دیکشنریتو پیدا کن!

دیکشنری تخصصی انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی ترجمیک، به عنوان یک دیکشنری پویا که معانی به روز کلمات تخصصی در ۶۶ رشته را در خود دارد، ابزار مناسبی برای مترجمان است. این دیکشنری همه روزه توسط مترجمان ترجمیک تکمیل می‌شود و بنابراین مجموعه نسبتاً کاملی از کلمات تخصصی است. شما می توانید از طریق لینک دیکشنری ترجمیک از آن استفاده نمایید.

چه یک زبان آموز تازه کار باشین چه یک مترجم یا نویسنده حرفه‌ای، همیشه به یک دیکشنری مناسب نیاز دارید. از بین انواع و اقسام دیکشنری‌های موجود در بازار، دیکشنری‌های مکمل آکسفورد قطعا یکی از بهترین گزینه‌ها برای پاسخ به این نیاز شما محسوب میشن. در این پست قصد داریم تا پنج دیکشنری کاربردی آکسفورد رو به اجمال معرفی کنیم و به تفاوت‌های کلیدیشون بپردازیم.

 

 

این دیکشنری به زبانی ساده به توصیف واژگان انگلیسی می‌پردازه و معانی مختلف کلمات رو به تفکیک موقعیت‌ بیان میکنه. علاوه بر این، اطلاعات کاملی در مورد نحوه استفاده از افعال، همنشین‌های مناسب، مثال‌های کاربردی و غیره در اختیار کاربران قرار می‌ده. بی شک در مواجهه با یک واژه ناآشنای انگلیسی، اولین منبعی که باید بهش رجوع کرد نسخه نهم این دیکشنری محبوب هستش. البته به خاطر داشته باشید که بعضی از معانی کمتر رایج یا معانی تخصصی واژگان ممکنه در این دیکشنری وجود نداشته باشه. برای مثال واژه “unsocial” رو بررسی کنین.

«پس پرکاربردترین روش‌های استفاده از یک واژه در جمله رو به کمک این دیکشنری یاد بگیرید

برای اینکه بتونید جملاتی بسازید که طبیعی به نظر برسند باید بدونید که چه کلماتی در زبان انگلیسی با هم بکار می‌رن تا ساختاری طبیعی شکل بدن. برای مثال، برای اشاره به باران شدید باید از صفت “heavy” در کنار “rain” استفاده کنید تا ساختاری طبیعی رو شکل بدین. ممکنه شما از ترکیب “very hard rain” استفاده کنید و یک انگلیسی زبان مادرزاد منظور شما رو متوجه بشه اما این ترکیب به هیچ وجه طبیعی نیست و توسط انگلیسی زبانها استفاده نمی‌شه. به کلماتی که در کنار همدیگه بکار می‌رن تا ساختاری طبیعی رو شکل بدن همنشین (collocation) گفته می‌شه و این دیکشنری به شما کمک می‌کنه تا به راحتی با جست و جوی یک واژه، کلماتی (حرف اضافه، صفت، فعل، قید، اسم) که در کنار اون واژه بکار می‌رن رو یاد بگیرید.

«پس برای ساختن جملاتی طبیعی از این دیکشنری کمک بگیرید!»

سایت ترجمه تخصصی ترجمیک آماده‌ی خدمات ترجمه مقاله در رشته‌های مختلف دانشگاهی است.

نکته‌ای که در بکارگیری واژگان بسیار اهمیت داره، انتخاب واژگان با توجه به موقعیته. واژگانی که در صحبت یا گفت و گوهای روزمره استفاده میشن با واژگانی که در نوشته‌های رسمی یا آکادمیک به کار می‌رن با هم تفاوت دارن. در گفتوگوهای روزمره میشه از واژگان غیر رسمی استفاده کرد اما در نوشته‌های آکادمیک باید از واژه‌های رسمی یا نهایتا ختثی استفاده کرد تا نوشته‌ی وزین و با وقار بدست بیاد. این دیکشنری به شما کمک می‌کنه تا معادل‌ وا‌ژه‌هایی رو که معنایی مشابه دارند پیدا کنید و با توجه به موقعیت مورد نظرتون از اونها استفاده کنین. برای مثال با جست و جوی واژه‌ی خنثی”relevant” می‌تونید معادل رسمی اون یعنی “pertinent” رو پیدا کنید و در نوشته‌ی رسمی خودتون از اون استفاده کنین.

«پس برای انتخاب دقیق کلمات در موقعیت دلخواه از این دیکشنری استفاده کنید!»

اگر به دنبال شرکت در آزمون‌های زبان انگلیسی (تافل، آیلتس و …) هستید یا متون آکادمیک زیادی رو مطالعه می‌کنید، این دیکشنری رو به شما پیشنهاد می‌کنم. در این آزمون‌ها شما برای نشون دادن قدرت درک مطلب و خواندن (reading) خودتون با متون آکادمیک مختلفی روبرو هستید که به رشته‌های تحصیلی متفاوتی مربوط هستن، پس به یک دیکشتری نیاز دارید تا معنای لغات تخصصی و آکادمیک در اون پیدا بشه.

«پس برای آشنایی با لغات تخصصی از این دیکشنری کمک بگیرید!»

  • Oxford English Dictionary – 2nd Ed

و در آخر فرهنگ زبان انگلیسی ۲۰ جلدی آکسفورد نسخه‌ی دوم. اگر به دنبال این هستید که تمام معانی مختلف یک واژه در زبان انگلیسی رو به همراه نمونه‌هایی از بکارگیری این واژگان در متون قدیمی انگلیسی پیدا کنید، این دیکشنری بهترین گزینه برای شماست (برای مثال، واژه‌ی “unsocial” رو دوباره در این دیکشنری بررسی کنید). نسخه‌ی دوم این دیکشنری در سال ۱۹۸۹ آماده شد و نسخه‌ی سوم این دیکشنری جامع هنوز در حال آماده سازی هستش.

دانلود دیکشنری‌ها

دقت کنید پسورد تمام فایل‌ها Tarjomic.com  است.

دانلود دیکشنری Oxford Advanced Learners Dictionary 9th

دانلود دیکشنری Oxford Collocations Dictionary 2nd Edition 2009

دانلود دیکشنری Oxford English Dictionary – 2nd Ed. Vers.4.0 2009

دانلود دیکشنری Oxford Learner’s Thesaurus A Dictionary of Synonyms

دانلود دیکشنری OXFORD LEARNER’S DICTIONARY OF ACADEMIC ENGLISH WITH IWRITER

 

سایت ترجمه تخصصی ترجمیک، با همراهی جامعه بزرگ و متخصص مترجمان سراسر جهان، آماده‌ی ارائه خدمات ترجمه مقاله، ترجمه کتاب و ترجمه اسناد و مدارک حساس و همچنین اعزام مترجم همراه به برای کنفرانس‌ها و همایش‌های بین‌المللی است.

 

2 دیدگاه در «دیکشنریتو پیدا کن!»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *