ضریب تاثیر,شاخص اچ

h-index چیست؟

اچ ایندکس یک  شاخص عددی است که میزان تاثیر گذاری مقالات علمی استناد شده توسط دانشمندان و پژوهشگران را بررسی وتعیین می‌کند. این شاخص اطلاعات را به صورت کمی نمایش می‌دهد. این  شاخص در سال ۲۰۰۵ توسط فیزیکدانی به نام جورج ای. هیرش پیشنهاد شد و گاهی با نام شاخص هیرش نیز شناخته می‌شود.

اچ ایندکس علاوه بر ارزیابی علمی دانشمندان، مشخص می‌کند که کدام محقق از نظر استناد تعداد مقالات نسبت به دیگران بالاتر است. این شاخص بیشتر برای محققانی که در یک حوره کاری مشخص فعالیت می‌کنند کاربرد دارد. این شاخص توسط پایگاه‌های مختلفی محاسبه می‌شود که در مقالات انگلیسی زبان، پایگاه اسکوپوس، گوگل اسکالر، آی اس آی و برای مقالات فارسی در پایگاه آی سی اس است.

H به عنوان یک شاخص کمی، تعداد مقالات استناد شده یک محقق را نشان می‌دهد. در واقع وقتی ‌می‌گوییم یک مقاله h بار منتشر شده یعنی میزان استناد‌های آن نیز مشخص می‌شود. اگر میزان استناد‌های شخصی ۳ باشد یعنی ۳ بار به این مقاله استناد شده است.

این شاخص، ضریب تاثیر بالایی دارد و به خاطر استناد بالای آن به آسانی محاسبه می‌شود. حتی می‌توان برنده جایزه نوبل را به وسیله این شاخص پیش بینی کرد.

نحوه محاسبه

این شاخص به صورت دستی یا در پایگاه‌های داده ای مثل اسکوپوس و آی اس آی با حق اشتراک محاسبه می‌شود. گوگل نیز ابزاری را طراحی کرده که به صورت رایگان و اتوماتیک محاسبه می‌کند.

کاربرد و اهمیت اچ ایندکس

این شاخص برای ارزیابی مقالات علمی دانشمندانی که تعداد مقالات و تعداد استناد بیشتری دارند، نسبت به دیگران که فقط مقاله منتشر می‌کنند، کاربرد دارد.

ISI

پایگاه دانشی که به بررسی مقالات از اولین متن تا زمان حال را مد نظر قرار می‌دهد و برای مشاهده اچ ایندکس محققان و اساتید و سایر اطلاعات آماری ، در صورت دسترسی به پایگاه می‌توانید به راحتی آن را ببینید.

SCOPUS

این مرکز داده نیز مانند پایگاه‌های دیگر عمل می‌کند، با این تفاوت که تمام مقالاتی را که از سال ۱۹۹۵ به بعد ثبت شده‌اند، مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

Google Scolar

این ابزار که متعلق به شرکت گوگل است علاوه بر ارزیابی اچ ایندکس مقالات استنادی، مقالات دیگر را نیز بررسی می‌کند. به این دلیل ممکن است کاملا دقیق نباشد اما به خاطر رایگان بودن می‌توان از آن استفاده کرد. هم‌چنین ابزارک‌های مناسبی در ذیل این برنامه هستند که این محاسبه را انجام می‌دهند.

انتقادات و اشکالاتی که در اچ ایندکس می‌توان یافت

تعداد نویسندگان یک مقاله و سهمی که در یک پژوهش دارند را نشان نمی‌دهد.

گاهی بعضی از مقالات به دلایلی از ارجاعات کمتری برخوردارند و بعضی ممکن است خیلی بیشتر باشند. علت این تفاوت در مجلات و رشته‌های علمی است.

شاخص اچ فقط تعداد مقالات را مورد توجه قرار می‌دهد و تعداد ارجاعات به یک مقاله تاثیری در بالا بردن شاخص یک محقق ندارد.

اچ ایندکس به متن ارجاعات کاری ندارد و تنها به بررسی محتوای مقالات خاص می‌پردازد. اما اگر محققی به مقالات پیشین خود استناد کند ایندکس ارجاعات را بررسی کرده و روی شاخص اچ آن تاثیر می‌گذارد.

I-index

در کنار اچ ایندکس پارامتر دیگری به نام I-index  وجود  دارد که توسط گوگل اسکالر برای اندازه گیری میزان فعالیت علمی دانشمندان باتوجه به اسنادی که بیش از۱۰ بار منتشر شده‌اند،کاربرد دارد. این اسناد شامل کتاب‌ها، مقالات و سایر گزارش‌ها می‌شوند.

مزایای آی ایندکس

محاسبه آسان و سریع

استفاده رایگان از استناد گوگل اسکالر

معایب آی ایندکس

فقط توسط گوگل استفاده می‌شود

خدمات آنلاین ترجمیک

تیم ترجمیک با ترجمه مقالات درخواستی شما به صورت آنلاین و در مدت زمانی کوتاه، راه را برای محاسبه اچ ایندکس در پایگاه‌های داده‌ای( اسکوپوس، آی اس آی) فراهم می‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

هنوز رایی ثبت نشده است.

به این پست نمره دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *