۲۵ سایت مفید برای دانلود رایگان کتاب‌ علمی و دانشگاهی

دست‌یابی به منابع دست اول علمی یکی از نیازمندی‌های مهم دانشجویان و اساتید محترم و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌هاست. با توجه به هزینه بالای دریافت این کتاب‌ها از سایت‌های خارجی از قبیل آمازون برای هموطنان، استفاده از منابعی که این کتاب‌ها را به صورت رایگان در اختیار ما قرار می‌دهند (سایت دانلود کتاب خارجی)، راه مناسبی است.

دانلود رایگان کتاب و در واقع دانلود کتاب دانشگاهی و دانلود کتاب علمی در بعضی سایت‌های رایگان دانلود کتاب امکان‌پذیر است و فقط باید آن‌ها بشناسید. اگر شما هم به دنبال یافتن سایت‌هایی جهت دانلود کتاب دانشگاهی مد نظر خود یا دانلود کتاب علمی خاصی هستید، این مطلب پاسخی برای نیاز شماست.

در ادامه این مطلب، ۸ سایت دانلود کتاب خارجی و داخلی مطرح در این زمینه را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط:

معرفی سایت‌های دانلود مقاله داخلی و خارجی

سایت LibGen

وب‌سایت Library Genesis که به‌اختصار LibGen نامیده می‌شود، یک سایت روسی دانلود رایگان کتاب است که می‌توانید میلیون‌ها کتاب و مقاله را در آن جستجو کنید. در این وب‌سایت، بیشتر آثار در قالب (فرمت) PDF هستند و برخی دیگر در قالب ePUB می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از یک نرم‌افزار، کتاب‌هایی را که به‌صورت ePUB هستند، به‌راحتی به PDF تبدیل نمایید.

برای دریافت کتاب مورد‌نظر خود، تنها لازم است که عنوان کامل کتاب، نام نویسندگان یا شماره بین‌المللی کتاب را تایپ و جستجو کنید و سپس روی نام کتاب مد‌نظر خود کلیک کنید تا به صفحه‌ای که شامل اطلاعات آن کتاب است، هدایت شوید. پس از آن، می‌توانید دوباره روی نام کتاب کلیک کرده و گزینه “GET” را انتخاب کنید تا کتاب الکترونیکی مربوطه بارگیری شود.

در بیشتر موارد، دانلود کتاب دانشگاهی و علمی از این سایت رایگان بوده و اغلب کتاب‌هایی که یک یا دو سال از انتشار آن‌ها گذشته است، در این سایت یافت می‌شوند.

شما می‌توانید کتاب‌های مد نظر خود را از سایت LibGen به آدرس gen.lib.rus.ec دانلود نمایید. تقریباً هر کتاب علمی و دانشگاهی را می‌توانید در اینجا بیابید. مخصوصا اگر یکی دو سالی از انتشار آن گذشته باشد.

با داشتن نام کامل کتاب، نام نویسندگان یا شماره بین‌المللی کتاب می‌توانید از این سایت کتاب‌های تخصصی خود را دانلود کنید. فرمت کتاب‌های موجود در این کتاب pdf یا djvu بوده و برای نمایش کتاب دریافتی ممکن است به نرم‌افزار مخصوص نیاز داشته باشید. دانلود کتاب دانشگاهی و دانلود کتاب علمی از این سایت معمولاً رایگان است.

آدرس ‌سایت: LibGen

 Library Genesis برای دانلود رایگان کتاب
سایت Library Genesis، سایتی کاربردی برای دانلود کتاب

سایت BookSee

یک سایت روسی دانلود رایگان کتاب معتبر برای دسترسی به کتاب‌های دانشگاهی و علمی، سایت BookSee است که با در اختیار داشتن عنوان کتاب مورد‌نظر، می‌توانید آن را جستجو و دانلود نمایید. بانک داده این سایت شامل نزدیک به ۲.۵ میلیون نسخه کتاب الکترونیکی است.

این سایت هم نسخه دسکتاپ برای رایانه و هم نسخه سازگار با دستگاه‌های تلفن همراه دارد که به شما اجازه می‌دهد به‌راحتی از آن استفاده کنید. لازم به ذکر است که این سایت به‌صورت پیش‌فرض به زبان روسی تنظیم شده است، اما شما می‌توانید برای تسهیل کار خود از گوشه سمت راست بالای صفحه، زبان آن را به انگلیسی تغییر دهید.

سایت BookSee برای دریافت رایگان بیش از دو و نیم میلیون کتاب
سایت BookSee، حدود دو و نیم میلیون کتاب دارد

سایت BookSee به نشانی booksee.org است. 

سایت Bookboon

یکی دیگر از وب‌سایت‌های دانلود رایگان کتاب دانشگاهیpdf ، سایت BookBoon است. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت، به بیش از ۵۰ میلیون کتاب PDF دسترسی پیدا کنید. این وب‌سایت در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت انتشارات آنلاین کتاب‌های الکترونیکی جهان است که عمدتاً بر کتاب‌های کوتاه و کاربردی، فناوری اطلاعات، تجارت، مقالات مهندسی و غیره تمرکز دارد.

یکی از ویژگی‌های خوب این سایت این است که کتاب‌ها را در دسته‌های مختلف طبقه‌بندی کرده است و شما با صرف وقت کمتر می‌توانید کتاب‌های مورد ‌نظر خود را دانلود کنید و در عین حال به کتاب‌های مرتبط نیز دسترسی داشته باشید. ویژگی قابل‌توجه دیگر این سایت، انتشار لیست محبوب‌ترین کتاب‌ها از نظر کاربران سایت است که می‌تواند راهنمای خوبی برای افرادی باشد که قصد ترجمه کتاب دارند.

لازم به ذکر است که تعدادی از کتاب‌های این سایت رایگان نبوده و بایستی خریداری شوند.

آدرس ‌سایت: Bookboon

وجود کت سایت Bookboon اب‌های رایگان و غیررایگان در سایت
سایت Bookboon هم کتاب‌های رایگان و هم غیررایگان دارد

سایت Aynrand

Aynrand یک سایت دانلود کتاب رایگان است که حدود ۱۲ سال از آغاز فعالیت آن می‌گذرد و انواع کتاب‌های علمی، داستانی، تاریخی، فلسفی و … به‌صورت PDF از این سایت قابل دانلود هستند. این سایت علاوه بر امکان دانلود رایگان کتاب، امکان به‌اشتراک گذاشتن فایل‌های کتاب با فرمت‌های مختلف را توسط کاربران فراهم کرده است که در نوع خود کم‌نظیر می‌باشد. سایت Aynrand علاوه بر کتاب‌های pdf، کتاب‌های صوتی رایگان نیز در اختیار کاربران خود قرار داده است.

مطالب مرتبط:

معرفی ۱۰ سایت برای معرفی کتاب

این سایت بانک داده ای شامل ۲۳۰۰۰ کتاب الکترونیکی دارد و این تعداد کتاب روز به روز به کمک مخاطبان سایت در حال گسترش است. دانلود کتاب های مختلف اعم از دانشگاهی و غیر دانشگاهی از این سایت رایگان بوده و امکانات دیگری از قبیل دانلود نرم‌افزارهای موبایل رایگان نیز دارد.

آدرس سایت: Aynrand

سایت DOAbooks

سایت DOAB توسط یک مؤسسه غیر‌انتفاعی هلندی راه‌اندازی شده است که دسترسی آزاد به کتاب‌های دانشگاهی را میسر ساخته است. این سایت از تمام ناشران کتب دانشگاهی برای نشر کتاب‌هایشان دعوت به عمل آورده و کاربران نیز می‌توانند با استفاده از این سایت نسبت به دانلود کتاب‌های دانشگاهی مورد ‌نیاز خود اقدام کنند.

بانک داده این سایت شامل ۱۱۰۰۰ کتاب است و جوایز زیادی را به ‌دلیل خدمات خود دریافت کرده است. سایت DOAB دارای امکان جستجوی پیشرفته است که جستجو بر اساس عنوان، نام نویسنده، انتشارات، ISSB/ISBN و زمان انتشار کتاب را ممکن ساخته است.

سایت DOABooks راه ‌حلی برای دسترسی به کتاب‌های آزاد است. این سایت در حقیقت یک دایرکتوری با دسترسی همگانی به کتاب‌هاست. افرادی که کتابی برای انتشار دارند به این وب سایت برای انتشار کتاب خود اعتماد می‌کنند و مخاطبان نیز می‌توانند از این سایت نسبت به دانلود کتاب دانشگاهی مد نظر خود اقدام کنند. اگر به دنبال دانلود کتاب از یک منبع رایگان هستید، این سایت جای خوبی برای نیاز شماست زیرا بانک داده این سایت شامل ۱۱۰۰۰ کتاب است و امکان دانلود کتاب را برای شما فراهم کرده است.

 سایت DOAbooks، سایتی مناسب برای دانلود رایگان کتاب
سایت DOAbooks، سایتی مناسب برای دانلود رایگان کتاب

آدرس سایت: DOAB

سایت Free-Ebooks

این وب‌سایت شامل قالب‌های بیشتری از کتاب‌ها همچونPDF ، ePUB ، Kindle و TXT است، هرچند PDF رایج‌ترین قالب این سایت است. کاربران می‌توانند کتاب مورد‌نظر خود را از میان دسته‌های داستان علمی، داستان غیر‌علمی، دانشگاهی، درسی، کلاسیک، کتاب صوتی داستانی، کتاب صوتی غیر‌داستانی و کتاب کودک انتخاب کنند.

این سایت همچنین کتاب‌های داستانی و غیر‌داستانی را هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان به‌صورت کتاب‌های صوتی قرار داده است. ویژگی قابل‌توجه این سایت، امکان پیش‌نمایش کتاب قبل از دانلود کتاب است. با عضویت در این سایت می‌توانید ماهانه ۵ کتاب را به‌صورت رایگان دانلود نمایید.

دانلود رایگان کتاب‌های صوتی کودک و بزرگسال از سایت free_ebooks
یکی از سایت‌های مناسب برای دانلود رایگان کتاب‌ها، سایت free_ebooks است

آدرس سایت: Free-Ebooks

سایت FreeComputerBooks

FreeComputerBooks  یک بانک کتاب PDF رایگان در زمینه علوم کامپیوتر است. شما می‌توانید در زمینه دانلود رایگان کتاب علمی روی این سایت حساب باز کنید. در این وب‌سایت، کتاب‌ها در دسته‌های کامپیوتر، ریاضیات، شبکه و انواع برنامه‌نویسی طبقه‌بندی شده‌اند که در قسمت بالای صفحه قرار دارند.

هنگامی‌که روی نام کتاب کلیک کنید، اطلاعات آن کتاب را مشاهده خواهید کرد. با پیمایش در پایین صفحه اصلی، دسته‌های مرتبط، کتاب‌های مشابه و همچنین لینکی برای دریافت کتاب‌های PDF را خواهید دید.

دانلود رایگان کتاب‌های کامپیوتری و it از سایت FreeComputerBooks
سایت FreeComputerBooks، کتاب‌خانه‌ای رایگان برای دانلود کتاب‌های کامپیوتر است

آدرس سایت: FreeComputerBooks

سایت Internet Archive

Internet Archive یک وب‌سایت اینترنتی غیرانتفاعی است که کاربران می‌توانند انواع کتاب‌های مختلف الکترونیکی، صوتی، ویدئویی و موارد دیگر را از آن به‌صورت رایگان دانلود کنند. این سایت دانلود رایگان خارجی، انواع کتاب‌ها را برای سیستم‌عامل‌های مختلف با فرمت‌های مختلف ارائه کرده است.

شما می‌توانید کتاب ایده‌آل خود را در کادر مربوطه تایپ و جستجو کنید و ببینید آیا این کتاب به‌صورت PDF در دسترس است یا خیر. در این صورت می‌توانید آن را دانلود کنید.

آدرس سایت: Internet Archive

سایت Internet Archiveبرای دانلود رایگان کتاب‌های متنی، صوتی و ویدئویی
سایت Internet Archive انواع محتواهای متنی، صوتی و ویدئویی را در اختیار شما می‌گذارد

سایت ManyBooks

همان‌طور که از نام آن پیداست، این وب‌سایت هزاران کتاب الکترونیکی رایگان (بیش از ۳۳۰۰۰ نسخه) دارد. این کتاب‌ها را می‌توان در قالب PDF و همچنین فرمت‌های دیگر مانند ePUB ، pkg ، mobi ، pdb و غیره دانلود نمود که در رایانه، تلفن همراه، iPod ، Kindle و موارد دیگر به‌راحتی قابل‌استفاده هستند.

آدرس سایت: ManyBooks

دانلود رایگان کتاب‌های اندرویدی و رایانه‌ای در سایت سایت ManyBooks
برای دانلود کتاب‌های گوناگون با فرمت‌های مناسب رایانه، تلفن همراه و … سایت ManyBooks مناسب است.

سایت OAPEN

OAPEN یک سایت دانلود رایگان کتاب‌های دانشگاهی است که با فراهم کردن زیر‌ساخت‌های لازم برای ذینفعان عرصه ارتباطات علمی، دسترسی آزاد به کتاب‌های دانشگاهی را ترویج و پشتیبانی می‌کند. البته این وب‌سایت آلمانی تنها در زمینه علوم انسانی فعالیت می‌کند و برای دانشجویان این حوزه کاربرد دارد. نکته قابل‌توجه این سایت این است که تنها به کشور‌های در حال توسعه خدمات ارائه می‌کند.

آدرس سایت: OAPEN

سایت OAPEN برای دانلود رایگان کتاب‌های دانشگاهی
اگر به دنبال کتاب‌های دانشگاهی هستید، سایت OAPEN برای شما مناسب است

سایت FreeBookSpot

یکی از بهترین‌ سایت‌های دانلود رایگان کتاب خارجی، سایت FreeBookSpot است که مجموعه عظیمی از کتاب‌های الکترونیکی رایگان را در بیش از ۱۰۰ زمینه موضوعی مختلف از جمله برنامه‌نویسی، مهندسی، ستاره‌شناسی، داستانی، علمی و … ارائه کرده است.

در این سایت برای دانلود کتاب‌ها نیازی به ثبت‌نام نیست و شما می‌توانید کتاب مورد‌نظر خود را بر اساس عنوان، نام نویسنده، شابک و زبان جستجو کنید. در این سایت فهرست پرطرفدارترین کتب را نیز مشاهده می‌کنید که برای افرادی که قصد ترجمه کتاب دارند، مفید است.

آدرس سایت: FreeBookSpot

استفاده رایگان و بدون ثبت‌نام از خدمات سایت FreeBookSpot
برای استفاده از خدمات سایت FreeBookSpot نیازی به ثبت‌نام ندارید

سایت Google Ebookstore

در حالی‌که ما همیشه جستجو‌های خود را از گوگل آغاز می‌کنیم، چگونه می‌توانیم از سایت Google Ebookstore نام نبریم؟! این سایت که با نام Google Play Books نیز شناخته می‌شود، برای افرادی که حساب کاربری گوگل دارند، دسترسی به تعداد زیادی از کتاب‌های رایگان را میسر ساخته است.

شما می‌توانید کتاب الکترونیکی مورد‌نظر خود را جستجو کرده یا لیست عظیم کتاب‌های الکترونیکی رایگان ارائه‌شده در فروشگاه  Google Play Books را مرور کنید و کتاب دلخواه خود را به My Books اضافه کنید تا آن را به‌صورت آنلاین در رایانه یا در تلفن همراه خود بخوانید. فروشگاه Google Play همچنین این امکان را به شما می‌دهد که فایل PDF یا ePUB کتاب خود را آپلود کنید تا آن را بتوانید همیشه همراه خود داشته باشید و آن را آنلاین بخوانید.

آدرس سایت: Google Ebookstore

دانلود رایگان کتاب‌های مختلف از فروشگاه گوگل یا google play
در فروشگاه گوگل امکان دانلود رایگان کتاب‌های گوناگونی را دارید

سایت PDFBooksWorld

کتابخانه PDFBooksWorld یک منبع با‌کیفیت برای دانلود کتاب‌های PDF رایگان است. این کتاب‌ها در واقع نسخه دیجیتالی کتاب‌هایی هستند که به مالکیت عمومی رسیده‌اند. هدف این سایت دانلود کتاب، ارائه کتاب‌های PDF با موضوعات مختلف برای خوانندگان با هر رده سنی است.

موضوعات کتاب‌های موجود در این سایت شامل داستان تخیلی، داستان غیر‌تخیلی، دانشگاهی و داستان‌های کودکان است و با فرمت‌های بهینه‌سازی شده برای دستگاه‌های مختلف با اندازه صفحه‌نمایش متفاوت مانند رایانه‌های شخصی، تبلت و موبایل وجود دارند. باید خاطرنشان کنیم که برای دانلود کتاب‌های pdf از این کتابخانه آنلاین بایستی ثبت‌نام کرده و عضو آن شوید.

آدرس سایت: PDFBooksWorld

دانلود رایگان کتاب‌های کودک و بزرگ‌سال از سایت PDFBooksWorld
سایت PDFBooksWorld برای دانلود رایگان کتاب‌های داستانی کودک و بزرگسال، گزینه‌ای فوق‌العاده است

سایت FreeTechBooks

سایت FreeTechBooks یکی از محبوب‌ترین سایت‌ها برای دانلود کتاب‌های الکترونیکی، کتب درسی و یادداشت‌های کلاسی رایگان در حوزه علوم کامپیوتر است. کتاب‌های موجود در این وب‌سایت معمولاً در قالب PDF و در زمینه فناوری، طراحی وب، زبان‌های برنامه‌نویسی، ریاضیات، دستگاه‌های عامل و دیگر موضوعات مرتبط هستند.

امکان جستجوی کتاب‌ها بر اساس موضوع، نام نویسندگان و ناشران ممکن است. در حال حاضر این سایت شامل ۱۲۱۴ کتاب الکترونیک رایگان می‌باشد که در حال افزایش هستند. این سایت فهرستی از محبوب‌ترین کتاب‌ها را نیز منتشر می‌کند که در زمینه انتخاب کتاب برای ترجمه قابل‌استفاده است.

آدرس سایت: FreeTechBooks

جست و جوی پیشرفته در سایت FreeTechBooks برای دانلود کتاب‌های رایگان
سایت FreeTechBooks امکانات پیشرفه‌ای برای جست و جوی کتاب‌های مختلف دارد

سایت Open library

Open library یک سایت دانلود کتاب خارجی است که کتاب‌های فروشی موجود در سایت‌هایی همچون آمازون را با یک ابتکار جالب خریداری می‌کند و در دسترس عموم قرار می‌دهد. ابتکار این سایت به این صورت است که شما می‌توانید به عنوان اسپانسر، یک کتاب را خریداری کرده و به ‌عنوان نفر اول آن را مطالعه و بررسی کنید، سپس آن کتاب به صورت قانونی برای مطالعه در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

این وب‌سایت در کنار کتاب‌های مختلف در ژانر‌های متنوع، امکان دانلود کتاب علمی و کتاب درسی را نیز برای دانشگاهیان و محققان فراهم کرده است. سایت Open library دارای امکان جستجوی پیشرفته بر اساس نام کتاب و نام نویسنده کتاب بوده و تعداد زیادی کتاب را در قالب‌های مختلفی مانند pdf  , Mobi , DJVU  و EPUB  فراهم کرده است.

آدرس سایت: Open library

 دانلود رایگان کتاب‌های آمازون از سایت Open library
برای دانلود رایگان کتاب‌های آمازون، سایت Open library را فراموش نکنید

سایت BookFi

این سایت روسی دانلود رایگان کتاب یکی از مشهور‌ترین کتابخانه‌های دیجیتال است که دسترسی رایگان به حدود ۲۱۱ʼ۲۴۰ ʼ۲ کتاب را با لینک مستقیم فراهم ساخته است. دانلود کتاب‌های رایگان از این سایت نیازی به ثبت‌نام نداشته و کتاب‌ها علاوه بر قالب PDF در قالب‌های مختلفEPUB ،FB2  ،MOBI  ،TXT  و RTF نیز ارائه شده‌اند.

آدرس سایت: BookFi

 سایت BookFi یکی از معروف‌ترین کتاب‌خانه‌های دیجیتال
سایت BookFi یکی از معروف‌ترین کتاب‌خانه‌های دیجیتال

سایت Project Gutenberg

سایت Gutenberg از مشهور‌ترین سایت‌های دانلود رایگان خارجی است که با کمک‌های خیرین و مردم اداره می‌شود و مأموریت آن گردآوری نسخه‌های معتبر چاپی کتاب‌ها و ارائه آن‌ها به‌صورت دیجیتال است. با جستجوی کلمات کلیدی در این سایت می‌توانید به فهرست کتاب‌های مرتبط با آن دست پیدا کنید.

مطالب مرتبط:

با کمترین امکانات، تولید محتوا کنید!

یکی از ویژگی‌های خوب این سایت، ارائه کاتالوگ خاصی است که در شرایط آفلاین یا سرعت کم اینترنت نیز قابل‌استفاده است. یکی دیگر از دلایل برتری این سایت بر سایر سایت‌های دانلود رایگان کتاب‌ خارجی، امکان مطالعه کتاب‌ها با کتاب‌خوان‌های الکترونیکی پرطرفدار کیندل و آمازون است. علاوه بر این، امکان ارسال کتاب‌ها به Google Drive یا OneDrive و همچنین افزودن آن‌ها به فهرست کتاب‌های مورد‌علاقه نیز وجود دارد.

آدرس سایت: Project Gutenberg

امکانات فوق‌العاده سایت گوتنبرگ برای مطالعه کتاب
سایت گوتنبرگ امکانات فوق‌العاده‌ای را برای مشتاقان کتاب در نظر گرفته است

سایت KnowFree

سایت KnowFree دسترسی نامحدود به کتابخانه کامل TradePub را برای محققان فراهم کرده است و جدید‌ترین تحقیقات و نشریات را به‎طور مستقیم از طریق ایمیل برای اعضای خود ارسال می‌کند. این وب‌سایت کتاب‌های الکترونیکی و سایر خدمات حرفه‌ای خود را به‌صورت رایگان ارائه می‌کند و عمدتاً در زمینه کتاب‌ها و مجلات علمی و دانشگاهی مربوط به حوزه رایانه و فناوری فعالیت دارد.

برای دانلود رایگان کتاب‌های این سایت نیازی به ثبت‌نام نیست، اما لازم است که ایمیل معتبری را برای دانلود در اختیار سایت قرار دهید یا از طریق حساب کاربری خود در لینکدین اقدام به دانلود کتاب کنید.

آدرس سایت: KnowFree

دانلود رایگان کتاب و مجلات فناوری در سایت KnowFree
سایت KnowFree برای علاقه‌مندان دنیای فناوری بسیار مناسب است

سایت Digilibraries

DigiLibraries یک مجموعه از کتاب‌های الکترونیک رایگان است که روز‌به‌روز در حال رشد است. این سایت علاوه بر موتور جستجوی خود، کتاب‌ها را در دسته‌بندی‌های منظم ارائه کرده است. شما می‌توانید کتاب‌های موجود را به‌سادگی بر اساس عنوان کتاب، نام نویسنده یا موضوع جستجو کنید.

DigiLibraries  کتاب‌های الکترونیکی خود را با سه فرمتPDF ، ePUB و Mobi ارائه کرده است تا در هر جا و هر دستگاهی بتوانید کتاب دلخواه خود را مطالعه کنید. این سایت محدودیت بارگیری ۵۰ کتاب الکترونیکی در روز را برای دانلود قرار داده است، اما برای دانلود کتاب‌های آن نیازی به ثبت‌نام نیست. نکته مثبت دیگر این سایت، ارائه نقد کوچکی در رابطه با محتوای هر کتاب است که بسیار سودمند است.

آدرس سایت: Digilibraries

امکان مطالعه نقد قبل از دانلود رایگان کتاب‌ها در سایت Digilibraries
سایت Digilibraries برای کتاب‌هایش نقد هم قرار می‌دهد تا انتخاب آسان‌تر شود

سایت LibriVox

LibriVox یک سایت متمایز و کم‌نظیر است که بدون نام بردن آن، لیست سایت‌های دانلود کتاب خارجی ما ناقص باقی می‌ماند. ویژگی‌ای که سبب تمایز این سایت از سایرین شده است این است که افراد نا‌بینا و کم‌بینا نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

نوآوری این سایت به این صورت است که شما می‌توانید داوطلب خواندن یک کتاب شوید تا آن کتاب با صدای شما در دسترس همگان قرار بگیرد و در مقابل نیز خودتان می‌توانید از کتاب‌های صوتی که دیگران خوانده‌اند، استفاده نمایید.

آدرس سایت: LibriVox

دانلود رایگان کتاب‌های صوتی برای نابینایان و کم‌بینایان در سایت LibriVox
سایت LibriVox کتاب‌خانه‌ای از کتاب‌های صوتی برای نابینایان و کم‌بینایان است

سایت‌های ایرانی دانلود رایگان کتاب

خوشبختانه در سال‌های اخیر تعداد سایت‌های دانلود کتاب در داخل کشور افزایش یافته است که برخی از آن‌ها کتاب‌های ارزشمندی را به‌صورت رایگان در دسترس علاقه‌مندان قرار داده‌اند که در ادامه مروری بر آن‌ها خواهیم داشت.

سایت کتابراه

سایت کتابراه جزو معدود سایت‌های دانلود داخلی است که امکانات متنوع و خوبی را به مخاطبان ارائه کرده است. از جمله امکانات این سایت می‌توان به ارائه کتاب‌های صوتی در کنار کتاب‌های الکترونیکی، ارائه نرم‌افزار‌های ویژه تلفن‌های همراه، معرفی کتاب‌های پر‌حاشیه و پرفروش، دسته‌بندی منظم کتاب‌ها، ارائه بن تخفیف و امکان جستجوی کتاب‌ها بر اساس عنوان کتاب، نام نویسنده و ناشر اشاره کرد.

برای استفاده از کتاب‌های رایگان این سایت نیاز به ثبت‌نام و دانلود اپلیکیشن آن دارید.

آدرس سایت: کتابراه

دانلود رایگان یا خرید کتاب‌های گوناگون از سایت و اپلیکیشن کتابراه
سایت کتابراه از سایت‌های مناسب فارسی برای دانلود و خرید کتاب است

سایت کتابناک

کتابناک یک سایت دانلود کتاب فارسی و انگلیسی می‌باشد که در حال تکمیل شدن است و قصد دارد تا در آینده، متناسب با امتیازات کاربری هر فرد، خدمات رایگان ارائه دهد. اما این سیستم امتیاز‌دهی هنوز راه‌اندازی نشده و شما به‌راحتی می‌توانید روزانه تا سقف ۱۰ کتاب از این سایت دانلود کنید.

مطالب مرتبط:

معرفی ۷ کتاب در زمینه بازاریابی

این سایت در کنار موتور جستجوی خود، دسته‌بندی کاملی از کتاب‌ها داشته که می‌توانید با کمک آن‌ها کتاب مورد‌نظر خود را پیدا کنید. کتابناک کتاب‌های خود را در قالب PDF ارائه کرده است که برای استفاده از آن‌ها بایستی در این سایت ثبت‌نام کنید.

آدرس سایت: کتابناک

دانلود رایگان کتاب از سایت فارسی کتابناک
سایت کتابناک، کتاب‌خانه‌ای بزرگ از کتاب‌های دیجیتال است

سایت تاریخ ما

کتابخانه تاریخ ما همان‌طور که از نامش نیز تا حدودی پیداست، یک بانک کتاب  PDFدر زمینه علوم انسانی از جمله تاریخ، فلسفه و ادبیات است. این کتابخانه دیجیتال علاوه بر کتاب‌های PDF شامل کتاب‌های صوتی نیز می‌باشد و افراد می‌توانند بدون ثبت‌نام کردن از کتاب‌های آن استفاده کنند.

آدرس سایت: تاریخ ما

سایت تاریخ ما برای دانلود رایگان کتاب‌های تاریخی
برای دانلود رایگان کتاب‌های علوم انسانی مخصوصا تاریخ، به سایت تاریخ ما مراجعه کنید

سایت تک بوک

سایت تک بوک از جمله سایت‌های پرطرفدار دانلود کتاب است که در کنار انواع مختلف کتاب‌های داستانی، به ارائه کتاب‌های علمی و دانشگاهی نیز پرداخته است و علاوه بر کتاب‌های PDF، شامل کتاب‌های صوتی رایگان نیز می‌باشد. شاید اگر طراحی سایت منظم‌تر و مناسب‌تری برای تک بوک انجام شده بود، جایگاه بالاتری را در فهرست ما کسب می‌کرد، چرا‌که دانلود رایگان کتاب‌های آن مستلزم ثبت‌نام و عضویت نیست.

آدرس سایت: تک بوک

عدم نیاز به ثبت‌نام در سایت تک‌بوک برای دانلود رایگان کتاب
برای دانلود کتاب‌های سایت تک‌بوک نیازی به ثبت‌نام در این سایت نیست

سایت کتاب سبز

یکی دیگر از سایت‌های ایرانی برای دانلود رایگان کتاب، سایت کتاب سبز است. این سایت مجموعه بزرگی از کتاب‌های قابل دانلود را فراهم آورده که برای عموم علاقه مندان مناسب است. کتاب‌هایی از شهرزاد و شازده کوچولو گرفته تا کتاب‌های آموزش زبان در یک مجموعه گردآوری شده است. تقریبا دانلود همه این کتاب‌ها رایگان است و قابلیت جستجوی خوبی هم وجود دارد.

در مقاله‌ی بالا روش‌های دانلود کتاب‌های دانشگاهی، دانلود رایگان کتاب علمی در سایت‌های دانلود کتاب مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم از  مقاله بهره کافی را برده باشید.

موتور‌‌های جستجوی کتاب رایگان

زمانی‌که شما در جستجوی یک کتاب هستید، شاید مراجعه تک به تک به سایت‌های ذکر‌شده در این مقاله و جستجوی کتاب مورد‌نظر در میان انبوه کتاب‌های هر سایت کار چندان آسانی نباشد و نیازمند صرف زمان زیادی باشد، به‌ویژه اگر استفاده از خدمات رایگان سایت مربوطه نیاز به ثبت‌نام و عضویت داشته باشد. به همین دلیل مناسب دانستیم تا به چند مورد از برترین موتور‌‌های جستجوی مقاله و کتاب رایگان که دسترسی شما به پایگاه‌های مختلف را تسهیل می‌کنند، اشاره‌ای گذرا داشته باشیم.

 • سایت CALAMEO PDF DOWNLOADER
 • سایت PDF ROOM
 • سایت PDF SEARCH ENGINE
 • سایت JustFreeBooks
 • سایت Sci-Hub: آدرس این سایت دائماً در حال تغییر بوده و برای به‌دست آوردن آخرین آدرس بهتر است نام آن را در گوگل جستجو کنید.

نکته پایانی

اکنون که بهترین وب‌سایت‌های دانلود کتاب‌های رایگان را شناخته‌اید، می‌توانید کتاب مورد ‌نظر خود را یافته و از آن استفاده کنید. در رابطه با کتاب‌های انگلیسی اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی ندارید یا زمان کافی برای ترجمه آن را در اختیار ندارید، می‌توانید ترجمه کتاب را به گروه ترجمیک بسپارید.

برای سفارش ترجمه کتاب یا اطلاع از هزینه‌های ترجمه کتاب می‌توانید به سایت ترجمه ترجمیک مراجعه نمایید و با کارشناسان ترجمیک تماس حاصل فرمایید. 

در پایان لازم به ذکر است که با وجود تلاش فراوان برای ارائه لیست کاملی از برترین سایت‌های دانلود کتاب‌های دانشگاهی و علمی رایگان، این امکان وجود دارد که وب‌سایت‌های دیگری نیز برای دانلود رایگان کتاب وجود داشته باشند که در فهرست ما ذکر نشده‌اند. در صورتی که تجربه موفقی از سایت‌های دیگر دارید، می‌توانید در بخش نظرات با سایر مخاطبان به ‌اشتراک بگذارید.

یکی از خدماتی که ترجمیک ارائه می‌دهد ترجمه وب‌سایت است. برای ثبت سفارش خود به صفحه ترجمه وب‌سایت بروید و سفارش خود را ثبت کنید.

ترجمیک خدمات ویژه‌ای را در زمینه تولید محتوای متنی ارائه می‌دهد. این تولید محتوا در موضوعات تخصصی و متنوع و به زبان‌های مختلف و زنده دنیا صورت می‌گیرد. برای ثبت سفارش به صفحه تولید محتوا متنی سر بزنید.

122 دیدگاه در «۲۵ سایت مفید برای دانلود رایگان کتاب‌ علمی و دانشگاهی»

   1. کتاب طراحی سازه های چوبی تالیف دونالد ای.بریر – کنت جی فردلی – کلی ای. کابین و ترجمه ی بابک روشنی باویلی ضرورت دارم

    1. سلام، شما می‌توانید که این کتاب‌ها را از اپلیکیشن‌هایی مانند طاقچه، کتابراه و فیدیبو و یا سایت انتشارات صدرا تهیه کنید. موفق باشید

 1. سلام خسته نباشین ببخشین اگه کتاب نگرش تاتغییر رو دارین بفرستین به تلگرامم ممنون۰۹۱۸۹۹۴۲۴۹۰

 2. سلام
  من به دنبال جلد دوم کتاب «قدرت عادت» نوشته چارلز داهیگ هستم. شما فایل آن را دارید؟

  1. سلام
   من‌دنبال پی دی اف این کتاب میگردم ولی پیدا نمیکنم،میشه بگید از کجا میشه پیدا کرد؟
   Ecology 4th edition Robert E. Ricklefs, Gary L. Miller

   1. سلام ببخشید من دنبال پی دی اف این کتاب هستم هیچ جا پیداش نمیکنم روانشناسی مرضی کودک اریک مش
    ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

   2. سلام ببخشید من چهار تا مقاله زبان اصلی در مورد مترجمی میخوام هر چی هم جستجو میکنم پیدا نمیشه!!!!

   3. سلام من کتاب The virgin’s promise از کیم هادسون رو میخواستم میشه راهنمایی کنیدچطور پیداش کنم؟

  2. سلام من ۴کتاب میخوام درمورد مذهب. تاب اوری .هیجان خواهی.اعتیاد لطفا برام ایمیل کنیدباتشکرازشما

   1. سلام خیلی دنبال کتاب رباتیک آسادا گشتم اما هیچ جا نتونستم دانلود کنم ممنون میشم اگر کمکم کنید

    Robot Analysis and Control Asada

  3. سلام. بنده دنبال کتاب نطریه‌های مشاوره و روان‌درمانی استفان پالمر ترجمه ناصر یوسفی هستم. شما فایلش رو دارید؟ ممنون میشم…

 3. با سلام از راهنمایی های گروه ترجمیک.لطفا نسخه رایگان پی دی اف کتاب جامعه شناسی مشارکت که توسط غلامرضا غفاری و محسن نیازی نوشته شده ضمیمه کنید ممنون ازسایتتون

  1. با سلام

   این کتاب مشمول قانون حمایت از مولفین و مصنفین (کپی رایت) بوده و امکان ارسال آن وجود ندارد. در صورت تمایل می توانید آن را از این لینک خریداری نمایید.

   با تشکر

 4. سلام. من هر جا دنبال این کتاب گشتم نبود. بدجوری بهش نیاز دارم. چجوری میتونم پیداش کنم. لطفا پاسخ بدید. ممنون میشم
  Management of persons with chronic neurologic illness / Mark N. Ozer ; foreword by Kenneth M. Viste, Jr. – Boston : Butterworth-Heinemann, c2000

  1. ببخشید کتاب اموزگار ابتدایی انتشارات کاظم ارمان پور میخواستم خواهش میکنم راهنماییم کنید

 5. سلام. میدونید چطور میشه این دو کتاب رو پیدا کرد؟ واسه رسالم میخام. ممنون
  ۱٫ Neurosurgical Neuropsychology: The Practical Application of Neuropsychology in the Neurosurgical Practice
  by Caleb M. Pearson (Editor), Eric Ecklund-Johnson (Editor), Shawn D. Gale (Editor)
  Academic Press; 1 edition
  ۲٫ Handbook on the Neuropsychology of Epilepsy (Clinical Handbooks in Neuropsychology)
  by William B. Barr (Editor), Chris Morrison (Editor)
  Springer; Softcover reprint of the original 1st ed. 2015 edition

  1. با سلام

   عنوان کتاب دوم را در سایت Gen.lib.rus.ec سرچ کنید و لینک دانلود را دریافت نمایید.

   با تشکر

 6. این کتاب و میخواستم
  Reorganizing the Factory: Competing Through Cellular Manufacturing
  لطفا اگه امکانش هست راهنمایی فرمایید

  1. با سلام اگر امکان اش هست کتاب hybrid anisotropic materials for wind power turbine blades نویسندهyosif Golfman رو به gmail اینجانب ارسال کنید لطف کنید ارسال کنیدخیلی بهش نیاز دارم شماره تماس در صورت نیاز و تلگرام (۰۹۱۶۵۴۵۴۵۹۲ ) (petromirzaeibahram@) هر کاری کردم دانلود نشد

  2. سلام من دنبال کتاب بافت شناسی دکتر سلیمانی راد میگیردم ولی فایلش رو هیچ جا نمیتونم پیدا کنم میشه راهنمایی کنین

 7. سلام. وقت بخیر. من واقعا دنبال این کتاب میگردم اما هیچ جا پیدا نکردم. سایتی رو میشناسید که این کتاب رو داشته باشن؟؟ پیشاپیش ممنون از همکاریتون و مرسی که زود پاسخ میدین

  Generalized Anxiety Disorder Relief: Simple And Easily Adoptable Self Help Guide To Relieve Generalized Anxiety Disorder Naturally
  CreateSpace Independent Publishing Platform (July 3, 2017)
  Joshua Sideon

 8. سلام من دنبال پی دی اف کتاب معارف ۲ امینی جوادی میگردم ولی نمیتونم پیدا کنم .. ممنن میشم کمکم کنید

 9. سلام خسته نباشید .
  دنبال این دوتا کتاب میگردم خیلی عجله دارم و ضروریه ممنون میشم کمکم کنید
  ۱ . حل مسائل ریاضی مهندسی بیژن طائری
  ۲٫ کتاب آنالیز ریاضی ۲ دکتر علیرضا مدقالچی. انتشارات پیام نور

 10. با سلام
  من دنبال کتابی با این عنوان هستم : (Fundamentals of HVACR (3rd Edition . از دوستان کسی میتونی لینک دانلودشو پیدا کنه؟
  ممنون میشم
  فغفوری – آیدی تلگرام : cashrae@

 11. سلام خسته نباشید.کتاب استاندارد dvs با ترجمه انگلیسی رو محبت میفرمایید.از دانشگاه امیرکبیر

 12. سلام خسته نباشید من پی دی اف کتاب مدل جهانی disc پیدا نکردم . میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام من کتاب جغرافیای سیاسی ایران نوشته حافظ نیا و مبانی سنجش ازدور باقرفاطمی رو پیدانمیکنم لطفا راهنمایی کنید.

 13. سلام من pdf کتاب نقشه کشی صنعتی ۱ مهندس حبیب الله احمدی رو میخوام چجوری پیداش کنم؟

 14. با سلام
  چجوری میتونم این کتاب رو پیدا کنم، خیلی لازمش دارم
  T. C. Choy, Effective Medium Theory: Principles and Applications, Ed. Oxford
  University Press, (1999).

 15. من دنبال کتاب Operators Organizational Direct Support General Support Depot Maintenance Manual Including Repair Parts میگردم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

 16. سلام من دنبال پی دی اف کتاب روش های استخراج معدن از سید حسن بصیر هستم. لطفا میشه کمکم کنید؟

 17. سلام من دنبال این کتاب هستم
  The detection of income tax evasion trough an analysis of digital distributions
  Mark John Nigrini
  لینک دانلود پیدا نمی کنم

 18. با سلام و عرض ادب و تبریک سال نو
  من درخواست معرفی کتاب لاتین جدید و به روز و پرمخاطب در زمینه داده کاوی یا یادگیری ماشین یا در کل در زمینه علم داده برای ترجمه را دارم.
  آیا امکان معرفی کتاب وجود دارد؟
  پیشتر از همکاری شما کمال تشکر و سپاس را دارم.

 19. سلام پی دی اف کتاب راهنمای روان درمانگری هامایاک آوادیس نویسنده سوزان بندر رو میخواستم

 20. سلام. وقت بخیر. من دنبال کتاب زیر میگردم برای رساله دکتریم. علی رغم جستجوهای زیاد نتونستم پیداش کنم. ممنون میشم که کمکم کنید
  Wechsler, D. (1997).. WMS-III Administration and Scoring Manual..
  San Antonio, TX: Psychological Corporation.

  کتاب بالا خیلی برام مهمه و در اولویته. البته بیشتر به کتابچه شبیه است. اما در صورتی که کتاب بالا پیدا نشد ممنون میشم در پیدا کردن دو کتاب زیر کمک کنید
  Essentials of WMS(r)-III Assessment (Essentials of Psychological Assessment Series)
  by Elizabeth O. Lichtenberger. Wiley

  Clinical interpretation of the WAIS-III and WMS-III
  by David S. Tulsky. Academic

  پیشاپیش ممنون از همکاریتون و واقعا لطف بزرگی بهم میکنید. در انتظار پاسخ شمام. سپاس

 21. سلام خسته نباشید
  من به دنبال این کتاب ها هستم《آسمان شگفت انگیز》 و 《ستاره شناسی به زبان آدمیزاد》

 22. سلام من دو کتاب میخواستم دانلود کنم اصول و تئوری بازی ها در دوره پیش از دبستان فرشته مجیب و دانش و خانواده جمعیت ویراست سوم آیا لینک دانلود این دو کتاب رو دارید؟

 23. سلام.
  لطفا اگر ممکنه ، به چاپ سوم این کتاب خیلی نیاز دارم:
  Export-import theory practices and procedures, 3rd edition, full text
  چاپ سوم: ۲۰۱۳
  نویسنده: Belay Seyoum, PhD

 24. سلام خسته نباشی . کتاب شاماران در فرهنگ فولکلور کردستان می خواستم ممنون می شم راهنمایی بفرمایید

 25. سلام ،خسته نباشید .فایل کتاب خشت و خیال تالیف آقای کامبیز قاسمی رو میخاستم فممنون میشم راهنمایی کنید.

 26. سلام وقت بخیر
  میشه سایت هایی که کتاب ها و مقالات به زبان فرانسه را بتوان دانلود کرد، معرفی کنید؟

 27. سلام
  ممنون بابت سابت خوبتون
  فقط میشه یک سایت معرفی کنید ک کتابای ترجمه شده رو هم داشته باشه
  من دنبال کتاب (طراحان چگونه می اندیشند) ترجمه حمید ندیمی هستم
  ولی خب پیدا نمیکنم

 28. سلام
  من دنبال فایل pdf کتاب کاربرد تئوری تصمیم گیری در مدیرت
  نوشته شده دکتر هوشنگ تقی زاده و مصطفی ضیائی حاجی پیرلو هستم
  ممنون میشم راه نماییم کنید

 29. سلام من پی دی اف کتاب مبانی شیمی تجزیه جلد دو ترجمه عبدالرضا سلاجقه رو میخام لطفا پی دی افشو برام بفرستید.

 30. با سلام و احترام، در چسنجوی پی دی اف و دانلود کتابهای معتبری درباره نمایه و نمایه سازی به زبان انگلیسی و فارسی هستم

 31. با سلام اگر که حل المسایل کتاب Ultrasonic Bioinstrumentation یا دستگاه های پزشکی فراصوتی ترجمه علیرضا اشرف رو دارید من لازم دارم ممنونم

 32. سلام خسته نباشید من دنبال کتاب حقوق محیط زیست در ایران دکتر مصتفی تقی زاده انصاریان هستم ♡

 33. با سلام و سپاس، واقعا مفید بود….کتابی که نتونستم رایگان پیداش کنم هیچ جا رو تو اولین سایت پیشنهادیتون تونستم دانلود کنم.
  قابل تحسینه کارتون و تو شرایط فعلی که امکان خرید و دسترسی به e book های معتبر و روز دنیا وجود نداره یا خیلی سخته این مسیر و برای همه دست یافتنی و شدنی نیست، معرفی این سایت های دانلود کتاب کمک قابل توجهی به جامعه علمی کشور می کنه. خسته نباشین.

 34. Grays Anatomy For Students: First South Asia

  سلام من دنباله این کتابم ولی هیچ جا پیدا نمیشه… :((((((

 35. سلام من دنبال پی دی اف ریاضیات عمومی پور کاظمی جلد اول هستم از کجا باید دانلود کنم؟

 36. سلام من دنبال پی دی اف کتاب حقوق داوری از عبدالله خدابخشی هستم ممنون میشم کمک کنید

 37. سلام من دانشجوی کارشناسی جامعه شناسی هستم وکتاب دعوت به جامعه شناسی (نگاهی انسان گرایانه)اثر پیتر برگر ترجمه رضا فاضل و میخام

 38. سلام وقت بخیر..من پی دی آف روش های تحقیق و چگونگی ارزشیابی آن در علوم انسانی نوشته دکتر مریم سیف نراقی رو میخواستم..ترجیحا فایل رایگان

 39. لطفا جزوه یا کتاب زبان تخصصی برای رشته مددکاری اجتماعی به ایمیل من ارسال کنید. نیاز فوری
  با تشکر

 40. سلام من دنبال پی دی اف کتاب ساخت زبان فارسی از دکتر ازیتا افراشی هستم لطف میکنید برام لینک دانلودش رو ارسال کنید ممنون میشم

 41. سلام؛
  ترجمه کتاب کیفیت سنجی ترجمه نویسنده جولیانا هاوس رو چطور رایگان دانلود کنم؟ متشکرم

 42. این سایت‌ها واقعا عالین من چندین بار ازشون کتاب دانلود کردم، اما همیشه از سایت نودهشتیا دانلود میکنم. انواع اقسام کتاب‌ها رو دارن و به راحتی میتونید از سایت ۹۸iiia اونها رو دانلود کنید و مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.