نرم افزار برای یادگیری لغت

مِمر‌‌‌‌ایز (Memrise) بهترین روش حفظ کردن لغت

از قدیم بر این اعتقاد بودند که یادگیری زبان به معنای وارد شدن به دنیای ناشناخته‌‌ای است که از این طریق شما می‌‌توانید با انسان‌‌های دیگر ارتباط بر‌‌قرار کنید و فرهنگ‌‌های دیگر را بشناسید.

در دنیای امروز که هر‌‌کسی مشغله‌‌های خود را دارد، پیدا کردن زمان برای فراگیری زبان جدید به شیوه‌‌های قدیمی تقریباً راهی غیر‌‌ممکن است. به همین دلیل، باید خود را با شرایط جدید وقف داد. در این مطلب ما سعی بر این داریم که یکی از راه‌‌های جدید، سریع و مؤثر آموزش زبان را به شما معرفی کنیم.

برای مطالعه نکات آموزشی در حوزه آموزش زبان، به وبلاگ ترجمیک مراجعه کنید.

مِمرایز چیست؟

ممرایز را می‌‌توان جایگزینی برای کلاس‌‌های طولانی و زمان‌‌بر برای یادگیری زبان دانست. ممرایز یک اپلیکیشن است که شما برای استفاده از آن تنها به یک گوشی هوشمند یا رایانه متصل به اینترنت احتیاج دارید.

ممرایز یک نرم‌افزار است که بر روی تلفن همراه نصب می‌شود و از طریق آن می‌توانید دوره‌هایی را آموزش ببینید. پرکاربردترین دوره‌های موجود در ممرایز، یادگیری لغات است.

با استفاده از دوره‌ها یا کورس‌های ممرایز می‌توانید لغات تافل و لغات آیلتس را به سریع‌ترین شکل ممکن یاد بگیرید. به عبارتی، ممرایز راحت‌ترین و بهترین راه برای یادگیری لغات آیلتس و لغات آزمون تافل است.

 زمانی که هدف شما یادگیری زبان است، لازم نیست بهای زیادی بابت آن بپردازید. به طور مثال ساعت‌‌های طولانی در ترافیک بمانید یا مجبور شوید هزینه‌‌ زیادی را هر ماه بابت کلاس زبان بپردازید.

البته در نظر داشته باشید که یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان خارجی، حضور و شرکت در کلاس‌های آموزشگاهی و دانشگاهی است؛ اما نرم افزارها، کتاب‌ها و دیگر ابزارها راه‌های مکملی برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی هستند.

شما به راحتی می‌‌توانید ممرایز را دانلود کنید و به آسانی از آن استفاده‌‌های گوناگون کنید. ممرایز در ابتدا، تنها اپلیکیشنی برای یادگیری زبان بود؛ اما با توجه به افزایش استقبال کاربران، کاربرد‌‌های دیگری نیز پیدا کرد که در ادامه راجع به آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

در دنیا اپلیکشن‌‌های بسیاری هستند که مشابه ممرایز عمل می‌‌کنند؛ اما با توجه به آمار می‌‌توان گفت ممرایز جزو برترین اپلیکیشن‌‌های یادگیری است. یکی از سر‌‌سخت‌‌ترین رقبای ممرایز، برنامه‌‌ DUOLINGO است.

 این اپلیکیشن با ممرایز تفاوت دارد. در ممرایز تمرکز بر روی حفظ کردن واژه است، در حالی که در DUOLINGO شما روی جملات کار می‌‌کنید. این اپ بیشتر به کلاس‌‌های زبانی که از گذشته وجود داشته شبیه است. تفاوت اصلی دیگر این است که شما در ممرایز می‌‌توانید از کورس‌‌هایی که دیگر کاربران طراحی کرده‌‌اند و در بسیاری از مواقع بسیار کاربردی و مفید هستند، استفاده کنید.

 اما در duolingo کورس‌‌ها همه از قبل طراحی شده‌‌اند و جایی برای تغییر ندارند. گرچه در این نرم افزار نیز شما با تصاویر روبه‌‌رو خواهید شد و در صورتی که جواب‌‌ درست را انتخاب کنید، به شما تعلق امتیاز می‌‌گیرد.

ثبت نام در ممرایز و آموزش استفاده از کورس ممرایز

برای استفاده از ممرایز باید ثبت نام کنید. در صورتی که حساب کاربری گو‌‌گل دارید، می‌‌توانید با همان حساب وارد مِمرایز شوید و یا از حساب فیس بوک خود استفاده کنید. ابتدا با رایانه خود وارد سایت ممرایز شوید و سپس در این سایت یک حساب کاربری بسازید.

در حالت دیگر،‌ می‌‌توانید با دادن اطلاعات به سایت ممرایز، حساب کاربری مختص استفاده در ممرایز ایجاد کنید. در این مرحله، اگر بخواهید، می‌‌توانید زبان مورد نظر را به صورت تخصصی‌‌تر بیاموز‌‌ید. برای این کار باید گزینه‌‌ Other Topics را انتخاب کنید.

استفاده از رایانه برای ساخت حساب و ورودی اولیه و انتخاب کورس های مورد نظر توصیه می‌شود؛ اما در صورتی که به رایانه دسترسی ندارد نیز می‌توانید از طریق تلفن همراه خود این مراحل را انجام دهید.

 بعد از مرحله‌‌ انتخاب زبان، شما وارد زبانه‌‌ای می‌‌شوید که کورس مورد نظر را به شما نمایش می‌‌دهد. از کورس‌‌های معروف آموزش زبان انگلیسی می‌‌توان به ۱۱۰۰ واژه، ۵۰۴ کلمه و غیره اشاره کرد. هر‌‌کدام از این کورس‌‌ها خصوصیات خاص خود را دارند و درجه‌‌ی سختی و تخصصی بودن آن‌‌ها متفاوت است. در بعضی از کورس‌‌ها توجه اصلی روی حفظ کردن لغت است و در بعضی دیگر به گرامر و جمله‌‌سازی نیز پرداخته می‌‌شود.

در مرحله‌‌ی بعد، امکان انتخاب زبان مورد نظر خود را از میان ۹۸ زبان زنده دنیا به صورت کلی و تخصصی خواهید داشت.

برای انتخاب کورس های مناسب، زبان مادری خود را فارسی انتخاب کنید و سپس در زیر این بخش، زبان خارجی مورد نظر را انتخاب کنید تا کورس های مربوط به یادگیری این زبان برای شما نمایش داده شود.

بعد از اینکه وارد صفحه‌‌ کورس مورد نظر شدید، با کلمات جدید رو به رو می‌‌شوید.

 در ممرایز هر کلمه صفحه‌‌ مخصوص به خود را دارد که با توجه به سطح پیشرفتگی کورس و شرایط کورس اطلاعات مختلفی را به نمایش در می‌‌آورد. این اطلاعات شامل توضیحات ریشه‌‌ای کلمه مثل فعل، صفت، قید و در برخی کورس‌‌ها کلمات مترادف و توضیحات کلمه مورد نظر نیز ذکر شده است.

حفظ کردن لغات آیلتس

تلفظ واژه در بسیاری از کورس‌‌ها نیز وجود دارد. در این صفحه شما با کلمه‌‌ Mem روبه‌‌رو می‌‌شوید. در mem توضیحات اضافه‌‌ای که به یادگیری شما کمک می‌‌کند و به صورت اختصاصی برای آموزش طراحی شدند، وجود دارد.

تصاویر مرتبط با واژه، توصیف بیشتر کلمه، موارد آموزشی که گاه در ظاهر با کلمه‌‌ مورد نظر بی‌‌ارتباط است و غیره نمایش داده می‌‌شود. معمولاً برای هر واژه mem وجود دارد. هم‌‌چنین شما در پایان آموزش و بررسی می‌توانید نکات خود را یادداشت کنید.

یکی از نکات مثبت در ممرایز این است که یادگیری شما از روش‌های مختلف آزمایش می‌‌شود و شما می‌‌توانید با برنامه‌‌ریزی و حل نقاط ضعف خود در یادگیری پیشرفت کنید.

در ممرایز این امکان برای شما وجود دارد که در صورت تمایل، به شما هر‌‌ روز سر ساعت مشخصی یاد‌‌آوری شود که زمان تمرین است. اگر برنامه‌‌ی کاری یا درسی فشرده‌‌ای دارید، این یاد‌‌آوری باعث می‌‌شود از آموزش خود جا نمانید.

طراحان ممرایز و بسیاری از افراد ادعا دارند که اگر تنها روزی ۲۰ دقیقه در ممرایز به یادگیری بپردازید، می‌‌توانید پیشرفت بسیاری در زمینه‌‌ زبان داشته باشید و تا حد زیادی به آن زبان مسلط شوید. البته در این مورد عامل اصلی، تلاش و علاقه‌‌ی خود شما است.

نحوه دانلود کورس‌‌های ممرایز مثل ۵۰۴، ۱۱۰۰، یادگیری موسیقی و …

در این بخش، شما با دوره‌‌ها یا کورس‌‌های ممرایز روبه‌‌رو می‌‌شوید که شامل اطلاعات جالبی هستند. علاوه بر مشخصات کلی کورس، شما این امکان را دارید که ببینید در حال حاضر چند نفر در دنیا از این کورس استفاده می‌‌کنند. اگر از میان پیش‌‌فرض‌‌های موجود، نتوانستید کورسی را مطابق با سلیقه و نیاز خود پیدا کنید، امکان این را دارید که کورس‌‌های بیشتری را ببینید.

در ابتدا باید بدانید چگونه کورس مورد نظر را در ممرایز پیدا کنید. برای این کار باید به صحفه‌‌ی اصلی یا home بروید و در قسمت بالای سمت چپ که علامت ذره‌‌بین را بزنید و لیست کورس‌‌های موجود برای شما به نمایش در می‌‌آید.

 توجه داشته باشید که در ممرایز، به صورت پیش‌‌فرض لیست کورس‌‌هایی که هم‌‌زبان با زبان گوشی هوشمند شما هستند، نمایش داده نمی‌‌شود. برای حل این موضوع شما می‌‌توانید در نسخه‌‌ی وب به جستجو بپردازید یا زبان گوشی هوشمند خود را تغییر دهید.

ممکن است حفظ کردن لغت در ابتدا برای شما که با محیط نرم افزار آشنا نیستید، کار دشواری به نظر بیاید؛ اما بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی، می‌‌توانید لغت‌‌های بسیاری را با ممرایز حفظ کنید. در ممرایز، تنها با کلیک کردن بر روی کورس مورد نظر و فشار دادن دکمه‌‌ Get Start Now و کلیک بر روی مراحل کورس، دوره برای شما فعال می‌‌شود و می‌‌توانید یادگیری را آغاز کنید.

لینک دانلود برخی از بهترین کورس های ممرایز برای یادگیری زبان انگلیسی

برای دسترسی آسان شما، ۴ مورد از دوره‌های ممرایز را به همراه لینک دانلود، در این بخش ارائه کرده‌ایم.

کورس ۵۰۴ واژه ضروری

 کورس ۵۰۴ واژه ضروری

کورس ۱۱۰۰ واژه

 ضرب المثل های انگلیسی

کورس ۱۱۰۰ واژه برای ممرایز

همان‌‌طور که اشاره شد، پایه‌‌ آموزش زبان با ممرایز حفظ و یاد‌‌گیری لغت است. در ممرایز کورس‌‌های بسیاری وجود دارد که حتی بعضی از آن‌‌ها توسط کاربران ساخته شده‌‌اند؛ اما یکی از بهترین و پر‌‌طرفدار‌‌ترین آن‌‌ها کورس ۱۱۰۰ واژه است.

 در این دوره شما می‌‌توانید لغت را با دستور زبان بیاموز‌‌ید. کورس کتاب ۱۱۰۰ واژه یا ۱۱۰۰ words you need to know شامل سه دوره است. این کتاب یکی از معتبر‌‌ترین، پر‌‌کاربرد‌‌ترین و مشهور‌‌ترین کتاب‌‌های آموزش زبان انگلیسی در دنیا است.

یادگیری لغات ۱۱۰۰

 در ممرایز، فارسی زبانان برای استفاده‌‌ی راحت‌‌تر، آن را به دو زبان فارسی و انگلیسی در دسترس همگان قرار دادند تا کسانی که در ابتدای راه هستند در استفاده از کورس دچار مشکل نشوند. طریقه‌‌ی آموزش از طریق این کورس نیز لغت محور است؛ اما لغت‌‌ها در پاراگراف استفاده می‌‌شود.

تنها روشی که شما در کورس ۱۱۰۰ واژه می‌‌توانید سطح یادگیری خود را بسنجید امتحان‌‌های تستی ۴ یا ۶ گزینه‌‌ای است. در نسخه‌‌ی فارسی شده‌‌ این کورس ممرایز شما می‌‌توانید از امکاناتی نظیر تعریف دقیق کلمات، تلفظ صوتی، چندین معنی، کلمات مشابه، لیست کاملی از واژگان استفاده کنید.

در دیگر کورس ۱۱۰۰ واژه‌‌ ممرایز که به فارسی تبدیل نشده است، کلمات تصویر‌‌سازی بهتری دارند که به یادگیری شما کمک می‌‌کند. این کورس یکی از قدیمی‌‌ترین کورس‌‌های آموزش زبان است که به نوعی عیب نیز محسوب می‌‌شود. در این کورس ممرایز نیز لیست کلماتی که در طول کورس آموزش داده می‌‌شود به همراه معانی دقیق آن‌‌ها و تلفظ صحیح وجود دارد.

یک کورس دیگر ۱۱۰۰ واژه ممرایز نیز موجود است که از قدیمی‌‌ترین کورس‌‌های ۱۱۰۰ واژه در ممرایز است. در این کورس، کلمات مشابه برای درک معنی وجود ندارد. لغت‌‌ها از طریق توضیح، آموزش داده می‌‌شوند. مشکل اصلی این دوره این است که یادگیری با دشواری بیشتری همراه است زیرا با وجود کلمات مترادف سرعت یادگیری شما بیشتر خواهد بود. در این کورس نیز شما می‌‌توانید از تصاویر کلمات استفاده کنید.

کورس ۵۰۴ واژه‌‌ ضروری در ممرایز

۵۰۴ واژه‌‌ی ضروری یکی از کتاب‌‌هایی است که به اکثر کسانی که می‌‌خواهند شروع به یادگیری زبان کنند، توصیه می‌‌شود. به همین جهت در ممرایز، حفظ کردن ۵۰۴ واژه‌‌ یکی از کورس‌‌های پر‌‌طرفدار است که بسیاری از افراد آن را در کنار کورس‌‌های دیگر می‌‌آموز‌‌ند.

 این ۵۰۴ واژه، از واژه‌‌های پر‌‌تکرار زبان انگلیسی است که هر‌‌کسی باید آن‌‌ها را بیاموزد. ۵۰۴ واژه ضروری به شما کمک می‌‌کند دایره‌‌ لغات کامل و جامعی داشته باشید که با استفاده از آن بتوانید مهارت‌‌های دیگری مانند Speaking ,Listening و writing را ارتقا دهید.

 این کورس برای افرادی که قصد شرکت در آزمون‌‌های IELTS و TOFEL را دارند نیز توصیه می‌‌شود. علاوه بر خود لغت و معنی آن، شما می‌‌توانید متضاد‌‌، مترادف و مثال‌‌های کلمات را در جملات مختلف بخوانید. این موارد به یادگیری بهتر کمک شایانی می‌‌کند.

کورس موسیقی در ممرایز

بیشتر افراد بر این باورند که ممرایز تنها یک اپلیکیشن برای یادگیری زبان است، درحالی که جالب است بدانید امکانات دیگری در رشته‌‌های دیگر دارد. به طور مثال، در ممرایز پلی لیست‌‌های بی‌‌شمار برای شنیدن در زبان‌‌های مختلف وجود دارد.

کورس‌‌‌ها‌‌یی مثل تئوری‌‌های انقلابی برای گیتار، صنعت موسیقی، آموزش درست شنیدن، نت‌‌های ساز‌‌های مختلف، تهیه‌‌ کنند‌‌گی موسیقی، موسیقی‌‌های فیلم و غیره در ممرایز وجود دارد که شما می‌‌توانید آن‌‌ها را شروع کنید و آموزش ببینید.

دانلود Memrise در ایران

متاسفانه ما در ایران برای استفاده از اپلیکیشن‌‌های مختلف به دلایل مختلف با مشکلات متفاوتی رو‌‌به‌‌رو هستیم. در این میان ممرایز نیز از این قاعده مستثنی نیست. هنگامی که شما وارد نرم افزار memrise می‌‌شوید امکان انتخاب زبان فارسی برای استفاده از برنامه نیست، برای حل این موضوع باید از نسخه‌‌ی وب آن استفاده کنید.

از ویژگی‌‌های مثبت آموزش از طریق نرم‌‌‌افزار‌‌ها و یا اپلیکیشن‌‌ها این است که می‌‌توانید علاوه بر دوستان خود و یا همکلاسی‌‌های خود، با افراد بیشتری از سراسر دنیا تعامل داشته باشید. از تجربیات شرکت در کورس‌‌های مختلف، نکات کمک‌‌کننده و آموزنده با یکدیگر صحبت کنید.

اکانت ممرایز

 حتی در بسیاری از موارد کسانی که سطح بالاتری در زبان مورد نظر دارند به دیگران موارد‌‌ی را آموزش می‌‌دهند. این کار ناخود‌‌آگاه رقابتی میان شما به وجود می‌‌آورد که باعث پیشرفت و ارتقا شما خواهد شد.

کاربرد‌‌های ممرایز

در memrise شما بیشترین یادگیری زبان را از طریق لغات خواهید داشت. در حقیقت بهترین راه یادگیری لغت زبان (به خصوص انگلیسی) است. تحقیقات نشان داده است بهترین راه یادگیری کلمه، تکرار آن به روش‌‌های مختلف است. شما با دانلود ممرایز می‌‌توانید تا هر میزانی که توانایی دارید لغت جدید بیاموز‌‌ید و پیشرفت کنید.

از دیگر کاربرد‌‌های ممرایز این است که نه تنها انگلیسی، بلکه شما این امکان را دارید تا زبان‌‌های دیگر را که دوست دارید به سادگی آموزش ببینید.

در ممرایز شما علاوه بر یادگیری لغت، می‌‌توانید اصطلاحات تخصصی رشته‌‌های گوناگون مانند ریاضی، پزشکی، مهندسی، فیزیک و غیره را با توجه به نیاز خود و زبان مورد نظر بیاموز‌‌ید. این اتفاق زمانی می‌‌افتد که شما پایه‌‌ی زبان خود را محکم کردید و قادر به یادگیری و پیشرفت بیشتر هستید. آموختن اصطلاحات در این رشته‌‌ها می‌‌تواند اطلاعات شما را در هر دو رشته افزایش دهید.

از دیگر کاربرد‌‌های اصلی ممرایز، تکرار کلمات به صورت روزانه و معین است. روش تکرار، روشی ثابت شده در امر آموزش است که باعث می‌‌شود یاد‌‌گیری شما چندین برابر شود. در ابتدای برنامه‌‌ درسی هر‌‌روز، شما با لیست کلمات آموزش دیده مواجه خواهید شد که این امکان برای شما پیش می‌‌آید که سطح یادگیری و پیشرفت خود را بسنجید.

کاربرد دیگر ممرایز این است که شما می‌‌توانید مهارت‌‌های دیگر زبان مانند Listening, Speaking و Writing را در کنار مهارت Reading بیاموز‌‌ید. زیرا در memrise شما با تلفظ صحیح کلمات آشنا خواهید شد و طی بازی‌‌ها و دوره‌‌های مختلف آن‌‌را به کار خواهید برد.

از دیگر کاربرد‌‌های ممرایز که در سال‌‌های اخیر تحقیقات فراوانی بر روی آن انجام شده است، استفاده از گیمیفیکیشن است. گیمیفیکیشن (Gamification) به معنای یاد‌‌گیری و آموزش از طریق بازی است.

متخصصان در زمینه‌‌ آموزش و پرورش بر این باورند که تا سال‌‌های نه چندان دور حتی در مدارس هم آموزش از طریق بازی‌‌های هدف‌‌دار خواهد بود. در این حالت بچه‌‌ها در زمانی که بازی می‌‌کنند آموزش نیز می‌‌بینند. در نرم افزار ئثئ memrise نیز این امکان وجود دارد که شما در‌‌حالی که با موبا‌‌یل خود بازی می‌‌کنید، زبان مورد نظر را نیز بیاموز‌‌ید.

 در ممرایز این قابلیت وجود دارد که شما امتیاز کسب کنید و این حالت از لحاظ روانی به شما کمک می‌‌کند که در هر استفاده یا بازی امتیاز خود را افزایش دهید.

ممرایز امکانات دیگری نیز همان‌‌گونه که به آن اشاره شد برای کاربران خود تدارک دیده است. شما در ممرایز می‌‌توانید به صورت موازی آموزش‌‌های دیگری به جز زبان ببینید.

یادگیری پرچم کشور‌‌ها، اطلاعات عمومی، تاریخ و فرهنگ کشور‌‌های مختلف، کورس‌‌های تخصصی مربوط به علوم دیگر مثل ریاضیات، تاریخ، ستاره شناسی، فیزیک و علوم از دیگر امکاناتی است که در ممرایز فراهم شده است.

 آموزش‌‌های جالب دیگری در ممرایز طراحی شده است که شاید شما کمتر به یادگیری آن‌‌ها فکر کرده باشید، مانند کد مورس، الفبای اژدها، خط بر‌‌یل و غیره.

در memrise برای بعضی از زبان‌‌ها امکانات بیشتری فراهم شده است. دلیل این کار این است که جمعیت بیشتری به این زبان علاقه دارند یا تمایل دارند آن را بیاموزند.

مزایا و معایب حفظ کردن کلمه با ممرایز

همان‌‌طور که گفته شد، شما در memrise از ابتدای آموزش با حفظ کردن لغت زبان را می‌‌آموز‌‌ید، این روش نیز مانند سایر روش‌‌های آموزشی دارای مزایا و معایب خاص خود است. به طور مثال شما تمرکز اصلی خود را بر روی کلمه و معنی می‌‌گذارید، این در حالی است که کاربرد کلمه در جملات و مطالب مختلف می‌‌تواند در معنی و مفهوم آن تغییر ایجاد کند.

 هم‌‌چنین شما جمله بندی و عبارت نویسی را کمتر خواهید آموخت و در زمانی که لغات را حفظ می‌‌کنید ممکن است مهارت‌‌های دیگر زبان آموزی را کمتر گسترش دهید.

در مقابل، این روش جذابیت‌‌های بسیاری نیز دارد. به طور مثال شما می‌‌توانید با تکرار کلمات، زبان را در زمان کوتاه‌‌تر و به صورت جذاب‌‌تری بیاموز‌‌ید. هم‌‌چنین در این صورت شما دایره‌‌ی لغات گسترده‌‌ای خواهید داشت که این امکان در بیشتر مواقع برای زبان دوم کمتر وجود دارد زیرا دایره‌‌ی لغات مصرفی شما محدود به آن‌‌هایی است که بسیار پر‌‌کاربرد و روز‌‌‌‌مر‌‌ه هستند.

بسیاری از زبان آموزان بر این باورند که زمانی که شما تنها روی یادگیری کلمات تمرکز می‌‌کنید، توجهی به بخش دستور زبان یا گرامر ندارید و این باعث می‌‌شود بخش بزرگی از یادگیری را از دست بدهید.

 • در ممرایز کلمات بر روی فلش کارت آموزش داده می‌‌شوند. در نظر اول ممکن است این روش بسیار خسته کننده و تکراری به نظر برسد، اما جالب است بدانید روش تکرار فلش کارت از سال‌‌های قبل که هنوز اپلیکیشن‌‌های آموزشی وجود نداشت، جزو – برترین روش‌‌های یادگیری بود. در این روش شما در فواصل زمانی مشخص باید فلش کارت آموزشی را دوره کنید، در صورتی که محتوی آن را می‌‌دانستید، به قسمت آموزش دیده‌‌ها منتقل می‌‌کنید در غیر این صورت در جای خود باقی می‌‌ماند. حال در ممرایز این روش به صورت فلش کارت‌‌های جذابی که به آن‌‌ها تصاویر جذاب، نکته‌‌های گرافیکی و بازی اضافه شده وجود دارد.
 • یادگیری از طریق دیدن، خصوصاً تصویر جذاب می‌‌تواند با سرعت بیشتری اتفاق بیافتد. در ابتدای آموزش برای شما تنها ۷ کلمه نمایش داده می‌‌شود، این عدد بر اساس زمان و توانایی شما قابلیت کم یا زیاد شدن را دارد. هم‌‌چنین می‌‌توانید تعداد و نوع آزمون‌‌هایی که در پایان هر درس برای شما نمایش داده می‌‌شود را تغییر دهید.
 • یکی دیگر از کاربرد‌‌های مفید ممرایز این است که شما هر زمان که بخواهید می‌‌توانید آموخته‌‌های خود را بیاز‌‌ما‌‌یید. با این روش شما به نقاط قوت و ضعف خود پی می‌‌برید و متوجه می‌‌شوید چه موارد‌‌ی باید اصلاح شوند.

افراد مختلف در تجربه‌‌ها‌‌یی که در زبان آموزی داشتند، بر این باور بودند که اگر از ابتدا برای یادگیری زبان جدید با حفظ کردن کلمات شروع می‌‌کردند، زمانی که وارد جمله سازی می‌‌شدند دچار سر‌‌در‌‌‌‌‌‌گمین می‌‌شدند زیرا کلمات در جمله‌‌های مختلف، می‌‌توانند معانی متفاوتی داشته باشند. البته در بعضی از کورس‌‌های ممرایز، جمله‌‌های ساده و آسان برای شروع طراحی شده‌‌اند که می‌‌توانند بسیار مؤثر باشد.

عده‌‌ای دیگر نیز بر این باور هستند که شما برای یادگیری جملات، تلفظ و استفاده از کلمات نیاز به دانستن لغت دارید. این گروه پیشنهاد می‌‌کنند حداقل ۱۵ دقیقه از زمان یادگیری باید صرف حفظ کردن لغت شود.

دانلود ممرایز نسخه کرک شده همراه لینک

اگر شما قصد استفاده از این اپ را دارید، باید آن را در گوشی هوشمند خود دانلود کنید. هم‌‌چنین امکان استفاده از نسخه‌‌ی وب ممرایز وجود دارد. در حال حاضر کسانی که گوشی هوشمند با سیستم عامل ا‌‌ندروید و یا iOS دارند، می‌‌توانند از این نرم افزار استفاده کنند. شما می‌‌توانید نسخه کرک شده آن را از سایت‌‌های مختلف فارسی دانلود کنید.

لینک‌‌های چند سایت نیز در ادامه برای شما نمایش داده می‌‌شود. اگر در نصب و یا راه‌‌‌‌اندازی دچار مشکل شدید معمولاً راهنمای نصب و یا کپی فایل کرک در سایت‌‌ها وجود دارد و می‌‌توانید به آن مراجعه کنید. عموماً در فایلی که شما دانلود می‌‌کنید، علاوه بر فایل اپلیکیشن، فایل کرک نیز وجود دارد که بعد از نصب شما باید آن را در فولدر برنامه کپی کنید. در بعضی سایت‌‌های نسخه‌‌ی کامل و پریمیوم نیز برای استفاده عموم موجود است. در ادامه چند لینک دانلود به اشتراک گذاشته شده است.

دانلود ممرایز برای اندروید:

نسخه کرک شده ممرایز

نسخه معمولی ممرایز

دانلو ممرایز برای آی او اس:

نسخه آی او اس Memrise

نکته: برای سیستم عامل آی او اس امکان نصب نسخه کرک شده وجود ندارد و باید با همان نسخه رایگان کار کنید.

بررسی ممرایز

باید این نکته رو ذکر کنیم که ممرایز نیز مانند هر اپلیکیشن دیگری می‌‌تواند نقاط ضعف و قوت بسیاری داشته باشد. در این میان شما باید بسنجید که کدام کفه‌‌ ترازو سنگین‌‌تر است.

نقاط ضعف ممرایز

اولین مورد این است که کیفیت و درستی کورس‌‌هایی که توسط کاربران ساخته می‌‌شود متفاوت است و استاندارد خاصی ندارد، در مقابل این احتمال است که بسیار کاربردی و مفید باشد.

دومین مورد این است که ممکن است با تکرار بیش از اندازه برای زبان آموز مطالب تکراری و کسالت‌‌آور شود.

درباره‌‌ این مورد بسیار صحبت شده است. اینکه تمرکز زیاد بر روی حفظ کردن کلمات مفید است یا مضر. این مسئله نقاط قوت و ضعف بسیاری دارد. بر سر این موضوع اختلاف نظر بسیاری وجود دارد که آیا این روش می‌‌تواند برای شروع آموزش مفید است یا خیر.

چهارمین مورد مسئله‌‌یپیشرفته بودن سطح آموزش است. در حقیقت ممرایز برای کسانی تعریف شده که می‌‌خواهند زبان جدیدی را بیاموزند یا سطح خود را ارتقا دهند. در این میان، اگر کسی تمایل داشته باشید در سطوح خیلی پیشرفته آموزشی ببیند، ممرایز گزینه‌‌ مناسبی نیست.

پنجمین مورد نحوه‌‌ طراحی و استفاده از ممرایز است. می‌‌توان گفت ممرایز از آن دست اپلیکیشن‌‌هایی است که استفاده از آن تا حدودی نیاز به آموزش قبلی دارد و به اصطلاح کاربرپسند نیست. این اصطلاح به این معنی است که کاربر برای استفاده با دشواری‌‌‌ها‌‌یی مواجه است.

مزایای استفاده از ممرایز

حال بهتر است نقاط قوت ممرایز را بیان کنیم. زمانی که شما برای آموختن زبان به مؤسسات و مدارس زبان مراجعه می‌‌کنید، باید تابع نوع تدریس و شیوه‌‌ آن‌‌ها باشید؛ اما در ممرایز این امکان برای شما فراهم شده است که بتوانید بر اساس علاقه، توانایی و ترجیح خود کورس مورد نظر را انتخاب کنید. هم‌‌چنین مطالبی که برای آموزش در اپلیکیشن قرار داده شده، جز مطالب جذاب هستند که باعث می‌‌شوند مخاطب به یادگیری علاقه‌‌مند شود.

مورد دیگر این است که به صورت هم زمان شما این امکان را دارید که بتوانید چندین زبان را بیاموزید و یا در علوم دیگر دانش کسب کنید. آموختن همه‌‌ این‌‌ها به شیوه‌‌ قدیمی مستلزم پرداخت هزینه‌‌های گزاف است. علاوه بر آن شما باید در تمام این کلاس‌‌ها حضور فیزیکی پیدا می‌‌کردید.

در ممرایز برای آموزش از روش تکرار استفاده می‌‌شود. این تکرار از نوع «Spaced Repetition» است. در این روش فواصل زمانی بر اساس تحقیقات و مطالعات دانشمندان در زمینه‌‌ی حافظه مشخص و تعیین شده است. آن‌‌ها بر این باورند که بهترین نتیجه برای به خاطر سپردن مطلب به صورت «Spaced Repetition» اتفاق می‌‌افتد. هم‌‌چنین تست‌‌های چند گزینه‌‌ای و یا پرسش و پاسخ‌‌هایی که در انتها طراحی شده‌‌اند در به خاطر سپردن مطلب بسیار مؤثر هستند.

نقطه‌‌ی قوت بعدی می‌‌تواند هم برای کسانی که قصد دارند زبان جدیدی را بیاموز‌‌‌‌ند مفید باشد و هم برای معلم‌‌ها. به طورمثال شما معلم زبان هستید و کورسی را در ممرایز طراحی کردید و لینک آن را با دانش آموزان خود به اشتراک می‌‌گذارید. برای اینکه بدانید روند فعالیت و پیشرفت شاگردان شما چگونه بوده است، ممرایز این امکان را به شما داده است که اطلاعاتی مانند اینکه هر‌‌کس چقدر برای هر درس زمان صرف کرده است، چه تعداد کلمه آموخته است و نتیجه‌‌ تست‌‌هایش به چه شکل بوده است.

این اطلاعات به شما این امکان را می‌‌دهد که بتوانید بر‌‌ایند کار خود را نیز ارزیابی کنید و ببینید به طور مثال چه تغییراتی در تدریس و سطح کلاس خود نیاز است که اعمال کنید.

زبان یکی از چندین موردی است که در ممرایز آموزش آن فراهم شده است. از علوم دیگری که در ممرایز آموزش داده می‌‌شود و با مدارس نیز مشترک است می‌‌توان به تاریخ، جغرافیا، علوم طبیعی و ادبیات اشاره کرد.

یکی از نقاط قوتی که ممرایز را با دیگر اپلیکیشن‌‌های آموزش متمایز می‌‌کند، استفاده از موارد آموزشی جذاب و مفرح است. با این موارد حواس چندگانه‌‌ شما در زمان یادگیری فعال می‌‌کند و این کار به شما کمک می‌‌کند با سرعت بیشتری کلمات و لغات را بیاموزید.

 نکته‌‌ی حائز اهمیت دیگر این است که اگر شما نمی‌‌‌توانید از روش‌‌های از پیش تعیین شده لغات را حفظ کنید، می‌‌توانید روش جدیدی را طراحی کنید.

افراد بالای ۱۳ سال می‌‌توانند از ممرایز استفاده کنند. در چنین شرایطی محتوای آموزشی از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر دانش آموزان از ممرایز در کنار درس خود نیز استفاده کنند، این نگرانی بیشتر خواهد بود. ممرایز این قول را به کاربرانش داده است که محتواهای آموزشی همگی مطابق استاندارد‌‌های جهانی آموزش هستند و خطری را برای افراد به همراه ندارد.

مورد دیگر هزینه‌‌ ممرایز است که با توجه به امکاناتی که فراهم می‌‌کند بسیار مناسب است. البته اگر شما نسخه‌‌ی غیر کرک آن را دانلود کنید یا بخواهید هزینه‌‌ ارتقا اکانت را بپردازید می‌‌توانید از برنامه‌‌های سالیانه ممرایز استفاده کنید که بسیار مقرون به صرفه هستند. گرچه در برنامه‌‌ پایه نیز امکانات کاملی برای کاربران فراهم شده است.

کلام آخر

در دنیای پر‌‌سرعت امروز که در هر ثانیه اطلاعات کهنه و قدیمی می‌‌شوند، زمان برای یادگیری بسیار سخت به دست می‌‌آید. هم‌‌چنین هزینه‌‌های مادی و معنوی یادگیری علوم جدید بسیار گزاف است. به همین دلیل اگر از طریقی بتوانید اطلاعات و دانش خود را افزایش دهید و بر آگاهی خود بیافزایید، نباید لحظه‌‌ای درنگ کنید. خوشبختانه ما در ممرایز هزینه‌‌ اضافی پرداخت نخواهیم کرد و به راحتی به آن دسترسی داریم.

توصیه ما این است که اگر در یک زبان سطح متوسط دارید، از این نرم‌افزار استفاده کنید. در این صورت بهترین بازدهی و بازخورد را دریافت خواهید کرد.

ترجمیک یک سایت ارائه خدمات زبانی مثل ترجمه تخصصی، ویرایش تولید محتوا و … است که با استفاده از بهترین مترجمان و ویراستاران کشور، خدمات خود را ارائه می‌دهد. برای ثبت سفارش ترجمه و ویرایش و … می‌توانید روی ثبت سفارش ترجمیک کلیک کنید. اگر هم قصد فعالیت به عنوان مترجم، نویسنده یا ویراستار را دارید، می‌توانید از صفحه استخدام مترجم، در ترجمیک استخدام شوید.

7 دیدگاه در «مِمر‌‌‌‌ایز (Memrise) بهترین روش حفظ کردن لغت»

 1. ببخشید من تصاویری که واسه یادگیری هر کلمه نشون میده رو بهم نشون نمیده. اما قبلا می تونستم همه تصاویر رو ببینم. باید چیکار کنم؟

 2. تشکر
  توضیحاتتون خیلی مفید بود من تونستم کورسهارو برای زبان فارسی فعال کنم
  کورس های قبل از تحریم ها هم که کار میکردم تو اکانتم اومد
  مرسی
  امروز ۲۰ تیر ۱۴۰۱ زبان فارسی بود و من به روشی که گفتید با لپ تاپ خیلی راحت اکانتمو بازیابی کردم.
  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.