت شود، این است که عکس‌ها با فرمت RGB  باشند و نه CMYK، زیرا فرمت CMYK بیشتر در صنعت چاپ کاربرد دارد. تا زمانی که هدف، نمایش عکس‌ها در نمایشگر باشد، بایستی از فرمت RGB استفاده شود.

فرمت تصاویر غالباً jpg یا png یا gif است. بیشتر تصاویر موجود، فرمت jpg دارند، زیرا حجم نسبتاً کمتری در مقایسه با سایر فرمت‌ها دارند. فرمت png برای تصاویر با کیفیت بالا و همچنین برای تصاویری که نیاز به دیده شدن در پس زمینه رنگی دارند، مناسب‌تر است. برای مثال فرمت مناسب برای آیکون‌ها، فرمت png می‌باشد.

۶- نام مناسب برای عکس انتخاب کنید.

نام‌گذاری مناسب عکس در بحث سئوی وب سایت یا وبلاگ بسیار مهم است. اگر نام عکس با موضوع یا فعالیت شما همخوانی نداشته باشد، زمانی که کاربر بر اساس تصاویر به جستجو می‌پردازد، تصویر شما در نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شود.

همچنین این احتمال وجود دارد که دو عکس با نام مشابه وجود داشته باشند. این حالت بر سئوی سایت تأثیر منفی خواهد داشت.

علاوه بر این در کشورهایی مانند ایران و چین، اگر نامی روی عکس گذاشته شود که جزو کلمات مشمول فیلتر باشد، می‌تواند سایت را دچار مشکلات فیلترینگ نماید.

به طور خلاصه موارد مهمی که باید در زمینه انتخاب و درج تصویر مناسب برای پست‌های خود در نظر بگیرید، عبارتند از:

 • جامعه هدف خود را در نظر داشته باشید.
 • طرح بندی مشخصی را پی ریزی کنید.
 • کیفیت، حجم و ابعاد تصاویر مورد استفاده را بهینه کنید.
 • از یک منطقه بزرگ برای نمایش عکس استفاده کنید.
 • در استفاده از تصاویر زیاده روی نکنید.
 • با درج لوگو یا نشانه روی تصاویر از عکس‌های خود محافظت کنید.
 • تصویر با نام تجاری و طراحی وب سایت شما مطابقت داشته باشد.
 • تصویر انتخابی، پیش از شما توسط رقبا استفاده نشده باشد.
 • انتشار تصویر از لحظ قانونی مشکلی نداشته باشد.
 • سعی کنید پیمایش در صفحه را محدود سازید.
 • نظرات افراد حرفه ای جویا شوید.
 • به‌روزرسانی تصاویر را فراموش نکنید.

در نهایت پیشنهاد طراحان سایت این است که انتخاب عکس مناسب برای طراحی سایت را یک موضوع ساده و بی‌اهمیت در نظر نگرفته و از عکاسان و گرافیست‌های حرفه‌ای برای ایجاد یا انتخاب عکس مناسب کمک بگیرید. همچنین می‌توانید سفارش تولید محتوای خود را در پلتفرم‌های آنلاین مانند ترجمیک ثبت کنید تا علاوه بر تولید محتوای متنی، انتخاب تصویر متناسب نیز برای شما صورت گیرد.

تولید محتوا تخصصی در ترجمیک

در ترجمیک چند صد تولید کننده محتوا مسلط بر اصول نویسندگی، سئو، تولید محتوا و زبان‌های مختلف در خدمت شما هستند. با کمک این متخصصان می‌توانید پروژه‌های تولید محتوای خود را بدون استرس و با بهترین کیفیت اجرا کنید!


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *