لنز ترجمه، اسکن متن با استفاده از دوربین گوگل ترنسلیت

پیشرفت روزافزون فناوری همه چیز را تحت تأثیر قرار داده است و در حوزه‌های مختلف سرعت کار ما را بسیار بالا برده است. صنعت ترجمه و نشر نیز از این پیشرفت‌ها بی‌نصیب نمانده است. حتی از این تکنولوژی در ترجمه کتاب و مقاله نیز استفاده می‌شود. هرچند این استفاده باید با دقت و نظارت دقیق انسانی صورت گیرد.

این مطلب به دوربین گوگل ترنسلیت برای تبدیل عکس به متن و ترجمه آن اختصاص دارد. برای به روز کردن اطلاعات خود می‌توانید به مطالب آموزشی در مورد نرم افزارها مراجعه کنید.

دوربین اسکن عکس از کجا آمد؟

در حدود پنجاه سال پیش، رایانه به میان آمد و در همه جا فراگیر شد. تا پیش از آن، همه کارها با استفاده از کاغذ و دست نوشته پیش می‌رفت. هنگامی که رایانه برای انجام انواع کار ها و شغل‌ها انتخاب شد، افراد و شرکت‌ها باید اطلاعات پیشین خود را نیز به رایانه وارد می‌کردند. تایپ کردن تمام اسناد دست نوشته در رایانه تقریباً غیرممکن بود.

در نتیجه دانشمندان تصمیم گرفتند تا دوربین اسکن عکس (OCR) تولید کنند. این دوربین‌ها تا سال ۱۹۷۰ در همه مراکز وجود داشتند و در تمام مشاغل مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در ادامه و در سال‌های اخیر، طبیعتاً این فناوری دست‌خوش تغییر شده است و از نمونه اولیه خود فاصله بسیاری دارد.

گوگل ترنسلیت چیست؟

گوگل ترنسلیت یکی از خدمات گوگل است که از طریق سایت یا نرم‌افزار تلفن همراه یک متن یا بخشی از آن را ترجمه می‌کند. این نرم‌افزار از ترجمه ۹۰ زبان دنیا پشتیبانی می‌کند. گوگل ترنسلیت چند کار مختلف را انجام می‌دهد که در مطالب آینده، آموزش این بخش‌ها را نیز بر روی وبلاگ قرار خواهیم داد.

دوربین گوگل ترنسلیت چیست؟

شرکت گوگل در سال ۲۰۱۶ از یکی از خدمات جدید خود یعنی دوربین گوگل ترنسلیت یا دوربین اسکن متن رونمایی کرد و این خدمات جدید را به نرم افزارهای موبایل گوگل اضافه کرد.

دوربین گوگل ترنسلیت با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری OCR پیشرفته، از طریق دوربین تلفن همراه، نوشته‌های موجود در عکس را اسکن کرده و متن تایپ شده را به شما تحویل داده و در کسری از ثانیه آن را ترجمه می‌کند. یعنی این دوربین هم کاربرد تبدیل عکس به نوشته را دارد و هم ترجمه همان نوشته اسکن شده.

آموزش استفاده از دوربین گوگل ترنسلیت + لینک دانلود

ابتدا نرم افزار گوگل ترنسلیت را از طریق لینک‌های زیر دانلود کنید.

دانلود نسخه اندروید از گوگل‌پلی

دانلود نسخه اندروید از مایکت

دانلود نسخه اندروید از بازار

دانلود نسخه آی‌او‌اس از اپ‌استور

اولین نکته این است که این نرم افزار تنها به صورت آنلاین کار می‌کند و در صورت قطع بودن اینترنت شما غیر فعال خواهد شد.

هنگامی که نرم افزار را باز می‌کنید با تصویر زیر رو به خواهید شد.

بر روی گزینه Camera بزنید.

در مرحله بعد دوربین تلفن شما به شکل زیر باز خواهد شد.

در پایین تصویر سه گزینه وجود دارد که هر کدام کار مشخصی را انجام می‌دهد.

گزینه اول Instant به معنی ثابت نگه داشتن است. هنگامی که این گزینه را می‌زنید باید دوربین را به سمت تصویر مورد نظر خود بگیرید و آن را ثابت نگه دارید تا گوگل در لحظه نوشته‌های آن را برای شما ترجمه کند.

برای آزمایش، ما تصویر زیر را جلوی دوربین قرار دادیم که در آن چند جمله و عبارت انگلیسی وجود دارد.

یعنی دوربین را روی این تصویر به صورت ثابت نگه داشتیم و گوگل ترجمه عبارات آن را همان لحظه به ما داد!

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، گوگل ترنسلیت تصویر را به خوبی ترجمه کرده است.

این یک روش فوق العاده سریع برای ترجمه عبارات واضح و ساده است و نقشه مثبت این نوع اسکن سرعت آن است. به عنوان مثال، در هنگام سفر به کشورهای خارجی می‌توانید این دوربین را با گزینه Instant روی تابلوهای راهنمای شهر بگیرید و ترجمه آنها را تحویل بگیرید.

گزینه بعدی گزینه اسکن است.

هنگامی که این دکمه را بزنید، باز هم تصویر دوربین را خواهید دید. اما این بار باید دوربین را روی تصویر مورد نظر خود بگیرید و سپس دکمه شاتر دوربین را بزنید تا عکس گرفته شود. نکته: برای داشتن ترجمه دقیق، عکس باید با کیفیت، دقیق، با زاویه قائم، بدون حاشیه، از فاصله مناسب و با نور کافی گرفته شود.

در این مرحله، از تصویر یا نوشته مورد نظر خود عکس می‌گیریم و با صفحه‌ای مانند تصویر بالا مواجه می‌شویم.

در این بخش، برای ترجمه نوشته‌های متن دو راه وجود دارد.

اول اینکه اگر به ترجمه بخشی از نوشته‌ها نیاز دارید، به راحتی می‌توانید انگشت خود را روی بخش‌های مورد نظر بکشید. و سپس گوگل آنها را جدا کرده و ترجمه می‌کند.

طبق تصویر بالا، بخشی از متن را مشخص می‌کنیم تا گوگل برای ما ترجمه کند.

راه دوم این است که کل نوشته‌های تصویر را ترجمه کنید.

برای این منظور، گزینه Select all را بزنید. کل متن انتخاب شده و نوشته‌ها و ترجمه آنها به شما ارائه خواهد شد.

                   یکی دیگر از روش‌های تبدیل تصویر به متن این است که از تصاویر موجود در تلفن همراه خود استفاده کنید.

برای این منظور در مرحله ابتدایی باز کردن دوربین گوگل ترنسلیت، گزینه Import را بزنید تا به راحتی بتوانید تصاویر ذخیره شده را هم اسکن کنید.

مزایا و معایب دوربین گوگل ترنسلیت

– از مزایای این نرم افزار سرعت بالا و دقت زیاد نسبت به نرم افزارهای مشابه است. یعنی می‌توان گفت که دوربین گوگل ترنسلیت سریع‌ترین و دقیق‌ترین دوربین ترجمه موجود است.

– تقریباً از تمام زبان‌های پرکاربرد دنیا پشتیبانی می‌کند.

– حجم کمی از فضا را اشغال می‌کند.

– کاملاً رایگان است.

– اطلاعات متن شما امنیت دارد.

از جمله معایب این نرم افزار هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

– کیفیت ترجمه به هیچ عنوان در حد ترجمه تخصصی انسانی نیست.

– همیشه به اینترنت نیاز دارد.

– هنوز از زبان فارسی به عنوان متن مبدأ پشتیبانی نمی‌کند.

– گوگل ترنسلیت نرم افزار بسیار دقیقی است؛ اما هیچ نرم افزاری بدون خطا نیست.

– به عنوان اسکن کننده نوشته‌ها هم استفاده می‌شود.

روی هم رفته، دوربین گوگل ترنسلیت نرم افزار بسیار پرسرعت و دقیقی برای اسکن نوشته‌های موجود در تصاویر است؛ اما الگوریتم‌های ترجمه گوگل هیچ گاه نمی‌تواند به جایگاه ترجمه تخصصی انسانی برسد و هموراه نقض‌های فنی و زبانی بسیاری را دارد. از این گذشته، این نرم افزار برای کار های ساده روزمره مثل ترجمه تابلوهای راهنما در مسافرت‌های خارجی، درک مفهوم کلی یک متن و صرفه جویی در وقت برای تایپ کردن نوشته کاربرد دارد.

از تجربیات خود در هنگام استفاده از این نرم افزار برای ما ارسال کنید.

نکته آخر این است که نرم افزارها و ماشین‌های ترجمه مثل گوگل ترنسلیت، هیچ گاه از لحاظ دقت و کیفیت به ترجمه انسانی نخواهند رسید. برای ترجمه مقاله‌ها، مدارک و متن‌های مهم، هیچ گاه استفاده از این نرم افزار را توصیه نمی‌کنیم.

توجه: مترجمان ترجمیک به هیچ عنوان حق استفاده از نرم افزار گوگل ترنسلیت یا سایر ماشین‌های ترجمه را ندارد و ترجمه آنها باید از دانش و تجربه حرفه و تخصصی آنها حاصل شود.

این مطلب تنها جنبه آموزشی دارد تا استفاده از این نرم‌افزار را در کارهای روزمره بیاموزیم. در صورت نیاز به ترجمه تخصصی در زمینه‌های مختلف، اولین گام ثبت سفارش ترجمه در ترجمیک است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *