استفاده از روش پومودورو

افزایش تمرکز در کار با روش پومودورو

آیا شما هم همیشه با برنامه‌ریزی در طول روز، تمرکز در هنگام کار یا تمرکز کردن روی ترجمه مشکل دارید؟ چطور است این بار به جای آن که ساعت‌ها در مورد نحوه زمان‌بندی و مدیریت زمان برای انجام کارهایتان فکر کنید از روش پومودورو (گوجه فرنگی!) استفاده کنید؟ شاید در نگاه اول عجیب به نظر برسد؛ اما میلیون ها نفر هستند که از روش  پومودورو برای مدیریت زمان استفاده کرده اند.

فن پومودورو چیست؟

اگر ترک زبان باشید احتمالا با دیدن کلمه ایتالیایی پومودورو یاد گوجه فرنگی می افتید! (چون ترک‌ها به گوجه فرنگی پامادور می‌گویند 🍅).

تکنیک پومودورو

مبتکر فن محبوب پومودورو دانشجویی به نام فرانچسکو چیریلو هست. زمانی که در اواخر دهه ۸۰، آقای چیریلو دانشجو بود، برای تمرکز روی درس خواندن و انجام کامل تکالیف درسی با مشکل مواجه شد. فشار شدید زمانی جهت انجام تکالیف باعث شد تا او با خودش عهد ببندد که حداقل ده دقیقه کامل را روی درس خواندن تمرکز کند. هنگامی که فرانچسکو سرگرم این چالش جدید شد، از ساعت آشپزخانه‌ای که به شکل گوجه فرنگی بود استفاده کرد و به این صورت بود که روش پومودورو شکل گرفت.

روش پومودورو بسیار ساده است: مواقعی که با حجم کاری زیادی مواجه هستید، وظایفتان را به فواصل زمانی کوتاه مدت تقسیم بندی کنید و این زمان معمولا ۲۵ دقیقه در نظر گرفته می‌شود (مدت زمان بهینه برای آماده کردن سس گوجه فرنگی) اما یادتان باشد که بین این فواصل، زمان کوتاهی را برای استراحت نیز در نظر بگیرید. این تکنیک باعث می شود که مغز روی زمان‌های کوتاه تمرکز داشته باشد و به این ترتیب زمان سر رسید انجام کارهایتان را تحت کنترل خود درآورید.

مزایای روش پومودورو

 • مهم ترین نقطه قوت فن پومودورو، سادگی کاربرد آن است.
 • وقتی ذهن را تمرین می دهید که در فواصل کوتاه کارها را انجام دهد، این روش باعث بهبود دامنه توجه و تمرکز می‌شود.
 • فن پومودورو سیستمی گردشی است، وقتی در فواصل معین کارها را انجام می دهید، باعث می شود که به طور مداوم بهره‌وری شما حفظ شود.
 • وجود استراحت‌های چند دقیقه‌ای بین کارها موجب تقویت انگیزه می‌شود و خلاقیت شما را حفظ می‌کند.
فن پومودورو

کاربردهای پومودورو برای مترجمان، ویراستاران و نویسندگان

فرقی ندارد که دانش آموز یا دانشجو باشید. اگر زمان به انجام رساندن کارها در بهینه ترین حالت ممکن برای‌تان حائز اهمیت است، روش پومودورو تکنیک مناسبی برای امتحان کردن و نتیجه گرفتن است. به خصوص برای افرادی که ترجمه، ویرایش، نویسندگی و تولید محتوا حرفه اصلی آن ها است. یکی از مهم‌ترین عوامل در کسب درآمد بالا برای مترجمان نویسندگان و ویراستاران، ترجمه سریع و افزایش سرعت ویرایش و انجام کارها است، زیرا در نتیجه آن می توانند سفارش‌های بیشتری را انجام دهند.

روش کاربرد روش پومودورو

 1. یک زمان‌سنج و فهرستی از کارهایتان را تهیه کنید.
 2. در زمان‌سنج، ۲۵ دقیقه (یک پومودور) را تنظیم کنید و تا پایان این زمان تنها روی یک وظیفه تمرکز کنید.
 3. در پایان ۲۵ دقیقه کاری را که به اتمام رساندید، ثبت کنید.
 4. از ۵ دقیقه استراحت خود لذت ببرید.
 5. بعد از چهار پومودورو، استراحت طولانی‌تری را به خود اختصاص دهید، بهتر است که بین ۱۵-۳۰ دقیقه باشد.

به عنوان مثال شما مترجمی هستید که قرار است متنی با محتوای ۱۰۰۰ کلمه را ترجمه کند، یا نویسنده ای که قرار است محتوای ۱۰۰۰ کلمه ای تولید کند. به احتمال زیاد، یک چرخه کامل پومودورو برای اتمام این وظیفه کافی باشد (البته این موضوع به سرعت ترجمه شما، دشواری متن و … بستگی دارد). از زمان‌سنج تلفن همراه خود استفاده کنید؛ اما بهتر است که که آن را روی حالت پرواز بگذارید تا تماس‌ها یا اعلان‌ها تمرکزتان را به هم نریزد. ۲۵ دقیقه کار کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت کنید.

پومودورو

در این فاصله پنج دقیقه‌ای می‌توانید آب بنوشید، حرکات کششی انجام دهید، قدم بزنید ، تمرینات ورزشی چشم انجام دهید و یا میان وعده کوچکی میل کنید. این کار را سه پومودوروی دیگر انجام دهید تا وظیفه خود را تمام کنید. حالا نوبت استراحت طولانی‌تر رسیده است، برای آن که بتوانید یک چرخه دیگر را برای انجام کار اختصاص دهید، ترجیحا در این بازه ۱۵-۳۰ دقیقه‌ای کاری را انجام دهید که موجب بهبود بهره‌وری‌تان شود، مثلا قهوه یا چای بنوشید یا هر کار دیگری را که برای شما به معنی استراحت کردن باشد.

در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید کارتان را راحت‌تر و سریع‌تر انجام دهید، در فاصله ۵ دقیقه ای استراحتتان نباید تلفن همراه، شبکه‌های اجتماعی و اخبار را بررسی کنید. این کار هم تمرکز شما را به هم می‌ریزد و هم باعث می‌شود که به جای جذب آرامش، خستگی و اضطراب بیشتری را جذب کنید.

نکات استفاده از روش پومودورو

 1. اگر حجم پروژه‌ای زیادتر از آن است که با انجام یک سیکل پومودورو تمام شود، کار را با توجه به موعد تحویل به مراحل قابل اجرا و کوچک تقسیم کنید، واضح بودن فرآیندی که قرار است طی کنید موجب اطمینان خاطر می شود.
 2. وظایفی که انجام شان شاید فقط یک پومودورو زمان لازم داشته باشد را در یک سیکل کنار هم بگنجانید.
 3. هر پومودورو، زمانی غیر قابل تقسیم است، پس بهتر است که طی این ۲۵ دقیقه از ارسال پیام به دوستان، بررسی صفحات مجازی، مشاهده ایمیل و … خودداری شود.

تاثیر استفاده از فن پومودورو برای مترجمان و ویراستاران

 • اولین و مهم‌ترین تاثیر استفاده از فن پومودورو برای مترجمان و ویراستاران به ترتیب افزایش سرعت ترجمه و افزایش سرعت ویرایش است. شاید فکر کنید که وجود استراحت‌های مداوم در این تکنیک منجر به کاهش کارایی‌تان شود و با خود بگویید: « بهتر است چهار ساعت مداوم کار کنم و بعد به استراحت بپردازم».

 اما حقیقت امر این است که وقتی شما چهار ساعت مداوم کار کنید، خسته و کلافه می‌شوید، دامنه تمرکزتان و در نهایت، بهره‌وری کارتان بسیار پایین می آید. در روش پومودورو شما از اول تمام عوامل حواس‌پرتی را کنترل می‌کنید و طی ۲۵ دقیقه فقط به انجام کارتان می‌پردازید چون می‌دانید که بعدا پنج دقیقه زمان برای استراحت خواهید داشت. این چنین است که در نهایت متوجه می‌شوید سرعت و بهره‌وری بالایی نسبت به قبل داشته‌اید.

از آن جا که مترجمان و ویراستاران در روز ساعت ها پشت رایانه می‌نشینند و حتی یادشان می‌رود که چند ساعت است به صفحه نمایش سیستم چشم دوخته اند. ممکن است نسبت به بقیه احساس خستگی و فرسودگی بیشتری را طی روز تجربه کنند؛ اما وجود استراحت های اجباری در فن پومودورو به مترجمان یادآوری می کند که وقت بلند شدن از پشت سیستم و استراحت کردن است. درنتیجه با این تکنیک دیگر چندین ساعت مداوم را به صفحه رایانه خود نگاه نمی کنید، کمتر دچار خستگی، تاری دید، گرفتگی عضلات و استرس می‌شوید.

دانلود نرم‌افزارهای پومودورو برای اندروید و آی او اس

از آن جا که فن پومودورو یکی از راه‌های افزایش سرعت مترجمان است، امکان دارد کاربرد زمان‌سنج دستی در این روش موجب استرس شود زیرا زمانی که خودتان زمان‌سنج را تنظیم می کنید، ممکن است اشتباهی رخ دهد: مثلا یادتان برود بعد از پنج دقیقه استراحت، دکمه شروع پومودوروی بعدی را بزنید؛ این قطع و تنظیم کردن مجدد زمان موجب استرس و حواس پرتی می شود.

 اما خبر خوب این است که برای استفاده از این تکنیک نرم افزارهایی طراحی شده اند تا تقسیم بندی زمان، در کاریرد این روش آسان‌تر شود. پس کافی است نرم افزار پومودورو را در تلفن همراه خود نصب کنید و با خیال راحت در زمانتان صرفه‌جویی کنید و از بهره‌وری خود در انجام کارها لذت ببرید.

مدیریت زمان با پومودورو

 ازجمله این نرم‌افزارها می‌توان به Pomodor، Marinara Timer، Forest و  Be focused اشاره کرد. که دو اپلیکیشن اولی نسخه وب هستند و دو برنامه آخری نسخه قابل نصب نرم‌افزار پومودورو روی گوشی هستند. لینک‌های دریافت نرم‌افزار پومودورو برای گوشی در زیر قرار داده شده است.

نسخه اندروید برنامه Forest

نسخه آی او اس برنامه Forest

برای مترجمان، نویسندگان و ویراستاران پیشنهاد ما این است که به جای نسخه تلفن همراه، نسخه وب پومودورو را در صفحه مرورگر خود باز کنند تا به دلیل استفاده از تلفن همراه دچار حواس‌پرتی نشوند.

نسخه وب ساده پومودورو

یکی از عوامل مهم در کارهایی مثل ترجمه تخصصی، ویرایش نیتیو و تولید محتوا، تمرکز، سرعت و استمرار در انجام کارهاست. با استفاده از روش پومودورو می توانید زمان خود را به شکلی صحیح مدیریت کنید و درآمد خود را افزایش دهید.

ترجمیک یکی از بزرگ ترین موسسات خدمات زبانی کشور است که خدمات ترجمه تخصصی متون، ویرایش و تولید محتوا را با بهره گیری از متخصص ترین افراد در این حوزه به شما ارائه می‌‌دهد. برای کسب اطلاعات و ثبت سفارش، به آدرس صفحه ارسال سفارش ترجمیک مراجعه کنید.

مترجمان، ویراستاران و نویسندگان نیز می توانند با مراجعه به آدرس استخدام مترجم ترجمیک، شروع به کار و کسب درآمد کنند.

یک دیدگاه در «افزایش تمرکز در کار با روش پومودورو»;

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *