تولید ابرمحتوای تخصصی

اَبَرمُحتَوا محتوایی است که خیلی بزرگ است


یکی از انواع محتوایی که در ترجمیک تولید می‌کنیم، «ابرمحتوا» ست. همانطور که از اسم آن مشخص است، ابرمحتوا، محتوایی طولانی با اطلاعات زیاد در مورد یک مسئله مشخص است. در این حالت شما به جای اینکه چند پست کوتاه با تعداد کلمات کم منتشر کنید، می‌توانید پست‌های بزرگ و طولانی با طول {{8000|pNumber}} تا {{20000|pNumber}} کلمه داشته باشید تا هم اطلاعات مهمی در اختیار مشتریان و مخاطبان خود قرار دهید و هم چندین کلمه کلیدی پرطرفدار را برای سئوی صفحه خود هدف قرار دهید.

چرا هر کسب‌وکار باید یک یا چند ابرمحتوا داشته باشد؟

بسیاری از متخصصان تولید محتوا، این را تایید می‌کنند که هر کسب‌وکار می‌بایست در خصوص خدمات و محصولات خود یک یا چند ابرمحتوا تولید کند و در وب سایت خود منتشر نماید. تجربه کارشناسان تولید محتوای ترجمیک نیز این مسئله را تایید می‌کند. به صورت مشخص می‌توان این دلایل را برای این مسئله مهم ذکر کرد:

 • احتمال رتبه گرفتن صفحات ابرمحتوا در گوگل و موتورهای جست‌وجو بسیار بالاتر از رتبه گرفتن مقالات عادی است. بنابراین شما می‌توانید به این روش، مخاطبان مدنظر خود را جذب کنید و این سرآغازی بر یک فروش خوب یا رابطه کاری موفق خواهد بود.
 • همانطور که گفته شد به‌روزرسانی مرحله‌ای، مداوم و منظم یکی از ویژگی‌هایی ابرمحتوا است. این به‌روزرسانی پیوسته باعث به وجود آمدن منبع اطلاعات غنی می‌شود.
  در نتیجه، این منبع برای کاربران بسیار جذاب و کاربردی است و باعث میشود مخاطبان زیادی آن را ذخیره کرده و حتی برای قدردانی برای آن لایک و کامنت گذاشته و آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.
 • در بین مطالب ابرمحتوا شما می‌توانید محصولات و خدمات خود را به صورت نامحسوس و مرتبط با موضوع پست تبلیغ کنید که همین باعث اثربخشی بیشتر تبلیغات شما نیز می‌شود.
 • ابرمحتوا باعث می‌شود برند و کسب‌وکار شما از بین سایر رقبا متمایز شود، چرا که در آن مشتریان و مخاطبان برند شما، با کسب‌وکار شما پیوسته در حال تعامل هستند و همین تعامل علاوه بر اینکه باعث مزیت رقابتی شما میشود، باعث بالا آمدن رتبه سایت شما در گوگل نیز می‌شود.

چگونه یک ابرمحتوا بسازیم؟

حالا که فهمیدیم ابرمحتوا چیست، مسلماً به این فکر می‌افتیم که چگونه چنین محتوای خوبی بنویسیم

همانطور که گفته شد ابرمحتوا یک پست بسیار طولانی با آپدیت مداوم است. پس از ابتدای کار ما باید هدف این محتوای طولانی را در نظر بگیریم، همچنین زمانی که می‌خواهیم شروع به ساخت ابرمحتوا کنیم باید موضوعی را برای آن در نظر بگیریم که قابلیت مانور برای تولید محتوای طولانی را داشته باشد.

پس از انتخاب موضوع شما می‌توانید نوشتن آن را خودتان بر عهده بگیرید، به تیم تولید محتوایتان بسپارید یا از ترجمیک بخواهید یک محتوای درجه یک و استاندارد برایتان تولید نماید. محتوا کنید.

مراحل دقیق ساخت ابرمحتوا

برای تولید یک محتوای بزرگ یا همان ابرمحتوا می‌بایست از چند مرحله عبور کرد. ما در ترجمیک این مراحل را به ترتیب پیشنهاد می‌دهیم:

 1. تعیین هدف: ما از ساخت ابرمحتوا اهداف متفاوتی را می‌توانیم دنبال کنیم و پیوسته این اهداف را نیز به‌روزرسانی کنیم. از اولین گام‌های تولید ابرمحتوا، افزایش آگاهی از کسب‌وکار شماست.
  این که دقیقا چه محصول و خدماتی را به مشتریان ارائه می‌دهید و این خدمات برای مخاطبان شما موثر و مورد نیاز است یا خیر. شما حتی با ایجاد محتوای قوی و ارائه پیشنهادات متفاوت در بین محتوا در رابطه با محصولات خود می‌توانید باعث ایجاد احساس نیاز در مخاطبان شوید.
 2. تعیین ویژگی‌های برجسته: در مرحله پیشین شما مشتریان را با محصول و خدمات خود آشنا کردید، اکنون می‌توانید با ارائه محصول یا خدماتی با قابلیت‌های خاص و ویژگی‌های منحصر به فرد مانند: ارزان بودن محصول نسبت با سایر رقبا، متفاوت بودن، ترند بودن، پیک رایگان و... (برای محصولات)، ارائه فایل pdf بخشی از ابرمحتوا (برای خدمات) به فروش بیشتر محصولات و خدمات خود کمک کنید.
 3. مشخص کردن موضوع: شما باید به طور شفاف موضوع محتوای صفحه را مشخص کنید و از مبهم‌گویی و گنگ صحبت کردن خودداری نمایید چرا که این باعث گیجی مخاطب و بستن صفحه توسط وی می‌شود.
  از آن‌جا که ابرمحتوا طول بسیار زیادی دارد، می‌توانید موضوع کلی را به چند زیر موضوع تفکیک کنید و در هر کدام از آن‌ها به سوالاتی که مشتریان و مخاطبان بالقوه این متن دارند به صورت مستقیم پاسخ دهید. مثلا در مورد تاریخچه، چگونگی کارکرد، هزینه، کیفیت عملکرد، خدمات جانبی و ... به صورت جداگانه و دقیق توضیحاتی ارائه کنید.
 4. طراحی UI صفحه: طراحی صفحه شما باید از سایر صفحات متفاوت و در عین حال جذاب باشد. در طراحی آن از اشکال و طراحی‎‌های گرافیکی باید استفاده کرد.
  گفتیم که یک ابرمحتوا معمولاً در صفحه‌ای شامل عناصر دیگر از قبیل صوت، تصویر، ویدئو و نظرسنجی قرار می‌گیرد. پس بهتر است چیدمان این عناصر برای اثربخشی بیشتر تعیین شود.
 5. نگارش محتوا: بعد از بررسی تمامی موارد گفته شده اکنون باید مطلب خود را شروع به نگارش کرده و اقدام به انتشار کنیم. در این مرحله توصیه می‌شود از منابع متعدد خارجی و داخلی و حتی منابع مکتوب یا مصاحبه با افراد متخصص استفاده کنید و متنی کامل تهیه نمایید.
  سفارش‌های تولید محتوا در ترجمیک معمولا در {{4|pNumber}} بخش اجرا می‌شود. به این ترتیب که در گام اول تقریبا %{{50|pNumber}} از کل محتوا تولید شده و در سه گام بعد، %{{15|pNumber}} محتوای تکمیلی اضافه می‌شود. مثلا اگر می‌خواهیم یک محتوای {{20|pNumber}} هزار کلمه‌ای تولید کنیم، ابتدا {{11|pNumber}} هزار کلمه تهیه کرده و سپس در بازه‌های یک ماهه، {{3|pNumber}} هزار کلمه دیگر به آن می‌افزاییم تا مجموعا به {{20|pNumber}} هزار کلمه برسیم. دقت کنید که این ارقام تقریبی است و در خصوص هر پروژه ممکن است دچار تغییر شود.
 6. انتشار محتوا: بعد از تهیه تمام محتوای مدنظر، لازم است مطلب را مطابق اصول توزیع محتوا، منتشر نماییم. زمان انتشار محتوا در نظر داشته باشیم که آن را به صورت جامع و کامل و مفصل بیان کنیم.
  آن را به صورت تخصصی و درباره یک موضوع بیان کنیم و از پراکنده‌گویی خودداری کنیم. مطالب ابرمحتوای شما در رابطه با هر موضوعی که هست باید از مطالب تمامی رقبای شما کامل‌تر باشد به نحوی که مخاطبان در رابطه با هر موضوعی در ابتدا به سایت شما مراجعه و اطلاعات را به دست بیاورد.

چه موضوعی را برای ابرمحتوای خود انتخاب کنیم؟

در انتخاب موضوع عموما تمامی کسب‌وکارها این موارد را ارائه می‌دهند (فهرست کاملی از موضوع مورد بحث یا چگونگی انجام یک کار) همواره باید به این نکات توجه داشته باشیم که بسیاری از موضوعات توسط دیگر کسب‌وکارها به آن پرداخت شده است و برای اینکه مورد توجه قرار بگیرد باید این نکات در آن رعایت گردد:

در انتخاب موضوع عموما تمامی کسب‌وکارها این موارد را ارائه می‌دهند (فهرست کاملی از موضوع مورد بحث یا چگونگی انجام یک کار) همواره باید به این نکات توجه داشته باشیم که بسیاری از موضوعات توسط دیگر کسب‌وکارها به آن پرداخت شده است و برای اینکه مورد توجه قرار بگیرد باید این نکات در آن رعایت گردد:

 • به‌روز و معتبر بودن: افراد همیشه به دنبال آخرین اطلاعات درباره موضوع مورد نظرشان هستند، قابلیت به‌روزرسانی مرحله‌ای، مداوم و منظم ابرمحتوا، این اجازه را می‌دهد که همیشه آخرین اطلاعات موجود در رابطه با محتوای خود را جمع‌آوری کرده، از صحت آن مطمئن شده و آن را با لحن و قالب مدنظر خود منتشر کنیم.
  حتما تاریخ آخرین بروزرسانی را در نظر داشته و اگر مدت بیش از چهار هفته از آن گذشته بود، به بروزرسانی آن اقدام نمایید.
 • جامع بودن: هرچه بیشتر پیش می‌رویم، محتوای معتبر و درجه یک بیشتری در اینترنت و فضای وب فارسی تولید می‌شود. بنابراین دیگر مطالب سطحی و کم عمق جایی در میان مخاطبان ندارد. موتورهای جستجو و به ویژه گوگل نیز از این قضیه مستثنی نیستند. یک اصلا نسبتاً پذیرفته شده می‌گوید که گوگل به مطالب عمیق (طولانی) بیشتر اهمیت می‌دهد. بنابراین بهتر است مطلبی که می‌خواهید تولید کنید، جامع باشد. یعنی تمام نکات و مسائل مدنظر مخاطب را در خود داشته باشد. به عنوان یک قاعده سرانگشتی، در میان صفحاتی که در صفحه اول و دوم گوگل لیست می‌شود، نباید مطلبی باشد که شما آن را به تفصیل بیان نکرده باشید! این کار به سادگی در خدمت تولید ابرمحتوای ترجمیک انجام می‌شود.
 • ایجاد حس کنجکاوی: با استفاده از تیترها و عنوان جذاب شما می‌توانید حس کنجکاوی مخاطبان را تحریک کرده و آنها را به خواندن مطلب وادار کنید.

بایدها و نبایدهای ابرمحتوا

چند نکته مهم و ضروری وجود دارد که در تولید ابرمحتوا و انتشار آن حتما باید مورد توجه قرار گیرد:

ارائه فایل pdf ابرمحتوا: گاهی برای مخاطبان به عنوان هدیه ابرمحتوای سایت خود را به عنوان هدیه به صورت کامل به آن‌ها هدیه می‌دهید. اما این هدیه علاوه بر اینکه سبب می‌شود ترافیک سایت شما پایین بیاید، ممکن است همان فایل pdf هم توسط نویسندگان مطالعه نشود. بنابراین بهتر است از این کار خودداری کنید.

لینک دادن به سایت‌های معتبر: لینک دادن مناسب به سایت‌های معتبر و مرتبط علاوه بر اینکه باعث می‌شود رتبه سایت شما در گوگل بالا رود، موجب خوشحالی مخاطب نیز خواهد شد، زیرا آنان را به صفحات خوبی هدایت می‌کنید. برخی از فعالان تولید محتوا و سئو، فقط به دریافت لینک از سایت‌های دیگر اهمیت می‌دهند و اهمیت لینک دادن به سایت‌های دیگر را خیلی کم‌اهمیت تلقی می‌کنند؛ این یک کار اشتباه است. همانطور که عکس گرفتن با یک استاد مشهور یا حضور در جلسه سخنرانی مشهور به غنای شما می‌افزاید، لینک دادن به سایت‌های معتبر به شما ارزش و اهمیت می‌دهد.

توجه به UI صفحه ابرمحتوا: ابرمحتوا به دلیل طولانی بودن آن اگر به صورت متن یکنواخت و بدون هیچ طراحی گرافیکی (نظیر تصویر و اینفوگرافیک‌) ساخته شود موجب خستگی چشم و ذهن خواننده می‌شود و طولی نخواهد کشید که مخاطب از آن صفحه خارج خواهد شد. یکی از نکات مهم در ساخت صفحه ابرمحتوا این است که به گرافیک و طراحی آن توجه ویژه داشته باشیم. و قبل از انتشار آن UI آن را طراحی کنیم. با توجه به اهمیت و ماندگاری بالای یک صفحه ابرمحتوا، صرف این وقت ارزشمند خواهد بود.

افزودن نتیجه‌گیری در انتهای ابرمحتوا: ابرمحتوا به دلیل دارابودن تصاویر و محتوای کاربردی و نداشتن فضای تبلیغاتی، مکانی مناسب برای ایجاد صفحات فرود (لندینگ‌پیج، landing page) موثر و جذب اطلاعات کاربران است، این صفحه به دلیل به‌روزرسانی‌های مداوم مانند یک دفترچه آنلاین و معتبر عمل می‌کند.

افزودن امکان ثبت نظر: بهتر است در انتهای یک صفحه ابرمحتوا جایی برای دریافت نظر مخاطبان و تبادل نظر با آن‌ها در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود یک فرآیند خودکار به‌روزرسانی صفحه توسط محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) داشته باشید و صفحه ابرمحتوای شما با کلمات کلیدی و سوالات واقعی کاربران تکمیل و به روز رسانی شود. در نتیجه جایگاه بالاتری در جستجوی گوگل پیدا کند. همچنین امکان ثبت نظر در این صفحه و تبادل اطلاعات با افراد مختلف نیز موجب مراجعه مکرر کاربران در طول زمان و درگیری بیشتر آن‌ها با صفحه و افزایش نرخ تعامل کاربران می‌شود.

ترجمیک چه کمکی به شما در ساخت و طراحی ابرمحتوا می‌تواند کند؟

تولید یک محتوای جامع و بلند، بدون استفاده از منابع مهم و دست اول که عموما به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی و... تهیه شده‌اند، کاری حساس است. از همین رو، تهیه و نوشتن ابرمحتوا نیازمند دانش زبانی بالا هم در زمینه نگارش متن هم در رابطه با خود موضوع است به همین علت ممکن است خود شما به دلیل محتوای طولانی که نیازمند صرف وقت بالا است نتوانید آن را تهیه کنید.

ترجمیک با بررسی موضوع مورد نیاز شما برای ساخت صفحه ابرمحتوا مشاوره لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد و پس از توافق اولیه روی حوزه کلی محتوا و عناوین جزئی آن، نویسندگان خبره و باتجربه ترجمیک، نگارش ابرمحتوای شما را آغاز خواهند کرد. ترجمیک در این راستا محتوای شما را بسته به حجم آن تا {{3|pNumber}} یا {{6|pNumber}} ماه پشتیبانی می‌کند و به‌روزرسانی مرحله‌ای، مداوم و منظم آن را برای شما انجام می‌دهد.

در فرآیند تولید ابرمحتوا، با بررسی دقیق سایت شما، لینک‌های مناسب به صفحات داخلی و خارجی سایت شما داده خواهد شد که تاثیری شایان توجه در بهبود سئوی شما خواهد داشت.

ترجمیک چه نوع محتواهایی می‌تواند تولید کند؟

مقاله وبلاگ/سایت

مقالات عمومی یا تخصصی برای وبلاگ، وب‌سایت سازمانی یا یک نشریه چاپی که با رعایت اصول سئو و به صورت بهینه برای انتشار آنلاین هستند.

ابرمحتوا

مطالبی بسیار طولانی (۱۰ تا ۲۰ هزار کلمه) حول یک موضوع خاص تولید می‌شود. این مطالب اثر فوق‌العاده‌ای در بالارفتن شما در صفحات موتورهای جستجو دارند.

شبکه‌های اجتماعی

اگر برای تولید محتوای شبکه اجتماعی خود از قبیل اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک، لینکدین و ... می‌خواهید مطلبی آماده کنید، از این گزینه استفاده نمایید.

ایمیل/نامه

تهیه متن ایمیل یا نامه شما، برای مواردی از قبیل امور تجاری، بازاریابی و ایمیل‌های مناسبتی درون‌سازمانی، برای شما انجام می‌شود.

شعر و متون ادبی

نویسندگان خوش ذوق ترجمیک، برای موضوعات مدنظرتان شعر، ترانه یا متون ادبی می‌نویسند تا برای عزیزانتان ارسال کنید یا در یک مراسم رسمی و در مقدمه کتابتان از آن استفاده کنید.

کتابچه

اگر در مورد محصولاتتان می‌خواهید کتابچه راهنما تهیه کنید یا برای یک موضوع خاص، کتابچه‌ای را برای مطالعه همکاران و مخاطبانتان ضروری می‌دانید، این نوع از محتوا راهگشا خواهد بود.

لوگو ترجمیک ترجمیک، بزرگ‌ترین پلتفرم خدمات زبانی (ترجمه، ویرایش و تولید محتوا) در ایران و یک شرکت خلاق و پیشرو مستقر در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف است. مترجمان، ویراستاران، نویسندگان و گویندگان ایرانی و خارجی ما در زمینه فعالیت خود بسیار ماهر و با تجربه هستند.

ما در ترجمیک، خدمات تخصصی مختلفی را از قبیل ترجمه تخصصی متون، ترجمه مقاله، ترجمه کتاب، ترجمه همزمان، ترجمه رسمی مدارک، ویراستاری نیتیو مقالات و متون و تولید محتوای متنی و صوتی ارائه می‌کنیم.


توسعه یافته در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه شریف


ترجمیک سایت ترجمه تخصصی