راهنمای ارسال مقاله علمی به مجلات معتبر برای محققین

شاید شما هم به دنبال آن باشید که تحقیق ارزشمند خود را با دیگر محققان اشتراک بگذارید و ضریب تاثیر علمی – تحقیقاتی خود را ارتقا بخشید. پس گام‌به‌گام با ما همراه شوید تا تمامی زوایا و جوانب کار را به شما بیآموزیم.

چه چیزی یک تحقیق علمی است؟

پیش از پرداختن به اینکه یک تحقیق علمی را چگونه به اشتراک بگذاریم، بهتر است سوال کلی‌تری را مطرح کنیم و ببینیم اصلا به چه چیزی یک مقاله علمی یا آکادمیک می‌گوییم. کلیه موارد زیر به شرط نو و به‌روز بودن روش یا نتایج و البته به ترتیب اهمیت، می‌توانند در زمره تحقیقات علمی یا آکادمیک قرار‌گیرند و ارزش اشتراک‌گذاری با جامعه علمی و دانشگاهی را دارند.

 • یک تحقیق دکتری
 • یک پروژه تحقیقاتی با همکاری مراکز علمی–تحقیقاتی (معمولا این پروژه‌ها در قالب fund و ساپورت‎‌های مالی حمایت می‌شوند و یک طرف اجرای آن، مستقیما یک مرکز علمی–تحقیقاتی است).
 • یک پروژه تحقیقاتی در صنعت و یا شرکت‌های خصوصی
 • یک پروژه تحقیقاتی شخصی با بنیان علمی توسط محققین مستقل
 • یک تحقیق کارشناسی ارشد

اکنون که برخی از مهم‌ترین انواع تحقیقات علمی را شناختیم. اگر شما هم از آن دسته محققینی هستید که در دستنان یکی از انواع مدل‌های تحقیق را دارید و یا سابقا آن را انجام داده‌اید و یا حتی اگر شما یکی از اعضای تیمی بوده‌اید که روی چنین تحقیقاتی کار‌‎ کرده‌ است، به طور اکید پیشنهاد می‌کنیم که شما و همکاران و اساتیدتان، گوهری در دست دارید که اگر پرداخته‌ شود، احتمالا ارزش افزوده‌ای را به رزومه علمی شما اضافه خواهد‌ کرد.

چرا باید نتایج تحقیق خود را با دیگران به اشتراک بگذارم؟

اگر پرسش فوق ذهن شما را به خود مشغول کرده‌است، موارد زیر برخی از مهمترین دلایلی هستند در پاسخ آن می‌توان برشمرد:

 • ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
 • دفاع پایان‌نامه و گرفتن نمره عالی
 • ارتقای رتبه علمی آکادمیک برای اساتید دانشگاهی
 • ارتقای رتبه علمی آکادمیک برای محققین فعال در مراکز تحقیقاتی
 • ارتقای کیفیت رزومه شخصی محققین مستقل
 • ثبت یک ایده یا یافته علمی جدید به نام خود
 • ارائه گزارش عملکرد کیفی تحقیقات انجام شده در یک حوزه به حامیان مالی پروژه
 • ایجاد فرصت گرفتن حمایت مالی برای پروژه های تحقیقاتی آینده

ترجمه و ویراستاری تخصصی در ترجمیک

ترجمیک با همراهی چند هزار مترجم و ویراستار متخصص در رشته‌های گوناگون علمی، بزرگترین پلتفرم خدمات زبانی در ایران است. شما می‌توانید به سادگی و کمتر از یک دقیقه سفارش ترجمه و ویراستاری خود را ثبت نمایید و از بالاترین کیفیت خدمات زبانی بهره ببرید.


