آیلتس کامپیوتری و کاغذی

آزمون آیلتس کامپیوتری چگونه برگزار می‌شود؟

آزمون آیلتس (IELTS) یکی از معتبرترین و استانداردترین آزمون‌های زبان در سطح بین‌الملل است. اگر انگلیسی‌زبان غیر بومی هستید، از طریق این آزمون می‌توانید چهار مهارت مکالمه، شنیداری، درک متن و نوشتاری خود را مورد ارزیابی قرار دهید و بسنجید!

شرط اصلی مهاجرت کاری و تحصیلی به بسیاری از کشورها یک چیز است: کسب نمره بالا در آزمون آیلتس! از این رو درصد بالایی از داوطلبان این آزمون، دانشجویان و افراد شاغل هستند. آزمون IELTS سال‌ها به شکل کتبی برگزار می‌شد اما در چند سال اخیر این آزمون، علاوه بر کتبی، به شکل کامپیوتری نیز برگزار می‌شود.

اگر شما هم قصد شرکت در این آزمون را دارید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره آزمون کامپیوتری آیلتس به دست آوردید، در ادامه همراه ما باشید.

مطالب مرتبط:

همه چیز درباره آزمون آیلتس

ویژگی‌ها و شیوه برگزاری آزمون آیلتس کامپیوتری

امروزه به دو شیوه می‌توان در آزمون آیلتس شرکت کرد: کاغذی و کامپیوتری. آیلتس کامپیوتری یا IELTS computer based برای اولین بار در دسامبر سال ۲۰۱۷ در استرالیا اجرا شد. پس از آن در سایر کشورها این شیوه برگزاری آزمون آیلتس رواج یافت.

آزمون آیلتس یکی از آزمون‌های معتبر و بین‌المللی برای سنجش سطح زبان شماست!

توجه داشته باشید که در هر دو آزمون تمام بخش‌ها، نوع سوال‌ها و سبک آزمون کاملا یکسان است و تنها تفاوت این دو آزمون در شیوه برگزاری آن است.

در آزمون آیلتس کامپیوتری تنها سه مهارت شما به صورت کامپیوتری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد: Listening, Writing و ‌Reading. بدیهی است که مطمئن‌ترین و مناسب‌ترین شیوه ارزیابی بخش مکالمه یا ‌Speaking، برگزاری آن به صورت شفاهی و حضوری با ممتحن است. اسپیکینگ در آیلتس کامپیوتری همانند آیلتس کاغذی، به شیوه حضوری برگزار می‌شود.

تفاوت آیلتس کامپیوتری و آیلتس کاغذی
در آیلتس کامپیوتری مهارت اسپیکینگ شما همانند آیلتس کاغذی به شیوه حضوری سنجیده می‌شود

برتری‌های آزمون آیلتس کامپیوتری

اگر شما هم قصد شرکت در آزمون آیلتس (IELTS) را دارید، احتمالا بین این دو راهی مانده‌اید که در آزمون آیلتس کامپیوتری شرکت کنید یا کاغذی! مطمئناً هر یک از این دو آزمون، معایب و مزایای خودشان را دارند. ما در این مطلب از مزایا و معایب آیلتس کامپیوتری نوشته‌ایم.

برگزاری آیلتس به صورت کامپیوتری، به شما انعطاف بیشتری برای شرکت در آزمون می‌دهد. این انعطاف‌پذیری بالا به دلایل زیر است.

تاریخ‌های بیشتر برای برگزاری امتحان

آزمون آیلتس کامپیوتری، چند بار در هر هفته برگزار می‌گردد.

نتایج سریع‌تر آزمون آیلتس کامپویتری

نتایج آزمون آیلتس کامپیوتری، در مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به آیلتس کاغذی آماده می‌شوند. شما می‌توانید نتیجه خود را ظرف ۵ تا ۷ روز مشاهده کنید.

در آزمون آیلتس کاغذی، نتیجه‌ها طی ۱۳ روز به دست شما می‌رسد.

برگزاری آزمون اسپیکینگ در همان روز

یکی از معایب آزمون آیلتس کاغذی این است که شما باید دو روز خود را صرف آزمون کنید: یک روز برای سه مهارت شنیداری، درک متن و نوشتاری؛ و روز دیگر برای بخش مکالمه! خوشبختانه در آزمون آیلتس کاغذی این مشکل بر طرف شده است و آزمون برای هر چهار مهارت در یک روز برگزار می‌شود.

نشان دادن تعداد کلمه‌ها در آیلتس کامپیوتری

در بخش رایتینگ آیلتس کاغذی، بعد از اتمام متن‌تان باید کلمه‌ها را بشمارید تا به تعداد کلمه مطلوب برسید. بدیهی است که این کار، بخشی از زمان شما را می‌گیرد. خوشبختانه در آیلتس کامپیوتری این مشکل برطرف شده است و کامپیوتر تعداد کلمه‌های شما را می‌شمارد!

خلوت‌تر بودن مراکز امتحانی آیلتس کامپوتری

افراد کمتری ترجیح می‌دهند که در آزمون آیلتس کامپیوتری شرکت کنند. از این رو غالباً مراکز این نوع آزمون نسبت به‌ آزمون کاغذی خلوت‌تر است. در نتیجه تمرکز بیشتری در حین آزمون خواهید داشت.

حوزه‌های برگزاری آزمون آیلتس کامپیوتری،خلوت‌تر هستند.

مراکز آیلتس کامپیوتری خلوت‌تر از سایر مراکز امتحان آیلتس است
مراکز آیلتس کامپیوتری خلوت‌تر از سایر مراکز امتحان آیلتس است

مقایسه آزمون آیلتس کامپیوتری و کاغذی

عموم مردم تصور می‌کنند که آیلتس کامپیوتری و کاغذی تفاوت‌های زیادی دارد. برخلاف آنچه فکر می‌کنید، این دو شیوه آزمون تقریبا یکسان هستند و تفاوت‌های بسیار جزئی دارند:

هزینه

هزینه آیلتس تنها و تنها به کشور و شهری که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. مثلا آزمون آیلتس در فرانسه ۲۴۰ یورو است و در کانادا ۳۲۵ تا ۳۳۹ دلار. شما می‌توانید از طریق سایت رسمی آیلتس از هزینه آزمون آیلتس در شهرهای مختلف مطلع شوید.

کارنامه آزمون آیلتس کامپوتری و کاغذی

کارنامه آزمون آیلتس کامپیوتری و کاغذی کاملا یکسان است. مدت اعتبار هر دو ۲ سال است و در آن ذکر نمی‌شود که به چه شیوه‌ای آزمون داده‌اید.

مطالب مرتبط:

مدرک آیلتس تا چه مدت زمانی اعتبار دارد؟

ترتیب آزمون در آیلتس کامپوتری و کاغذی

ترتیب برگزاری آزمون آیلتس کاغذی و کامپیوتری با هم تفاوت کوچکی دارند. در آزمون آیلتس کامپیوتری، آزمون به ترتیب زیر است:

  • Reading
  • Listening
  • Writing

آزمون بخش Speaking هم قبل یا بعد از سه مهارت دیگر برگزار می‌شود. اما ترتیب آزمون در آیلتس کاغذی به شکل زیر است:

  • Reading
  • Writing
  • Listening

بخش اسپیکینگ در آزمون آیلتس کاغذی تا حداکثر ۷ روز بعد از سه مهارت دیگر برگزار می‌شود.

منابع آزمون آیلتس

همانطور که پیش‌تر گفتیم، محتوا و سوال‌های هر دو آزمون کاملاً یکسان هستند و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. از این رو منابع برای آزمون آیلتس نیز مشابه هستند. برای آشنایی با منابع مورد نیاز برای آیلتس، به صفحه منابع آیلتس در سایت دبستان ترجمیک مراجعه کنید.

آرژانتین، برزیل، کانادا، فرانسه، آلمان و ترکیه تعدادی از کشوهایی هستند که به برگزاری آیلتس کامپیوتری می‌پردازند. خوشبختانه در ایران نیز مراکز آیلتس، به برگزاری این آزمون به شیوه کامپیوتری می‌پردازند.

شیوه برگزاری آزمون آیلتس کامپیوتری یا IELTS computer based

ثبت نام در آزمون آیلتس کامپیوتری تا ۷۲ ساعت قبل از شروع آزمون، باز است. روز آزمون با توجه به ساعت و محل انتخابی شما، در محل آزمون حضور پیدا می‌کنید. توجه داشته باشید که باید ۴۵ دقیقه زودتر از شروع آزمون در محل آزمون حضور پیدا کنید.

در روز آزمون سیستم و هدفون در اختیار شما قرار می‌گیرد و نیازی نیست که با خودتان لپ‌تاپ به همراه داشته باشید. شما در سالن اختصاصی قرار می‌گیرید و آزمون را شروع می‌کنید.

از زمانی که روی گزینه «شروع آزمون» کلیک کنید، سوال‌ها روی صفحه نمایش به شما نشان داده می‌شوند. بالای هر صفحه کادری قرار دارد. در این کادر دستورالعمل کامل هر بخش از آزمون آیلتس (IELTS) نوشته شده است که پاسخ تمام سوال‌های احتمالی شما در آن قرار دارد.

ساعتی بالای صفحه نمایش شما قرار دارد که زمان باقی مانده از آزمون را به شما نشان می‌دهد و در مدیریت زمان‌ کمک‌تان می‌کند.

کلام آخر

در این مطلب شما را با آزمون آیلتس کامپیوتری و تفاوت‌های آن با آیلتس کاغذی آشنا کردیم. اگر سرعت شما در تایپ کردن بالاست، راحت‌تر با تکنولوژی ارتباط برقرار می‌کنید و می‌خواهید هر چهار مهارت آیلتس را در یک روز آزمون دهید، آیلتس کامپیوتری مناسب برای شماست.

طرح آزمون آیلتس کامپیوتری در چند سال اخیر راه‌اندازی شده و طرفداران مخصوص خود را دارد. با این وجود همچنان آزمون آیلتس کاغذی طرفداران بیشتری دارد. پیش‌بینی می‌شود در چند سال آینده، تقاضا برای آیلتس کامپیوتری به شدت افزایش یابد.

اگر شما هم به دنبال کسب نمره بالا در آزمون آیلتس هستید، شرکت در کلاس آیلتس آنلاین دبستان ترجمیک را به شما پیشنهاد می‌کنیم. دوره‌های آیلتس در دبستان ترجمیک متناسب با سطوح و نیازهای مختلف طراحی شده است. ما در دبستان ترجمیک شما را تا رسیدن به نمره‌ای بالا همراهی می‌کنیم.

اگر به ترجمه مقاله انگلیسی به فارسی نیاز دارید، در سایت ترجیمک سفارش خود را ثبت کنید. در صفحه قیمت ترجمه، در زمانی کوتاه امکان محاسبه هزینه سفارش خود را دارید.

3 دیدگاه در «آزمون آیلتس کامپیوتری چگونه برگزار می‌شود؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.