چگونه یک متن را پارافریز کنیم؟ (هشت روش انجام پارافریز متون به صورت تخصصی)

با یک جستجوی ساده در موتورهای جستجو مثل گوگل و یاهو می‌توانیم مقالات انگلیسی متعددی را بیابیم که درباره یک موضوع واحد هستند. اما همه‌ی این مقالات نظر ما را به خود جلب نمی‌کنند.

برخی ممکن است متن ثقیلی داشته و قابل درک نباشند. از سویی، برخی دیگر از این مقالات بیش از حد غیررسمی نگارش شده باشند. بطور حتم هیچ کدام از این مقالات توجه ما را جلب نمی‌کنند. موضوع یکسان اما نحوه‌ی بیان آن متفاوت است.

همین موضوع در امر مقاله نویسی حایز اهمیت فراوان است. در واقع، مخاطبان از جمله داوران ژورنال‌های علمی از شما به عنوان نویسنده انتظار دارند متنی را به رشته تحریر درآورید که به سبک قابل فهم برای طیف وسیعی از مخاطبان نگاشته شود. اولین واکنش اساتید راهنما بعد از مطالعه متن مقاله‌ای که دانشجویان نوشته‌اند چندان امیدوار کنند نیست.

آن‌ها به احتمال قوی خواهند گفت «چرا پارافریز متن فارسی را انجام نداده‌ای» یا شاید به تعجب از شما خواهند پرسید «می‌دانی پارافریز چیست؟». پارافریز کردن از جمله اولین مراحل جهت افزایش کیفیت مقاله و متون پژوهشی شماست. بنابراین، اگر قصد پارافریز مقاله دارید و نسبت به آن نامطلع هستید، پیشنهاد می‌کنیم این نوشتار را دنبال کنید.

ترجمیک خدمات پارافریز تخصصی را در بالاترین سطح و مناسب‌ترین هزینه به شما ارائه می‌دهد. تنها با چند کلیک بازنویسی یا پارافریز مقاله خود را به حرفه‌ای‌ها بسپارید.

پارافریز چیست؟ و به چه روش‌های انجام می‌گیرد؟

پارافریز مقاله زمانی رخ می‌دهد که سعی کنید بدون آنکه دچار سرقت ادبی شده باشید، ایده‌ای که در سر دارید را روی کاغذ بیاورید. برای مثال، ممکن است برای نوشتن یک پاراگراف در مقاله خود ده‌ها مقاله خوانده باشید. قصد دارید از هر کدام از این مطالعات ایده، مفهوم یا نتیجه‌ای را گزارش کرده و در قالب یک پارگراف منسجم ارائه دهید.

پارافریز کردن به چند روش متفاوت صورت می‌گیرد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

تغییرات در بخش‌های مختلف جمله

این تغییرات شامل ایجاد تغییر و جابجایی در افعال، اسامی، صفات و قیود می‌باشد. برای مثال جمله «در هر روز حدود دو میلیون متر معکب آب با سرعت بسیار بالا وارد مخزن می‌شود.» به جمله «ورودی روزانه آب مخزن (که سرعت بالایی دارد) نزدیک به دو میلیون متر معکب تخمین زده می‌شود.». این کار جهت روان‌تر شدن فهم متن صورت می‌گیرد.

تغییر در ساختار جملات

مرسوم‌ترین تغییری که در ساختار جملات صورت می‌گیرد تبدیل جملات غیرمجهول با مجهول یا بالعکس می‌باشد. تغییر در ساختار دلایل متعددی دارد. برای مثال، این تغییر ممکن است به این دلیل صورت گیرد که تمامی جملات یک پاراگراف با فاعل شروع نشوند. علاوه بر آن، با مجهول کردن جملات مفاهیم در قالب عام‌ و غیرشخصی‌تری منتقل می‌شوند.

برای مثال جمله «محققان انگلیسی به این نتیجه رسیدند که جهش ژنتیکی در بروز سرطان سینه نقش دارد.» به جمله «مشخص شده است که جهش ژنتیکی در بروز سرطان سینه نقش دارد.» تبدیل می‌شود. همانطور که اشاره کردیم، برعکس این مورد نیز ممکن است.

مطالب مرتبط:

بایدها و نبایدهای سرقت ادبی | اندازه گیری سرقت ادبی و انواع آن

کاهش طول جملات

به عنوان یک قانون کلی می‌توان گفت هرچقدر طول یک جمله بیشتر باشد، درک آن نیز سخت‌تر می‌شود. پارافریز کردن به شما کمک می‌کند تا جمله را به دو یا چند جمله کوتاه‌تر تبدیل کرده و بدیل شکل متن خود را روان‌تر کنید.

این جمله را در نظر بگیرید «نتایج مطالعه با استفاده از بکارگیری رویکردهای تجربی و اجتماعی حاکی از اهمیت بالای نقش تربیتی والدین در رشد مغزی و فکری کودکان ۱۰ تا ۱۴ ساله‌ای است که از مدرسه اخراج شده‌اند.» همانطور که شما هم می‌بینید، این جمله طولانی شده و تا حدودی گنگ است. بنابراین باید نسبت به پارافریز آن اقدام کرد.

حالا این جمله را بنگرید «رویکردهای تجربی و اجتماعی جهت به دست آوردن نتایج استفاده شدند. نتایج نشان می‌دهد رشد مغزی و فکری کودکان ۱۰ تا ۱۴ ساله (که از مدرسه اخراج شده‌اند) تحت تأثیر روش‌های تربیتی والدین است.»

استفاده از کلمات هم‌معنی

گاهی نیاز است کلمات جایگزین عبارات هم‌معنی شوند تا وزن کلی نوشته تغییر یابد. برای مثال ممکن است بخواهید متن حالت رسمی‌تر یا دوستانه‌تر پیدا کند. این جمله «یکی از مصاحبه‌شوندگان که مردی چاق و پیر بود در میان مصاحبه انصراف داد و رفت.». خب! شاید نیاز باشد این متن رسمی‌تر نوشته شود، بنابراین از کلمات و عبارت هم‌معنی استفاده می‌کنیم.

این جمله را ببینید «یکی از مصاحبه‌شوندگان که مردی با اضافه وزن و پا به سن گذاشته بود با اعلام انصراف محل مصاحبه را ترک کرد.».

چگونه پارافریز کنیم؟

امیدواریم پاسخ سؤال «پارافریز چیست؟» را گرفته باشید. در ادامه به این خواهیم پرداخت که پارافریز کردن طی چه مراحلی صورت می‌گیرد.

متنی که قصد دارید پارافریز کنید را چندین بار بخوانید

اولین گام در پارافریز کردن درک کامل پاراگرافی است که با آن سروکار دارید. بنابراین باید با دقت آن را مطالعه کنید. گاهی لازم است پاراگراف‌های قبلی و بعدی را هم مطالعه کنید تا چیزی را از قلم نیندازید.

یادداشت برداری کنید

پس از مطالعه دقیق متن باید به چند عنصر، اصل یا مفهوم کلیدی رسیده باشید. بطور مثال، ممکن است پاراگرافی که خوانده‌اید مصداق‌های قتل درجه یک در سیستم قضائی کشور آلمان به همراه چندین کیس قانونی باشد.

برمبنای هدفی که مقاله شما دنبال می‌کند شاید تصمیم بگیرید تنها مصداق‌ها را برجسته کرده و از مثال‌ها چشم‌پوشی کنید. در این حالت مصادیق باید با نگارشی متفاوت در کنار هم قرار گیرند. این مصداق‌ها باید در یادداشت‌برداری شما به عنوان رئوس مطالب متن خودتان درنظر گرفته شوند.

شروع به نوشتن کنید

پس از یادداشت برداری نوبت به آن می‌رسد که بدون نگاه کردن به متن اصلی و با اتکا به یادداشت‌برداری و تحقیقاتی که انجام داده‌اید پاراگراف را به زبان خودتان به رشته تحریر درآورید.

مقایسه و مرور کنید

پس از نوشتن متن، شروع به مقایسه آن با متن اصلی کنید. اگر احساس کردید شباهت‌ها زیاد است با اتکا به روش‌هایی که در بالا گفته‌ایم پارافریز کردن را بسط دهید. در نهایت از یک مخاطب بخواهید تا درک خود را از متن شما بیان کنند. اگر درک این فرد همان چیزی است که شما تلاش داشته‌اید منتقل کنید، بدانید کارتان را به خوبی انجام داده‌اید. یک نکته‌ی بسیار مهم! ارجاع دادن به مقاله اصلی را فراموش نکنید.

ترجمیک مقاله شما را در برابر اتهام سرقت ادبی محافظت می‌کند

یکی از مهم‌ترین محاسن پارافریز کردن این است که شما متهم به سرقت ادبی نخواهید شد. اگر قصد دارید از پارافریز مقاله خود اطمینان حاصل کنید آن را به ما بسپارید. ترجمیک به عنوان بزرگترین پلتفرم ارائه‌دهنده‌ی درخدمت شماست. پارافریز کردن مقاله شما توسط مجرب‌ترین ویراستاران با تخصص در حیطه مقاله شما صورت می‌گیرد.

هم‌چنین، امکان تبادل نظر میان شما و ویراستاران برقرار است تا کار با نهایت دقت و اطمینان صورت گیرد. تیم پشتیبانی ترجمیک نیز که مجهز به انواع نرم افزارهای ردیابی سرقت ادبی است کیفیت کار را تضمین می‌کند. منتظر شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.