چگونه نتایج تحقیق خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم؟

راه‌های زیادی برای اشتراک‌گذاری نتایج و دستاوردهای یک تحقیق علمی وجود دارد. برخی از مهمترین این راه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • ارائه در یک کنفرانس، سمینار، کنگره یا نشست علمی داخلی با زبان رسمی کشور مبدا
 • ارائه در یک کنفرانس، سمینار، کنگره یا نشست علمی بین‌المللی با زبان بین‌المللی
 • چاپ به عنوان یک مقاله در یک ژورنال داخلی با زبان رسمی کشور مبدا
 • چاپ به عنوان یک مقاله در یک ژورنال داخلی با زبان بین‌المللی
 • چاپ به عنوان یک مقاله در یک ژورنال معتبر خارجی با زبان بین‌المللی
 • چاپ به عنوان یک کتاب به زبان مبدا
 • چاپ به عنوان یک کتاب به زبان بین‌المللی

بدون شک، هر کدام از روش‌های فوق، مزایا و سختی‌های خود را دارند. شاید ساده باشد که کار تحقیقاتی خود را در یک کنفرانس ملی ارائه کنید و نتایج کار شما به عنوان یک مقاله با زبان مبدا توسط برگزار کنندگان کنفرانس منتشر شود و به تعداد نفرات شرکت‌کننده، چاپ و در اختیار آنها قرار‌گیرد.

حتی ممکن است آنقدر کار شما برای برگزارکنندگان ارزشمند به نظر برسد که از شما برای سخنرانی نیز دعوت شود. اما اگر بخواهید مقاله را به صورت رسمی در یک مجله معتبر منتشر کنید، طبیعتا باید زحمت بیشتری بکشید. فراموش نکنید حتی چاپ مقاله نیز می‌تواند سختی کم یا زیادی داشته باشد و این کاملا بستگی به مجله‌ای دارد که شما می‌خواهید نتایج کارتان در آن منتشر شود.

انبوهی از مجلات علمی–پژوهشی داخلی وجود دارند که مشتاق انتشار نتایج کارهای تحقیقاتی شما هستند. اما خوب ارزش و اعتبار علمی چاپ مقاله شما در این ژورنال‌های داخلی شاید نزدیک به صفر باشد.

سه شاخص سنجش اعتبار ژورنال‌های معتبر بین‌المللی از قرار زیر هستند:

 • ضریب تأثیر (Impact Factor) یا (SJR): شاخصی کمی به منظور سنجش، مقایسه و رتبه‌بندی مجلات علمی بین‌المللی که نمایانگر فراوانی ارجاع‌هایی (citations) است که در طول یک دوره زمانی مشخص به مقالات چاپ شده در یک نشریه داده شده‌است. فراموش نکنید که هرچه ضریب تاثیر بالاتر، اعتبار علمی مجله بیشتر…
 • چارک (Quartile): یک ژورنال بر حسب ضریب تاثیرش در یکی از چهار دسته Q1، Q2، Q3 و Q4 قرار می‌گیرند. مجلات رده Q1 معتبرترین مجلات علمی به شمار می‌روند. اگر می‌خواهید مجله‌ای را برای چاپ مقاله تحقیقاتی ارزشمند خود انتخاب کنید که برایتان اعتبار بیآورد، ترجیها Q1 را انتخاب کنید.
 • شاخص اچ (H-Index): شاخصی عددی که در پی کمی‌سازی میزان بهره‌وری و تأثیر علمی محققین و ژورنال‌های علمی است. این شاخص با در نظر گرفتن تعداد مقالات بیشتر ارجاع شده افراد یا مجلات و تعداد دفعات استناد‌شدن آن مقالات توسط دیگر محققین و مجلات محاسبه می‌شود. فراموش نکنید که ژورنال با شاخص H-Index بالاتر سبب ارتقای H-Index علمی شما به عنوان نویسنده آن خواهد شد.

در مجموع خوب است تاکید کنیم که هرچه قدر بتوانید مجله معتبرتری را به چاپ مقاله خود ترغیب کنید، اعتبار علمی رزومه شما بالاتر خواهد رفت. مثلا اگر شما دانشجوی ارشد هستید و می‌خواهید برای مقطع دکتری اپلای کنید، اگر مقاله‌ای در ژورنال Q1 با ضریب تاثیر بالا منتشر کرده باشید، شانس بسیار زیادی را برای پذیرش خود خواهید داشت.

چند تمرین ساده

از حالا به بعد اگر می‌خواهید بیشتر یاد بگیرید، گام‌به‌گام روی کلیه لینک‌هایی که معرفی می‌کنیم کلیک کنید و کارهای مطرح ‌شده را دنبال کنید.

آشنایی با مهمترین ناشران علمی جهان

تمرین اول: برای دست‌گرمی و یادگیری بیشتر، از لینک های زیر کمک بگیرید و به وبسایت‌های پنج ناشر مادر و معتبر بین‌المللی که بیش از نیمی از جریان نشریات معتبر علمی دانشگاهی جهان را در اختیار خود دارند، سر‌بزنید. کافی است روی نام آنها کلیک کنید تا به سایت‌های‌شان بروید و کار جستجوی مجلاتی که منتشر می‌کنند را آغاز کنید.

در این وبسایت‌ها، حوزه و زمینه علمی، کاری و تحقیقاتی خود را فیلتر کنید. سپس یک ژورنال را انتخاب و روی نام آن کلیک کنید.

اکنون تاریخچه‌ای در خصوص ژورنال، نام ویراستاران آن (همان کسانی که مقاله‌های ارسالی را بررسی و ارزیابی می‌کنند)، ضریب تاثیر دو ساله و پنج ساله مجله و تعداد دانلود مقالات مجله در سال‌های گذشته و اطلاعات ارزشمند دیگری را در خصوص ارزیابی مجله بدست خواهید‌آورد.

تمرین دوم: برخی از معتبرترین سایت‌های جهانی در خصوص رتبه‌بندی ژورنال‌های معتبر بین‌المللی به شرح زیر هستند که هر دو توسط Elsevier هدایت می‌شوند. به این وبسایت‌ها سربزنید و زمینه‌های تحقیقاتی خود را جستجو کنید.

در ادامه این مقاله تلاش کرده‌ایم تا نحوه تهیه مقاله و ارسال آن برای یک ژورنال را صرف نظر از داخلی یا خارجی بودن آن به بهترین شکل ممکن به شما آموزش دهیم. امیدواریم این آموزش سبب رشد و ارتقای کیفیت مقالات جامعه علمی کشورمان شود. پس گام به گام، با ما همراه شوید.

چطور مقاله‌مان را با جامعه علمی اشتراک بگذاریم که تاثیر تحقیق ما بیشتر و بیشتر شود؟

گام‌های اصلی در فرآیند ارسال مقاله به شرح موارد زیر هستند:

 1. انجام یک تحقیق ارزشمند، نوآورانه و به روز
 2. شناسایی مجلات هدف که پتانسیل بالایی برای پذیرش و چاپ مقاله ما دارند.
 3. مطالعه دقیق سیستم ارسال مقاله در ژورنال هدف
 4. مطالعه دقیق فرمت مورد انتظار ژورنال هدف
 5. تنظیم دقیق مقاله مطابق فرمت مورد انتظار ژورنال هدف
 6. ارسال مقاله و پیوست‌های آن از طریق مورد تائید ژورنال
 7. پیگیری وضعیت مقاله و مکاتبات در دوره داوری
 8. پاسخگویی سریع و به موقع در خصوص درخواست‌های داوران و ویراستاران ژورنال
 9. در نهایت پذیرش مقاله یا رفتن به مرحله بعد
 10. در صورت رد مقاله: اعتراض و درخواست بررسی مجدد یا رفتن سراغ ژورنال با اولویت بعدی

در وبسایت ترجمیک، سابقا در مقاله‌ای با عنوان «راهنمای جامع انتشار مقاله علمی در مجلات معتبر بین‌المللی (فرآیند انتخاب مجله تا نگارش، ارسال، داوری و چاپ مقاله)» به طور مفصل به نکات مقاله‌نویسی برای چاپ در ژورنال‌های معتبر علمی پرداخته‌ایم. برای همین ضمن آنکه افرادی را که سابقا موفق به خواندن این مقاله نشده‌اند به مطالعه آن دعوت می‌کنیم؛ در این متن تلاش خواهیم کرد تا به زوایای پنهان ارسال مقاله به ژورنال بپردازیم و نکات ارزشمندی را در خصوص آن برای شما بیان کنیم.

در این مقاله از مدل انتشارات Elsevier برای آموزش استفاده کرده‌ایم و مثال‌های ارائه‌شده مربوط به روش ارسال مقاله برای ژورنال‌های زیرمجموعه این انتشارات است. البته نگران نباشید، با فراگیری این مدل، به راحتی برای تمامی ناشران معتبر دیگر نیز می‌توانید مقاله ارسال کنید زیرا ساختار کلی همه جا یکسان است.

