چگونه یک مقاله مروری علمی بنویسیم؟

مجلات علمی مختلف، انواع متفاوتی از مقالات را به چاپ می‌رسانند که در پست‌های دیگر به‌طور مفصل به شرح آن‌ها پرداخته‌ایم. مقالات مروری که به آن‌ها «مرور ادبیات» نیز اطلاق می‌شود، یکی از انواع مقالاتی هستند که در مجلات علمی به چاپ می‌رسند و به‌دلیل ماهیتی که دارند، کم‌هزینه و در عین حال بسیار کاربردی هستند. در حالی‌که در مقالات تجربی، موضوع و یافته‌های علمی عامل موفقیت مقاله هستند، در مقالات مروری، تسلط محقق بر جستجوی منابع و مهارت نویسندگی او حائز اهمیت است. البته در کنار عوامل ذکرشده، رعایت استاندارد‌های لازم و نحوه چیدمان مطالب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

مقاله مروری چیست؟

مقاله مروری یا مرور ادبیات به بررسی مقالات چاپ‌شده قبلی در زمینه یک موضوع مشخص می‌پردازد و بر‌خلاف مقالات پژوهشی اصیل، نتایج تجربی جدیدی ارائه نمی‌کند، بلکه سطح دانش فعلی را در حوزه مربوطه نمایش می‌دهد.

مقالات مروری با تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از اطلاعات موجود و نگاهی نو به اطلاعات کهنه سبب شکل‌گیری استدلال‌ها و نتیجه‌گیری‌های جدید می‌شوند که می‌توانند نقش مؤثری در پیشرفت علم داشته باشند. علاوه بر این، مقالات مروری می‌توانند پیشنهاد‌ات مفیدی را برای ادامه تحقیقات در حوزه علمی مربوطه ارائه دهند.

مقالات مروری دارای انواع مختلفی هستند که همه آن‌ها بر اساس ساختار خود در یکی از سه دسته زیر قرار می‌گیرند:

 • مرور روایتی (Narrative review): در این نوع، به خلاصه کردن مطالب مقالات موجود در زمینه موردنظر پرداخته و یافته‌های کمی به‌صورت کیفی ارائه می‌شوند.
 • مرور نظام‌مند (Systematic review): در این نوع، یک پرسش مطرح می‌شود و سپس تلاش می‌شود که با استفاده از یافته‌ها و استدلال‌های مقالات دیگر به آن پرسش پاسخ داده شود.
 • مرور بهترین شواهد (Best evidence synthesis): این نوع حد واسط دو نوع دیگر است. یعنی پرسشی مطرح می‌شود و سپس خواننده پاسخ آن را از میان مطالب و شواهد ارائه‌شده در مقاله می‌یابد.

لازم به ذکر است که تمام مجلات علمی، مقالات مروری را چاپ نمی‌کنند و در مقابل برخی مجلات تنها به چاپ این نوع مقالات اختصاص یافته‌اند.

نکات مهم در رابطه با نگارش مقاله مروری

مهم‌ترین نکاتی که یک پژوهشگر برای نوشتن یک مقاله مروری باید به آن‌ها دقت داشته باشد، به شرح ذیل هستند:

۱٫ باید بدانید که ساختار یک مقاله مروری چگونه است.

یک مقاله مروری برای خوانندگانی نوشته می‌شود که از موضوع مربوطه تا حد زیادی مطلع بوده یا در آن تخصص دارند. بنابراین در هنگام نوشتن چنین مقالاتی باید بدانید که برای مخاطب عام مطلب نمی‌نویسید و نیازی به شرح اطلاعات عمومی وجود ندارد.

برای نوشتن یک مقاله مروری، شما باید به خلاصه کردن ایده‌های اصلی، استدلال‌ها، مواضع و یافته‌های مقالات علمی دیگر بپردازید و در کنار آن، اطلاعات جمع‌آوری‌شده را نقد و بررسی کنید و تأثیر آن‌ها بر پیشرفت علم در حوزه مربوطه را مشخص نمایید.

به‌طور کلی می‌توان گفت که یک مقاله مروری به خلاصه‌سازی و ارزیابی مقالات علمی دیگر می‌پردازد و از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

 • عنوان
 • چکیده
 • کلمات کلیدی
 • مقدمه
 • روش انجام کار
 • یافته‌ها و استدلال‌ها
 • نتیجه‌گیری و پیشنهادات
 • منابع

۲٫ مخاطب هدف خود را مشخص کنید.  

پیش از آنکه حتی شروع به خواندن مقالات قبلی نمایید، باید مخاطب خود را بشناسید. اگر هدف شما سازمان‌ها و شرکت‌های تولیدی یا خدماتی هستند، باید روی جنبه‌های کاربردی یافته‌های مقالات دیگر تمرکز کنید، اما اگر مخاطب شما پژوهشگران آن حوزه هستند، باید روی نتایج و استدلال‌ها تمرکز کنید.

اگر جنبه‌های مثبت یک کار برای خواننده شما اهمیت دارد، باید بیشتر از مقالاتی استفاده کنید که هم‌سو با عقاید آن‌ها است.

۳٫ حوزه علمی مورد‌نظر خود را مشخص کنید.

شما می‌توانید به مجلاتی که تمایل دارید مقاله خود را در آن‌ها به چاپ برسانید، مراجعه کنید و زمینه موردعلاقه آن‌ها را مشخص کرده و در همان راستا یک موضوع به‌روز را انتخاب نمایید. باید در نظر داشته باشید که حوزه‌ای که قصد بررسی آن را دارید، نباید بسیار کوچک یا بسیار بزرگ باشد تا بتوانید آن را به‌درستی مدیریت کنید.

بهتر است موضوعی را انتخاب کنید که پژوهش‌های زیادی روی آن انجام گرفته، ولی در عین حال هنوز نیازمند تحقیق بیشتر و پیشرفت است. پرداختن به موضوعات قدیمی که ابعاد مختلف آن مشخص شده‌اند، نمی‌تواند برای خوانندگان جذاب باشد و چه بسا که مقالات مروری زیادی هم در رابطه با آن‌‌ها موجود باشند.

۴٫ بررسی مقالات علمی را آغاز کنید.

با خواندن عنوان، چکیده، عناوین فرعی و جملات آغازین هر پاراگراف و نتیجه‌گیری، مقاله مناسب را انتخاب کنید. یک‌بار مقاله را بخوانید تا به مفهوم کلی و نکات اصلی پی ببرید. کلمات یا مسائلی را که نفهمیدید و یا سؤالاتی را که در ذهنتان ایجاد شده است، یادداشت کنید. اصطلاحات یا مفاهیمی را که با آن‌ها آشنا نیستید، جستجو کنید تا بتوانید مقاله را کاملاً درک کنید.

شما چه مقاله خود را به زبان فارسی و چه به زبان دیگری بنویسید، باید مقالات بین‌المللی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید. حال اگر در ترجمه فارسی به انگلیسی مقاله‌ مهارت لازم را ندارید یا ترجمه مقاله‌ها وقت زیادی از شما می‌گیرد، بهتر است از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید. چرا‌که درک کامل مقالات، مهم‌ترین گام در نوشتن یک مقاله مروری است.

۵٫ قسمت‌های مفید مقالات را استخراج کنید.  

پس از آنکه مقاله را به‌خوبی درک کردید، یک‌بار دیگر مقاله را بخوانید و نکات مهم و ارزشمند را با ماژیک هایلایتر یا با خودکار قرمز علامت‌گذاری کنید. پس از آنکه نکات کاربردی و بخش‌های مهم مقالات را مشخص کردید، باید آن‌ها را با دانسته‌ها قبلی خود بسنجید و ببینید که آیا با معلومات قبلی شما هم‌سو بوده یا حاوی مطالبی می‌باشند که در تضاد با جریان فکری شما هستند و اگر تضادی وجود دارد، چه استدلال و تفسیری در پس آن‌ها قرار دارد. علاوه بر این، باید اطلاعات هر مقاله را با مطالبی که از مقالات دیگر استخراج کردید، مقایسه نمایید تا از قرار دادن محتوای تکراری در مقاله مروری خود جلوگیری کنید.

۶٫ مقاله مروری را با لحن و سبک خودتان بنویسید.

اگر مطالبی را که از مقالات دیگر استخراج می‌کنید، عیناً در مقاله خود درج کنید، به سرقت ادبی-علمی (Plagiarism) متهم می‌شوید و مقاله شما بی‌درنگ ریجکت شده و سوابق علمی شما خدشه‌دار می‌گردد. برای جلوگیری از این مسئله برخی افراد به ویرایش یا پارافریز مطالب استخراج‌شده از سایر مقالات می‌پردازند که امری متداول است. اما اگر می‌خواهید یک مقاله‌ ارزشمند بنویسید که در ژورنال‌های معتبر به چاپ برسد، توصیه می‌شود که آن را به زبان خودتان بنویسید.

به‌خاطر داشته باشید که برای نوشتن مقاله مروری نباید از اول شخص مفرد (من) استفاده کنید و باید آن را با استفاده از سوم شخص مفرد و به‌زبان رسمی علمی بنویسید.

۷٫ مقاله را چندین بار باز‌خوانی کنید.

مانند تمام متون علمی و غیر‌علمی دیگر، باید در انتهای نگارش، متن مقاله را بازخوانی کنید. بازخوانی مقاله مروری نسبت به مقالات دیگر از اهمیت دو‌چندانی برخوردار است، زیرا همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، نحوه بیان مطالب و مهارت نویسندگی در این مقالات از جایگاه بالایی برخوردار است و هرگونه غلط املایی یا گرامری می‌تواند تأثیر منفی زیادی بر اعتبار مقاله شما داشته باشد.

راهنمای نوشتن بخش‌های مختلف مقالات مروری

حال که با نکات نگارش یک مقاله مروری خوب آشنا شدید، وقت آن است که دست به قلم یا بهتر است بگوییم دست به کیبورد شوید و بخش‌های مختلف مقاله خود را بنویسید. نگارش قسمت‌های مختلف مقاله مروری اصول خاص خود را دارد که به شرح ذیل هستند.

 • عنوان

نحوه نگارش عنوان مقالات مروری همانند سایر مقالات علمی است، تنها تفاوتی که وجود دارد این است که گاهی نویسندگان به‌نحوی مروری بودن مقاله را در عنوان ذکر می‌کنند.

مثال:

Review on Genetics and Breeding of Tomato (Lycopersicon esculentum Mill)
Lycopene and tomato and risk of cardiovascular diseases: A systematic review and meta-analysis of epidemiological evidence

باید توجه داشته باشید که عنوان نقش مهمی را در جذب خواننده ایفا می‌کند، بنابراین باید تا حد امکان کوتاه (۶ تا ۱۲ کلمه)، جامع و جذاب باشد.

ترجمه و ویراستاری تخصصی در ترجمیک

ترجمیک با همراهی چند هزار مترجم و ویراستار متخصص در رشته‌های گوناگون علمی، بزرگترین پلتفرم خدمات زبانی در ایران است. شما می‌توانید به سادگی و کمتر از یک دقیقه سفارش ترجمه و ویراستاری خود را ثبت نمایید و از بالاترین کیفیت خدمات زبانی بهره ببرید.


 • چکیده

برخی صاحب‌نظران اعتقاد دارند که در چکیده مقالات مروری باید تنها به معرفی موضوع مورد بررسی پرداخت و از ارائه خلاصه مطالب اجتناب کرد. در مقابل، عده‌ دیگر معتقدند که در چکیده مقالات مروری باید به‌صورت فشرده به بیان اهداف، نحوه انتخاب منابع، نحوه استخراج و ترکیب اطلاعات و نتیجه‌گیری کلی پرداخت. در این زمینه بهتر است راهنمای مجله هدف را معیار خود قرار دهید.

 • مقدمه

مقدمه یک مقاله مروری بین ۱۰ تا ۲۵ درصد از کل مقاله را تشکیل می‌دهد. در مقدمه مقالات مروری، باید از صحبت درباره نادانسته‌های حوزه علمی مورد‌نظر و بیان یافته‌ها که در مقدمه مقالات پژوهشی اصیل ذکر می‌شوند، اجتناب شود. بنابراین، در پاراگراف اول باید به بیان پیشینه موضوع پرداخت و در ادامه به شرح فرضیه‌های موجود و هدف نهایی پرداخت.

 • روش انجام کار

در مقالات پژوهشی اصیل، بدنه مقاله را روش انجام کار و نتایج و بحث تشکیل می‌دهند و باید به‌گونه‌ای نوشته شوند که اگر فرد دیگری بخواهد آن را تکرار کند، به نتایج مشابهی دست پیدا کند. بدنه مقالات مروری نیز از روش انجام کار و یافته‌ها تشکیل شده است، اما در این مقالات، روش انجام کار شامل چگونگی دسترسی به مقالات مورد‌نظر و معیارهای انتخاب منابع است. نویسنده باید در این قسمت، پایگاه‌های داده مورد‌استفاده و کلمات و عباراتی را که برای جستجوی منابع استفاده کرده است، ذکر نماید.

 • یافته‌ها و استدلال‌ها

در این قسمت مطالب استخراج‌شده از منابع مختلف درج می‌شوند که برخی، آن‌ها را در دسته‌بندی‌های موضوعی ارائه می‌کنند و برخی دیگر، مطالب را بر اساس زمان نشر درج می‌کنند. در کنار مطالب درج‌شده، نویسنده مقاله باید به نقد و بررسی آن‌ها پرداخته و استدلال‌های نویسندگان مقالات منتخب و همچنین تفاسیر خود را ارائه دهد.

 • نتیجه‌گیری و پیشنهادات

بخش نتیجه‌گیری حدود ۱۰ درصد از کل مقاله را تشکیل می‌دهد. برای نوشتن این بخش، نکات اصلی مقاله و نظرات خود در مورد اهمیت، صحت و میزان پیشرفت در زمینه مورد بحث را به‌صورت خلاصه در یک پاراگراف بیان کنید. در صورت لزوم، در مورد آینده تحقیقات نیز صحبت کنید و پیشنهاداتی را برای ادامه آن‌ها مطرح نمایید.

 • منابع

ارجاعات درون‌متنی و منابعِ مقالات مروری مانند سایر مقالات نوشته می‌شوند. هر مجله اصول استناد‌دهی مخصوص به ‌خود را دارد که باید بر اساس آن ارجاعات و منابع خود را بنویسید. اغلب مجلات، نویسندگان را به رعایت یکی از روش‌های استاندارد ارجاع‌دهی APA، Harvard، Chicago، MLA یا Vancoure ملزم می‌کنند.

و در آخر

نکته مهم در نوشتن مقاله‌های مروری چه به زبان فارسی و چه به زبان انگلیسی این است که باید مترجم مقاله متبحری باشید، چرا‌که شما هم در مرحله مطالعه و بررسی منابع و هم در مرحله نگارش مقاله خود باید بر ترجمه تخصصی تسلط داشته باشید. اما اگر از مهارت کافی در زمینه ترجمه مقاله برخوردار نیستید، جای هیچ نگرانی وجود ندارد. شما می‌توانید از تیم فوق‌حرفه‌ای سایت ترجمه تخصصی ترجمیک کمک بگیرید که سابقه درخشانی در امر ترجمه مقاله تخصصی دارد.

برای سفارش ترجمه مقاله یا اطلاع از قیمت ترجمه مقاله تخصصی و سایر خدمات ترجمیک می‌توانید به وب‌سایت ترجمیک مراجعه کرده یا همه‌روزه از ساعت ۸ تا ۲۱ با شماره تلفن‌های ۶۶۰۹۲۳۸۹ (۰۲۱) و ۹۱۰۱۵۲۱۶ (۰۲۱) با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *