۱۳ روش کابردی برای گرفتن بک‌ لینک خارجی

پیش از پرداختن به انواع روش‌های ساخت بک لینک، لازم است که تعریفی از بک لینک (backlink) و تأثیر آن بر سئوی سایت داشته باشیم.

بک لینک به لینک‌های ورودی به وب سایت شما از سایر سایت‌ها گفته می‌شود. به عبارت دیگر، زمانی که در یک صفحه وب، آدرس وب‌سایت شما به صورت لینک متنی یا تصویری قرار داده می‌شود به صورتی که با کلیک روی آن، کاربر به وب سایت شما منتقل شود، آن لینک به عنوان یک بک لینک در نظر گرفته می‌شود.

هنگامی که کاربر موضوعی را در گوگل جستجو می‌کند، ربات‌های گوگل بر اساس کلمات کلیدی به سایت‌های مختلف مراجعه می‌کنند.

در هنگام بررسی یک صفحه توسط ربات‌ها، لینک‌های موجود در آن نیز مورد بررسی قرار گرفته و به صفحات لینک شده نیز مراجعه می‌شود و به این ترتیب مسیر حرکت موتور جستجوی گوگل در اینترنت شکل می‌گیرد.

هر چه تعداد و کیفیت بک لینک بالا‌تر باشد، رتبه وب سایت شما در نتایج گوگل بالاتر خواهد بود. کیفیت و ارزش ساخت یک بک لینک به موارد زیر بستگی دارد:

  • مکان قرار گرفتن لینک در سایت مرجع مناسب باشد.
  • لینک به صورت فالو (dofollow) باشد و نو فالو (nofollow) نباشد.
  • متن لینک شده یعنی انکر تکست (anchor text) کاملاً طبیعی به نظر برسد. 
  • محتوای وب سایت لینک دهنده با سایت لینک شده، ارتباط موضوعی داشته باشد.
  • وب سایت لینک دهنده دارای اعتبار یا اتوریتی (authority) بالایی باشد.
  • تعداد لینک‌های خروجی از سایت منبع، بالا نباشد.
  • وب سایت لینک داده شده دارای ساختار و معماری مناسب باشد.

روش‌های زیادی برای ساخت بک‌لینک وجود دارند که در ادامه به بررسی مهم‌ترین و مؤثرترین روش‌ها خواهیم پرداخت.

گرفتن بک لینک با تولید محتوای مناسب

اولین و مهم‌ترین روش برای دریافت بک لینک از سایت‌های دیگر، تولید محتوای با‌کیفیت و کاربردی است. اگر یک مبتدی هستید و خود را در دنیای رقابتی و پیچیده سئو تنها حس می‌کنید، اصلاً نگران نباشید چرا که اگر حتی با فوت و فن این رشته آشنایی کامل نداشته باشید، تولید محتوای غنی از مطالب جدید و کاربردی به تنهایی می‌تواند بک لینک‌های زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد.

سایت‌های مختلف برای راهنمایی کاربران یا تایید گفته‌های خود به سایر وب سایت‌ها لینک می‌دهند.

گرفتن بک لینک با پست‌ مهمان

هنگامی که یک وب‌سایت می‌پذیرد که مطالب شما را در خود قرار دهد، به این عمل ایجاد پست مهمان گفته می‌شود. بر خلاف کشور‌های خارجی، استفاده از پست مهمان هنوز در ایران مفهوم غریبی است و تنها چند سایت محدود فعال در زمینه سئو، پست مهمان قبول می‌کنند.

امروزه سایت‌های زیادی وجود دارند که دارندگان آنها قادر به تولید محتوا برای سایت خود نیستند و با پرداخت مبالغ قابل توجهی از شرکت‌های فعال در زمینه طراحی و سئوی سایت برای تولید محتوا کمک می‌گیرند.

در چنین شرایطی اگر شما بتوانید سایت‌های تازه تأسیس یا با محتوای بی‌کیفیت را بیابید، احتمالاً می‌توانید صاحبان آنها را متقاعد نمایید که در مقابل تولید محتوای رایگان برای آنها، بک‌لینک‌هایی را به سایت شما درج کنند.

اگر محتوای تولیدی شما دارای مطالب مناسبی باشد، متقاعد کردن دارندگان سایت‌ها برای پذیرش پست شما چندان دشوار نیست، زیرا یک محتوای با کیفیت، ارزش دادن یک لینک را دارد.

توجه داشته باشید که لینک‌های موجود در پست مهمان نباید به صورت نوفالو (Nofollow) باشند. اگر وب‌سایت پذیرنده پست مهمان، لینک‌های مقاله شما را نوفالو می‌کند، نباید به ایجاد پست مهمان ادامه دهید.

نکته مهم دیگر این است که باید در سایت‌های مرتبط با موضوع سایت خود پست مهمان درج کنید، زیرا لینک‌دهی سایت‌های غیر مرتبط ارزشی از نظر موتور‌های جستجو ندارد.

بک لینک با استفاده از لینک‌های شکسته رقبا

اگر در هنگام مراجعه به وب سایتی متوجه شدید که آن سایت به یکی از رقبای شما لینک داده است که دیگر در آن زمینه کار نمی‌کند یا به دلایلی از دسترس خارج شده است، تنها با یک تماس دوستانه با صاحب سایت می‌توانید بک لینک به سایت خود را به جای بک لینک موجود درخواست کنید.

معمولاً به راحتی می‌توانید مالکان سایت‌ها را به جایگزینی لینک خود با لینک شکسته قانع کنید، چرا که لینک‌دهی به سایت‌های نا‌مربوط، بی‌اعتبار یا از دسترس خارج شده به اعتبار و رتبه سایت مرجع نیز صدمه وارد می‌کند.

بک لینک با کمک لینک‌های داخلی

امروزه استفاده از لینک‌های داخلی حتی در میان مبتدیان متداول گشته است. به جای قرار دادن تمام مطالب در یک صفحه، بهتر است که مطالب را به گونه‌ای در سایت خود قرار دهید که تعاریف یا توضیحات اضافه در صفحات دیگر قرار گرفته و با ایجاد لینک، مخاطب را به مطالب مرتبط منتقل کنید.

بک لینک گرفتن از اینفوگرافیک‌

استفاده از نمودار گرافیکی دقیق و کاربردی که بتواند اطلاعات کامل و درستی را به کاربران ارائه دهد، یکی از روش‌های دریافت بک لینک است. احتمال مورد توجه قرار گرفتن و به اشتراک‌ گذاری اینفوگرافیک‌ها تقریباً سه برابر سایر انواع محتوا می‌باشد.

دریافت بک لینک با استفاده از پادکست و ویدئو

از آنجایی که بسیاری از افراد حوصله خواندن مطالب طولانی را ندارند یا در درک برخی مطالب نوشتاری به ویژه مطالب پیچیده و علمی دچار مشکل می‌شوند، استفاده از یک فایل صوتی یا ویدئویی می‌تواند سبب دریافت بک لینک‌های زیادی از سایت‌های دیگر شود.

دریافت بک لینک با تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی

زمانی که سایت خود را راه اندازی می‌کنید، برای جذب مشتری می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک برای سایت خود تبلیغ نمایید. همچنین می‌توانید از دوستان، آشنایان یا بازاریاب‌های خود درخواست کنید که نظرات مثبتی را درباره کالا‌‌ها یا خدمات سایت شما در شبکه‌های اجتماعی درج کنند.

ساخت بک لینک با استفاده از سایت‌های منقضی شده (خطای ۴۰۴)

می‌توان با خرید دامنه سایت‌هایی که دیگر فعال نیستند، از رتبه آنها برای دریافت بک لینک استفاده کرد. با خرید چنین دامنه‌هایی، برخی کاربران به اشتباه وارد سایت شما شده و این سایت می‌تواند سایت اصلی شما را تبلیغ یا حتی کاربر را به سایت شما ریدایرکت (Redirect) کند.

گرفتن بک لینک با تبادل لینک

با دوستان و آشنایان خود که مالک سایت‌های مرتبط با فعالیت شما هستند، تبادل لینک انجام دهید. با سایت‌های مرتبط غیر رقیب نیز می‌توانید تبادل لینک انجام دهید. به خاطر داشته باشید که تعداد تبادل لینک‌های خود را در حداقل تعداد ممکن نگه دارید تا با تنبیه گوگل مواجه نشوید.

بک لینک با خرید لینک‌های پولی

وب سایت‌هایی وجود دارند که در ازای دریافت یک مبلغ مشخص، لینک شما را در نوار جانبی خود قرار می‌دهند. دریافت بک لینک با چنین روشی آسان است ولی چندان قابل توصیه نیست. ریسک بالای شناسایی لینک‌های پولی توسط موتورهای جستجو و صرف هزینه زیاد بدون تضمین موفقیت از جمله دلایلی هستند که استفاده از این روش را نامطمئن می‌سازند.  

دریافت بک لینک با نام برند

این امکان وجود دارد که از نام برند شما بدون لینک کردن به آن استفاده شود. در چنین شرایطی می‌توانید با ارسال یک ایمیل به نویسنده مطلب، وی را از این مسئله آگاه نموده و درخواست بک لینک کنید. ابزارهای Mention.net،Google Alerts  و Fresh Web Explorer  پیدا کردن چنین سایت‌هایی را برای شما میسر می‌کنند.

بک لینک با استفاده از انجمن‌ها

با درج مطالب و ایجاد پست در فروم‌ها و تالارهای گفتمان می‌توانید به سایت خود لینک دهید. باید توجه داشته باشید که تنها در انجمن‌ها و فروم‌های ساخت بک لینک رایگان مرتبط با موضوع وب سایت خود فعالیت کنید.

ایجاد بک لینک با نظر دادن در وبلاگ‌ها

یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت بک لینک ایرانی، کامنت بازی در وبلاگ‌ها است. شما باید مطالب مرتبط با نوع فعالیت خود را مطالعه نموده و نظر خود را به شکل مناسب بیان کنید و در قسمتی از نظر خود به وب سایت خود لینک دهید.

مهم‌ترین اصل در این روش، طبیعی جلوه دادن نظر و لینک سایت است. روش‌های فوق الذکر بخشی از روش‌های گرفتن بک لینک هستند و مسلماً روش‌های دیگری نیز وجود دارند. با این حال امید است که مطالب ذکر شده تا حد امکان اطلاعات شما در زمینه ساخت بلک لینک را ارتقا داده باشد.

تیم تولید محتوای ترجمیک در خدمت شماست تا به بهترین شکل خدمات تولید محتوا را در اختیار شما قرار دهد. حتی برای تولید محتوا انگلیسی نیز می‌توانید روی خدمات ترجمیک حساب کنید.

3 دیدگاه در «۱۳ روش کابردی برای گرفتن بک‌ لینک خارجی»

  1. خیلی عالی بود، بنده برای سایتم که در حوزه خرید انگشتر زنانه و مردانه و دیگر جواهرات کار می کنه، حتما از این روش ها استفاده خواهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.