چگونه یک ژورنال را برای انتشار مقاله خود انتخاب کنیم؟

مهمترین پارامترها برای انتخاب ژورنال هدف را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

 • رشته تحقیق
 • زمینه تحقیق
 • موضوع تحقیق
 • ژورنال‌های محل انتشار مراجع تحقیق
 • اعتبار ژورنال (ضریب تاثیر، چارک و شاخص اچ)
 • مدت زمان داوری مقاله و مدت زمان احتمالی چاپ مقاله
 • نظرات همکاران تحقیق و اساتید مشاور

تمرین سوم: برای یادگیری، بیایید سری به وبسایت Elsevier بزنیم و در بخش جستجو و شناسایی ژورنال هدف، با فیلتر کردن زمینه و رشته خود، و موضوع تحقیقاتی فعلی یا قدیمی‌مان، پیشنهادهای انتشارات Elsevier را برای چاپ مقاله خود بررسی کنیم. اکنون که تعدادی ژورنال به شما معرفی شده است. آنها را بیشتر بررسی کنید.

نکته مهم: Elsevier یکی از پنج ناشر بزرگ جهان و البته یکی از ده‌ها انتشاراتی است که در سراسر جهان در زمینه چاپ ژورنال‌های معتبر علمی فعالیت می‌کنند. اکنون که کار با وبسایت Elsevier را آموختیم، باید بگوییم که بقیه انتشارات‌های بزرگ دیگر هم وبسایت‌ها و پلاتفرم‌های مشابهی دارند که در کلیات یکسان و شاید در جزئیات و طراحی بصری تفاوت‌هایی داشته باشد.

با کمی جستجو به راحتی در آن وبسایت‌ها نیز می‌توانید به اطلاعات مورد نیاز خود برای ارسال مقاله دست پیدا کنید. برخی از مهمترین ناشران بزرگ جهان که در حوزه نشر مقالات علمی فعال هستند، به شرح زیر می‌باشند:

تمرین چهارم: البته این را هم باید ذکر کنیم که شما می‌توانید از روش‌های نوین یادگیری ماشینی کمک بگیرید و با ابزارهای پیشنهادی، ژورنال مناسب را از سوی انتشارات هدف خود پیدا کنید و مستقیما به سراغ پیشنهادهای پایانی بروید. به طور مثال، ابزار Find a matching journal در وبسایت Elsevier با دریافت عنوان، چکیده و کلمات کلیدی مقاله شما، مستقیما تعدادی پیشنهاد مناسب را برای شما ارائه می‌کند و در گام بعدی می‌توانید به بررسی اعتبار این ژورنال‌های پیشنهاد شده بپردازید.

ناشران دیگر نیز چنین ابزاری را در وبسایت خود دارند که به رایگان در اختیار شما قرارداده‌اند. به لینک‌های زیر نیز سربزنید:

پس از انتخاب ژورنال هدف چه کنیم؟

صرف نظر از اینکه ژورنال هدف شما داخلی یا بین‌المللی باشد و حتی صرف نظر از اینکه ضریب تاثیر آن چقدر باشد، تقریبا فرآیند ارسال مقاله در تمامی پلاتفرم‌های مربوط به ژورنال‌ها از یک ساختار کلی پیروی می کند. این ساختار کلی شامل موارد زیر است:

 • ورود به وبسایت ژورنال هدف (معمولا بر روی وبسایت انتشارات مادر قرار دارد.)

نکته: سایت‌های انتشارات مادر مانند Elsevier بسیار اهمیت دارند. اطلاعات کلیدی در این مکان برای شما قرارداده‌شده‌است. این وبسایت‌ها در حقیقت درگاهی برای ورود شما به فضای ارسال مقاله به ژورنال دلخواه‌تان هم هستند.

 • مطالعه دقیق بخش راهنمای نویسندگان

نکته: در وبسایت مادر (مثلا Elsevier)، دنبال کلمه «Guide for Authors» بگردید. معمولا به یک صفحه یا یک فایل pdf هدایت می‌شوید. در آنجا همه چیز درباره اینکه مقاله شما باید چه فرمتی داشته‌باشد، و نکاتی که باید در نظر بگیرید و همین طور روند انتشار مقاله در ژورنال‌های وابسته، به طور کامل نوشته‌شده‌است. شما باید این متن را به دقت بخوانید.

فراموش نکنید: یکی از اصلی‌ترین و رایج‌ترین دلایل رد مقالات، نخواندن دقیق این بخش است. اغلب نویسندگان مقاله دقت نمی‌کنند که ممکن است فرمت یک مقاله نکته خاصی داشته‌باشد که رعایت نکردن آن از نظر ویراستاران یک اشتباه بزرگ به حساب بیآید.

بیایید این طور نگاه کنیم که احتمالا ویراستاران در صورت عدم رعایت دقیق فرمت به خودشان خواهند‌گفت: «این فرد که حتی برای مطالعه راهنمای نویسندگان در ژورنال ما زمان نگذاشته، حتما هیچ یک از مقالات ژورنال ما را هم نخوانده و احتمالا هیچ دلیل روشنی هم برای چاپ مقاله‌اش در ژورنال ما ندارد جز یک سری افکار مبهم و احتمالا نظرات دیگران! پس حتما کار تحقیقاتی وی نیز چنگی به دل نمی‌زند…»

آری! به همین راحتی ممکن است متن مقاله شما حتی خوانده هم نشود و در همان آغاز رد شود و حتی ممکن است در صورت تکرار این روند، اسم شما به لیست سیاه ژورنال هم اضافه شود! پس ریسک نکنید و فرصت‌های خود را بیهوده نسوزانید.

تمرین پنجم: پیشنهاد می‌کنیم سری به بخش نحوه صحیح ارسال و ویرایش مقاله برای ژورنال‌های Elsevier بزنید و نکات اساسی آن را مرور کنید. این قوانین برای تمامی ژورنال‌های زیرمجموعه این انتشارات صادق است.

تمرین ششم: اکنون برای مثال، سری به درگاه ژورنال Environmental Economics and Management بر روی وبسایت انتشارات Elsevier بزنید. این ژورنال معتبر، یکی از هزاران ژورنال زیرمجموعه این انتشارات است که دارای اعتبار بالایی است. می توانید ارقام اعتبارسنجی این ژورنال را در صفحه مذکور مشاهده‌کنید. برای تمرین بیشتر دقت کنید. نام ویراستار ژورنال را خواهید یافت.

همان کسی که مقاله شما را برای داوران ارسال می‌کند و در نهایت براساس نظرات آنها مقاله شما را رد یا قبول خواهد‌کرد. در این صفحه همین طور برخی از آخرین مقالات منتشر شده را می‌توانید ببینید.

 • ورود به پلتفرم ارسال مقاله (در وبسایت مادر، دنبال کلمه «Submit your paper» بگردید.

نکته: همه ژورنال‌های معتبر، وبسایت‌های رسمی و ساده‌ای برای ارسال مقاله دارند. برخی نیز از پلتفرم مرکزی انتشاراتی که آن ژورنال را منتشر می‌کند، بهره می‌گیرند. مثلا ژورنال‌های انتشارات Springer معمولا از پلاتفرم editorialmanager استفاده می‌کنند.

به عنوان نمونه، ژورنال Natural Hazards که یک نشریه معتبر در حوزه علوم و مهندسی بلایای طبیعی و از زیرمجموعه‌های انتشارات Springer است، از این لینک برای مکاتبات بین نویسنده و ویراستاران و داوران مجله و همچنین برای ارسال مقاله بهره می‌گیرد. و یا ژورنال‌های انتشارات Elsevier از پلتفرم ees.elsevier بهره می‌گیرند.

به عنوان نمونه ژورنال Agriculture and Forest Meteorology که یک ژورنال معتبر در حوزه کشاورزی، جنگلداری و منابع طبیعی است و از زیرمجموعه‌های انتشارات Elsevier است، از این لینک برای مکاتبات بین نویسنده و ویراستاران و داوران مجله و همچنین برای ارسال مقاله بهره می‌گیرد.

تمرین هفتم: اکنون برای مثال، در درگاه ژورنال Environmental Economics and Management بر روی گزینه Submit Your Paper کلیک کنید. شما به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که بستر ارسال مقاله انتشارات Elsevier است. در این مورد، شما وارد پلاتفرم ویژه مجله Environmental Economics and Management شده‌اید.

این ژورنال اگرچه زیرمجموعه Elsevier است، ولی از پلتفرم editorialmanager استفاده می‌کند. در زیر صفحه مربوط به ژورنال در این پلاتفرم را مشاهده می‌کنید.

 • ایجاد یک پروفایل کاربری (در صورت نداشتن پروفایل)

نکته مهم: اگر در گذشته مقاله‌ای را برای یک ژورنال فرستاده‌اید، دیگر نیاز نیست یک پروفایل جدید بسازید. حتی پیشنهاد می‌شود هرگز چنین کاری نکنید. دلیل آن این است که یک محقق از نظر یک ژورنال، یک فرد خاص به حساب می‌آید. پس سعی کنید همیشه با یک یوزر وارد شوید.

حتی پیشنهاد اکید می‌کنیم به عنوان یک محقق بین‌المللی، از همین ابتدا در وبسایت ORCID برای خود یک پروفایل محقق ایجاد کنید و هنگامی که می‌خواهید برای یک ژورنال بین‌المللی مقاله خود را ارسال کنید، در پلتفرم‌های مکاتبه این ژورنال‌ها، برای ورود از ID خودتان در ORCID استفاده کنید.

اگر ORCID ID دارید، کافی است برای ورود از آن استفاده‌کنید و دیگر نیازی به ساخت پروفایل جدید نیست. برای این کار درخواست ایجاد اکانت را بزنید و سپس گزینه Use my ORCID record را کلیک کنید. پس از ورود به اکانت، مرکز علمی یا آکادمیکی را که در تحقیقی که می‌خواهید ارسال کنید با آن همکاری داشته اید، انتخاب کنید و بقیه فرم‌ها را تکمیل کنید. حالا شما آماده هستید که مقاله خود را ارسال کنید.

تمرین هفتم: برای یادگیری، مثلا در این ژورنال ثبت نام کنید. برای ثبت نام به عنوان نویسنده وارد شوید. برای اتصال بین اکانت ORCIDخود و اکانت‌تان در این ژورنال، پس از پس از کلیک بر روی گزینهRegister Now ، از گزینه Use my ORCID record استفاده کنید و بقیه مراحل را ادامه دهید. اگر هنوز اکانت ORCID نساخته‌اید، پس این کار را در این وبسایت انجام دهید.

 • ارسال مقاله

حالا دیگر همه چیز را یادگرفته‌ایم. زمان آن رسیده تا یاد بگیریم چگونه مقاله خود را ثبت کنیم.

اگر قبلا مقاله را طبق فرمت مورد نظر ژورنال آماده‌کرده‌اید، اکنون خیلی راحت در پروفایل جدیدتان در ژورنال مورد نظر خود بر روی گزینه Submit New Manuscript کلیک کنید، نوع مقاله را انتخاب کنید و کار بارگزاری نسخه متنی و پیوست‌های آن (نمودارهای و جداول) و تکمیل فرم‌های مربوطه (تعهدهای اخلاقی و…) را انجام دهید. در نهایت با تائید و submit نهایی، مقاله شما مستقیما به صندوق پستی ویراستار ژورنال خواهد رفت. حالا باید منتظر باشید تا مراحل مختلف مقاله برای شما ایمیل شود. البته در پروفایل خود نیز می‌توانید آن را دنبال کنید.

 • پیگیری مقاله

پس از ارسال نهایی مقاله در پلتفرم های submit مجله مورد نظرتان، دوران طلایی صبر آغاز می‌شود. اگر زیاد صبر ندارید یا از نظر زمانی محدودیت برای انتشار مقاله خود دارید (مثلا می‌خواهید از پایان نامه خود دفاع کنید و نمی‌توانید مدت طولانی منتظر بمانید)، پس پیشنهاد می‌کنیم که مجلات Q1 و Q2 را برای چاپ مقاله خود انتخاب نکنید. زیرا کمترین زمان پذیرش مقاله در این ژورنال ها، آن هم برای نویسندگان شناخته شده، حداقل ۳ ماه است. فراموش نکنید که گاهی برای محققین تازه کار، این دوران صبر تا ۲ سال هم زمان می‌برد!

با توجه به تجربیات گذشته دیگر محققین، پیشنهاد می‌شود هر دو یا سه ماه یکبار با داوران و ویراستاران مجله از طریق همان پلاتفرم ارسال مقاله، ارتباط داشته باشید و پیگیر وضعیت مقاله خود شوید. سعی کنید در متن ارسالی اشتیاق خود را به انتشار مقاله در آن ژورنال دوباره بیان کنید و بگویید که این مقاله را تنها برای همان مجله ارسال کرده اید زیرا آن مجله برای شما بسیار اهمیت دارد و مراجع مقاله‌تان نیز قبلا در این ژورنال منتشر شده بوده اند و لذا انتشار این کار برای مجله نیز خوب خواهد بود.

 • ویرایش مقاله و پاسخ به درخواست‌های داوران

پس از مدتی شما ایمیلی دریافت خواهید کرد که نشان می‌دهد مقاله شما برای داوری رفته است. مدتی که بگذرد، اگر مقاله شما از فرمت ژورنال تبعیت کرده باشد و چاپ آن موضوع در حیطه ملاحظات ویراستاران و سردبیران ژورنال و اهداف ناشران آن باشد، معمولا درخواست یک ویرایش از شما خواهد شد. این ویرایش ممکن است کلی یا جزئی باشد. اگر درخواست ویرایش دریافت کردید نباید نگران شوید بلکه باید به چاپ مقاله امیدوار شوید. به یاد داشته‌باشید اگر قرار بود مقاله شما رد شود، هرگز درخواست اصلاح و ویرایش داده نمیشد. کلی یا جزئی بودن ویرایش بستگی به اهمیت موضوع، ملاحظات مجله، نگرش داوران و در موارد جزئی نیاز به اصلاحات زبانی و گاهی ساختاری و نیز اصلاح گراف‌ها و جداول و در برخی موارد نیاز به اضافه کردن نتایج جدید و رفرنس‌های تازه به مقاله دارد.

نکته: معمولا درخواست ویرایش زمانی که مربوط به فقط مسائل نگارشی باشد، ویرایش جزئی است. اما درخواست‌های ویرایش کلی، عموما زمانی که روش تحقیق و یا نتایج نیاز به بازنگری دارند، داده‌می‌شوند.

در این زمان معمولا شما یک بازه چند هفته ای تا گاه دو ماهه فرصت خواهید داشت تا مقاله خود را اصلاح(Revise) و مجددا ارسال (Resubmit) کنید.

 • پس از آن دوباره دوران صبر و انتظار فرا خواهد رسید و ما باز هم به شما پیشنهاد می‌کنیم این بار هر ماه یا حداکثر دو ماه یکبار پیگیر وضعیت مقاله خود شوید تا روزی که نامه پذیرش مقاله شما بدست تان برسد.

شما می‌توانید برای سفارش ترجمه مقاله فارسی به انگلیسی یا اطلاع از هزینه ترجمه مقاله به وب‌سایت ترجمیک مراجعه کرده یا با شماره تلفن‌های ۶۶۰۹۲۳۸۹ (۰۲۱) و ۹۱۰۱۵۲۱۶ (۰۲۱) با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

4 دیدگاه در «راهنمای ارسال مقاله علمی به مجلات معتبر برای محققین»

 1. این حقیر درس مقاله نویسی پیشرفته مقطع دکترای را گذرانده ام … راهنمایی شما در حد اختصار بسیار مفید و کاربردیست. آیا در زمینه ارسال و اخذ پذیرش مقالات نیز خدمات دارید؟ بنظر می رسد گروهی که در این حد حرفه ای و صادقانه تبادل اطلاعات می کنند قابل اعتماد باشند. مقاله ای از هر نظر یونیک و منحصر بفرد دارم فقط احساس میکنم برای اخذ پذیرش ترجمه ام نیاز به ویرایش دارد، کمکی از دست شما برمیاد؟

  1. سلام جناب بیات وقت بخیر

   بله یکی از خدمات ما ویرایش متون مقالات به صورت تخصصی هست.
   لطفا از این لینک سفارشتون رو ثبت بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *